Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Οδηγίες για καλό στρώσιμο ...

  1. #1
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447

    Οδηγίες για καλό στρώσιμο ...

    Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας αναφορικά στην επιλογή μου ανάμεσα σε V-strom και Varadero. Πήρα τελικά το V-strom. Μήπως υπάρχει καμια καλή συμβουλή για τό στρώσιμο ? Ο Αντιπρόσωπος στην Πάτρα μου είπε για 1.000 Km και μέχρι 7.000 rpm. Τα τεχνικά βιβλία της Suzuki σε pdf που βρήκα στο Net αναφέρουν για 1.600 km, τα πρώτα 800 (αν θυμάμαι καλά) μέχρι 4.500 rpm και τα υπόλοιπα μέχρι 7.000 rpm.

    Τελικά ποιόν να ακούσω ?

    (Υ.Γ. - Από το Africa στο V-strom παρατηρώ μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά. Σαν τραίνο στρίβει τελικά)

    Ευχαριστώ προκαταβολικά ...

  2. #2
    Madness? THIS IS SPARTA!! Το avatar του/της Wizard13
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    374
    Όπως φερθείς στο μηχανάκι έτσι θα πηγαίνει μετά.

    Τα πρώτα 1000 μέχρι να του αλλάξεις λαδάκια, θα πηγαίνεις το πολύ μέχρι την μέση των στροφών από εκεί που έχεις κόκκινο και όχι απότομες γκαζιές.

    Μετά κάθε 200 χλμ. ανέβαζε και 1000στροφές μέχρι να το τερματίσεις με κανονικό γκάζι, κοινώς σκίσ'το αλλά σταδιακά. Να ανοίξει το μοτέρ και να δουλέψει κανονικά.
    Wizard! "Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα" - Σωκράτης (469πΧ - 399πΧ)
    [font=Geneva]Το να είσαι το παράδειγμα δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος να φτάσεις ψηλά, είναι ο μόνος τρόπος - Albert Einstein (1879-1955)[/font]

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της x-rider
    Εγγραφή
    13/08/2002
    Μηνύματα
    504
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
    [B]Όπως φερθείς στο μηχανάκι έτσι θα πηγαίνει μετά.

    Τα πρώτα 1000 μέχρι να του αλλάξεις λαδάκια, θα πηγαίνεις το πολύ μέχρι την μέση των στροφών από εκεί που έχεις κόκκινο και όχι απότομες γκαζιές.



    ETSI ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΕΣΤΡΩΣΑ

    ΜΕΤΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 1000 ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙΣ!

    ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ!


  4. #4
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    ego leo kane 300 xiliometra kyrile kai meta..

    SKISTOY TH MYTRA LEME STO GAZI...TERMA NA TO PHGENEIS SYNEXEIA!


    TIS ALAGES NA KANEIS ME SYNESH...GIATI EINAI KAINOYRIA KAI AYTA EKEI TA SASMAN KTL.... KAI DE THA PATHEI TIPOTA!


    ETSI KAI ALIOS 2 XRONIA EGYHSH DEN EXEI;;;E MH PSARONEIS..
    ME STROSIMO KAI MALAKIES...PHGENE TO TAPA..KAI META THA EINAI KAI PIO GRIGORO APO TA ALA POY TA STRONOYNE MEXRI TA 25000 XIL..GIA NA GOYSTAROYNE!

  5. #5
    Madness? THIS IS SPARTA!! Το avatar του/της Wizard13
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    374
    Μπράβο Dukas...

    Και αν κάτι δεν πάει καλά, έρχεται μετά σε εσένα να του πάρεις καινούριο...
    Wizard! "Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα" - Σωκράτης (469πΧ - 399πΧ)
    [font=Geneva]Το να είσαι το παράδειγμα δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος να φτάσεις ψηλά, είναι ο μόνος τρόπος - Albert Einstein (1879-1955)[/font]

  6. #6
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    an kati de paei kala..

    paei ekei poy to phre kai pairnei kainoyrio..

    H MHPOS DEN EXEI EGYHSH;

  7. #7
    Madness? THIS IS SPARTA!! Το avatar του/της Wizard13
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    374
    Eχει, αλλά την ταλαιπωρία ποιός θα την πληρώσει? Και μετά ξανά στρώσιμο από την αρχή... Και αν δεν βγάλει πρόβλημα εντός εγγύησης? Τί κάνει μετά?

    Βλέπεις τα γιαπωνέζικα είναι σκυλιά και δε σπάνε μοτέρ πριν τα 10.000 όπως τα ΚΤΜ ώστε να προλάβουν την εγγύηση
    Wizard! "Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα" - Σωκράτης (469πΧ - 399πΧ)
    [font=Geneva]Το να είσαι το παράδειγμα δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος να φτάσεις ψηλά, είναι ο μόνος τρόπος - Albert Einstein (1879-1955)[/font]

  8. #8
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    tespa...

    kane oti goystars re www ...


    KAI MOLIS TO STROSEIS...RIXTOY ALO ENA STROSIMO META NA XANAGOYSTAREIS!!
    OXOY..DIKO MOY EINAI..


    KAI ASE TA KTM DE THELOYNE STROSIMO TI EINAI GIA TIPOTA PELATAKIA ME JAPAN;;POY TA STRONOYNE MIA ZOH;;

    RE LIOSTE TA MHXANAKIA SAS LIGO NA XAROYNE....:hypnotize

  9. #9
    Madness? THIS IS SPARTA!! Το avatar του/της Wizard13
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    374
    Ρε συ Dukas, πιστεύεις ότι γνωρίζεις περισσότερα για μεταλουργία, μηχανολογία και αντοχές υλικών από τόσα μεγάλα κεφάλια που δουλεύουν στα τμήματα R&D όλων αυτών των πελώριων εταιριών που έχουν ετήσιους τζίρους μεγαλύτερους από την Ελλάδα...?

    Τι να πω...?
    Wizard! "Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα" - Σωκράτης (469πΧ - 399πΧ)
    [font=Geneva]Το να είσαι το παράδειγμα δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος να φτάσεις ψηλά, είναι ο μόνος τρόπος - Albert Einstein (1879-1955)[/font]

  10. #10
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    re ego de pisteyo tetoia pramata..

    kai ego ama paro tha th stroso !!


    ESY PISTEYEIS OTI TA 2 XRONIA EGYHSH POY SOY KALYPTEI H MAMA ETAIRIA ...[KAI O NOMOS PLEON] EXEI KAPOIA SXESH ME AYTO TO STROSIMO POY SOY EPIBALOYNE;;
    OXI APLA ROTAO GIA NA KANOYME KOYBENTA KATHOS TA METALOYRGHKA KAI ALA TETOIA..EGO DE TA MASAO ...


    KATHOTI EXO PARAKOLOYTHISEI TEST THS MOBIL SE KANOYRIO CBR 900 [TOTE LEME AKOMA] KAINOYRIO FYSIKA TO OPOIO KAI EKANE KAMPOSES ORES TERMA GAZI SE OBAL PISTA..ETSI GIA NA DOYNE TIS ANOXES KAI ANTOXES HLIKON APO ENA MOTER ME STROSIMO..KAI ENA XORIS!

    LOIPON..TA APOTELESMATA APO TO TEST MPOREIS NA TA ZHTHSEIS ME KAPOIO TROPO APO TO MOTO!NO LIMITS AS POYME!

    EGO DE STO PAIZO PANXEROPOYLOS..[KATHIGHTHS MHXANOLOGIAS] ALA DE SOY MPAINEI LIGO STO MYALO MIA TETOIA PITHANOTHTA;;LEO MHPOS RE PAIDI MOY...

  11. #11
    Madness? THIS IS SPARTA!! Το avatar του/της Wizard13
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    374
    Πάρε δύο πανομοιότυπα μηχανάκια καινούρια.

    Το ένα στιψ'το και το άλλο στρώσ'το.

    Μετά κάνε τα εξής:

    1. Βγάλε τα λάδια και πέρασέ τα από φίλτρο υγρών, περατότητας 0.02μικρά
    2. Βγάλε το γρανάζι της πρωτεύουσας και δες το σε μικροσκόποιο στο 100χ
    3. Κάνε το ίδιο με τις βαλβίδες και τα αμύγδαλα του εκκεντροφόρου...
    4. Έλα να μου πεις τι είδες και ας μην έχεις διδακτορικό...
    Wizard! "Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα" - Σωκράτης (469πΧ - 399πΧ)
    [font=Geneva]Το να είσαι το παράδειγμα δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος να φτάσεις ψηλά, είναι ο μόνος τρόπος - Albert Einstein (1879-1955)[/font]

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Εγώ πάλι δεν τις καταλαβαίνω αυτές τις ερωτήσεις... Εντάξει είπαμε να λέμε τη γνώμη μας για ένα μηχανάκι. Ό,τι και να είναι τουλάχιστον δεν βλάπτει...

    Αλλά τι δουλειά έχεις να ρωτάς πώς να στρώσεις το μηχανάκι σου; Θα σου πω εγώ ή ο δούκας ή ο κι εγώ δεν ξέρω ποιος άλλος κι εσύ θα τον ακούσεις; Και αν μ'αυτό που θα σου πω πας και το σπάσεις; Τι θα πεις μετά;

    Διάβασε καλά το βιβλίο και κάνε ό,τι ακριβώς σου λέει!
    Θάνος..

  13. #13
    ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΒΑΣΗ...
    ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΠΟΣΤ "ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ..."
    ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑΕΙ.."ΤΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΝΑ ΠΑΡΩ..",Η, ΚΤΜ 950 ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΗΟΝΤΑ 1300...Η ΟΤΙ ΑΛΛΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟΝ ΝΟΥ...
    ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕΙ ΑΣΤΕΙΟ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΡΩΤΑΝΕ,Η ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΚΑΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,Η ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΠΑΠΙ ΘΑ ΤΟ ΟΔΗΓΑΝΕ...
    Η ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ,ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ,ΑΛΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΣΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ..!
    ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΣΤΕΙΟ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ #0000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΣΑ,ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΤΟΣΤΥΛ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ..
    ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΥΣΤΗΘΗΚΕ "ΕΧΩ ΕΝΑ #$%^& ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΧΩ ΠΙΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ...
    "ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ @#$%^ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ..
    ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΥΑΝΑΛΥΣΩ,ΑΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ,ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Η ΠΙΟ ΠΙΑΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΟΗΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ..
    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ,ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟ,ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΜΙΑ ΑΝΕΥ ΟΥΣΙΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΟΛΟΙ..??
    ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ...
    ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑΚΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ !!
    ΑΣ ΤΟ ΣΤΡΩΣΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!
    ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΛΤΑ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΕΡΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑΚΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ !!!


    ΘΕΕ ΜΟΥ...ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΠΟΛΥ....




    ΒΑΡΙΕΜΑΙ !!!
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  14. #14
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    doste tou ena odostrotira na to strosi to rimadi na isixasoume
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ke pouste tou rixnoume ke mosaiko apo pano ama laxi
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  15. #15
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Ρώτησα ποιόν θα πρέπει να ακούσω από τους 2 (Βιβλίο Κατασκευαστή ή Αντιπροσωπεία) κι όχι να μου πείτε γενικότερα την διαδικασία του στρωσίματος. Η ερώτηση απευθύνεταί σε όσους έχουν ίδιο μηχανάκι ή σε όσους έχουν ακούσει κάτι σχετικό για την περίπτωση αυτού του μοντέλου.

    Άλλωστε αν κάποιος έχει ΚΤΜ ή Africa δεν μπορώ να λάβω υπόψην πως το έστρωσαν αυτοί.

    Και στην τελική Afro αν γουστάρεις κάνεις post για να βοηθήσεις από κάτι που ίσως έχεις ακούσει, που γνωρίζεις προσωπικά (απλά για μου δώσεις μια σφαιρικότερη άποψη) κι όχι για να φέρεις τις οδοστροτήρες και άλλα τέτοια κουφά.

    Σας ευχαριστώ πολύ πάντως και ειδικότερα τον Afro που όποτε ρωτάω κάτι για το μηχανάκι μου αρχίζει τα σαρδελοκούτια, τις οδοστρωτήρες και τα μωσαϊκά.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικές οδηγίες για την ενότητα Συναντήσεις-Βόλτες
    από SF στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 13:06
  2. Οδηγίες για το μπάνιο.
    από bonepeeler στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2005, 04:39
  3. ΟΔΗΓΙΕς ΓΙΑ πλυσιμο Ζ...
    από BAD BOY στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2005, 18:21
  4. Θέλω οδηγίες για το πως....
    από sas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2005, 17:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF