Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 62

Θέμα: Μου χάλασε!!! τι να κάνω ? που να παω ?

  1. #1
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Μου χάλασε!!! τι να κάνω ? που να παω ?

    Εδώ συζητάμε για οποιοδήποτε τεχνικό πρόβλημα
    Από το πως γρασάρω την αλυσίδα
    μέχρι πως κάνω service μόνος μου
    Και τη λάδια να βάλλω....
    Που έχει ένα καλό μάστορα?
    Τη φρένα να πάρω?
    Και οτιδήποτε μας απασχολεί γύρο από αυτά τα θέματα
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  2. #2
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Από τον φίλο gmag

    φιλε στεργιε....καταρχας σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου οπως και ολους τα παιδια....το προβλημα μαλλον λυθηκε αλλα δεν ήταν οι πόλοι...τους πόλους τους εβγαλα του έτριψα,έριξα σπρευ..τίποτα...καποιος μου σύστησε έναν ηλεκτρολόγο στην πατρα ο οποιος να φανταστείτε παρολο που ημουν διπλα απο το μαγαζί του δεν τον έβλεπα διοτι ούτε επιγραφή δεν είχε...αφασίας άνθρωπος ίδρωσα όταν έλυσε το ρολοί βίδες....δεν ήξερα αν ήξερε τι έκανε ...τελικά μετα απο ψάξιμο και μετρημα το πρόβλημα εντοπίστηκε στην ασφάλεια που ειναι δίπλα στο καπάκι..όχι την κυριως ασφάλεια που είναι διπλα στον ανορθωτή αλλά την ασφάλεια που βρίσκεται μαζί με όλες τις ασφάλειες στο δεξι καπάκι οπως καβαλάμε την μηχανή...μια απλή ασφάλεια που ουτε με ταλαιπωρησε να την αλλάξω διότι ειχε ανταλακτικό στο καπάκι...τοσο απλα..
    μετα πιασαμε κουβέντα για τον ανορθωτη...μου έβαλε μια γειωση που σύνδεε την μπαταρια με κάτι αλλα δεν ξερω τι....αλλά μου είπε οτι και να μου κανει άσχημη ο ανορθωτής δεν θα κανει ζημια στα υπόλοιπα όργανα...πολύ καλός αν κια ομολογώ ότι φοβήθηκα...τωρα βουρ για αλλά πράγματα..όπως σκεφτομαι να βαλω εξτρα όργανα όπως βολτομετρο πίεση λαδιού κλπ κλπ.....

    αα και ακτι αλλο...στο trip computer ο προυγούμενος ιδιοκτήτης είχε βαλει μπλε φωτισμό γιαυτο και εγω έχω λαμπερο φωτισμό σε σχεση με αλλα αφρικα,,,(δειτε παλιο ποστ)....
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  3. #3
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    apo africanos31

    και εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το Αφρικα αν και εμεινα σε ταξιδι απο αντλια βενζινης(20.000 χλμ μονο ειχε κανει) αλλα συνεδεσα το σωληνακι της βενζινης κατευθειαν στα καρμπυρατερ και σιγα σιγα εφθασα (καθε 40-50 χλμ γεμισμα ρεζερβουαρ) η καινουργια αντλια ηταν λιγο διαφορετικη........και στο Σαρακακη τους εκανα φασαρια
    Αν εβγαινε και 1000 αρι θα ταν τελειο.........
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  4. #4
    πειτε μου (αν δεν βαριεστε) τι λαδια βαζετε στην κουκλα σας και το κυριοτερο την αναλυση τους. εγω πχ βαζω silicone 10-40..το λεω αυτο διοτι επικρατει η αποψη οτι εδω στην ελλαδα πρεπει να αλλαξουμε του τυπο και να τον κανουμε 15-45 η 20-50...πειτε μου την γνωμη σας....

    υγ ενας παλιος αφρικανος αλλα και τεχνικος συναμα μου ειπε για balray 20-50 h 15-45 αν δεν κανω λαθος...συγκεκριμενα μου ειπε:στην πρωτη βολτα θα δεις διαφορα στο μοτερ και σασμαν

  5. #5
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Λιπαντικά:
    Οι προδιαγραφές των λιπαντικών των μοτοσικλετών (και των αυτοκινήτων) όπως καθορίζονται από διάφορους φορείς τυποποίησης καθορίζουν τα χαρακτηριστικά αυτών των λιπαντικών.

    Οι προδιαγραφές των λιπαντικών είναι κυρίως τριών τύπων:

    API που είναι οι προδιαγραφές του Αμερικάνικου Ινστιτούτου Πετρελαίου

    CCMC, είναι οι Ευρωπαϊκές προδιαγραφές και

    Jaso είναι οι Ιαπωνικές προδιαγραφές


    --------------------------------------------------------------------------------
    Προδιαγραφές του Αμερικάνικου Ινστιτούτου Πετρελαίου:

    Αυτές έχουν θεσπιστεί από την API σε συνεργασία με τη SAE και την ASTM.
    Χαρακτηρίζονται από δύο γράμματα, το πρώτο είναι το S από το "Spark plug ignition" και δηλώνει την χρησιμοποίηση σε κινητήρες εσωτερικής καύσης, ενώ το δεύτερο περιλαμβάνει τα γράμματα του λατινικού αλφαβήτου αρχίζοντας από το A

    API SA:
    Ορυκτέλαια χωρίς χημικά πρόσθετα, η κυκλοφορία των οποίων έχει απαγορευτεί.
    API SB:
    Λιπαντικά με πρόσθετα κατά της γήρανσης και της φθοράς των οποίων η φθορά έχει επίσης απαγορευθεί. API SC:
    Προδιαγραφή του 1964.
    Τα λιπαντικά που περιλαμβάνει περιέχουν πρόσθετα κατά της σκουριάς, της διάβρωσης και των εναποθέσεων άνθρακα.
    API SD:
    Προδιαγραφή του 1968.
    Έχει καταργηθεί από το 1971. API SE:
    Καλύπτει τους κινητήρες κατασκευής 1972-1980 και περιλαμβάνει λιπαντικά με πρόσθετα κατά της οξείδωσης. API SF:
    Δημιουργήθηκε το 1980.
    Περιλαμβάνει λιπαντικά με που παρέχουν αυξημένη προστασία κατά της φθοράς και της οξείδωσης.
    API SG:
    Δημιουργήθηκε το 1989.
    Είναι έτσι η πιο σύγχρονη προδιαγραφή, υπερκαλύπτει όλες τις προηγούμενες και περιλαμβάνει λιπαντικά που προσφέρουν αυξημένη προστασία κατά της φθοράς και της οξείδωσης (σε σχέση με τα API SF ) αλλά και προστασία κατά των επικαθήσεων άνθρακα και της διάβρωσης. Τέλος, οι προδιαγραφές TA-TC καλύπτουν τα λιπαντικά των δίχρονων κινητήρων με την εξής διαβάθμιση:
    TA, TB, TC, TC+, TSC-2 και TSC-3, και έχουν οριοθετηθεί από τον Ιαπωνικό οργανισμό JASO

    --------------------------------------------------------------------------------
    Προδιαγραφές Ευρωπαϊκής ένωσης, CCMC:

    G1:
    Έχει λήξει από το 1989 και περιελάμβανε ορυκτέλαια που κάλυπταν τις ελάχιστες απαιτήσεις των κινητήρων. G2:
    Αναφέρεται σε μονότυπα λιπαντικά επιπέδου API-SF και αντικαταστάθηκε το 1989 από την προδιαγραφή G4.
    G3:
    Όμοια προδιαγραφή με τα πολύτυπα λιπαντικά API-DG, η οποία επίσης αντικαταστάθηκε το 1989 από την G5. G4:
    Ατίστοιχη της G2, περιλαμβάνει μονότυπα λιπαντικά μεγάλης αντοχής και υψηλών απαιτήσεων
    G5:
    Περιλαμβάνει πολύτυπα λιπαντικά υψηλών απαιτήσεων και υπερκαλύπτει την API-SG και την προγενέστερή της G4. ACEA:
    Από 1/1/96 οι προδιαγραφές CCMC έχουν αντικατασταθεί από την ACEA.

    --------------------------------------------------------------------------------

    Τα χαρακτηριστικά SAE:

    Τα χαρακτηριστικά SAE ενός λιπαντικού δείχνουν την θερμοκρασία στην οποία το λιπαντικό διατηρεί τα βέλτιστα χαρακτηριστικά ρευστότητας ώστε να μπορεί να επιτελεί το έργο του.
    Πολλά λιπαντικά είναι μονότυπα. Αυτό σημαίνει ότι έχουν έναν αριθμό SAE και σχετικά στενά όρια θερμοκρασίας μέσα στα οποία διατηρούν κατάλληλα χαρακτηριστικά ρευστότητας.
    Από την άλλη πλευρά τα περισσότερα σύγχρονα λιπαντικά κινητήρων σήμερα είναι πολύτυπα. Χαρακτηρίζονται από 2 αριθμούς SAE που δίνουν το εύρος των θερμοκρασιών μέσα στις οποίες το λιπαντικό διατηρεί τη ρευστότητά του. Ο πρώτος αριθμός δείχνει την ρευστότητα σε χαμηλή θερμοκρασία ( -20C ) και έχει το χαρακτηριστικό "w" (winter) ενώ ο δεύτερος σε υψηλές θερμοκρασίες (100C).
    Έτσι ένα λιπαντικό SAE 10w/40 έχει ρευστότητα 10 σε στους -20C και 40 στους 100C.
    Ενώ τα χαρακτηριστικά αυτά είναι ιδιαίτερα σημαντικά στους τετράχρονους κινητήρες, μια και μεγάλο εύρος SAE σημαίνει ότι το λιπαντικό διατηρεί τη ρευστότητά του τόσο κατά την εκκίνηση, όσο και κατά τη σκληρή λειτουργία, στους δίχρονους κινητήρες, επειδή το λάδι ανακατώνεται με τη βενζίνη, δεν διατηρεί τα χαρακτηριστικά SAE κατα την δίοδό του από τους κυλίνδρους και για αυτό τα χαρακτηριστικά SAE δεν παίζουν σημαντικό ρόλο όταν χρησιμοποιούνται ως λάδι μίξης.


    --------------------------------------------------------------------------------

    Ορυκτέλαια, ημισυνθετικά και συνθετικά λάδια.

    Ορυκτέλαια είναι τα λάδια που προέρχονται από το πετρέλαιο, από όπου τα παίρνουμε με απόσταξη. Για να είναι σύμφωνα με τις διάφορες προδιαγραφές, αυτά εμπλουτίζονται με διάφορα πρόσθετα. Ανάλογα με τα πρόσθετα αυτά διακρίνουμε τα ορυκτέλαια σε ενισχυμένα και υπέρενισχυμένα.
    Από την άλλη πλευρά, συνθετικά είναι τα λάδια που περιέχουν το πολύ 14% ορυκτέλαια στη σύνθεσή τους, ενώ υπάρχουν επίσης τα ημισυνθετικά με πάνω από 14% ορυκτέλαιο και τα 100% συνθετικά που φυσικά δεν περιέχουν καθόλου ορυκτέλαια στη σύστασή τους.
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  6. #6
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gmak
    πειτε μου (αν δεν βαριεστε) τι λαδια βαζετε στην κουκλα σας και το κυριοτερο την αναλυση τους. εγω πχ βαζω silicone 10-40..το λεω αυτο διοτι επικρατει η αποψη οτι εδω στην ελλαδα πρεπει να αλλαξουμε του τυπο και να τον κανουμε 15-45 η 20-50...πειτε μου την γνωμη σας....

    υγ ενας παλιος αφρικανος αλλα και τεχνικος συναμα μου ειπε για balray 20-50 h 15-45 αν δεν κανω λαθος...συγκεκριμενα μου ειπε:στην πρωτη βολτα θα δεις διαφορα στο μοτερ και σασμαν
    file mou ego pistevo oti me ta belray 20-50 imisin8etika ise kalimenos i alages lipantikon analoga me ton kero sinistante otan xrisimopiois aplo orikteleo
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  7. #7
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    2109525430
    συνεργειο ειδηκευμενο σε africa
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  8. #8
    ΕΧΘΕΣ ΕΒΑΛΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑ FULL RACING SYNTHETIC ΤΗΣ ΜΟΤΟRΕΧ POY EXOYN SAE 10-60.
    ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ...


    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  9. #9
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    MotoPlast

    Φαιρινγκ - Επισκευες - Ζελατίνες - Ανεμοθώρακες


    Ηπειρου 9 - Αγ. Ανάργυροι


    τελ. 2102621891
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  10. #10
    εγω παιδια βαζω agip 10 - 60 καλα μου φαινονται δεν εχω βαλει ποτε αλλο, δεν εχω και παραπονο για να τ'αλαξω.

  11. #11
    λοιπον χθες εβαλα για πρωτη φορα bellray 20-50...απο τοτε που αγορασα την μηχανη εβαζα silicone 10-40....εντυπώσεις??

    προσωπικα για μενα είδα τεραστια διαφορα πρωτα απο ολα στο σασμαν οπου τωρα η ταχυτητες κουμπωνουν βελούδινα....

    στο μοτερ οπου δουλευει πιο μαλακα και αγόγκιστα...

    και εναν θορυβο που εκανε και εκτιμουσα οτι ηταν καδενα οταν ζεστενοταν,,,,σταμάτισε..τι να πω...προσωπικα δεν περιμενα να δω τετοιεσ διαφορες..

  12. #12
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Συνεργείο
    MOTO PSILAKIS
    Πελοποννήσου 15 Αργυρουπολη
    Τηλ 2109951205
    Καλός και φτηνός μάστορας


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	psilakis.jpg 
Προβολές:	3814 
Μέγεθος:	31,1 KB 
ID:	13291
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  13. #13
    Πείτε και κανά συνεργείο κατα Σαλονίκη μεριά...
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  14. #14
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    ΒΑΦΕΣ ΠΛΑΙΣΙΩΝ,ΖΑΝΤΩΝ,ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΜΜΟΒΟΛΗ,ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΩΜΑΤΩΝ.......Λεωφορος Αθηνων 185 , Γεφυρα Κηφισσου,Αιγαλεω ΤΗΛ: 210 5317040
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  15. #15
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
    Πείτε και κανά συνεργείο κατα Σαλονίκη μεριά...
    re sterio psaxno se pola site na vro kati ke den vrisko spoudea pragmata
    mono afto

    honda roupas
    papafi188-190
    thl 2310936700
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2012, 16:47
  2. Να σας πω τι χρήση θα κάνω να μου πείτε τι μηχανή να πάρω?
    από rider6182 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2010, 13:37
  3. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2010, 21:19
  4. Τι να κανω που μου αρεσει γυμνο?
    από mpou στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2008, 08:25
  5. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2007, 16:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF