Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Δίπλωμα μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2007
    Μηνύματα
    1

    Δίπλωμα μηχανής

    Παιδιά καλησπέρα σας, είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ. Έχω εδώ και καιρό ένα παπάκι και σκέφτομαι να κάνω το βήμα να πάρω μια μηχανή. Έχω βρει διάφορα ποστς που απαντάνε στο ποια επιλογή είναι καλύτερη αλλά για αρχάριους στο χώρο της μηχανής δεν έχω βρει κάποια συγκρητικά στοιχεία.
    Βασικά όμως το ερώτημα μου είναι άλλο. Έχω το παλιό δίπλωμα οδήγησης όπου έχει μόνο μια κατηγορία για τις μηχανές, Α για οδήγηση μηχανής ανεξαρτήτου κυβικών. Όμως στις παρατηρήσεις γράφει πως επιτρέπεται η οδήγηση μόνο για μηχανές με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων (κουφό, καναδυο φορές που με ελέγξανε και οι αστυνομικοί μπερδευτήκανε σχετικά με το τι ακριβώς σημαίνει αυτό και που κατατάσσεται το παπί! πολύ γέλιο).
    Θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να δώσω από την αρχή εξετάσεις ή αν απλά κάνω αίτηση για νέο δίπλωμα. Δηλαδή αν ζητήσω απλά νέο δίπλωμα έιμαι κάλυμένος? Αν ξέρει κανείς θα με γλίτωνε από πολύ κόπο.

    Υ.Γ Πριν αγοράσω το παπί είχα πάει στο αστυνομικό τμήμα Αμπελοκήπων και ρώτησα έναν ζητά για το αν μπορώ με το δίπλωμα μου να πάρω παπάκι. Ο άνθρωπος με πέρασε για τρελό, "καλά έχεις δίπλωμα μηχανής και ρωτάς για παπάκι"? Δεν το πίστευε πως θα γράφανε τέτοια παρατήρηση.

  2. #2

    Re: Δίπλωμα μηχανής

    Αρχικά δημιουργήθηκε από apost
    Παιδιά καλησπέρα σας, είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ. Έχω εδώ και καιρό ένα παπάκι και σκέφτομαι να κάνω το βήμα να πάρω μια μηχανή. Έχω βρει διάφορα ποστς που απαντάνε στο ποια επιλογή είναι καλύτερη αλλά για αρχάριους στο χώρο της μηχανής δεν έχω βρει κάποια συγκρητικά στοιχεία.
    Βασικά όμως το ερώτημα μου είναι άλλο. Έχω το παλιό δίπλωμα οδήγησης όπου έχει μόνο μια κατηγορία για τις μηχανές, Α για οδήγηση μηχανής ανεξαρτήτου κυβικών. Όμως στις παρατηρήσεις γράφει πως επιτρέπεται η οδήγηση μόνο για μηχανές με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων (κουφό, καναδυο φορές που με ελέγξανε και οι αστυνομικοί μπερδευτήκανε σχετικά με το τι ακριβώς σημαίνει αυτό και που κατατάσσεται το παπί! πολύ γέλιο).
    Θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να δώσω από την αρχή εξετάσεις ή αν απλά κάνω αίτηση για νέο δίπλωμα. Δηλαδή αν ζητήσω απλά νέο δίπλωμα έιμαι κάλυμένος? Αν ξέρει κανείς θα με γλίτωνε από πολύ κόπο.

    Υ.Γ Πριν αγοράσω το παπί είχα πάει στο αστυνομικό τμήμα Αμπελοκήπων και ρώτησα έναν ζητά για το αν μπορώ με το δίπλωμα μου να πάρω παπάκι. Ο άνθρωπος με πέρασε για τρελό, "καλά έχεις δίπλωμα μηχανής και ρωτάς για παπάκι"? Δεν το πίστευε πως θα γράφανε τέτοια παρατήρηση.

    όταν έδωσες για οδήγηση μπας και πηγες με κανα scooter?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2007
    Μηνύματα
    1
    Ναι, με scooteraki πηγα. Απο οτι καταλαβαινω μαλλον πρεπει να ξαναδωσω. Thnx costas

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apost
    Ναι, με scooteraki πηγα. Απο οτι καταλαβαινω μαλλον πρεπει να ξαναδωσω. Thnx costas

    δεν το ξερω σιγουρα αλλα κατι τετοιο φοβαμαι!
    Την ειχε πατησει ετσι και ενας γνωστος και ακομα δεν εχει κανει τιποτα το εχει αφησει ετσι το διπλωμα! Όσες φορές και αν τον σταματησανε δεν του ειπανε τιποτα οι αστυνομικοι παντως!

    Πάντως αν πεσεις σε κανενα στραβο μπλοκο πιστευω θα σε γραψει αν γραφει ετσι πανω το διπλωμα!


    Κάνε ενα τηλ στο υπουργειο και νομιζω θα σε ενημερωσουνε!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2007
    Μηνύματα
    1
    βασικα εφτασα εδω (φορουμ) επειδη ειχα μιλησει πρωτα με το υπουργειο και δεν εβγαλα ακρη, ισως δεν εβγαλα αυτα που θα ηθελα να ακουσω. Μονο καποιοι αστυνομικοι μου ειπανε πως δεν υπαρχει προβλημα αλλα πρεπει να ηταν προσωπικες τους αποψεις.
    Τελος παντων, βλεπω παραθυρακι μαλλον δεν υπαρχει οποτε ειμαι για εξετασεις!

    Καμια προταση για πρωτη μηχανη? Οδηγω παπακι για καμια 5ετια αλλα δεν εχω οδηγησει ποτε με συμπλεκτη στο χερι.

  6. #6
    XeRox member......
    Εγγραφή
    04/08/2006
    Μηνύματα
    71
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apost
    βασικα εφτασα εδω (φορουμ) επειδη ειχα μιλησει πρωτα με το υπουργειο και δεν εβγαλα ακρη, ισως δεν εβγαλα αυτα που θα ηθελα να ακουσω. Μονο καποιοι αστυνομικοι μου ειπανε πως δεν υπαρχει προβλημα αλλα πρεπει να ηταν προσωπικες τους αποψεις.
    Τελος παντων, βλεπω παραθυρακι μαλλον δεν υπαρχει οποτε ειμαι για εξετασεις!

    Καμια προταση για πρωτη μηχανη? Οδηγω παπακι για καμια 5ετια αλλα δεν εχω οδηγησει ποτε με συμπλεκτη στο χερι.

    οδηγεις δλδ αυτοκινητο ετσι?
    δεν ειναι κατι σπουδαιο ο συμπλεκτης στο χερι.....
    απλα η συμπεριφορα ισως να σε ξενισει λιγακι αλλα κ αυτο
    ειναι θεμα συνηθειας....
    i'm no supergenius, or are i...???

    smells like summertime....

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2007
    Μηνύματα
    1
    ναι οδηγω αυτοκινητο αλλα η μηχανη στην αθηνα ειναι θεμα επιβιωσης μερικες φορες. Ειναι must. Το παπακι τα εχει παιξει πλεον. Δεν ψαχνω κατι πολυ δυνατο ή για μεγαλα ταξιδια (βεβαια τρωγωντας ερχεται η ορεξη).

    Λεω για κανα Honda XR 125 L, τι λετε? Ειναι πιο δυνατο απο αντιχτοιχα παπια?

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos
    οδηγεις δλδ αυτοκινητο ετσι?
    δεν ειναι κατι σπουδαιο ο συμπλεκτης στο χερι.....
    απλα η συμπεριφορα ισως να σε ξενισει λιγακι αλλα κ αυτο
    ειναι θεμα συνηθειας....

    στα 100 μετρα το εχεις συνηθισει δεν ειναι τιποτα!

    γιατι δεν πας σε κατι πιο μεγαλο?

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2007
    Μηνύματα
    1
    Ελεγα για κατι στυλ Honda XR 125ari. Υπαρχουν κι αλλα μηχανακια τετοιου στυλ?

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Honda CB250 ή Yamaha YBR 250!

    Καλωσ ήρθες στη παρέα!

  11. #11
    XeRox member......
    Εγγραφή
    04/08/2006
    Μηνύματα
    71
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Honda CB250 ή Yamaha YBR 250!

    Καλωσ ήρθες στη παρέα!

    με προλαβες!!!!!!
    συμφωνω απολυτως!!!
    πολυ καλες επιλογες.........
    φυσικα ειναι κ το χρημα στη μεση ετσι......
    i'm no supergenius, or are i...???

    smells like summertime....

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2007
    Μηνύματα
    1
    Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Ειδα φωτογραφιες απο τις δυο προτεινομενες μηχανες, η YBR 250 μου αρεσε λιγο περισσοτερο (απο φωτογραφια! τοσο σχετικος ειμαι...).

    Μ'εχει ηδη πιασει αγχος. Αν και ξερω τους δρομους και εχω 40ρισει το παπι στη σκεψη και μονο αγχωθηκα.

  13. #13
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apost
    Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Ειδα φωτογραφιες απο τις δυο προτεινομενες μηχανες, η YBR 250 μου αρεσε λιγο περισσοτερο (απο φωτογραφια! τοσο σχετικος ειμαι...).

    Μ'εχει ηδη πιασει αγχος. Αν και ξερω τους δρομους και εχω 40ρισει το παπι στη σκεψη και μονο αγχωθηκα.
    Μην ανησυχείς. Είναι πολύ στρωτά μηχανάκια,ενδείκνεινται για αρχάριο . Θα το ευχαριστηθείς για πολλά χρόνια όποιο & από τα 2 αν επιλέξεις.


  14. #14
    XeRox member......
    Εγγραφή
    04/08/2006
    Μηνύματα
    71
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apost
    Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Ειδα φωτογραφιες απο τις δυο προτεινομενες μηχανες, η YBR 250 μου αρεσε λιγο περισσοτερο (απο φωτογραφια! τοσο σχετικος ειμαι...).

    Μ'εχει ηδη πιασει αγχος. Αν και ξερω τους δρομους και εχω 40ρισει το παπι στη σκεψη και μονο αγχωθηκα.

    δεν θελει αγχος, απλα να εχεις το νου σου συνεχεια.....
    οσο για τα κυβικα κ τον συμπλεκτη, θα σου πω το εξης:
    ΟΣΑ κυβικα κ να ειναι ενα μηχανακι, θα μπορεσεις να το οδηγησεις....
    ΑΛΛΑ, μεχρι εκει......για να μπορεσεις να το αξιοποιησεις θα χρειαστεις
    κατι που δεν διδασκεται, πειρα μεσα απο χιλιομετρα οδηγησης.....
    i'm no supergenius, or are i...???

    smells like summertime....

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apost
    βασικα εφτασα εδω (φορουμ) επειδη ειχα μιλησει πρωτα με το υπουργειο και δεν εβγαλα ακρη, ισως δεν εβγαλα αυτα που θα ηθελα να ακουσω. Μονο καποιοι αστυνομικοι μου ειπανε πως δεν υπαρχει προβλημα αλλα πρεπει να ηταν προσωπικες τους αποψεις.
    Τελος παντων, βλεπω παραθυρακι μαλλον δεν υπαρχει οποτε ειμαι για εξετασεις!

    Καμια προταση για πρωτη μηχανη? Οδηγω παπακι για καμια 5ετια αλλα δεν εχω οδηγησει ποτε με συμπλεκτη στο χερι.
    δοκιμασες να 'χασεις' το διπλωμα σου και να βγαλεις αλλο? Δεν νομιζω οτι τη σημειωση αυτη την εχουν περασμενη μεσα...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF