Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: 1 χρόνος ή 11.000 χλμ με το Aprilia Pegaso Trail

  1. #1

    1 χρόνος ή 11.000 χλμ με το Aprilia Pegaso Trail

    Ένας χρόνος σχετικά, γιατί στην ουσία ήταν 7 μήνες εφόσον τους 5 απείχα λόγω σπασμένου ποδιού…

    Καταγραφή των εντυπώσεων μου λοιπόν, κάτι σαν παρουσίαση long term test, για ένα μηχανάκι που γενικώς δεν κυκλοφορεί πολύ (συγκριτικά με τον άμεσο ανταγωνιστή του ας πουμε, το ΧΤ) και για πολλούς είναι παρεξηγημένο λόγο παλιών αμαρτιών της aprilia . Θα προσπαθήσω να μείνω όσο το δυνατό γίνεται αντικειμενικός, δεν θεωρώ εαυτόν βαμμένο Απριλιανό ή ιταλόφιλο… όλα μου αρέσουν…

    Επίσης, σημειώστε πως μετά από 14 χρόνια μοτοσυκλετιστικών εμπειριών, είναι η πρώτη μου μονοκύλινδρη on-off και αυτό ίσως έχει σημασία καθώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να συνηθίσω ορισμένα χαρακτηριστικά όπως για παράδειγμα το κράτημα της ή η αίσθηση που σου δίνει σε μια στροφή, συγκριτικά με street μηχανές.
    Ωστόσο έχω οδηγήσει στο παρελθόν μονοκύλινδρα φίλων και γνωστών, οπότε μια ιδέα την έχουμε, κυρίως σε θέμα κινητήρα …

    Κινητήρας
    Είναι ο ίδιος με αυτόν που φοράει το XT660 (κατασκευή στην Ιταλία από την Minarelli), ενώ η Aprilia έχει επέμβει στις ρυθμίσεις τροφοδοσίας. Επίσης είναι διαφορετικό και το σύστημα εξαγωγής.
    Λέγεται λοιπόν ότι η λειτουργία του είναι κατώτερη σε σχέση με το γιαμάχα, ενώ και στα διάφορα τεστ των περιοδικών εμφανίζει 1 με 2 άλογα λιγότερα στο τροχό. Προσωπικά δεν έχω οδηγήσει το XT και δεν μπορώ να συγκρίνω.

    Ροπιάζει καλά από τις 2.500 στροφές μέχρι τις 5.000, από εκεί και πάνω δείχνει να ομαλοποιεί και σταδιακά να κρεμάει η απόδοση του μέχρι τις 7.000
    Δούλεμα πολύ ομαλό και κραδασμοί ελάχιστοι, για τα δεδομένα των μονοκύλινδρων όταν οι στροφές ανέβουν πάνω από το ρελαντί. Παρουσιάζει αρκετά σκασίματα στο κλείσιμο του γκαζιού, ειδικά στη χαμηλή περιοχή του στροφόμετρου.
    Στα χαμηλά σκορτσάρει (κάτω από 2.000) και θέλει συμπλεκτάρισμα, όχι όμως τόσο όσο πχ τα παλιότερα pegaso ή bmw f650 …
    Ένα σημείο που φαίνεται να έχει απασχολήσει και άλλους κατόχους είναι το μπέρδεμα που κάνει ο ψεκασμός γύρω στις 3.500 στροφές. Ενώ κρατάς σταθερό γκάζι έχεις την αίσθηση ότι ο κινητήρας κάνει μικρο-βηξίματα… Έχουν ακουστεί διάφορες αιτιολογιές από την πιο απλή (κακή ρύθμιση και λειτουργία ψεκασμού), μέχρι και για κακό σχεδιασμό του φιλτρουκουτιού. Ωστόσο, η πιο πιθανή και λογική εξήγηση είναι ότι επειδή σε εκείνο το φάσμα των στροφών γίνεται η μέτρηση για τις εκπομπές ρύπων που αναγράφονται στην άδεια, η τροφοδοσία είναι κομμένη…
    2-3 κάτοχοι μοντέλου 2007 τους οποίους έχω ρωτήσει αναφέρουν ότι δεν τους κάνει το μπέρδεμα αυτό, ή τουλάχιστον δεν το έχουν αισθανθεί έντονο, οπότε ενδέχεται να έχει διορθωθεί το ζήτημα πλέον με καλύτερη διαχείριση του καυσίμου από την ηλεκτρονική ΚΑΙ την προσθήκη αισθητήρα λ στο νέο μοντέλο.

    Είχε δοθεί ανάκληση στο μοντέλο 2005 για αντικατάσταση του αισθητήρα του γκαζιού (TPS sensor) όπως ακριβώς και στο ΧΤ, η δυσλειτουργία του οποίου προκαλούσε αδικαιολόγητα σβησίματα στο ρελαντί, ή και λίγο πάνω από αυτό, όταν πχ τραβούσες συμπλέκτη για αλλαγή ταχύτητας και οι στροφές έπεφταν στιγμιαία…

  2. #2
    Εντός πόλης
    Γενικά τα on-off θεωρούνται ιδανικά για την πόλη, καθώς παρέχουν σχετική ευελιξία, κάθεσαι ψηλότερα από ότι σε στρητ και έτσι έχεις καλύτερη οπτική επαφή με τους «κακούς» μπροστά σου, ανεβαίνεις και κάνα πεζοδρόμιο πιο εύκολα…
    Το μηχανάκι είναι καλά ζυγισμένο, σε βαθμό που έχω καταφέρει να σταθώ σε φανάρι σταματημένος χωρίς να πατάω κάτω για αρκετά δευτερόλεπτα…
    Αφού συνήθισα την αίσθηση του, και το ύψος του (συγκριτικά πάντα με τα στρητ που καβαλάω), άρχισα να το πηγαίνω καλά μέσα στην κίνηση. Ευέλικτο ναι λοιπόν, και η όποια ένσταση υπάρχει αφορά το μεγάλο του βάρος, το οποίο είναι κοντά στα 195 κιλά πλήρες υγρών. Πολύ για μονοκύλινδρο… και το καταλαβαίνεις όταν είσαι σχεδόν σταματημένος, όταν θες να κάνεις μια επιτόπια, όταν θα να σπρώξεις βάζοντας/βγάζοντας από κάπου που είναι παρκαρισμένο κλπ.
    Το κατάλαβα επίσης όταν έπεσε πάνω μου ένα βράδυ και μου τσάκισε τη κνήμη …

  3. #3
    Σε επαρχιακό δρόμο
    Στο στοιχείο του! Ιδανικός μοχλός το τιμόνι, σε συνδυασμό με τις γωνίες που τοποθετεί το σώμα (γόνατα, αγκώνες, μέση)… Βέβαια, η θέση του δεν είναι πολεμική, και όταν κάποιοι το συγκρίνουν με motard, εκεί βγαίνει χαμένο. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΑRD !!

    Προορίζεται για πιο χαλαρούς ρυθμούς, πιο τουριστικούς ή εκδρομικούς αν προτιμάτε. Διαφορετικά δεν βολεύει. Κάθεσαι χαμηλά και μέσα στη μοτο, σχετικά απομακρυσμένος από το μπροστινό σύστημα (και αυτό εμένα με αγχώνει κάπως, έχοντας συνηθίσει από το CBR όπου βρίσκομαι ΠΑΝΩ από το πιρούνι)…Σαν αποτέλεσμα, και σε συνδυασμό με τον τρόπο λειτουργίας της μπροστινής ανάρτησης, δεν εμπνέει για γρήγορες και πιεσμένες καταστάσεις.
    Ωστόσο, αν κρατήσεις σβέλτο μεν, αλλά όχι «κυνήγι» ρυθμό, τότε ο ορεινός επαρχιακός γίνεται απλά απολαυστικός, και λές τι καλά που επέλεξες μια τέτοια μηχανή για αυτές τις διαδρομές. Απλά, ιδανικό!

  4. #4
    Σε χώμα
    Η aprilia το πλασσάρει ως on-off και αν δεις και φωτός από το site της θαρρείς πως το μηχανάκι είναι φτιαγμένο και για χώμα και για περιπέτεια… Οκ, αλλά χαλαρά πράγματα. Έτσι νομίζω δηλαδή, γιατί η σχεδόν ανύπαρκτη εμπειρία μου σε χώμα δεν με καθιστά τον πλέον κατάλληλο για να κρίνω τη μοτο σε τέτοιο περιβάλλον. Έχω κάνει λίγα χλμ χώμα με το πεγκασο, βατό πατημένο χωματόδρομο και με λίγη πέτρα (όσοι κάνουν χώμα Κρήτη θα καταλάβουν…).

    Εντυπώσεις λοιπόν : οι αναρτήσεις του, που για το δρόμο είναι μαλακές στοχεύοντας στην άνεση, τώρα στο χώμα είναι μάλλον πολύ μαλακές… Όσο δεν υπήρχαν ανωμαλίες κυλούσε καλά, όταν όμως συναντούσε τη πέτρα των Αστερούσιων το μηχανάκι χοροπηδούσε και καταχτυπούσε, ενώ αν ανέβαζα λίγο ρυθμό είχα την εντύπωση ότι τερμάτιζαν εύκολα … Ίσως αν οδηγούσα όρθιος στα μαρσπιε όπως είναι ο σωστός τρόπος, η αποφορτισμένη πίσω ανάρτηση να δούλευε καλύτερα και να με τρόμαζε λιγότερο…Ωστόσο η έλλειψη γνώσης επι του χώματος με έκανε να βρίσκομαι καθιστός στη σέλα και να σφίγγομαι και να ιδρώνω.
    Επίσης, το γεγονός ότι έχει μπροστά τροχό 19άρι αντί 21 σίγουρα του κόβει πόντους από την εκτός δρόμου οδήγηση.
    Πάντως, όσο ο χωματόδρομος είναι στρωτός, πάει μια χαρά – σε εκδρομικό ρυθμό πάντα - και σε αφήνει να απολαύσεις τη διαδρομή. Στα χέρια κάποιου έμπειρου και με τακούνια θα είναι σίγουρα καλύτερα … ίσως και με πιο σφιχτή ανάρτηση μπρος – πίσω…

  5. #5
    Σε εθνική
    Εδώ τα πράγματα είναι απλά… Μονοκύλινδρο οδηγάς και με ψηλό φτερό μπροστά… Μέχρι τα 140 ταξιδεύει ανετότατα, ο κινητήρας δουλεύει στην καλύτερη περιοχή του στροφομέτρου, σου δίνει λίγο ακόμα περιθώριο για προσπέραση χωρίς να κατεβάσεις, και γενίκώς δεν προβληματίζει καθόλου.
    Από τα 140 και πάνω αρχίζουν ταλαντώσεις στο μπροστινό και τις αποδίδω στο φτερό, διότι κάτοχοι της έκδοσης strada (χαμηλό φτερό μπροστά) δεν έχουν παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
    Επίσης, μέχρι την ταχύτητα αυτή η κάλυψη από τη ζελατίνα είναι αποδεκτή (για τα δικά μου κριτήρια…). Από εκεί και πάνω πολλοί στροβιλισμοί, που σε συνδυασμό με τις ταλαντώσεις του μπροστινού, σου κάνουν το ταξίδι κουραστικό… Μένουμε λοιπόν μέχρι εκεί. Βέβαια, η ζελατίνα ρυθμίζεται σε δυο θέσεις – όχι εν κινήσει, θέλει allen – και η δικιά μου είναι στην ψηλή…δεν δοκίμασα να ταξιδέψω στη χαμηλή θέση, η οποία ναι μεν θα στέλνει περισσότερο αέρα, αλλά οι στροβιλισμοι υποπτεύομαι θα χτυπάνε χαμηλότερα, περίπου στο ύψος των ώμων και όχι κατακέφαλα, άρα πιθανόν να γίνεται το ταξίδι πιο ξεκούραστο.
    Η σέλα είναι αρκετά άνετη και σε συνδυασμό με τις γωνίες που τοποθετεί το σώμα, επιτρέπει να διανυσεις αρκετά χλμ και να σταματάς ουσιαστικά μόνο για ανεφοδιασμό.
    Κραδασμοί δεν φτάνουν παρά ελάχιστοι, ούτε στα μαρσπιέ ούτε στο τιμόνι όταν κινείσαι μέχρι 140. Από εκεί και πάνω και αυτοί αυξάνονται …

  6. #6
    Κράτημα –Αναρτήσεις
    Όπως ανέφερα ήδη, οι αναρτήσεις του είναι μαλακές. Ίσως υπέρ του δέοντος μαλακές προς χάριν της άνεσης. Οπότε ο νοών νοήτο. Για να πας γρήγορα σε δρόμο θες σφικτή ανάρτηση. Είναι μια από τις άμεσες βελτιώσεις/ επεμβάσεις που σκέφτομαι να κάνω. Να βάλω πιο σφικτό λάδι μπροστά σε συνδυασμό με σκληρότερα ελατήρια και – το πιο απαραίτητο, αλλά και πιο ακριβό – να αλλαχθεί το πίσω αμορτισέρ. Μετά από 10.000 χλμ έχω την αίσθηση ότι το πίσω έχει κάτσει …
    Αν μάλιστα ανέβει 2ο άτομο πίσω, τότε έχεις αποκτήσει στάνταρ πολλούς εχθρούς από το απέναντι ρεύμα γιατί τα φώτα σου είναι στο θεό και τους τυφλώνεις όλους… Με σφίξιμο στη προφόρτιση τα πράγματα βελτιώνονται αισθητά όμως, αλλά πάλι έχεις την αίσθηση ότι οι αποσβέσεις υπολείπονται… Ξανά λοιπόν, σφίξιμο της απόσβεσης επαναφοράς πίσω, η συμπεριφορά βελτιώνεται και άλλο, αλλά υπάρχει και ένα όριο…
    Γενικά, το σετάρισμα τους είναι τέτοιο που φωνάζει ότι το μηχανάκι είναι φτιαγμένο για χαλαρούς ρυθμούς …
    Με αυτό και σε συνδυασμό με τα on-off ελαστικά, νιώθω κάπως περιορισμένος όσον αφορά τα περιθώρια κρατήματος και τις κλίσεις που παίρνει η μοτο στις στροφές. Το strada έχει σαφώς άλλη αίσθηση αλλά ας όψονται οι 17άρηδες τροχοί με τα ασφάλτινα λάστιχα, και φυσικά η μικρότερη διαδρομή των αναρτήσεων (30 mm λιγότερα μπρος – πίσω).

  7. #7
    Φρένα
    Τα φρένα του είναι ικανοποιητικά, μέχρι τώρα δεν έχει χρειασθεί να επέμβουν σε κατάσταση πανικού, ωστόσο σε μερικές ασκήσεις σε πάρκινγκ, όσο τα πίεσα ήταν μια χαρά.

    Περιφερειακά - Λεπτομέρειες
    Η ποιότητα κατασκευής είναι αρκετά καλή (και επιτέλους, μην μπερδεύετε τη "ποιότητα κατασκευής" με την "αξιοπιστία").
    Κορυφαία βαφή, λεπτομέρειες όπως βίδες, ενώσεις κλπ είναι στα συν. Εξατμίσεις όμορφες (οκ, υποκειμενικό). Διακόπτες, χειριστήρια εργονομικά και απροβλημάτιστα. Το κοντέρ-πολυόργανο παρέχει αρκετές πληροφορίες εκτός από ΜΙΑ ! Ας μας εξηγήσει η μαμά Aprilia γιατί, ενώ το strada έχει δείκτη βενζίνης, στο trail τον έβγαλαν! Είναι να απορεί κανείς! Τουλάχιστον έχει … χρονόμετρο γύρων! (δεν κάνω πλάκα!)

    Επίσης μια παράλειψη της απρίλια προς περιορισμό του κόστους, είναι το γεγονός ότι έχει αφήσει στο trail το ίδιο stand με αυτό του strada. Όταν λοιπόν το trail εχει ψηλότερες αναρτήσεις κατά 30 mm, και το σταντ είναι στο ύψος του strada, ε τοτε εχεις ένα προβληματάκι αν αφήνεις τη μοτο σε σημείο με μεγάλη κλίση, ή κατηφόρα…

    Υπάρχει χώρος κάτω από τη σέλα ικανός να χωρέσει αδιάβροχα, ή ένα λουκέτο-πέταλλο με εργαλεία κλπ….
    Χαρακτηριστικό που σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι: Το ντουλαπάκι μπροστά πάνω στο ρεζερβουάρ. Ανοίγει με κουμπί από το αριστερό γκρίπ, και αποκαλύπτει ένα χώρο που χωράει το κινητό σου, τσιγάρα, μερικά χαρτιά, ψιλά για τα διόδια και… την τάπα της βενζίνης. Αυτή η τελευταία λεπτομέρεια με χαλάει. Πάτα κουμπί, άνοιξε καπάκι, κλείσε διακόπτη, άνοιξε τάπα … για να βάλεις βενζίνη…

  8. #8
    Κατανάλωση
    Και μιας και ανέφερα τη βενζίνη, περί κατανάλωσης ο λόγος. Εντός πόλης βγάζει από 170 ως 190 χλμ αυτονομία μέχρι να ανάψει ρεζέρβα, αναλόγως της βαρύτητας του δεξιού καρπού. Με ντεπόζιτο 12 λίτρων (+3 ρεζέρβα, 15 σύνολο), αυτό σημαίνει 6,6 λίτ/100 χλμ κατά μέσο όρο.
    Σε επαρχιακό ορεινό στροφιλίκι, με σβέλτο ρυθμό (όχι τάπα, εξάλλου είπαμε δεν το ευχαριστιέσαι έτσι με το συγκεκριμένο μηχανάκι…), η ρεζέρβα ανάβει μετά τα 220, (5,4 λίτ/100 χλμ) ενώ αν κρατήσεις εντελώς εκδρομικό – περιηγητικό ρυθμό (ταχύτητες 50 – 80, στροφόμετρο απο 2.500 – 3.500) θα βγάλει μέχρι και 260. (4,6 λίτ/100 χλμ).
    Σε εθνική, το κοντέρ κολλημένο σταθερά στα 130 (4.500 στροφές), βγάζει αυτονομία ~ 230 πριν μπει σε ρεζέρβα.

    Θα ήθελα μεγαλύτερο ντεπόζιτο ωστόσο…

  9. #9
    Συνολική εικόνα
    Τι χρήση του έκανα ? τα ταξιδάκια μου (link 1, link 2 ), τις μακρινές μου βόλτες, έκανα το χώμα μου (link 3), και καθημερινά με αυτό κινούμαι μέσα στη πόλη…
    Όχι δεν είναι το καλύτερο σε κάθε επιμέρους κατηγορία. Ναι είναι πολύ μαλακό, και τελικά αυτό φαίνεται να είναι το σημαντικότερο του μειονέκτημα, αλλά και πάλι έχει να κάνει με τον τρόπο που έχει συνηθίσει κανείς να οδηγεί.
    Για την ώρα μένω απόλυτα ικανοποιημένος καθώς κάνει όσα του ζητάω χωρίς να προβληματίζει, ενώ αν αναλογιστεί κανείς το κόστος αγοράς (6300) καταλήγει να είναι ένα εξαιρετικό value for money μηχανάκι με το οποίο μπορείς να κάνεις πολλά!

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Γιάννη εμείς τα είπαμε και από κοντά για το on-off σου. Γιατί εγώ θα το χαρακτήριζα πραγματικό on-off, από τα λίγα που υπάρχουν ακόμα. Νομίζω ότι με ένα καλό σετ αναρτήσεων & ίσως ένα ζευγάρι τελικά το μηχανάκι είναι super για αυτό που προορίζεται!
    Να είσαι πάντα καλά, να το χέραισε και να κάνεις άπειρα χιλιόμετρα μαζί του!
    & σύντομα "βρωμιάρης"


  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    & σύντομα "βρωμιάρης"
    λέγε μου τέτοια, λέγε μου !

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661


    Και μερικές απορίες:

    -Με τι χλμ ταξιδεύει στις 3.500 στροφές που δημιουργεί το πρόβλημα; Πάει να σβήσει ή δεν απλώς δεν δίνει; Μπορείς να ταξιδεύεις εκεί, ή πρέπει να είσαι πάνω ή κάτω από αυτό το φάσμα στροφών;

    -Με τι χλμ χτυπάει στο χώμα; Μήπως φταίνε οι μικρότερες διαδρομές των αναρτήσεων σε σχέση με το ΧΤ; Χρειάζεται επιπλέον προστασίες πέρα από την πλαστική ποδιά;

    -Πώς συμπεριφέρεται στο ταξίδι δικάβαλο;

    -Η κατανάλωση δεν είναι μεγαλούτσικη; 6+ λίτρα αναφέρουν και τα παιδιά με τα Στρώματα. Πηγαίνει πορεία με 100 χλμ με ελάχιστη κατανάλωση, σαν να είναι η φυσική του ταχύτητα ταξιδίου;

    -Μια γενική ιδέα (χλμ, κόστος) για σύντηρηση; 6.500? δεν είναι η τιμή του;


  13. #13
    -Με τι χλμ ταξιδεύει στις 3.500 στροφές που δημιουργεί το πρόβλημα; Πάει να σβήσει ή δεν απλώς δεν δίνει; Μπορείς να ταξιδεύεις εκεί, ή πρέπει να είσαι πάνω ή κάτω από αυτό το φάσμα στροφών;
    στις 3.500 rpm εχεις περίπου 110 χαω. Δεν παει να σβήσει - προς θεού - , ούτε "δεν δίνει". Είναι ενα κόμπιασμα που κάνει ο ψεκασμός, σαν να νιώθεις οτι θέλει να κατέβει απο τις 3.500 στις πχ 3450 και να ξαναανεβάσει... Οπότε αν θες να ταξιδέψεις κρατώντας σταθερά 110 χαω, εε, δεν το κάνεις γιατι σε εκνευρίζει, ανεβάζεις ή κατεβάζεις λίγο την ταχύτητα σου

    -Με τι χλμ χτυπάει στο χώμα; Μήπως φταίνε οι μικρότερες διαδρομές των αναρτήσεων σε σχέση με το ΧΤ; Χρειάζεται επιπλέον προστασίες πέρα από την πλαστική ποδιά;
    δεν ξέρω τι διαδρομές έχει το XT. Και δεν ξέρω και τα χλμ που πήγαινα γιατί δεν κοίταζα κοντέρ, αλλά υπολογίζω ~ 50 χαω (φλαταδούρα έτσι? οχι μονοπάτια και ιστορίες για αγρίους). Το χτύπημα ωστόσο οφειλόταν (νομίζω... ) στο ότι ο χωματόδρομος είχε πολλές εγκάρσιες κοφτές ανωμαλίες και φυτεφτές πέτρες.
    Επιπλέον προστασίες: θεωρώ πως ναι! δεν ειναι εντούρο μηχανάκι, εχει πόλλά πλαστικά, και εκτεθειμένο το δοχείο διαστολής στα δεξιά του ψυγείου - το οποίο στηρίζεται ΠΑΝΩ στο ψυγείο με μια κάθετη βίδα. Ενα απλό πέσιμο απο δεξιά, και η βίδα έχει τρυπήσει το ψυγείο. Οπότε αναζητώ σχετικά κάγκελα. (για την ώρα μόνο η hepco & becker έχει)

    -Πώς συμπεριφέρεται στο ταξίδι δικάβαλο;
    Ταξίδι δικάβαλος δεν έχω κάνει. Σε μια βόλτα σχετικά μακρινή όμως : το πρόβλημα ειναι η μαλακή ανάρτηση όπως έγραψα... κάθεται πολύ πίσω, και ελαφρώνει το μπροστινό. Βέβαια, είχα και συνεπιβάτη οχι κατηγορίας φτερού (ρε βασίλη πόσα κιλά είσαι??). Με κοπέλα πίσω, λογικών κιλών, μια χαρά συμπεριφέρεται

    -Η κατανάλωση δεν είναι μεγαλούτσικη; 6+ λίτρα αναφέρουν και τα παιδιά με τα Στρώματα. Πηγαίνει πορεία με 100 χλμ με ελάχιστη κατανάλωση, σαν να είναι η φυσική του ταχύτητα ταξιδίου;
    ναι, και 'μένα μεγάλη μου φαίνεται, ωστόσο αυτή τη τιμή δίνουν και περιοδικά σε τεστ.
    Το 2ο σκέλος της ερώτησης, τι εννοείς "σαν να ειναι η φυσική ταχύτητα"? Δεν έχω κάνει με ενα γεμισμα απόσταση 200+ χλμ διατηρώντας σταθερά 100 χαω, αλλά αν με ταχύτητα ταξιδιού 130 μου βγάζει αυτονομία 230, ε τότε με ταχύτητα 100 υποθέτω θα προσεγγίζει αρκετά την ελάχιστη κατανάλωση

    -Μια γενική ιδέα (χλμ, κόστος) για σύντηρηση; 6.500? δεν είναι η τιμή του;
    6500 το πήρα πριν ενα χρόνο. Πρόσφατα η απρίλια το ανακοίνωσε στα 6300 (δεν ξέρω μήπως αφορά τιμή μοντέλου 06, ενω το '07 παραμένει στα 6.500).

    Κόστος Συντήρησης
    Κανονικά προβλέπεται :
    ρύθμιση βαλβίδων στα 1000 χλμ και μετά κάθε 20.000
    Όμως, στο δικό μου, στα 1.000 χλμ δεν έγινε ρύθμιση βαλβίδων ( τι λέγαμε για μηχανικούς ?), οπότε τώρα έκανα αναγκαστικά ένα στα 10.000
    Βαλβίδες, λάδια, μπουζί, φίλτρο, τσεκ και ρύθμιση ψεκασμού, γρασαρίσματα, κλπ κλπ
    πήγαν όλα μαζί 160 ευρώ (υλικά + εργασία μαζί).

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661


    Με 50 χλμ στο χώμα είναι πάρα πολύ καλά. Οπότε για χωματόδρομους που κυκλοφορούν αυτοκίνητα και δεν πας με τόσα χλμ, ούτε καν τα μισά, θα είναι τέλεια. Το XT έχει διαδρομές 225/200mm και δεν ξέρω τι διαφορές θα έχει στο χώμα. Η ποδιά φαντάζομαι ότι προστεύει ικανοποιητικά σε απλή μετακίνηση στο χώμα και τα κάγκελα θα χρειαστούν σε πτώση.

    Με 3.500 στροφές ταξιδεύει με 110 χλμ! Το KουLουRάκι 250 με 6.200 στροφές ταξιδεύει με 100 χλμ! Γι΄αυτό φαντάζομαι ότι με 3.450 στροφές και 100-105 χλμ δεν πρέπει να καίει και να είναι η "ταχύτητα ταξιδίου" του. Προσπαθώ να περιγράψω το γνωστό δεν "ζορίζεται", τσουλάει χωρίς να ακούγεται, σαν να είναι σβηστό, κλπ.

    Μια χαρά τα ακούω και τα υπόλοιπα. Για να δούμε και από κοντά!

Παρόμοια θέματα

  1. 160,000 χλμ με Bonneville
    από Cpt. Haddock στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2010, 12:29
  2. Τεστ 50.000 χλμ. για το Bandit 1250
    από PortisHead στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2010, 17:03
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2007, 13:46
  4. Τα πρώτα 3500 χλμ με το CBF-600...
    από Zan_Prizol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 19:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF