Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Aλλαγη λαδια σε ΧΤ 400

  1. #1
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731

    Aλλαγη λαδια σε ΧΤ 400

    Παιδια οποιος ξερει μια απορια εχω
    Μολις αλλαξα για πρωτη φορα μονος μου τα λαδια στο ΧΤ και παρατηρησα οτι εχει 2 βιδες που πρεπει να ξεβιδωσεις για να φυγει το λαδι. Η μια (μια σχετικα μεγαλη βιδα) ειναι πισω απο τον μοχλο του σασμαν και η αλλη (2 αλενακια) ειναι εκει που ενωνετε η σωληνα του λαδιου με τον κινητηρα.
    Η απορια μου ειναι η εξης:
    επειδη μου φανηκε οτι εβγαλε λιγο λαδι στο δοχειο και οχι τα 3 λιτρα που του εβαλα στο τελευταιο σερβις (και ήμουν μπροστα 3 λιτρα εβαλε), μηπως υπαρχει και τριτη εξοδος για το λάδι ???
    Το κουφο με το ΧΤ ειναι οτι δεν έχει καρτερ λαδιου, αλλα το λαδι μπαινει απο μια ταπα πισω απο το τιμονι σε μια σωληνα που περναει μεσα απο τον λαιμο της μηχανης και καταληγει κατω στον κινητηρα, και επισης πρεπει αφου βαλεις τα 2 απο τα 3 λιτρα λαδιου να το βαλεις μπροστα να το τραβηξει μεσα και μετα να βαλεις το 3ο, αλλιως ξεχυλιζει. Και ο μονος τροπος για να ελεγξεις την σταθμη του ειναι αφου κλεισεις την πανω ταπα να κανεις μια διαδρομη 500 μετρα περιπου για να ανεβασει η αντλια το λαδι μεχρι πανω στον λαιμο και να δεις αν βραχηκε ο δεικτης.
    Sorry για το πολυ μπλα μπλα αλλα οποιος ξερει ας επιβεβαιωσει ή ας διορθωσει τις κινησεις μου.

    Επισης ποτε μα ποτε μην αλλαζεις για πρωτη φορα λαδι βραδυ με ελλειπη φωτισμο γιατι κανεις μια ωρα να βρεις που αφησες τισ βιδες..
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  2. #2
    Ενας Σα(ρα)Μαριτης Το avatar του/της SaraMaritis
    Εγγραφή
    23/07/2004
    Μηνύματα
    484

    Re: Aλλαγη λαδια σε ΧΤ 400

    Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
    Παιδια οποιος ξερει μια απορια εχω
    Μολις αλλαξα για πρωτη φορα μονος μου τα λαδια στο ΧΤ και παρατηρησα οτι εχει 2 βιδες που πρεπει να ξεβιδωσεις για να φυγει το λαδι. Η μια (μια σχετικα μεγαλη βιδα) ειναι πισω απο τον μοχλο του σασμαν και η αλλη (2 αλενακια) ειναι εκει που ενωνετε η σωληνα του λαδιου με τον κινητηρα.
    Η απορια μου ειναι η εξης:
    επειδη μου φανηκε οτι εβγαλε λιγο λαδι στο δοχειο και οχι τα 3 λιτρα που του εβαλα στο τελευταιο σερβις (και ήμουν μπροστα 3 λιτρα εβαλε), μηπως υπαρχει και τριτη εξοδος για το λάδι ???
    Το κουφο με το ΧΤ ειναι οτι δεν έχει καρτερ λαδιου, αλλα το λαδι μπαινει απο μια ταπα πισω απο το τιμονι σε μια σωληνα που περναει μεσα απο τον λαιμο της μηχανης και καταληγει κατω στον κινητηρα, και επισης πρεπει αφου βαλεις τα 2 απο τα 3 λιτρα λαδιου να το βαλεις μπροστα να το τραβηξει μεσα και μετα να βαλεις το 3ο, αλλιως ξεχυλιζει. Και ο μονος τροπος για να ελεγξεις την σταθμη του ειναι αφου κλεισεις την πανω ταπα να κανεις μια διαδρομη 500 μετρα περιπου για να ανεβασει η αντλια το λαδι μεχρι πανω στον λαιμο και να δεις αν βραχηκε ο δεικτης.
    Sorry για το πολυ μπλα μπλα αλλα οποιος ξερει ας επιβεβαιωσει ή ας διορθωσει τις κινησεις μου.

    Επισης ποτε μα ποτε μην αλλαζεις για πρωτη φορα λαδι βραδυ με ελλειπη φωτισμο γιατι κανεις μια ωρα να βρεις που αφησες τισ βιδες..
    Φιλε "Δαναε", τι μοντελο ειναι το XT ???
    Λεω γιατι (αν ειναι αρκετα παλιο), θα εχει και αλλη μια βιδα στο λαιμο,
    περιπου εκει που ξεκινανε οι εξατμισεις...
    Τεσπα, για να βγαλεις ΟΛΟ το λαδι πρεπει να αλλαξεις ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ λαδιου γιατι καποιο κατακρατει και εκει !!!
    χεχε...εχεις δικιο, "της νυχτας τα καμωματα..." :rotflmao:
    "Είμαστε πολλοί...Αλλά είμαστε σκόρπιοι"

  3. #3
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    ΤΟ ΧΤ ειναι μοντελο '94, και εχεις δικιο για την βιδα στο λαιμο μου το ειπε και ενα φιλαρακι μου χθες. Εγω βεβαια δεν την ανοιξα αυτη, αλλα τα 2 αλενακια που ξεβιδωσα χαμηλα φαινεται να ειναι η συνεχεια της ιδιας σωληνας με την βιδα που μου λες, και ειναι και χαμηλοτερα, στην ενωση με τον κινητηρα οποτε δεν νομιζω να εκανα καμια πατατα.... (τουλαχιστον οχι χοντροπατατα)
    Παντως 3-4 μερες τωρα δουλευει μια χαρα.
    Ευχαριστω για την απαντηση.

    Υ.Γ. Μηπως ξερεις και πως μπορω να δω την σταθμη του λαδιου γιατι μου ειπαν οτι πρεπει να το βαλω να δουλεψει για 1-2 λεπτα με λιγο γκαζι και μετα βγαζω την ταπα και κοιταω αν εχει βραχει το δεικτακι με λαδι, αν ναι τοτε ολα οκ...
    Σωστο ειναι αυτο???
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  4. #4
    TO XT DEN EXEI KARTER, TA LADIA TA PERNEI STON SKELETO, EXALOU AEROELEOPSIKTO EINAI!
    AN DEN VREIS ALI VIDA STO SKELETO KOUNA LIGO TI MIXANI I VALE TI BROSTA GIA POLY LIGA DEYTEROLEPTA NA KINITHOUN TA LADIA APO SIMEIA TOU SKELETOU POU DEN EINAI KONTA STIN EXODO.

Παρόμοια θέματα

  1. Τσιμουχάκια Βαλβίδων σε ΧΤ
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2006, 08:37
  2. Aλλαγη πιστονιου σε Wr426f
    από manos426f στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2006, 17:15
  3. Λαδια σε εξουσιοδοτημενο
    από Lazio στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2005, 00:19
  4. λαδια σε ΖΧ-6r του 2001....
    από lalala στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 04:45
  5. Αθηνα - Κυθηρα Με Χτ 400????????
    από danaos75 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2004, 13:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF