Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Γιατί το 1000άρι δεν είναι εμπορικό?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2005
    Μηνύματα
    14

    Γιατί το 1000άρι δεν είναι εμπορικό?

    Παιδιά μια μικρή βοήθεια,
    έκανα ένα τεστ ντράιβ σε ένα cbf 1000 και έμεινα έκπληκτος απο την γραμμικότητα του κινητήρα του και απο το γεγονός ότι δεν δείχνει τα κιλά του σε καμία περίπτωση. Σκέφτομαι να το πάρω και να δώσω το Vstrom 650 που έχω τον τελευταίο 1.5 χρόνο.

    Η χρήση που θέλω να του κάνω είναι καθημερινά στο κέντρο της Αθήνας και όχι τόσο για ταξίδια. Επίσης μου άρεσε το γκάζι του αλλα πιστεύω οτι επέχει θέση βελτίωσης. Το Vstrom 650 δεν με βόλεψε και το δίνω λόγω όγκου

    Το ερώτημά μου είναι γιατί δεν υπάρχουν πολλά στην αγορά των μεταχειρισμένων? Δεν συμφέρει το 1000άρι και δεν το παίρνει ο κόσμος ή είναι πολύ ευχαριστημένοι και δεν το πουλάνε? Αν θέλω τελικά να το δώσω αργότερα θα έχω πρόβλημα?
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της simeon
    Εγγραφή
    05/08/2005
    Μηνύματα
    178
    φιλε μου επειδη με απασχολουσε το ιδιο ερωτημα νομιζω πως την απαντηση στην ερωτηση σου θα την βρεις αν κοιταξεις τα αλογα που αποδιδει ο κινητηρας του (και το 160ρι πισω του λαστιχο)....
    προσωπικα ειναι ο μονος λογος που με εκανε να το σκεφτομαι αλλα και εγω εντυπωσιαστικα οταν το οδηγησα και πλεον κλεινω προς τα εκει, αφου σκεφτικα πως για την χρηση που το θελω λιγο με νοιαζουν τα παραπανω...

    ..... αν και δεν μου αρεσε οταν ειδα τις αλλαγες που θα κανει στο 600ρι χωρις καμια βελτιωση στο 1000ρι!!!

    Παντως για ενα χιλιαρι κινητηρα εδω που τα λεμε δεν νομιζω πως θα ηταν πολυ δυσκολο για την honda να κρατησει την ροπη και γραμμικοτητα σε αριστα επιπεδα και να δωσει λιγα αλογακια ακομη (και να κανει λιγο ποιο μοντερνο τον πινακα των οργανων)...

    Αν βεβαια η yamaha δεν ειχε κανει την π@π@ρια να αλλαξει το FZS1000 απο το 2005 και απλα του εβαζε ενα ABS νομιζω το CBF οπως ειναι τωρα δεν θα ειχε λογο υπαρξης... (ετσι για να μην λεμε μονο τις βλακειες της honda αλλα και των αλλων εταιριων που αναγκαζουν κατα την γνωμη μου ενα μεγαλο μερος του αγοραστικου κοινου να παει προς το CBF)
    ΠΩΛΕΙΤΑΙ: ABUS GRANIT EXTREME 69

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nkmosch
    Το ερώτημά μου είναι γιατί δεν υπάρχουν πολλά στην αγορά των μεταχειρισμένων? Δεν συμφέρει το 1000άρι και δεν το παίρνει ο κόσμος ή είναι πολύ ευχαριστημένοι και δεν το πουλάνε? Αν θέλω τελικά να το δώσω αργότερα θα έχω πρόβλημα?
    Το 1000άρι είναι αρκετά εμπορικό αλλά οπωσδήποτε δεν φτάνει τις πωλήσεις του V-Strom που σε κάθε τεράγωνο υπάρχει κι ένα τουλάχιστον !

    Απ'την άλλη θυμήσου ότι το CBF-1000 εμφανίστηκε πριν 1,5 χρόνο, πόσοι απ'τους αγοραστές της να την πουλήσουν σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα ; Φαντάζομαι πως θά'ναι αρκετά ικανοποιημένοι απ'την αγορά τους κιόλας..
    Απ'την άλλη έχω βρει 3-4 να πωλούνται μεταχειρισμένα είτε στο νετ είτε σε κατάστημα μεταχειρισμένων και βρήκαν νέο ιδιοκτήτη σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.


  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από simeon
    ..... αν και δεν μου αρεσε οταν ειδα τις αλλαγες που θα κανει στο 600ρι χωρις καμια βελτιωση στο 1000ρι!!!
    Θυμήσου όμως ότι το 600 βγήκε στους δρόμους το 2004 ενώ το 1000 στα μέσα του '06, λογικά θα παραμείνει το ίδιο για 1-2 χρόνια ακόμα με χρωματικές αλλαγές περισσότερο για κάθε νέα χρονιά.


  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2005
    Μηνύματα
    14
    Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας.
    Το μόνο που με ξενερώνει τελικά είναι το απαρχαιωμένο αναλογικό κοντέρ που μου θυμίζει την Transalp του 2000 του πατέρα μου! Μάλλον όμως θα την προτιμήσω, εκτός εάν υπάρχει κάποιος να μου υποδείξει μια μηχανή για μέσα στην πόλη αλλά ΚΑΙ για κοντινά ταξίδια, με μικρό όγκο και γκάζι κοντά στα 100-120 άλογα σε μορφή τύπου ON-OFF / Street, ξέρετε, σαν το TDM αλλά όχι τόσο σούπα βρε παιδί μου (κυκλοφορεί σε ΚΑΑΑΑΘΕ γωνιά,χειρότερο κι απο Vstrom!!!) και μέχρι 10.000

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nkmosch
    Μάλλον όμως θα την προτιμήσω, εκτός εάν υπάρχει κάποιος να μου υποδείξει μια μηχανή για μέσα στην πόλη αλλά ΚΑΙ για κοντινά ταξίδια, με μικρό όγκο και γκάζι κοντά στα 100-120 άλογα σε μορφή τύπου ON-OFF / Street, ξέρετε, σαν το TDM αλλά όχι τόσο σούπα βρε παιδί μου (κυκλοφορεί σε ΚΑΑΑΑΘΕ γωνιά,χειρότερο κι απο Vstrom!!!) και μέχρι 10.000
    Σίγουρα υπάρχουν αρκετές επιλογές που σε καθεμία θα χρειαστεί να κάνεις διαφορετικούς συμβιβασμούς, σε άλλες λιγότερους και σε άλλες περισσότερους.

    Σύμφωνα με τη χρήση που θέλεις να κάνεις, το CBF μου ακούγεται μια πάρα πολύ καλή επιλογή αλλά πρόσθεσε και τις δυνατότητες που διαθέτει για να κάνει μεγάλο ταξίδι φορτωμένο με συνεπιβάτη και βαλίτσες χωρίς να κουράσει ιδιαίτερα κανέναν απ'τους δυο σας ! Πολύ σημαντικό πλεονέκτημα άμα σκεφτείς πόσο άνετο θα είναι στα μικρά ταξιδάκια

    Βέβαια η δική μου γνώμη δεν μετράει και πολύ γιατί εγώ το ζαχαρώνω κιόλας..

  7. #7
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548

    Re: Γιατί το 1000άρι δεν είναι εμπορικό?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nkmosch
    Η χρήση που θέλω να του κάνω είναι καθημερινά στο κέντρο της Αθήνας και όχι τόσο για ταξίδια.
    Μα για ποιο λογω να αγορασεις ενα τετρακυλινδρο 1000αρι για μεσα στην Αθηνα;

    Εγω το 600 εχω και ειμαι στο τσακ να το αλλαξω για κανενα ΧΤ660 ή αν εβγαζε η triumph το tiger675 που φημολογουταν το ειχα παρει με κλειστα ματια.
    Φιλε ειναι πολυ κουραστικο το στρητ για μεσα στην Αθηνα και θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις. Οι αναρτησεις θα σου λειψουν παρα πολυ σε συγκριση με το vstrom.

    Θα επεμενα να ξανακοιταγες το tdm900A στα χρηματα που ψαχνεις που εχει ορθια θεση οδηγησης αλλα και αναρτησεις,και να μην σε χαλαει το οτι κυκλοφορει πολυ.
    Το να κυκλοφορει το μηχανακι πολυ ειναι πλεονεκτημα και οχι μειονεκτημα.
    Και γρηγορα θα φυγει οποτε θελησεις να το δωσεις και παντα θα υπαρχει μεγαλη υποστηριξη σε προιοντα. Για το cbf τα περισσοτερα αφτερμαρκετ τα παραγγελνουμε απ'εξω.
    Αν παλι δεν σε περιοριζε το χρηματικο θα σου προτεινα και το tiger 1050 αλλα εκει ανεβαινεις κανα 2000αρο παραπανω για την εκδοση με ABS.

    @simeon οπως με προλαβε ο φιλτατος Μακης το 1000αρι ειναι περσινο μοντελο ρε μαν, τι βελτιωσεις να του εκαναν; Αλλωστε και οι βελτιωσεις που εκαναν στο 600 ειναι οτι το εκαναν να μοιαζει οσο περισσοτερο γινεται στο πιο ολοκληρωμενο 1000.
    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  8. #8
    Εγω μενω κεντρο αθηνας και χρησιμοποιω 750 τετρακυλινδρο και παλιοτερα και χιλια.Δεν ειναι τιποτα το τρομερο.Μια χαρα ευελικτο ειναι. Με εξερεση το καλοκαιρι και τα σταματα ξεκινα σε στενα και ανηφοριες τυπου γκυζη. Εκει αισθανωμαι οτι ταλαιπωρω το μοτερ.
    Σου προτεινο να το παρεις.Το μηχανακι ειναι πολυ καλο.Το αναλογικο κοντερ το θεωρω στα συν.Ειναι κατι που παντα διαβαζεται.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  9. #9
    Σε σχέση με το V-Strom 650 που είχες να υπολογίζεις και -100χλμ αυτονομία από τέρμα γεμάτο ρεζερβουάρ.

    edit:Σόρρυ. Επίσης θα έχεις και +50κιλά βάρος να κουμαντάρεις σε σχέση με το V-Strom 650 που είχες.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2005
    Μηνύματα
    14
    Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά σκέφτομαι να το πάρω. Μάλιστα θα το κάνω leasing στην εταιρία και το αλλάζω όποτε θέλω...
    Να ρωτήσω αναφορικά με κάτι που είπε ένα παιδί πιο πάνω (δεν είμαι πολύ σχετικός), το 4κύλιδνρο γιατί είναι κακό στην πόλη? ποιά η διαφορά με το 2κύλινδρο? Το TDM τι είναι?
    Επίσης, ένα παιδί ανέφερε κάτι για το Tiger, θεωρώ ότι είναι πολύ όμορφο αλλά πολύ ογκώδες (ήδη έχω το DL 650 που είναι μουλάρι).

  11. #11
    Εκνευριστικο μελος Το avatar του/της Band(age)it
    Εγγραφή
    09/01/2007
    Μηνύματα
    312
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nkmosch
    Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά σκέφτομαι να το πάρω. Μάλιστα θα το κάνω leasing στην εταιρία και το αλλάζω όποτε θέλω...
    Να ρωτήσω αναφορικά με κάτι που είπε ένα παιδί πιο πάνω (δεν είμαι πολύ σχετικός), το 4κύλιδνρο γιατί είναι κακό στην πόλη? ποιά η διαφορά με το 2κύλινδρο? Το TDM τι είναι?
    Επίσης, ένα παιδί ανέφερε κάτι για το Tiger, θεωρώ ότι είναι πολύ όμορφο αλλά πολύ ογκώδες (ήδη έχω το DL 650 που είναι μουλάρι).

    Το 4κυλινδρο ειναι "κακο" καθοτι το φασμα στροφων στο οποιο αποδιδει καλυτερα βρισκεται ψηλα , συνεπως σε αναγκαζει να πηγαινεις για ωρα με αρκετες στροφες στον κινητηρα αλλα με ανεπαρκη απαγωγη θερμοτητας (βλ. χρηση στο κεντρο)
    Το TDM ειναι 2κυλινδρο.

    Οντως ενα παιδι ανεφερε κατι για το Tiger
    - Omnia mea mecum porto -

  12. #12
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Να πω κι εγώ κάτι.

    1) Δεν βλέπω το CBF να είναι τόσο πιο στενό από το Vstrom ώστε να δικαιολογήσει την αλλαγή μηχανής.
    2) Είναι πιο κοντό και θα πρέπει να έχεις τους καθρέπτες κλειστούς γιατί θα βρίσκουν.
    3) Είναι αρκετά κιλά πιο βαρύ. Πλησιάζει τα 245-250 με γεμάτο τεπόζιτο. Αυτό στο ταξίδι δεν ενοχλεί αλλα στην πόλη με μανούβρες επιτόπιες, ανέβα-κατέβα πεζοδρόμια, και μπρος-πίσω για να βγείς από εκεί που παρκάρισες νομίζω οτι είναι εφιάλτης.

    Πάρε κάτι πιο μαζεμένο όπως το Versys της Kawasaki ή το ER ή κάτι άλλο αντοίστοιχο αφού δεν το θέλεις και πολύ για ταξίδια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Θεωρώ τα ER-Versys πιο κατάλληλα για μέσα στην πόλη.To CBF1000 ίσως πέσει πολύ.Με το Versys μία χαρά ταξιδάκια θα κάνεις επίσης.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    1) Δεν βλέπω το CBF να είναι τόσο πιο στενό από το Vstrom ώστε να δικαιολογήσει την αλλαγή μηχανής.
    2) Είναι πιο κοντό και θα πρέπει να έχεις τους καθρέπτες κλειστούς γιατί θα βρίσκουν.
    3) Είναι αρκετά κιλά πιο βαρύ. Πλησιάζει τα 245-250 με γεμάτο τεπόζιτο. Αυτό στο ταξίδι δεν ενοχλεί αλλα στην πόλη με μανούβρες επιτόπιες, ανέβα-κατέβα πεζοδρόμια, και μπρος-πίσω για να βγείς από εκεί που παρκάρισες νομίζω οτι είναι εφιάλτης.
    Έχω οδηγήσει και τα δύο μηχανάκια μέσα στην πόλη κι αξίζει να πω ότι το CBF-1000 καταφέρνει καλύτερα να κρύψει τα κιλά του αφού μου έκανε πιο ελαφρύ απ'ότι το V-Strom, ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει 50 κιλά + στο βάρος αλλά το χαμηλότερο κέντρο βάρους του CBF το έκανε να μοιάζει πούπουλο !

    Συμφωνώ ότι έχει λίγο όγκο όπως και το V-Strom πάντως.


  15. #15
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Έχω οδηγήσει και τα δύο μηχανάκια μέσα στην πόλη κι αξίζει να πω ότι το CBF-1000 καταφέρνει καλύτερα να κρύψει τα κιλά του αφού μου έκανε πιο ελαφρύ απ'ότι το V-Strom, ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει 50 κιλά + στο βάρος αλλά το χαμηλότερο κέντρο βάρους του CBF το έκανε να μοιάζει πούπουλο !

    Δεν αντιλέγω μιας και τα οδήγησες αλλα η παρατήρησή μου πήγαινε στο τι κάνεις όταν είναι σταματημένα. Πχ το άφησες με την μούρη στο πεζοδρόμιο και πρέπει να κάνεις πίσω για να βγείς, πρέπει να κάνεις επιτόπιο ελιγμό αναστροφής, το παρκάρισες κατηφόρα και δεν βγαίνεις με την μούρη, γλίστρησες, παραπάτησες και πάει να σου πέσει η μηχανή, κ.α. τέτοια καθημερινά. Πίστεψέ με ότι εκεί ΚΑΜΙΑ μηχανή δεν κρύβει τα κιλά της όσο χαμηλά κι αν τα έχει

    Απλά δεν βρίσκω τον λόγο να έχεις μια 1000αρα και βαριά μηχανή για μέσα στην πόλη την στιγμή που δεν την θέλεις για εκδρομή και ταξίδια. Υπάρχουν τόσες επιλογές σε αυτή την κατηγορία νέες (πχ Versys) και πιο παλιες (πχ BMW F650GS) που δεν χρειάζεται να συμβιβαστείς εκτός εαν θέλεις όπωσδήποτε την συγκεκριμένη γιατί την ερωτεύτηκες.

    Άλλωστε η πιο ορθια θέση οδήγησης των on-off μπορεί να είναι πιο κουραστική στο ταξίδι από το CBF αλλα για την πόλη είναι η ΙΔΑΝΙΚΗ

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατι το μηχανακι δεν παιρνει με μιζα οταν ειναι κρυο?
    από clyde2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2010, 05:17
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2009, 09:00
  3. Γιατι δλδ αυτο δεν ειναι Ferrari?
    από LsKostas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2007, 01:13
  4. δεν είναι νέο πια αλλά ας το γράψω
    από NLS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2004, 00:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF