Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 138

Θέμα: ΜΟΤΟ ή Car χρειαζεται πιο πολύ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ?????

  1. #1

    ΜΟΤΟ ή Car χρειαζεται πιο πολύ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ?????

    Λοιποοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοον....

    Ακουω πολλους αμαξαδες να το παιζουν οδηγαρες οτι πανε γρηγορα και οτι ειναι πολυυυυυυ δυσκολο να το κανεις αυτο....

    Αλλοι στον δρομο,αλλοι στην πιστα,αλλοι να λενε οτι ο Rossi αυτο που κανει ειναι πιο ευκολο απο τον Shumacher η το αναποδο και τα λοιπα...

    Κρινουν δηλαδη την ικανοτητα ενος αμαξά με εναν μηχανοβιο.....

    :rotflmao: Εγω θα πω πχ απο την ζωη μου.

    Σε ποσους φιλους μου (οχι μηχανοβιους βεβαια) εχω δωσει την μηχανη μου και το παπακι μου και το scooterακι μου και παραλιγο να πεσουν απο τα πρωτα μετρα....

    Ποσοι οταν την βαλανε μπρος και καθοταν πανω φοβηθηκανε και μου παν ασε καλυτερα να μην την οδηγησω...

    Ενας ηρθε μαζι μου στην πιστα και του το δωσα να μπει στην πιστα και εκανε πανω απο τον διπλασιο χρονο που εκανα εγω και σχεδον σταματοντας στις στροφες.....

    Ενος του φανηκε οτι πηγαινε μπαλα λεει το.....παπακι μου!!!!!

    Θελω να καταληξω στο οτι η γνωμη μου την οποια θα θελα να την συζητησω με σας ειναι οτι αντικειμενικα ειναι πιο δυσκολο το μηχανακι.....Θελει πιο πολλες ικανοτητες....





    Θα θελα να ακουσω γνωμες που ισως να μου αλλαξουν εστω και λιγο αυτη την καθετη που ισως και λαθος να την εχω γνωμη μου....

    Και επειδη στην προηγουμενη διαμαχη (μοτο vs car σε πιστα) περιορισα την συζητηση σε παραγωγης .....τωρα βαζω μεσα τα παντα...

    Δηλ αγωνιζομενους,ερασιτεχνες,την μαμα μου που οδηγα απο το σπιτι στη δουλεια,την γιαγια ενος φιλου μου,τον ντελιβερα,τον αναπηρο,ακομα και το παιδακι ενος χρονου που οδηγαει το πορτ μπεμπε (με τις 4 ροδες) η το μηχανακι το ηλεκτρικο με τα υποβοηθηματα...:hypnotize

    Τωρα που το σκευτομαι αμαξακια μικρα οδηγανε....μηχανη οχι ομως διοτι χρειαζετε ικανοτητα.....χαχαχαχχαχαχχχαχαχαχαχαχα αμαξαδεςςςςςςςςςς
    in in in in in in in ....... mpoooou!!!! (ma 50ari me apomonosi???xaxaxa)

  2. #2
    να σε βάλω με ένα φίλο μου κουτάκια (Seat Leon 2.0 έχει ) να σε πάει μια Σούνιο η Μαραθώνα , να κάνεις 5 φορές εμετό μέσα στο κουτί;;;

  3. #3
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    να σε βάλω με ένα φίλο μου κουτάκια (Seat Leon 2.0 έχει ) να σε πάει μια Σούνιο η Μαραθώνα , να κάνεις 5 φορές εμετό μέσα στο κουτί;;;
    NA SE BALO EGO STH THEIA MOY ME TO NISSAN SANNY SKYLINE THS na se paei 500 metra oxi pio poly

    kai ama de pidixeis xese me.

  4. #4
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    καλά είμαστε εδώ...

    Καταρχάς να μην το εξαπλώσουμε... γιατί αν φτάσεις σε αγωνιστικά επίπεδα , τότε μιλάς και για cart, F1, GP κάτι που δεν κατέχει κανένας απο εδώ.

    Ας το περιορίσουμε στον μέσο οδηγό και στην καθημερινή οδήγηση. Στις ικανότητες δηλαδή που αποκτά κάποιος απο την "εκπαίδευση" (χαχαχαχαχαχαχα) κατά την διάρκεια απόκτησης διπλώματος και για τα δύο οχήματα και μετά στην εμπειρία διά της οδήγησης.

    Παράμετροι.

    Μέσο αυτοκίνητο (μην πιάσουμε supercars ... πάμε αλλού μετά).

    Πρέπει να έχεις

    1) ικανή αντίληψη χώρου.
    2) Αίσθηση γκαζιού - κιβωτίου - φρένου (σωστό timing και καλή γνώση χρήσης , όπως π.χ. "κατεβάσματα με κιβώτιο + φρενάρισμα)
    3) Ικανότητα φρεναρίσματος πανικού με αποφυγή εμποδίου.
    4) Συνεχή εγρήγορση μέσα απο καθρέφτες.
    5) Γνώση ΚΟΚ (εδώ γελάμε πάλι!)
    6) Κάποιες ελαφριές γνώσης μηχανολογίας.

    Μέση μηχανή (απο 250-600cc, εξαιρούνται SS ... πάμε αλλού πάλι μετά)

    1) Καίρια αντίληψη χώρου και ταχύτητας.
    2) Καίρια αντίληψη φρεναρίσματος με 60-40% αναλογίες πέδησης μπροστά-πίσω φρένου
    3) Καλή χρήση κιβωτίου για φρενάρισμα κινητήρα σε συνδυασμό με πέδηση και γκάζι.
    4) Γυροσκοπικό φαινόμενο για ικανές στροφές με μικρή πιθανότητα κινδύνου.
    5) Ικανή ισορροπία σε όχημα με δύο τροχούς. Αυτό σημαίνει πως το σώμα σου δεν είναι ύλη που μεταφέρεται αλλά ύλή που μετέχει στην κίνηση του οχήματος, σαν μοχλός.
    6) Συνεχή εγρήγορση για την δική σου ικανότητα οδήγησης και αντίληψης , ΣΥΝ... την κίνηση πλαινών, προπορευόμενων και πίσω κινούμενων οχημάτων σε απόσταση 100m τουλάχιστον!
    7) Μεγαλύτερη προσοχή στην κατάσταση του οδοστρώματος , καθώς αυτό επηρρεάζει ΑΜΕΣΑ την ισορροπία μας.
    8) Σχεδιασμός κίνησης μερικά secs πριν (χάραξη πορείας) καθώς οι μηχανές πολύ δύσκολα διορθώνουν αν χάσουν μερικά εκατοστά απο την σωστή διαδρομή τους.
    9) Σεβασμό στο γκάζι , καθώς απότομο άνοιγμα δεν προκαλέι μόνο σπινιάρισμα όπως στα 4τροχα, αλλά δημιουργεί πλαγιολισθήσεις, (drifts-highsiding). Συν το οτι μεγιστοποιεί το φαινόμενο της αδράνειας , αφού η ροπή είναι αντίστοιχα πολλαπλάσια των κιλών που "τραβάει" στο σύνολο οχήματος και οδηγού σε σχέση πάλι με 4τροχο.
    10) Καλές μηχανολογικές γνώσεις σε σχέση με αναρτήσεις , φρένα, μέσα μετάδοσης κίνησης της μηχανής (π.χ. κιβώτιο, αλυσίδα κτλ.) Η κίνηση μιας μηχανής είναι άμεσα εξαρτόμενη απο την συμπεριφορά των παραπάνω στα όρια (ή οχι) της απόδοσης των παραπάνω.
    Ειδικότερα στο θέμα αναρτήσεις , αλυσίδας, ελαστικών αν ο αναβάτης δεν γνωρίζει , τότε έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να μην μπορεί να κινηθεί σωστά με την μηχανή του σε καθημερινές και απλές διαδρομές με στροφές ή άλλα.
    11) Γνώση ΚΟΚ (εδώ ξαναγελάμε πάλι)

    Αφού διαβάσεις λοιπόν τα παραπάνω, πρόσθεσε και το μυαλό που κουβαλάει ο καθένας... τον Εγωισμό του... την εν γένει συμπεριφορά του πίσω απο τιμόνι.

    Ακόμα και έτσι , θα δεί κάποιος οτι είναι


    Χ10 φορές πιο δύσκολο να οδηγείς μηχανή (μια μέση μηχανή λέμε) απέναντι σε ενα αυτοκίνητο (μέσο αυτοκίνητο)

    Αν θέλει κάποιος τώρα να πάει και σε κατηγορίες super cars και SS , μπορεί να το κάνει , αν και εκεί πλέον μπαίνουν στην διαδικασία , όροι όπως "στήσιμο-απόδοση-υποβοηθήσεις" κτλ.
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    NA SE BALO EGO STH THEIA MOY ME TO NISSAN SANNY SKYLINE THS na se paei 500 metra oxi pio poly

    kai ama de pidixeis xese me.

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  6. #6
    Να βάλω τον Σουμάχερ να οδηγεί την Ferrari Enzo από την Ν.Σμύρνη στο Σύνταγμα το πρωί , και άμα καταφέρει να φτάσει γρηγορότερα από scooter κινεζικο 50 cc που το οδηγάει μπάρμπάς, εμένα να με χέ…

  7. #7
    οτι εχει δυναμη ειναι δυσκολο ειτε αμαξι ειτε μηχανη

  8. #8


    "πλουτωνος αέργου επι των τέκνων του ασελγούσε"

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


    "πλουτωνος αέργου επι των τέκνων του ασελγούσε"

    όντως ... τον είχα δει στον Αρβανιτάκη να ψάχνει μια τουρμπίνα της Garret να βάλει μόντα στον Κέρβερο...

  10. #10
    κατά την ΑΠΟΨΗ μου η λογική είναι απλή.....


    για μετρίου επιπέδου απαιτήσεις και για τα δύο οχήματα...... απαιτεί σίγουρα περισσότερες ικανότητες η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.....



    αν πάμε σε απαιτήσεις αγωνηστικού επιπέδου.....

    τότε είναι πρακτικά λάθος να το συγκρίνουμε γιατί δεν έχουν καμία σχέση τα δύο μεταξύ τους......

  11. #11
    Επίσης , κάθε νεόπλουτος μεγαλομπακάλης ,σκυλοτραγουδηστης ,μεγαλολαμογιο κ.λ.π. θα αγοράσει το πανάκριβο jeep «τέρας της ερήμου» ,θα αγοράσει super car
    Porsche, Ferrari κ.λ.π ΑΣΧΕΤΑ αν είναι τελείως κουλός ….έχει τέσσερις ρόδες και γύρω-γύρω σιδερό ,άρα μπορεί να τα οδηγήσει ο καθένας…αρκεί να έχει λεφτά….
    Με τις μηχανές αυτά δεν ισχύουν (και αν ισχύουν το ποσοστό είναι παρά πολύ μικρό ) ….αν αγοράσει κάποιος μια SS ή ένα χωματερο ,θα ψαχτεί ,θα πάει σε πιστές ,θα κάνει ταξίδια, θα κάνει παρέες ,forums κ.λ.π. και γενικά θα θέλει να καλυτερεύει συνέχεια σαν οδηγός …
    Οπότε , η διαφορά δεν είναι τα αυτοκίνητα VS μηχανές , αλλά οδηγοί αυτοκινήτων VS οδηγοί μηχανών.
    Νομίζω ότι εκεί η διαφορά είναι τεραστία …

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CPANTELO
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    118
    Συγνωμη κι'ολας αλλα δεν υπαρχει αυτοκινητο που στην γρηγορη οδηγηση να απαιτει περισσοτερη προσπαθεια απο το να πας γρηγορα με μια μηχανη. Ειδικα με τα σημερινα αυτοκινητα που με τη χρηση της τεχνολογιας αντικαθηστουν πολλες απο τις ενεργειες που ειχε να κανει παλαιοτερα ενας οδηγος.Traction control,lanch control,antispin,abs,ebd,asr,πνευματικες αναρτησεις.......... δινουν ουσιαστηκα τη δυνατοτητα και σε λιγοτερο ικανους να το παιζουν μαγκες.Πλεον δεν χρειαζεται καν να ανησυχεις για το αν θα μπλοκαρουν οι τροχοι σε βιαια φρεναρισματα,αν θα παρουσιαστει αποτομη υποστροφη ή υπερστροφη και γενικοτερα οτιδηποτε που θα σου χαλασει το παρτυ την ωρα που πηγαινεις ταπα. Επισης οσο τα χρηματα ανεβαινουν και πηγαινεις σε πιο εξωτικες κατασκευες τοτε αισθανεσαι πως μπαινεις να οδηγησεις ενα φρουριο το οποιο δεν υπακουει στους νομους της φυσικης που εσυ γνωριζεις και προσπαθει να δωσει νεα σημασια στις φρασεις "στριβει σαν τρενο" και "πηγαινει σαν τον ανεμο".
    Η μηχανες απο την αλλη για να πανε γρηγορα απαιτουν 100% αυτοσυγκεντρωση απο τον οδηγο και ενα συνολο γνωσεων που η τεχνολογικη προοδος δεν μπορει να αντικαταστησει.Συμετεχει ολο το σωμα σου , οι αισθησεις σου πρεπει να τερμα οξυμενες ωστε να νιωθεις εκ των πρωτερων πως αντιδρα η μηχανη στους χειρισμους σου και τι ειδους διορθωτικες κινησεις χρειαζεται ωστε να μεινεις ζωντανος.Εισαι απιστευτα πιο ευαλωτος/εκτεθειμενος στα καιρικα φαινομενα καθως και σχεδον καθολου ασφαλης σε μια ενδεχωμενη πτωση με πολλα χιλιομετρα.
    Το γεγονος ομως οτι με την μηχανη μπαινεις σε ενα επικινδυνο περιβαλον οπου σχεδον τα παντα εξαρτωνται απο τις δικες σου κινησεις ειναι και η μαγια της καταστασης.Δεν μπορεις να μεινεις ασυγκινητος οταν καταφερεις να τα κανεις ολα σωστα και ερωτευεσαι το οχημα που σε κανει να αισθανεσαι οτι εδωσες το 110% των δυνατοτητων σου.....

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από CPANTELO
    Συγνωμη κι'ολας αλλα δεν υπαρχει αυτοκινητο που στην γρηγορη οδηγηση να απαιτει περισσοτερη προσπαθεια απο το να πας γρηγορα με μια μηχανη. Ειδικα με τα σημερινα αυτοκινητα που με τη χρηση της τεχνολογιας αντικαθηστουν πολλες απο τις ενεργειες που ειχε να κανει παλαιοτερα ενας οδηγος.Traction control,lanch control,antispin,abs,ebd,asr,πνευματικες αναρτησεις.......... δινουν ουσιαστηκα τη δυνατοτητα και σε λιγοτερο ικανους να το παιζουν μαγκες.Πλεον δεν χρειαζεται καν να ανησυχεις για το αν θα μπλοκαρουν οι τροχοι σε βιαια φρεναρισματα,αν θα παρουσιαστει αποτομη υποστροφη ή υπερστροφη και γενικοτερα οτιδηποτε που θα σου χαλασει το παρτυ την ωρα που πηγαινεις ταπα. Επισης οσο τα χρηματα ανεβαινουν και πηγαινεις σε πιο εξωτικες κατασκευες τοτε αισθανεσαι πως μπαινεις να οδηγησεις ενα φρουριο το οποιο δεν υπακουει στους νομους της φυσικης που εσυ γνωριζεις και προσπαθει να δωσει νεα σημασια στις φρασεις "στριβει σαν τρενο" και "πηγαινει σαν τον ανεμο".
    Η μηχανες απο την αλλη για να πανε γρηγορα απαιτουν 100% αυτοσυγκεντρωση απο τον οδηγο και ενα συνολο γνωσεων που η τεχνολογικη προοδος δεν μπορει να αντικαταστησει.Συμετεχει ολο το σωμα σου , οι αισθησεις σου πρεπει να τερμα οξυμενες ωστε να νιωθεις εκ των πρωτερων πως αντιδρα η μηχανη στους χειρισμους σου και τι ειδους διορθωτικες κινησεις χρειαζεται ωστε να μεινεις ζωντανος.Εισαι απιστευτα πιο ευαλωτος/εκτεθειμενος στα καιρικα φαινομενα καθως και σχεδον καθολου ασφαλης σε μια ενδεχωμενη πτωση με πολλα χιλιομετρα.
    Το γεγονος ομως οτι με την μηχανη μπαινεις σε ενα επικινδυνο περιβαλον οπου σχεδον τα παντα εξαρτωνται απο τις δικες σου κινησεις ειναι και η μαγια της καταστασης.Δεν μπορεις να μεινεις ασυγκινητος οταν καταφερεις να τα κανεις ολα σωστα και ερωτευεσαι το οχημα που σε κανει να αισθανεσαι οτι εδωσες το 110% των δυνατοτητων σου.....

    +1,234,567,890

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    Επίσης , κάθε νεόπλουτος μεγαλομπακάλης ,σκυλοτραγουδηστης ,μεγαλολαμογιο κ.λ.π. θα αγοράσει το πανάκριβο jeep «τέρας της ερήμου» ,θα αγοράσει super car
    Porsche, Ferrari κ.λ.π ΑΣΧΕΤΑ αν είναι τελείως κουλός ….έχει τέσσερις ρόδες και γύρω-γύρω σιδερό ,άρα μπορεί να τα οδηγήσει ο καθένας…αρκεί να έχει λεφτά….
    Με τις μηχανές αυτά δεν ισχύουν (και αν ισχύουν το ποσοστό είναι παρά πολύ μικρό ) ….αν αγοράσει κάποιος μια SS ή ένα χωματερο ,θα ψαχτεί ,θα πάει σε πιστές ,θα κάνει ταξίδια, θα κάνει παρέες ,forums κ.λ.π. και γενικά θα θέλει να καλυτερεύει συνέχεια σαν οδηγός …

    Δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου!

    Όσοι είναι αυτοί που αγοράζουν το supercar και δεν ξερουνε να το πανε άλλοι τόσοι είναι και αυτοί που έχουνε πάρει ένα 1000 απλά για να το πάιξουνε γρήγοροι και να το μοστράρουνε στην καφετέρια και αμα δεις τα λαστιχά τους έχουν φαγωθεί μόνο στην μέση. Σε πολλές περιπτώσεις μιλάμε και για το ίδιο άτομο που έχει πάρει το ss και το γρήγορο αυτοκίνητο.

    Πιστεύω είναι πάρα μα πάρα πολύ λίγοι αυτοί που μπορούν απο ένα μηχανάκι να πάρουν το 100% των δυνατοτήτων τους, οι πιο πολλοί απλά νομίζουν ότι τα καταφέρνουν.
    Το ίδιο νομίζω ισχύει και με ένα δυνατό και γρήγορο αυτοκίνητο.

    Και για να είναι δίκαιη η σύγκριση ενοείται ότι οδηγάμε ένα δυνατό αυτοκίνητο με όλα τα ηλεκρονικά απενεργοποιημένα.

    Η εξάσκιση είναι αυτή που μπορεί να μας κάνει να οδηγήσουμε τα δύο οχήματα γρήγορα! Υπάρχουν άνθρωποι που μπαίνουν σε αυτοκίνητο και το πετάνε και με την μηχανή κλάνουν πάνω τους και το αντίθετο.

    Αν ας πούμε μπούμε σε ένα αυτοκίνητο wrc που κάνει την ειδική της κορσικής θα δούμε ότι και ένα κουτάκι θέλει απίστευτες ικανότητες για να κινηθεί με τέτοιους ρυθμούς. Για την δυσκολία της μηχανής να κινηθεί γρήγορα σε μία πίστα την καταλαβαίνεται εφαντάζομαι την δυσκολία.

    Αυτό που είναι πιο ευνοικό στα αυτοκίνητα είναι ότι σου συγχωρούν πιο εύκολα ένα μικρό λάθος από ότι η μηχανή. Όπως μου έλεγε και ένας φίλος με το αυτοκίνητο δεν πέφτεις κάτω.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    να σε βάλω με ένα φίλο μου κουτάκια (Seat Leon 2.0 έχει ) να σε πάει μια Σούνιο η Μαραθώνα , να κάνεις 5 φορές εμετό μέσα στο κουτί;;;
    Παρακαλω να διαβαζετε την επικεφαλιδα πριν γραψετε ρεεεεεεεεεεεεεε....

    Δεν ειπα ποιος χεζετε πιο πολυ....Μα καλα οτι σας κατεβει γραφετε????

    Και στην τελικη βεβαια και θα κανω εμετο....εδω κανω μονο που μπαινω σταματημενος σε αυτη την αηδια με τις 4 ροδες....

    Και να σου πω και το αλλο??? Πες μου εναν αμαξά που δεν θα χεζοταν με ενα ανοιγμα μιας 1000αρας.....

    Εγω βεβαια και φοβαμαι οταν τρεχουν αμαξια...γιατι λεω αν του φυγει του κουλου που οδηγαει θα φυγω αδικοχαμενος απο μια μ@λ@κι@ με 4 ροδες....
    in in in in in in in ....... mpoooou!!!! (ma 50ari me apomonosi???xaxaxa)

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2009, 01:33
  2. replica fairings για CBR RR - ποιό σου αρέσει πιο πολύ?
    από road spirit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 128
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2009, 13:04
  3. Αυτό που ευχαριστιέμαι πιο πολύ
    από Road67 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2009, 11:58
  4. GALOP: Πιο Avatar σας αρέσει πιο πολύ?
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 19:38
  5. Εσυ Με Ξερεισ Πιο Πολυ
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 09:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF