Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Βελτιωσεις και μετατροπες στα ΧΤ...

  1. #1
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809

    Βελτιωσεις και μετατροπες στα ΧΤ...

    Γενικα τωρα με αφορμη την αγορα την μηχανης αρχιζω ηδη να σκεφτομαι διαφορες μετατροπες που πολλοι απο εσας μπορει να εχουν κανει ηδη...
    Ετσι λοιπον σκεφτηκα οτι οποιοσδηποτε εχει κανει καποια μετατροπη στο ΧΤ του θα μπορουσε να βαλει φωτογραφιες και να δωσει πληροφοριες σχετικα με το ποσο ικανοποιημενος ειναι απ'τις αλλαγες,να δωσει τιμες και κοστος των αλλαγων κτλ...

    Πιστευω οτι δεν θα ειναι κουραστικο για αυτος που εχουν κανει αλλαγες και σιγουρα θα δημιουργηθει μια βαση δεδομενων οπου ολοι θα μπορουν να παιρνουν ιδεες και πληροφοριες για το πως να βελτιωσουν το ΧΤ τους...

    Οι μετατροπες που θα γραφει ο καθενας μπορει να ειναι οποιαδηποτε, απο αλλαγη τιμονιου μεχρι αλλαγες στον κινητηρα...




  2. #2
    h prwth allagh pou thelw na kanw proswpika einai to pisw fanari. mou fainetai oti einai ligo asximo... exw dei merika XT me to fanari tis R1 kserei kaneis poso paei olh h metatroph? eixa rwtisei sti yamaha poso kostizei mono to fanari san agora kai mou eipan 170 euro!!!
    Τα αγαθά copies κτώνται...

  3. #3
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SiLveRciTy
    h prwth allagh pou thelw na kanw proswpika einai to pisw fanari. mou fainetai oti einai ligo asximo... exw dei merika XT me to fanari tis R1 kserei kaneis poso paei olh h metatroph? eixa rwtisei sti yamaha poso kostizei mono to fanari san agora kai mou eipan 170 euro!!!
    Το 660 εχεις ετσι?
    Αν θελεις βαλε και μια φωτο απ'αυτο που θελεις να φτιαξεις...
    Επισης αν εχεις κανει οποιαδηποτε μετατροπη στο ΧΤ σου βαλε φωτο και δωσε πληροφοριες αν θες...




    Ρε παιδια αυτο το thread δεν το ανοιξα με σκοπο να γινουν πολλα post,διοτι υπαρχουν και μερικοι που θελουν να ανοιγουν threads που θα γινουν πολλες απαντησεις.Απλως ψαχνοντας σε ξενα,και γνωστα forums που εχουν σχεση με την μοτοσυκλετα βλεπω οτι υπαρχει πληθωρα απο λεπτομερεις πληροφοριες για τις μοτοσυκλετες που ασχολουνται...Μιας και το forum του ΧΤ ειναι αρκετα φτωχο ας κανουμε κατι ολοι ωστε να το βοηθησουμε λιγο

    Εξαλλου τον τελευταιο καιρο γινεται ενας πανικος απο ασχετα και παντελως αχρηστα θεματα για καποιον που θελει να ασχοληθει με την μοτοσυκλετα...

    Σιγουρα φτιαχνοντας αυτη την γωνια,δηλαδη το ΧΤ-forum πιθανως να παρασυρουμε κι αλλους στο να ανεβει λιγο το επιπεδο...


    Απλως ριχτε αν θελεται μια ματια εδω:
    thumpertalk.com
    advrider.com

  4. #4

  5. #5
    Λοιπόν φίλε Γκαζοφωνίξ, εγώ έχω το χτ '01 600, και το πείρα μεταχειρισμένο αλλά με πολύ λίγα χιλιόμετρα και σε άριστη κατάσταση. Είχε μια αισχρή motosport, τιμόνι αλλάγμένο όπως και φτερό πίσω.
    Φρόντισα να αλλάξω λάστιχα, scorpio pireli 170 ευρώ, ευχαριστημένος είμαι αν και δεν την οδηγάω με τις μπαντες..
    Άλλαξα φυσικά εξάτμιση, με λαιμούς remus και τελικό remus titanium 200+400=600 ε
    Η μιχανή σίγουρα παέι καλύτερα αλλά ο θόρυβος υπερβολικός όπως και τα χρήματα.
    Τέλος φλασάκια αυτά ήταν φτηνα και ωραία
    κατά την γνώμη μου έχω δώσει πολλά ενώ το μόνο που ήθελα ήταν να πηγαίνω στη δουλειά μου με το συγκεκριμένο μηχανάκι διότι μου άρεσε πάντα.
    Επίσης προσέξτε καλά σε τι μαστόρους τα πηγαίνετε διότι πολλά δίνεις και λίγα σου κάνουν.

    [IMG]http://imageshack.gr/files/mdylr8j1dmxow8cq9a56.jpg[/IMG]
    Τα όνειρα μας θα γίνουν οι εφιάλτες σας, με μίσος θα γεμίσουν τις αυταπάτες σας. @

  6. #6
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από silentscream

    Άλλαξα φυσικά εξάτμιση, με λαιμούς remus και τελικό remus titanium 200+400=600 ε
    Η μιχανή σίγουρα παέι καλύτερα αλλά ο θόρυβος υπερβολικός όπως και τα χρήματα.

    [IMG]http://imageshack.gr/files/mdylr8j1dmxow8cq9a56.jpg[/IMG]

    Πολυ ωραιο το ΧΤ σου!!!

    Για πες η διαφορα στην αποδοση με την εξατμιση ειναι μεγαλη,γιατι εχεις και τους λαιμους...???


    Παντως αν δεν θες τοσο θορυβο μπορεις να πας σε κανεναν εξατμησα μηπως και σου φτιαξει κανα σιγαστηρα...

  7. #7
    Δεν έχω οδηγήσει ποτέ xt με μαμήσια και δεν ξέρω.
    Πάντως άλλα που έχω οδηγήσει με crd αλλά χωρίς λαιμούς, έχω δει διαφορά.
    έχω στραβώσει διότι μπορούσα να είχα πάρει την remus grandprix που κάνει λιγότερο θόρυβο αλλά στο μαγαζί μου είπαν οτι είναι ακριβώς οι ίδιες απο άποψη θορύβου. Τώρα ψάχνω να την κάνω καμιά τράμπα με κανέναν που θα έχει καμία που να μ αρέσει.
    Έχω βάλει και σιγαστίρα αλλά και πάλι σπουδαία διαφορά δεν είδα + οτι μου χάλασε και τελείως τον μπάσο ήχο.
    Γενικότερα κυκλοφορούν αρκετές εξατμίσεις σε χτ αλλά σε εξουσιοδοτημένο που το πάω ή remus η crd ή terminioni θα σου πουν.
    Τα όνειρα μας θα γίνουν οι εφιάλτες σας, με μίσος θα γεμίσουν τις αυταπάτες σας. @

  8. #8
    την καλη διαφορα την κανουν οι λαιμοι,και οχι το τελικο.
    εγω εχω βαλει λαιμους ντεβιλ,τελικο αλλο,για λιγο ειχα μιβ μαζι με λαιμους απο ττ,παρα πολυ καλο μπασο
    ηχο,την οποια την φαγανε,μετα γιοσιμουρα,και μετααυτην που βλεπετε.
    το χρωμα ηταν ασπρο μωβ αλλα επειδη και αυτα τα ειχαν φαει,βρηκα τα πορτοκαλι,
    τα οποια βλεπετε.τιμονια,φλασακια κλπ,ολοι κατι εχουμε κανει...

    οσο για την εξατμιση που το βαζετε σκετο κανετε ζημια.
    χαλατε το υποπλαισιο.
    κοιταχτε στην δικια μου την ανοξειδωτη λαμα που προσαρτησε ο κουνιαδος μου
    .και πολυ ελαφρια και ολα οκ.
    λαστιχα δεν ειναι μετατροπη,ειναι κατι που επιβαλλεται.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ΧΤΜΟΥ-3.jpg 
Προβολές:	2625 
Μέγεθος:	82,5 KB 
ID:	116184
    dagazono
    VINCERE................

    φτηνα κτεβατια-επιπλα
    www.kouketa.com

  9. #9

    μπέρδεμα

    Φίλε γκαζοφωνίξ μπράβο σου για το θέμα που άνοιξες αλλά δεν γίνεται (ταπεινή γνώμη μου) να βάλουμε εδω μέσα όλες τις μετατροπές etc... η κάθε μετατροπή-αλλαγή πρέπει να έχει τον δικό της θέμα-topic και επομένως και δικό της τίτλο για ευκολότερη αναζήτηση και αποφυγή μπερδέματος.
    sorry αλλά τυχαίνει να είμαι moderator σε άλλο φορουμ.
    και πάλι η ταπεινή μου γνώμη.
    ευχαριστώ

    ["Ρε παιδια αυτο το thread δεν το ανοιξα με σκοπο να γινουν πολλα post"]

  10. #10
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809

    Re: μπέρδεμα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από madgordons
    Φίλε γκαζοφωνίξ μπράβο σου για το θέμα που άνοιξες αλλά δεν γίνεται (ταπεινή γνώμη μου) να βάλουμε εδω μέσα όλες τις μετατροπές etc... η κάθε μετατροπή-αλλαγή πρέπει να έχει τον δικό της θέμα-topic και επομένως και δικό της τίτλο για ευκολότερη αναζήτηση και αποφυγή μπερδέματος.
    sorry αλλά τυχαίνει να είμαι moderator σε άλλο φορουμ.
    και πάλι η ταπεινή μου γνώμη.
    ευχαριστώ

    ["Ρε παιδια αυτο το thread δεν το ανοιξα με σκοπο να γινουν πολλα post"]

    Ναι εχεις δικιο οτι θα γινοταν μπαχαλο...

    Το οτι δεν το ανοιξα με σκοπο να γινουν πολλα post εννοουσα πως δεν ανοιξα το thread μ ε σκοπο να γινει καποια διαμαχη η φασαρια τυπου ''θα βαλω τουρμπο στο στρογγυλοφαναρο για να περναω hayabusa'' οπως πολλοι εχουν επιδιωξει κατα καιρους...

    Τουλαχιστον νομιζω οτι θα μπορουσαν οσοι εχουν κανει τις συνηθεστερες μετατροπες σε ΧΤ,οπως αλλες εξατμισεις,μετατροπες σε SM να πουν την γνωμη τους,ποσο τους κοστισε ετσι ωστε και να παρουν και αλλοι πληροφοριες που θα σκεφτονταν να κανουν αλλαγες,περνοντας αφορμη απο εμενα
    που ψαχνομαι και θα ηθελα να εβρισκα ποσο κοστιζει πχ μετατροπη σε SM η αλλαγη εξατμησης...


    Απλα οποιος θελει μπορει και δεν βαριεται να γραφει μπορει να πει τις αλλαγες που εχει κανει και αν μαζευτουν πολλα πραγματα μπορει καποιος mod να τα διαχωρισει...



  11. #11
    σιγα μην πηξουμε τον μοντ.....10 ατομα ειμαστε,και δεν υπαρχει λογος

    γνωμη μου τελικο μην αλλαξεις ,αν και φασαριοζος εχω γλυτωσει απο στραβες με τουτουνες,αλλα σε τρων ε
    τα στρουμφακια
    ,και ησυχος γλυτωνεις στρουμφακια,δεν σσου περνει το κεφαλι σε ταξιδι
    δεν ψαχνεις να διορθωσεις τις τρυπες στο γκαζι με στειλανε αδιαβαστο ομως τα τουτου.
    οποτε εχω και μαμα και τρυπατη
    dagazono
    VINCERE................

    φτηνα κτεβατια-επιπλα
    www.kouketa.com

  12. #12

    ΣΩΛΗΝΑΚΙ ΥΨΗΛΗΣ

    Σήμερα έβλα σωληνακι υψηλής πίσω μόνο... και θα σας περιγράψω την διαδικασία!
    Αρχικά πίστευα ότι ήταν κάτι το πολύ απλό! Και όντως ήταν! πιο απλό απο όσο νόμιζα τελικά!
    Τα απαραίτητα εργαλεία!
    2 γερμανοπολύγωνα 8mm , 10mm και 12mm
    1 αλεν για το μαρσπιέ συνοδηγού
    1 κατσαβίδι (σταυρό)
    1 ΚΟΥΤΆΚΙ DOT4 υγρά (3,00ευρω)
    {1 πανάκι}
    -----------------------------------
    1.ξεβιδώνουμε το μαρσπιέ με το αλεν γιατι θα μας εμποδίσει.
    2.με το γερμανοπολύγωνο των 10mm ξεβιδώνουμε το (γαντζάκι) που κρατάει το σωληνάκι πάνω στο ψαλίδι. για να μας βολέψει στη συνέχεια να αδειάσουμε τα υγρά σε κάποιο μπουκάλι.
    3.έχουμε κοντά το μπουκάλι και ξεβιδώνουμε γρήγορα με το κλειδί των 12mm το σωληνάκι πάνω απο το δισκόφρενο (ρίχνουμε τα υγρά μέσα στο μπουκάλι-πατώντας το φρένο 2-3 φορές)
    4.ξεβιδώνουμε το σωληνάκι και απο την άλλη μεριά-και το ποθετούμε το υψηλής απο όποια μεριά θέλουμε.
    5.σφίγγουμε τα ρακορ λίγο με το χέρι και βάζουμε ροδέλες (χάλκινες) πάνω+ κάτω
    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: αν θέλετε πριν το βιδώσετε να περάσετε μέσα στο σωληνάκι το γαντζάκι που θα το κρατάει πάνω στο ψαλίδι-εγω δεν το έβαλα)
    6.τα βιδώνουμε αλλά όχι τελείως απο την μερια του δισκόφρενου έτσι ώστε να το ρυθμίσουμε με το χέρι να είναι κοντά στο ψαλίδι και να μην εξέχει, και ύστερα το σφιγγουμε το ρακορ με το 8mm κλειδί-σφιγγουμε τις βίδες και τέλος .

    ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ! ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ ΞΕΒΙΔΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΚΑΠΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΛΑΣΤΙΧΕΝΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΕΞΩ... ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΜΟΝΟ.
    ΒΑΖΟΥΜΕ ΦΟΥΛ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΠΑΤΑΜΕ ΤΟ ΦΡΕΝΟ 6-7-8 ΦΟΡΕΣ ΤΕΡΜΑ.

    ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ! ΟΤΑΝ ΘΑ ΞΕΒΙΔΏΝΕΤΕ ΤΗΝ ΒΙΔΑ ΕΞΑΕΡΩΣΗΣ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΤΕΡΜΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΒΙΔΩΣΕΤΕ.

    ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 10 ΦΟΡΕΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΤΟ ΥΓΡΟ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΝΟΙΩΘΑ ΟΤΙ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΛΕΒΓΙΈ.
    ΟΣΕΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ ΦΡΕΝΟ.
    ΑΠΟΡΙΕΣ?

  13. #13
    Κανένα σχόλιο αποτι βλέπω... γιατί όμως????
    anyway... μιας που το thread αυτο ειναι για μετατροπές στα ΧΤ τι θα λέγατε αν βλέπατε ενα χτ με τα προσταυτικα στα καλάμια του ΤΤ-R?
    σημείωση: είναι πιο μικρά-πιο ίσια απο τα αφτερμαρκετ που συνηθήζουν να βάζουν όλοι και πιστεύω οτι θα του πηγαίνουν....
    σημειωση 2: απο πανω τα 2 προσταυτικα ενωνονται... ειναι δηλαδη και τα 2 μαζι στην ουσία 1 πλαστικο... εμένα μου αρέσει αυτό άσε που όποιος θέλει μπορει να τα κόψει στην ένωση...
    φωτο τα προστατευτικά του ττ-ρ .. δεν βρήκα όμως καποια φωτο στο νετ που να τα εχει καποιο χτ... ούτε και κατάφερα να τα βάλω σε φωτο με χτ με μονταζ.

    Επίσης αμα κάποιος γνωρίζει τιμή ας μου πει.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ym50_doc15-yamaha-ttr600-1998.jpg 
Προβολές:	2458 
Μέγεθος:	41,3 KB 
ID:	117723

  14. #14
    Και εδω τα συνηθησμένα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	2430 
Μέγεθος:	31,6 KB 
ID:	117725

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από silentscream
    Λοιπόν φίλε Γκαζοφωνίξ, εγώ έχω το χτ '01 600, και το πείρα μεταχειρισμένο αλλά με πολύ λίγα χιλιόμετρα και σε άριστη κατάσταση. Είχε μια αισχρή motosport, τιμόνι αλλάγμένο όπως και φτερό πίσω.
    Φρόντισα να αλλάξω λάστιχα, scorpio pireli 170 ευρώ, ευχαριστημένος είμαι αν και δεν την οδηγάω με τις μπαντες..
    Άλλαξα φυσικά εξάτμιση, με λαιμούς remus και τελικό remus titanium 200+400=600 ε
    Η μιχανή σίγουρα παέι καλύτερα αλλά ο θόρυβος υπερβολικός όπως και τα χρήματα.
    Τέλος φλασάκια αυτά ήταν φτηνα και ωραία
    κατά την γνώμη μου έχω δώσει πολλά ενώ το μόνο που ήθελα ήταν να πηγαίνω στη δουλειά μου με το συγκεκριμένο μηχανάκι διότι μου άρεσε πάντα.
    Επίσης προσέξτε καλά σε τι μαστόρους τα πηγαίνετε διότι πολλά δίνεις και λίγα σου κάνουν.

    [IMG]http://imageshack.gr/files/mdylr8j1dmxow8cq9a56.jpg[/IMG]

    ..Διαβάζω το ποστ και σκέφτομαι 'έχουμε το ιδιο μοτορι πανω-κατω' μετα βλέπω την φωτό και είδα ότι εχουμε σχεδόν το ίδιο

    ..και λέω σχεδόν διότι έχω μεν Remus Titanium αλλα δεν έχω λαιμους και έχω μαμίσιο πίσω φτερο.!

    Ερώτηση1: Με το φτερό που έχεις σου πετάει νερά η πίσω ρόδα??..σκέφτομαι να βάλω και εγώ κατι πιο διακριτικό αλλα επειδή τρώω όλα τα νερα απο την μπροστά σκέφτομαι ότι αν είναι να μου έρχονται και απο πίσω στο τέλος θα κυκλοφορώ με το αδιαβροχο/διαστημικη στολη.
    (..όσο για το μπροστα φτερό ψάχνω το χαμηλό που σφίγγει στα καλαμια
    -στο δρομο που χαραξε ο moyrgakos- )

    Ερωτηση2: Επειδή δυσανασχετώ και εγώ με τον θόρυβο...ταπα λές να μην βάλω δήλαδη??

    Ερωτηση3: Ξέρεις περίπου πόσο σου καιει??

    Επίσης εαν ισχύει ότι οι λαιμοι είναι που κάνουν τη δουλεια.. (όπως προείπε ο mourgakos) τότε προτείνετε να βάλω πάλι Renus για καλύτερη συνερασία ή δεν παίζει ρόλο??(..ασε που οι μαμήσιες αρχίζουν και μου σκουριαζουν)


    Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
    οσο για την εξατμιση που το βαζετε σκετο κανετε ζημια.
    χαλατε το υποπλαισιο.
    επ'αυτου ηθελα να ρωτησω....η λάμα βιδώνει σε υποδοχές που έχει πάνω στο πλαίσιο ή και αυτό πατεντα??


    ...Σε τελικό απολογισμό...το παρακανα με τις ερωτήσεις!
    ό,τι έχετε ευχαριστηση!
    Zed's dead baby...Zed's dead.!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Και αερα στα πανια μας
    από Meni0s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 14:41
  2. και ενα στα αγγλικα....
    από SPORAKIAS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2007, 21:20
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2006, 20:00
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2004, 16:44
  5. Λαστιχα και συναγερμος για ΧΤ
    από nikos283 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 09:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF