Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Ημερησια για ολους (και On και Off) !

  1. #1
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Post Ημερησια για ολους (και On και Off) !

    Το Σαββατο δεν καταφερα να παω πουθενα για διαφορους (προσωπικους) λογους που δεν θα ηταν και τοσο εξυπνο απο μερους μου να αναφερω. Ειμουνα ολο το βραδυ σκασμενος γι' αυτο. Τσαντισμενος, αποφασησα πως χαθηκε το διημερο και πως την Κυριακη θα αραζα για ξεκουραση ...

    Την Κυριακη σηκωθηκα κατα τις 7 παρα, με σκοπο να τηρησω την αποφαση μου. Εφτιαξα καφε, χαζεψα λιγο στο Forum, αλλα το ματι μου καρφωνοταν συνεχεια εξω απο το παραθυρο. Ηταν μια μερα που φωναζε και μαλιστα δυνατα. Φτιαγμενη ειδικα για μενα! Ενας βαρυφορτωμενος ουρανος, με μια πολυ μικρη ψιχαλα αραια και που.
    Δεν καταφερα τελικα να αντισταθω στο καλεσμα! Ντυνομαι στα γρηγορα και φευγω σαν τον κλεφτη! Ουτε ενα σημειωμα δεν αφησα για το τι σκοπευα να κανω (μιας και οι γυναικες μου κοιμοντουσαν ακομα). Δεν ηθελα να ανησυχουν για την δικια μου τρελλα. "Αστες να νομιζουν οτι πηγα στο καφενειο (στην παλια μου γειτονια), οπως συνηθως κανω τις Κυριακες που ειμαι μεσα", σκεφτηκα και ξεκινησα.
    Το προς τα που θα παω το σκεφτηκα την ωρα που ντυνομουνα. Την Ευβοια την εχω ξεσκισει τελευταια, οποτε ειπα να παω προς το Ορος Πατέρας και τα Γεράνεια. Αναλυτικο ορειβατικο χαρτη δεν εχω (δεν υπαρχει) για κανενα απο τα δυο βουνα και μονη βοηθεια ειχα τον ολοκαινουργιο και πολυ καλο Topo250 "Πελοποννησος" της Αναβασης. Μεσα στη βιασυνη μου δεν παιρνω τιποτα μαζι μου. Ουτε φωτογραφηκη, ουτε το GPS, ουτε καν καφε!!!

    Πιανω στα γρηγορα την Αττικη οδο λοιπον, με κατευθυνση προς Ελευσινα απολαμβανοντας την χαμηλη νεφωση (οχι ομιχλη) και τα ελαχιστα αυτοκινητα. Βγαινω στην εξοδο που παει για Μαγούλα και μετα απο μια μπερδεμενη διαδρομη μεσα απο την Μαγουλα βρισκω την παλια Εθνικη που παει για Θηβα. Εχω σκοπο να στριψω αριστερα στο δρομο που παει για Αη Γιωργη (Ανω και Κατω) λιγο μετα τα Παλιοκούντορα, ετσι ωστε να βαδιζω στην Βορεια πλευρα του ορους Πατερας. Περναω λοιπον εξω απο την Μάνδρα, την Νεα Ζωη και ο δρομος αρχιζει να ανηφοριζει προς τον Αγιο Σωτηρα. Στην εξοδο του χωριου βαζω βενζινα για να ειμαι γεματος και ρωταω για τον Αη Γιωργη. Κανεις ΔΕΝ ηξερε να μου πει! Μεσα στην ελαφρια ομιχλη, ξανακατεβαινω προς Παλαιοκούντουρα. Τα περναω και ψαχνω τον δρομο για Αη Γιωργη. Δεν βρισκω καμμια ταμπελα ενω ο δρομος εχει αρχισει να ανηφοριζει. Οταν φτανο στο Καραουλι (580μ) καταλαβα οτι το εχω προσπερασει. Γυρναω πισω και τον ψαχνω αργα - αργα. Τον βρισκω και σταματαω κατεβαινοντας απο την μηχανη και ψαχνω για πινακιδα, εστω και πεσμενη. ΔΕΝ υπαρχει ουτε για δειγμα! Το μονο που με σιγουρευει ειναι μια διαφημιστικη πινακιδα για ενα ξενοδοχειο στην Ψαθα που εδειχνε προς αυτην την κατευθυνση. Τον ακολουθω και κανα χιλιομετρο πιο κατω βρισκω και πινακιδα που λεει Αη Γιωργης 8 χλμ. Στην αρχη ο δρομος που κινηται πανω απο τα 400 μετρα (425 - 475) εχει πευκα στα αριστερα του και θεα προς μικρους καμπους στα δεξια. Κανα χιλιομετρο πριν τον Αη Γιωργη μπαινει "μεσα" στο βουνο με αποτελεσμα να κινειτε μεσα σε πευκοδασος. Εχω σκοπο να σταματησω για καφε στον Αη Γιωργη (ειτε τον Κατω ειτε τον Πανω). Φτανοντας ομως βλεπω οτι ειναι απλως καποιος (παραθεριστικος πιθανον) οικισμος, με ταμπελες μαλιστα που με προειδοποιουσαν οτι φυλασεται !!! Προχωραω προς τον "Πανω" (υψομετρικη διαφορα 50 μετρα με τον Κατω), αλλα κι εδω τα ιδια! Οφειλω βεβαια να ομολογησω οτι το μερος που ειναι κτισμενοι οι δυο οικισμοι ειναι πολυ ομορφο και αναρωτηθηκα και με πιο τροπο πηραν τις αδειες (ε, ελεγα και καμμια μαλακια για να περναει η ωρα μου)!

    Μετα τους Αη Γιωργηδες ο δρομος συνεχιζει με δυτικη κατευθυνση ανηφοριζοντας πολυ αργα μεσα απο αραια πευκα. Μετα απο 3-4 χιλιομετρα γυριζει κια λιγο ανατολικα και αμεσωα μετα βορεια μεσα απο ενα γυμνο απο δεντρα κομματι, κερδιζοντας πιο γρηγορα υψος. Εδω ο δυνατος αερας ειχε ξεριζωσει θαμνους που ηταν κατασπαρτοι μεσα στον δρομο για μεγαλη αποσταση. Ξαναγυριζει δυτικα και μεσα απο "ντυμενο" τοπιο πια, φτανει στα 780μ σε ενα εκκλησακι (συγχωρεστε με που δεν θυμαμαι ποιος Αγιος/α ηταν) και μετα κατεβαινοντας πολυ αποτομα ξαναγυριζει στα 550μ περνωντας μεσα απο αλλον ενα "οικισμο". Λιγο πιο κατω συναντιεται με τον δρομο που ερχεται απο τα Βίλλια και παει για Ψαθα και Πορτο Γερμενό. Αυτος ειναι καλυτερος σαν δρομος και κινουμενος σταθερα σχεδον στα 500μ. φτανει μεχρι την διχαλα για Κριεμάδι. Ο κυριως δρομος παει παραλληλα με αυτον που περναει μεσα απο το χωριο και θελοντας να πιω καφε, στριβω αριστερα προς το Κριεμάδι. Εγω δεν το μετανιωσα, αλλα αν τολμησει "στριτας" να παει προς το χωριο αυτο ερχομενος απο τα Βιλλια, θα το μετανιωσει! Αν και ασφαλτινος, αν και εξυπηρετει ενα χωριο που φαινεται να εχει κοσμο, εμοιαζε με βομβαρδισμενη περιοχη! Αν και εμοιαζε να εχει κοσμο το χωριο, εγω δεν καταφερα να ανακαλυψω ενα καφενειο για να πιω τον ρημαδι τον καφε που ηθελα (βλαστημαγα την ωρα και την στιγμη που εφυγα και δεν πηρα καφεδες μαζι μου). Φευγω και μεσα απο ενα φανταστικο (αν και λιγο) κομματι, πολυ καλυτερου, απο αυτον που μπαινεις στο χωριο, δρομου ξαναβγαινω στον κεντρικοτερο (τον Βίλλια-Ψαθα), οπου και στριβω αριστερα για Ψαθα. Σε κανα χιλιομετρο, σε μια κατηφορα, βλεπεις μπροστα σου την διασταυρωση με τον δρομο που παει για Πορτο Γερμενό, σε μια πολυ σουρεαλιστικη εικονα, εδω ξαναβλαστημησα που δεν ειχα την φωτογραφικη μαζι (μηπως πρεπει να παω για εξομολογηση?)!
    Στριβω για Ψαθα αριστερα και ο δρομος ξαναανεβαινει μεχρι τα 850μ πριν αρχισει να κατεβαινει σιγα σιγα για να βγει απο το βουνο στην δυτικη του μερια και να μας χαρισει απολαυστικες εικονες της παραλιας 550 μετρα χαμηλοτερα. Μεσα απο καγκελια χανει πολυ γρηγορα το υψος του και με φερνει στην απελπιστικα ερημη και τεραστια παραλια. Την περναω αργα με κατευθυνση προς το Αλεποχώρι (δεν εχει να πας και πουθενα αλλου). Προσεχω τις καλαμιες στα αριστερα μου διπλα απο τον δρομο ... Καλα μεσα στους βουρκους και στο κουνουπι κανετε μπανιο ρε? Εδω πρεπει να σε τρωνε ζωντανο και μερα μεσημερι ...

    Στο Αλεποχωρι η κινηση στην παραλιακη ηταν μεγαλη παρα τον "κακο" καιρο. Καθομαι και πινω εναν καφε στα γρηγορα και ριχνω μια ματια στο χαρτη για την συνεχεια. Αποφασιζω οτι θα κινηθω παραλιακα μεχρι το Σχίνο. Απο 'κει θα ανεβω μεχρι την Πίσια και μετα θα ξανακατεβω μεχρι την δυτικη ακρη της χερσονησου προς την Λιμνη της Βουλιαγμενης και απο 'κει μαλλον θα γυριζα μεσω Λουτρακιου.
    Παρεα με μια μικρη και πολυ αραιη ψιχαλα λοιπον ξεκιναω το παραλιακο κομματι της διαδρομης που ηταν απολαυστικο για μενα τετοια εποχη και με αυτον τον καιρο. Οπου δεν περνουσε μεσα απο χωρια ή οικισμους ειχε πολυ ωραια φυση, με κλειστες σχετικα στροφες και μετρια ασφαλτο. Δεν προσφερεται βεβαια για κανενος ειδους παιχνιδι μιας και η ορατοτητα στις περισσοτερες στροφες ειναι ελαχιστη και υπηρχαν και πολλες μικροκατολισθησεις και χωματα σε πολλα σημεια.
    Μεσα απο το Σχίνο παιρνω το δορμο για Πίσια και ανηφοριζω με μετριο ρυθμο. Η ψιχαλα δινει την θεση της σε ομιχλη, αραιη στην αρχη και λιγο πυκνωτερη πιο πανω χωρις πουθενα να γινει "τρομακτικη". Η φυση ειναι απολαυστικη και η ασφαλτος καινουργια. Κακοστρωμενη βεβαια σε πολλα σημεια αλλα γενικα καλη. Μετα το διασελλο στα 650μ σταματαει η καινουργια ασφαλτος σταματαει αλλα θα συνεχιστει σιγουρα μιας και διπλα στο δρομο ειναι κανα πενταρι μηχανηματα ασφαλτοστρωσης. Μετα απο λιγο με καλοσοριζει η Πίσια ενα ομορφο χωριο στα δυτικα των Γερανειων. Το λαμπακι στο τεποζιτο της τσιπουρινης εδειχνε κοκκινο απο ωρα, ισως βοηθαγε κι ο καιρος σ' αυτο ... Πριν σταματησω κανω μια βολτα στους πολυ ομορφους και πλακοστρωτους δρομους του χωριου που καθεται στα 550μ. Βλεπω μια πινακιδα για μια ταβερνα (ο "Πλατανος") καμμια 500αρια μετρα πιο μεσα προς το βουνο. Τα τελευταια 200μ προς την ταβερνα ειναι χωμα. Περναω απο κατω της σε ενα τσιμεντινο κομματι που εφτιαξαν οι ιδιοκτητες προφανως και ψαχνοντας για την εισοδο (σχεδον σταματημενος) παταω πανω σε ενα πυκνο στρωμα πλατανοφυλλα. Το κακο ηταν τα αλλα τα σαπισμενα που κρυβονταν απο κατω τους. Η Αφρικα φευγει στο πλαϊ και με τα δυο. πατωντας κατω η μποτα μου χωθηκε μεχρι την μεση σε λασποσαπισμενα φυλλα και για να αποφυγω το σπαγγατο την αφησα να ακουμπησει στο καγκελο. Δοκιμασα να την σηκωσω αλλα δεν εβρισκε προσφυση κανενα απο τα δυο λαστιχα, οπως ουτε και τα ποδια μου ... Την ωρα που καθαριζα το εδαφος κατω απο τα λαστιχα για να κοντραρουν και να την σηκωσω ηρθε ενα παιδι απο την ταβερνα και με βοηθησε. Το σχολιο του ομως ("που πατε ρε μ΄αυτα τα θηρια στα χωματα?"), με πληγωσε βαθια και εκει τελειωσε για μενα το ασφαλτινο κομματι! "Μεσα απο το βουνο", του λεω, "θα βγω προς τα Μεγαρα", και ξανανεβηκα λιγακι, οταν τον ειδα να ψιλογουρλωνει τα ματια και να ψελιζει κατι σαν "με τετοιο κολοκαιρο ... ", "να ηταν κανα μικροτερο ...".


    Εδω να κανω μια παρενθεση μιας κι η διαδρομη οπως λεω στον τιτλο ειναι για ολους τους τυπους μηχανων, αυτο ισχυει μεχρι εδω. Απο 'δω και περα οι φιλοι στριταδες μπορουν να ακολουθησουν την διαδρομη προς τα κατω (που ειχα προαναφερει) και επιστροφη απο Λουτρακι.


    To be continue ....
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  2. #2
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Συνεχεια μονο για Off - Off - Off !

    Πινοντας τα τσιπουρακια μου σκεφτομουνα οτι πιθανον κανω μαλακια μιας και αν ειχε πολλες λασπες τα Anakee δεν θα βοηθαγαν και πολυ (ε καλα καθολου!) και η διαδρομη φαινοταν πολυ μεγαλη απο τον χαρτη. Το συναισθημα αυτο γινοταν ολο και εντονοτερο, οταν σκεφτηκα οτι δεν εχω το GPS, δεν εχω αναλυτικο χαρτη, δεν εχω ξαναπερασει, δεν εχω ορατοτητα και κατεληξε σε βεβαιοτητα οταν ρωτησα και τον ταβερνιαρη τον δρομο για το Πράθι (τοποθεσια με μια Παναγια καπου στο 1/3 της διαδρομης που ειχα στο μυαλο μου) και μου ειπε οτι δεν υπαρχουν πινακιδες και πας μονο αν ξερεις τον δρομο. Διπλασιασα την ποσοτητα της τσιπουρινης μιας και τωρα πια χρειαζοταν ΚΑΙ θαρρος και συνειδητοποιημενος πια (για το τι παω να κανω) ξεκινησα!
    Στην αρχη ειχα παρεα μονο ομιχλη και ο δρομος αν και βρεγμενος ηταν καλος για μενα που προτιμουσα χαλικι και πετρα καλυτερα απο την λασπη. Φυσικα και δεν μου γινε το χατηρι μιας και εναλλασονταν το χαλικι με το μαλακο χωμα. Οσο ανεβαινα και κυριως στα κοματια που σκεπαζονταν απο δεντρα δεν υπηρχαν προβληματα. Τα προβληματα αρχισαν να ερχονται οταν πανω απο τα 850μ αρχισα να περναω απο μικρα οροπεδια που ειχαν μια "πατημενη" λασπη για οσο εφτανε το ματι. Ενα πρωτο κομματι δοκιμασα να το περασω με 2α, χαμηλες σχετικα στροφες, και σταθερη ταχυτητα αλλα μετα απο μερικες καλλιτεχνικες φιγουρες πανω στον παγο εεεε ... στην σκληρη λασπη ηθελα να πω, κι αφου βρεθηκα να κοιταω απο 'κει που ηρθα απο φασησα οτι δεν καλη τακτικη για τα Anakee. Εκει ηταν που αναφωνησα για πρωτη φορα "το βασιλειο μου για ενα ζευγαρι Sahara!".

    Εν το μεταξυ η ομιχλη εχει αραιωσει και εχει παρεα της και βροχουλα.
    Οι τακτικες που χρησιμοποιησα ηταν δυο. Οπου υπηρχε και λιγο, εστω και ψιλο, χαλικι μαζι με τις λασπες πηγαινα απο το απατητο, αναμεσα στις ροδιες. Εναλλακτικα εβγαινα στο γρασιδι διπλα οπου τα Anakee ειχαν πολυ καλυτερη προσφυση (μιας κι αρχισαμε τις μαλακιες ...) !!!
    Με το ενστικτο (οχι του εντουρα, μ' αυτο χανεσαι στα σιγουρα) του ορειβατη και με την βοηθεια της πυξιδας απ' το ρολοι μου (μιας και με την ομιχλη δεν μπορουσα να προσανατολιστω), εφτασα χωρις κανενα λαθος(!) στο Πράθι. Εκει μεσα στην βροχουλα εκατσα να κανω ενα τσιγαρακι και να παρω δυναμεις για την συνεχεια ...
    Η συνεχεια δεν ηταν και τοσο καλη οσο μεχρι εδω. Το πολυ χαλικι σε καποιες κατηφοριες δημιουργουσε προβληματα προσφυσης () και φρεναρισματος, αλλα ολα πηγαιναν καλα μεχρι που ηρθαν τα χειροτερα.

    Το σιγουρο ειναι οτι σε καποια απο τις παρα πολλες διασταυρωσεις ΔΕΝ εστριψα αριστερα ωστε να συνεχισω μεσα στο βουνο και βρεθηκα να χανω υψος. Επειδη ετσι κι αλλιως δεν ηξερα που εκανα λαθος δεν γυρισα προς τα πισω και υποσχεθηκα στην Αφρικα οτι θα την ξανακανουμε ολοκληρη την διαδρομη οταν θα εχουμε ειτε καλυτερη ορατοτητα ειτε (και) το GPS μαζι. Αφου προχωρησα καμποσα χιλιομετρα σε κακο (βατο κατα Κοσδρο) χωμα εφτασα σε ενα εκκλησακι στα 480μ. Σταματαω για ενα τσιγαρο (στο υποστεγο αυτη τη φορα) και να ξεκουρασω και τα χερια μου. Ο δρομος μετα το εκκλησακι που φαινοταν να κατεβαινει, ξαναρχισε να ανεβαινει και το χειροτερο ηταν οτι γινοταν ολο και περισσοτερο trial. Kαποια στιγμη επρεπε να καβαλησω εναν διδυμο τεραστιο βραχο. Καταλαβα οτι μαλλον δεν παω καλα (και με τις δυο εννοιες)! Με δυσκολια καταφερα να στηριξω καπου την Αφρικα και εκανα μια ανιχνευση με τα ποδια για να διαπιστωσω οτι απο 'κει και μετα ΔΕΝ υπαρχει δρομος. Χωρις να την ρωτησω αν θελει να συνεχισουμε απο κανα μονοπατι αρχησα την προσπαθεια να την γυρισω. Με καμμια δεκαρια μανουβρες τα καταφερα. Ξανασταματαω στο εκκλησακι. Ειναι σχετικα καλα συντηρημενο, αρα με καποιο τροπο καποιοι ερχονται (πανεξυπνος δεν ειμαι?). Ξαναγυριζω πισω και στην πρωτη διασταυρωση που βρισκω παιρνω αυτον που κατηφοριζει ετσι κι αλλιως απο τον αλλο ειχα ερθει πριν παω στο εκκλησακι. Τον δρομο αυτον καποτε πρεπει να τον φροντιζαν μιας και σε αρκετες στροφες ειχε τσιμεντο (που να μην ειχε!). Βεβαια για να ανεβεις ή να κατεβεις αυτο το τσιμεντο επρεπε να εισαι πολυ καλος στο trial και εγω εμπαινα στο αθλημα για πρωτη φορα. Φυσικα και δεν ηταν τα σκαλια αυτα το μονο προβλημα. Μετα απο καθε τσιμεντο ενα τεραστιο χαντακι (χωραγε τουλαχιστον η μιση Αφρικα μεσα, σε μερικα και ολοκληρη) ξεκιναγε απο τα δεξια (μερια του βουνου) και κατεληγε λιγο πιο κατω αριστερα (προς τον γκρεμο). Επρεπε καθε φορα να βρεις ενα σημειο να περασεις απεναντι. Οχι πως διπλα απο τα λουκια ηταν καλυτερη η κατασταση! Ο "δρομος" ηταν σπαρμενος κυριολεκτικα με πετρες που η μικροτερη ηταν σαν μπαλα του βολεϋ!
    Με κανα δυο στασεις γαι ξεκουραση, χωρις φυσικα να κατεβω απο την μηχανη, μιας κι αυτο ηταν αδυνατο, και μουσκεμα στον ιδρωτα παρ' ολο το σχετικο κρυο και την βροχη, φτανω σε ενα κομματι με πολυ γλυστερη λασπη (για χωμα πουδρα μιλαμε). Ποτε δεν φανταζομουνα οτι θα κανω τοση χαρα που θα συναντουσα τοοοσο δυσκολη λασπη!!! Οταν μαλιστα στην επομενη στροφη ειδα μπροστα μου οτι η λασπη τελειωνε πανω σε γλυστερη, βρεγμενη και με λακουβες ασφαλτο, κοπαναω και μια 2α (δεν θυμαμαι ποσες ωρες ειχα να την χρησιμοποιησω) με αποτελεσμα το πισω να βγει πρωτο στην ασφαλτο κι εγω να ειμαι μεσ' την καλη χαρα! Η αληθεια ειναι οτι εκεινη την στιγμη μου περασε μια φραση απ΄το μυαλο ("Οχι ρε πουστη μου, μα να πεσω 10 μετρα πριν βγω στην ασφαλτο?"), αλλα δεν της εδωσα σημασια ...

    Σταματησα στην ακρη για τσιγαρο κατω απο βροχη. Ειδα οτι βγηκα διπλα στον οικισμο Λεοντάρι πανω απο τους Αγ. Θεοδωρους. Κοιταξα τους μετρητες. Τα "χωματινα" ηταν μονο 52! Το trial ηταν μονο 8,5 (απο το εκκλησακι)! Θα ορκιζομουνα οτι ηταν 850!!! Ωρα γι' αυτα τα 8,5 μη με ρωτησετε μιας κι ειχα χασει καθε αισθηση του χρονου, νομιζω παντως χωρις να ειμαι σιγουρος οτι μου πηρε κανα δυο μερονυκτα ...

    Ειναι ηδη 2 η ωρα και το οινοτεποζιτο εχει ξαναδειξει κοκκινο ...
    Κατηφοριζω προς τους Αγ. Θεοδωρους και η κακη ασφαλτος μου φαιντεται παιχνιδακι. Δεν μου λεει να κατσω τοοσο "χαμηλα" και παρ' ολη την κουραση αποφασιζω για επιστροφη. Ρωταω καποιον απο που θα βγω στην Εθνικη και με στελνει απο την Κινετα ο αθεοβοβος. Ειμαι παρα πολυ καλα ψυχολογικα, μιας και τα δυσκολα περασαν (ετσι νομιζα) παω πολυ χαλαρα μεχρι να βγω στην Εθνικη.
    Μολις βγαινω (βρεχει συνεχεια εν τω μεταξυ) αρχιζω να παταω. Στην Κακια Σκαλα (αμεσως μετα απο κανα εναμιση χιλιομετρο) πατοντας στις μαλακισμενες σβησμενες με μπογια παλιες διαγραμμισεις χανω για πρωτη φορα το πισω, ευτυχως βρισκει αμεσως προσφυση. Στην επομενη στροφη το ιδιο (παλι σε διαγραμμιση που δεν ειδα). Κοβω στα 140 και συνεχιζω. Καπακι και τριτη και αυτη τη φορα αργησε περισσοτερο να βρει προσφυση. Κοβω στα 100 και πιανω και δεξια που δεν υπαρχουν σβησμενες διαγραμμισεις. Λιγο το οτι αρχισαν να ζεσταινονται καλυτερα τα λαστιχα λιγο, λιγο το οτι μετα την Κακια ασφαλτο εχει πιο αντιολισθητικο ταπητα, λιγο το οτι δοκιμαζα και εβλεπα κρατημα ξεθαρεψα κι εγω και εφτασα παλι την ταχυτητα ταξιδιου μου (γυρω απο τα 170). Ελα ομως που λογαριαζα χωρις τον ξενοδοχο. Ο αερας με "ξεσκισε" απο 'κει και μετα, με αλλαζε δυο και τρεις λωριδες με το πλαι. Δεν ειχε καμμια σημασια η ταχυτητα, οσο κι αν εκοβα δεν εκανα τιποτα!
    Ακομα και μεσα στην Αττικη Οδο (που προειδοποιουσε για πολυ ισυρους ανεμους στα matrix) ειχα προβληματα.
    Περνωντας το υψος της εξοδου για Φυλη, η βροχη εμεινε πισω μου και μειωθηκε και στο ελαχιστο ο αερας!
    Στην επομενη εξοδο βγαινω για την Λ.Δημοκρατιας κι ειναι ολοστεγνη!
    Περναω απο το περιπτερο για τσιγαρα και παιρνω και την εφημεριδα (που μας κραταει) μιας και δεν ειχε αξιωθει να παει καμμια απο τις κορες μου.
    Μπαινω στο σπιτι 14:25. Η βροχη ειχε ξεπλυνει σε μεγαλο βαθμο τις λασπες απο παντελονι και μποτες.
    Η γυναικα μου με ρωταγε πως περασα στο καφενειο, αν εχω κανα νεο απο την γειτονια και αν εφερα εφημεριδα ...
    Αφου αλλαξα αναβω το τζακι και με μια κουπα κοκκικο αραζω κανοντας ενα τσιγαρο σκασμενος στα γελια.
    Σουβλακια (με πιτα) απο τα χερια της κυρα Τουλας ηταν το καλυτερο συμπληρωμα στην αναπαυση του (αθελα του) πολεμιστη !!!

    Απο καθαρη περιεργεια, ξερει κανεις αν εχει παιξει ποτε Αφρικα σε trial ???
    Αληθεια ποτε ειναι το επομενο και που δηλωνουν συμμετοχες ???

    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    894
    Αααααααααααααααααυτά είναι! Ωραίος φίλε,μπράβο!

    την επόμενη φορά που θα βρεθείς στη διασταύρωση Ψάθα-Πόρτο Γερμενό στρίψε δεξιά.Φοβερή διαδρομή με καλό δρόμο σε μια φάση είσαι στην κορυφή και βλέπεις ΤΗΝ θεα(εκει θα μπορούσες να πιεις το καφεδάκι που δεν πήρες μαζί σου ).Αν μάλιστα το κατέβεις από ένα σημείο και μετά έχει φοβερά κλειστά στροφιλίκια με μαύρη άσφαλτο που κρατάει και τελειωμένα λάστιχα....


  4. #4
    Παλιός κάμπιας Το avatar του/της tdaf
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    121

    Re: Ημερησια για ολους (και On και Off) !

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

    Βγαινω στην εξοδο που παει για Μαγούλα και μετα απο μια μπερδεμενη διαδρομη μεσα απο την Μαγουλα βρισκω την παλια Εθνικη που παει για Θηβα.
    Για την επόμενη φορά που θα επαναλάβεις το ίδιο. Η παλαιά εθνική, αν δεν απατώμαι είναι η επόμενη έξοδος της Αττικής. Η Νο1 προς Θήβα.

  5. #5
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Re: Ημερησια για ολους (και On και Off) !

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tdaf
    Για την επόμενη φορά που θα επαναλάβεις το ίδιο. Η παλαιά εθνική, αν δεν απατώμαι είναι η επόμενη έξοδος της Αττικής. Η Νο1 προς Θήβα.
    Ναι !
    Εγω απλως επειδη δεν ειμουνα σιγουρος βγηκα στην πρωτη!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  6. #6
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302

    Re: Συνεχεια μονο για Off - Off - Off !

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    ,
    Απο καθαρη περιεργεια, ξερει κανεις αν εχει παιξει ποτε Αφρικα σε trial ???

    :rotflmao:
    Bebaios, eukola trial rides dexonte symetoxes apo on-0ff kathe idous (Africa-Transalp-SuperTenere-GS klp)

    kai einai kai oraia fash, xalari kai diaskedastikh
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  7. #7
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Re: Συνεχεια μονο για Off - Off - Off !

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
    Bebaios, eukola trial rides dexonte symetoxes apo on-0ff kathe idous (Africa-Transalp-SuperTenere-GS klp)

    kai einai kai oraia fash, xalari kai diaskedastikh
    Σωωωωπα ρε Jul ...

    Θα θελα να το δω αυτο ...
    Αν και τωρα πια μπορω να το φανταστω ...

    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  8. #8
    Παλιός κάμπιας Το avatar του/της tdaf
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    121

    Re: Re: Συνεχεια μονο για Off - Off - Off !

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
    Bebaios, eukola trial rides dexonte symetoxes apo on-0ff kathe idous (Africa-Transalp-SuperTenere-GS klp)

    kai einai kai oraia fash, xalari kai diaskedastikh
    Στο forum του www.off-road.gr θα βρεις λεπτομέρειες νομίζω. Μπορεί να υπάρχει και κανένα καλύτερο, αλλά εγώ αυτό ξέρω. Εκεί νομίζω ότι γράφει και ο kosdros οπότε ξέρεις τι να περιμένεις

  9. #9
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Re: Re: Συνεχεια μονο για Off - Off - Off !

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tdaf
    Στο forum του www.off-road.gr θα βρεις λεπτομέρειες νομίζω. Μπορεί να υπάρχει και κανένα καλύτερο, αλλά εγώ αυτό ξέρω. Εκεί νομίζω ότι γράφει και ο kosdros οπότε ξέρεις τι να περιμένεις

    Ωχ !!!


    :rotflmao:

    Αληθεια μπορει και τουμπαρει κι αυτοκινητα ???

    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  10. #10
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: Re: Re: Re: Συνεχεια μονο για Off - Off - Off !

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Ωχ !!!


    :rotflmao:

    Αληθεια μπορει και τουμπαρει κι αυτοκινητα ???

    :rotflmao:
    kala re sa8rakiasmene tin proti fora pou 8a sou skasi lastixo sto pou8ena i 8a fas kamia psili se tipota glistres ke 8a spasis kana podi (xtipa ksilo) 8a kata lavis ena pragma
    den pame moni mas se teties diadromesssssssssssssssssssssss



    katalaves file mikre mone?
    episis den pame me 170 sto vremeno
    dikio ixe ena poulaki pou leei oti odigas poli grigora giati exis agnia ke nomizis oti ine fisiologiko

    gia prosexe ligo amiale

    ke apo tin ali orea istoria
    eftixos pou katelikse me esio telos

    ala mpravo ke tetia den exi
    tixeros isouna
    mikre ke amiale
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  11. #11
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Re: Re: Re: Re: Συνεχεια μονο για Off - Off - Off !

    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    kala re sa8rakiasmene tin proti fora pou 8a sou skasi lastixo sto pou8ena i 8a fas kamia psili se tipota glistres ke 8a spasis kana podi (xtipa ksilo) 8a kata lavis ena pragma
    den pame moni mas se teties diadromesssssssssssssssssssssss
    ................

    Συμφωνω!

    Αλλα τι να κανω ???

    Αφου ειστε ολοι μουχλες και κοτες ....

    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  12. #12
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Συνεχεια μονο για Off - Off - Off !

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Συμφωνω!

    Αλλα τι να κανω ???

    Αφου ειστε ολοι μουχλες και κοτες ....

    :rotflmao:
    ti na kanis?
    fae ke esi kalampoki
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    kalitera na tros kalampoki para na trome emis stari (ekso apo do)
    vlamene
    o ati8asos neos re........
    o epanastatis xoris etia
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    o taksideftis xoris etia kalitera....
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  13. #13
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Συνεχεια μονο για Off - Off - Off !

    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    .............
    o ati8asos neos re........
    o epanastatis xoris etia
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    o taksideftis xoris etia kalitera....
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Ετσι ειμαι εγω ρε!

    Αμα δεν μυρισω ελατο ...

    ΔΕΝ περναει η βδομαδα!

    :rotflmao:

    Αϊντε ξεμουχλιαστε λεμε ρεεεεεεεεεε ....
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  14. #14
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Συνεχεια μονο για Off - Off - Off !

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Ετσι ειμαι εγω ρε!

    Αμα δεν μυρισω ελατο ...

    ΔΕΝ περναει η βδομαδα!

    :rotflmao:

    Αϊντε ξεμουχλιαστε λεμε ρεεεεεεεεεε ....
    ke pou ise
    den ta lene elata pia
    to elato metonomastike se figeto
    ke to tragoudaki leei
    o figeto o figeto m'aresis pos m'aresis
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  15. #15
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Συνεχεια μονο για Off - Off - Off !

    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    ke pou ise
    den ta lene elata pia
    to elato metonomastike se figeto
    ke to tragoudaki leei
    o figeto o figeto m'aresis pos m'aresis
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Ωραια !

    Αμα δεν μυρισω figeto ...

    Δεν περναει η βδομαδα!

    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 602
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2015, 23:35
  2. Για όλους τους "χεράδες και γρήγορους".. προς γνώσιν..
    από Gandalf dr685sm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2011, 22:08
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2009, 21:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF