Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Συντήρηση/tips για CBF-600

  1. #1

    ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ / ΤΙΠΣ ΓΙΑ Cbf 600

    Θα ηθελα να βαλουμε σε αυτο το ποστακι, ολα τα προβληματα που εχουμε συναντησει για τη μηχανη μας, τυχον παρατυπιες στα σερβις καθως και τι χρειαστικε να γινει απο τους μηχανικους για να διορθοθουν τα διαφορα προβληματα που μας ετυχαν.

    Αυτη τη στιγμη το παραπονο μου ειναι πως εχω πολα τριξιματα απο το μοτερ που μου φενετε πως παλιοτερα δεν ειχα.
    Ο πιτσιρικος μηχανικος οχι ο μαστορας αρνειτε να το κοιταξει και μου λεει πως θελουν σφιξιμο ολες οι βιδες. Κατι το οποιο δε με ικανοπιει γιατι δε πιστευω οτι ειναι λογος για παραπανω τριξιματα (Ποιο εντονα).

    Ειδικα στις 5-6 χιλλιαδες στροφες τα τριξιματα εχουν αυξηθει πολυ, αρκετα ωστε να μεταφεροντε αναμεσα στα ποδια μου! Ειδικα δε οταν κατεβενω σπιτι μου απο τη δουλεια και ειμαι στην εθνικη ειμαι συνεχεια αναγκαστηκα στις 5-6 οποτε μουδιαζουν τρελα τα χερια μου κατι το οποιο δε συνεβεναι τοσο εντονα οσο παλια.

    Τα κλασικα τριξιματα τα οποια εχω εντοπισει και θελουν συντηρηση ειναι τα εξης:
    Αν εχετε καγκελα jivi αναμεσα στη κατω μπροστα ενωση χρειαζετε συχνα σφιξιμο. Ισως με καποιο μονοτικο υλικο οπος καουτσουκ να μπορει να γινει μια πατεντα για να εξαλιφθει.
    Η ζελατινα που θελει συχνα σφιξιμο.
    Η πισω κλιδαρια τις σελλας χρειαζετε γρασωμα που και που για να μι κοπαναει.

    =
    Ενα ακομα ενοχλητικο ειναι η γωνια του τιμονιου η οποια αν δεν σκαει ακριβως ευθεια στα χερια σας με την σταση οδηγησης που σας αρεσει, (ελαφρα προσ τα κατω, ορθιος λαμπαδα κτλ) θα πρεπει να το ρυθμισετε ετσι ωστε να ειναι ακριβως ευθεια με τα χερια σας αλλιως δημιουργει προβληματα με τους καρπους.
    =
    Αλλαγη τελικου.
    Με την αλαγη τελικου αν δεν εχετε λεφτα για ενα dynojet (σετακι με βελονες και ελλατηρια) μπορειτε να ζιγκλερωσετε με 115 τα εξωτερικα και 112 τα εσωτερικα καρμπυρατερ για λιγο νευρο παραπανο.
    =
    Αλαγη γραναζωματος.
    Το καλυτερο γραναζωμα ειναι : 15 - 45
    =
    ΤΙΠ για το κρυο. Οταν αναβετε τη μηχανη στο κρυο, φροντιστε να τραβηξετε το τσοκ πληρως εξω, μιζαρετε μεχρι να ξεκινησει ο κινηταρας και σηκωσει ακαριαια καποιες στροφες, στο πεσιμο τον στροφων δωστε λιγο γκαζι (1-2 μικρεσ γκαζιες) και αφηστε το τσοκ 30 δευτερολεπτα για να ζεσταθει ο κινητηρας.
    =
    Τιπ για τα λαστιχα. Μη βαζετε 36 42, εκτος αν θελετε να κανετε ταξιδι και ειστε φορτομενος. Καλυτερα να κινιστε με 30-32 με 36-38. Γλυτωνετε κραδασμους και ειναι πιο μαλακια η μηχανη στο εδαφος.
    =
    Χαζο προβλημα της πισω κλειδαριας.
    Υπαρχει περιπτωση να βγει ενα ματζαφλαρακι που κραταει τι πισω κλειδαρια (απο δονησης κτλ)
    Μου ετειχε μια φορα (απο τοτε το εσφιξα με λιγο σχινακι) Απλα ξεβιδωστε τα πισω πλαστικα και φτιαχτε το.
    =
    Προβλημα (γδουπ) λαιμου ισως να χρειαστε σφιξιμο η βιδα κατο απο το λαιμο στο τιμονι στα 20.000 χλμ.
    =
    Προβλημα λαδιων μπροστα καλαμιων
    Ισως χρειαστει αλαγμα στα λαδια στα μπροστα καλαμια στα 28-30 χλδ χλμ. Θα ακουτε ενα γδουπ οταν δουλεβουνε. Αλαχτε τους λαδια
    =

    Επισης ενα προβλημα που δε ξερω αν ειναι κατι, ειναι οτι τα φωτα ειναι αδυναμα και με το γκαζι δυναμωνουν.
    Μηπως τα εχει πεξει η μπαταρια η ο ανορθωτης η το δυναμο η δε ξερω και γω τι?


    Περιμενω feedbak σας thanks!

  2. #2
    MOD. 2004 Έχω αλλάξει 3 ζελατίνες [εγ/ση] και ρουλεμάν στο λαιμό. Αυτό το πλήρωσα γιατί στο συνεργείο δεν έδωσαν σημασία όταν έπρεπε.

  3. #3
    Αρχαίο Μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2006
    Μηνύματα
    30
    Εμενα μου ειχε παρουσιαστεί πρόβλημα στον αισθητήρα της νεκράς που βρίσκεται στο πετάλ των ταχυτήτων.15 ευρώ κοστίζει το ανταλλακτικό.Αυτό γειώνει το πράσινο λαμπάκι για να ανάβει όταν δεν έχουμε ταχύτητα μέσα.Και να μην το αλλάξεις δεν τρέχει τίποτα μόνο που σου σπάει τα νεύρα όταν δεν ανάβει.
    Η ΑΣΦΑΛΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΙΟ ΞΕΡΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ!!!

  4. #4
    Panos82gr
    Επισης ενα προβλημα που δε ξερω αν ειναι κατι, ειναι οτι τα φωτα ειναι αδυναμα και με το γκαζι δυναμωνουν.
    Μηπως τα εχει πεξει η μπαταρια η ο ανορθωτης η το δυναμο η δε ξερω και γω τι?

    ΦΙΛΕ ΠΑΝΟ ΤΑ ΦΩΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ CBF ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ (+ ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ )ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΑΙΡΕΙΣ.

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ (2ο ΧΕΡΙ 6500 ΧΛΜ) ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΧΑΛΑΣΑΝ ΤΑ ΠΗΝΙΑ ΒΟΛΑΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΑΧΤΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΗΣΗ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΙΑ ΠΑΡΤΙΔΑ ΗΤΑΝ ΕΛΛΑΤΟΜΑΤΙΚΗ.
    ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ Σ@Ρ@Κ@ΚΗ

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_t
    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ (2ο ΧΕΡΙ 6500 ΧΛΜ) ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΧΑΛΑΣΑΝ ΤΑ ΠΗΝΙΑ ΒΟΛΑΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΑΧΤΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΗΣΗ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΙΑ ΠΑΡΤΙΔΑ ΗΤΑΝ ΕΛΛΑΤΟΜΑΤΙΚΗ. [/B]
    Πως μπορεις να καταλαβεις οτι εχεις αυτο το προβλημα νικο?
    Οχι τιποτα αλλο, ο μηχανικος μου αν δε του πω κοιτα να φτιαξεις αυτο δε κουναει το χερακι του...

    Ρε παιδια το λαμπακι για τη βαλβιδα για τη νεκρα που μπορω να το προμηθευτω, με εχει γειωσει ο σαρακακης..

Παρόμοια θέματα

  1. Ζελατίνα για CBF-600S
    από Nostra στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 14:47
  2. Akrapovic ΓΙΑ Cbf-600
    από emilio στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 11:00
  3. ΠΟΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΓΙΑ Cbf 600
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 23:24
  4. Πληροφορίες για CBF-600S ABS;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 13:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF