Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: θα αγοραζατε Er-6 για πρωτη μοτο??(πολυ πρωτη ομως)!!!

  1. #1
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177

    θα αγοραζατε Er-6 για πρωτη μοτο??(πολυ πρωτη ομως)!!!

    παιδες καλησπερα!!
    ειμαι 42 χρονων--εντελως απειρος απο μηχανες τωρα θα παρω διπλωμα οδηγω αυτοκινητο 20 χρονια--αλλα μοτο στα νιατα μου πολυυ περιστασιακα!! (οχι δικο μου)
    το θεμα ειναι οτι μου αρεσει πολυ (πολυ ομως) το er-6n ειμαι ομως διστακτικος!!
    μηπως ειναι πολυυ για αρχη?? εχω διαβασει και ακουσει πολλα:hypnotize οπως παντα μοιρασμενες οι γνωμες αλλοι μου λενε να ξεκινησω με cbf 250 (μου ψιλοαρεσει) και αλλοι να παρω το kawa γιατι ειναι πολυ φιλικο
    η χρηση θα ειναι μικτη (αττικη οδος -μαραθωνας)--μιλαμε μονο για street--ειμαι 173 και 95κιλα
    θελω τις αποψεις σας---θα την καταφερω??
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  2. #2
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    μια χαρα ειναι για πρωτη μοτο αμα εχεις τα μυαλα στο κεφαλι σου

    δεν ειναι δα και κανενα αρκουδογκαζο να σε τρομαξει

  3. #3
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Μην πάρεις 250....

    αφού είσαι 42, είναι πολύ πιθανό να έχεις το μυαλό να οδηγήσεις οποιαδήποτε μηχανή, άσχετα αν δεν έχεις την εμπειρία...

    σκέψου μήπως αντί για το er6 n θέλεις να πάρεις το er6 f που έχει φέρινγκ...Το σοκ του αέρα (που θα τρως με το γυμνό) μπορεί να λειτουργήσει αποτρεπτικά στην μετέπειτα σχέση σου με τα δίτροχα και είναι κρίμα...

    με το καλό να το πάρεις
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  4. #4
    αφού είσαι 42, πιθανότατα έχεις την ωριμότητα να το σεβαστείς το 650άρι και να το πας προσεκτικά τον πρώτο καιρό

    βουρ!!

    ο άνεμος θα σε ενοχλεί από τα 120 και πάνω, αν πρόκειται να πηγαίνεις συχνά με τόσα, σκέψου το φερινγκάτο σοβαρά

  5. #5
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Και φρόντισε οπωσδήποτε να το πάρεις με ABS. Εκτός και άν είσαι διατεθειμένος να το ψάξεις ΠΟΛΥ το θέμα.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  6. #6
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Οσα σου ειπαν παραπανω για φαιρινκ abs κλπ ειναι ολοσωστα.Στα 42 πρεπει να εχεις την ωριμοτητα και την κριση για το πως ανοιγεις το γκαζι.Μια χαρα ειναι τα 600-650 κυβικα γιατι δεν θα χρειαστει να αλλαξεις κατηγορια γρηγορα για την χρηση που θες.
    Υ.Γ Κανε λιγο διαιτα φιλαρακι.Εγω ειμαι 45 χρονων , 1.79 υψος και ημουν 106 κιλα.Τωρα παιζω απο 82-85 και νιωθω πολυ καλυτερα.Μετα τα 40 πρεπει να προσεχουμε.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  7. #7
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    να το παρεις αφου σου αρέσει τοσο πολυ! αλλα να εχεις υποψη σου τα εξής

    - ακομα και το ''ηρεμο'' er-6 εχει ανωτερες επιδόσεις (ειδικα επιταχυνση) απο το 90% των αυτοκινητων παραγωγής. και ειναι ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ να φερεις τον εαυτο σου σε μια δυσκολη κατασταση και να γινει η στραβή!

    - η οδηγηση μοτοσυκλετας ειναι ΕΝΤΕΛΟΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ απο την οδηγηση αυτο/του, ο αναβατης συμμετέχει ΕΝΕΡΓΑ στην κινηση της μηχανής, οπότε οι χειρισμοί σου θα πρπει να ειναι προγραμματισμένοι, συνηδητοι και οχι αντιδράσεις πανικού και αποτομες. καλως ή κακός δεν μπορείς πχ. να χουφτώσεις το γκάζι οποτε σου ερθει, οπως ενδεχομένος να κάνεις στο αυτ/το στηριζομενος στα 4 ελαστικά. Δεν μπορείς να τσαρουχώσεις τα φρένα (ακομα και αν έχει ABS) οπως κανεις στα αυτ/τα. ολα αυτα επιδρουν στην κινηση/ σταθερότητα της μηχανής, συνηθως αρνητικά!
    Να εχεις πάντα κατα νου οτι η μηχανή ειναι ενα εκ κατασκευής ΑΣΤΑΘΕΣ οχημα.
    (αλλα αυτο ειναι που κάνει την μοτοσυκλετα τοσο ομορφη και συναρπαστική!!!)

    - η εν γενει κινηση σου στο περιβάλλον αλλαζει δραματικά σε σχεση με το αυτ/το. θα εισαι πλεον λιγοτερο ορατός στους αλλους οδηγούς (αυτ/των). ο μικροτερος ογκος της μηχανής, ειναι πολυ πιο ευκολο να ''κρυφτει'' σε νεκρα σημεια καθρεπτων και πισω απο της κολωνες του παρμπριζ, με αποτελεσμα να ΜΗΝ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ! ακομα και η μεταβολή της ταχυτητας γινεται πολυ πιο γρηγορα απο οτι στα αυτ/τα. και αν αυτο ακουγεται ωραιο, ενέχει και σοβαρους κινδυνους για σένα.πολλοι αυτοκινητηστές ΔΕΝ γνωριζουν/καταλαβαινουν την δυνατοτητα επιταχυνσης των μοτο/των.
    (ελα μωρε μακρια ειναι ακομα η μηχανή..προλαβαινω να βγω....ΜΠΑΜ!!!!)
    Θα πρέπει να μάθεις λοιπόν εκτός των βασικών χειρισμών, να τοποθετεις τον ευταό σου με τετοιον τρόπο στη κινηση ωστε να ειναι ορατός οσο πιο πολυ γινεται!!! και αυτο θέλει γνώση και πολυ περισσοτερη εμπειρία.

    - περι εξοπλισμου δεν θα μιλήσω. θεωρώ αυτονοητο οτι θα εχεις κρανος, μπουφαν, προστατευτικά, γαντια και μποτες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. οι μοτο/τες εχουμε 14 φορες περισσοτερες πιθανοτητες να υποστουμε σοβαρα τραυματα ή θανατο απο τους αυτ/τες για τα ιδια διανυθεντα χιλιομετρα!!! ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ!!!!!!!!

    ξεφυγα απο το ερωτημα σου φιλε μου και σου ζητω συγμώμη για αυτο, αλλα καθε φορά που βλεπω εναν 'νεο αναβατη που ρωτα για το τι μηχανή να παρει ή πως να κάνει τα πρωτα του βηματα..ολα αυτα μου ερχονται στο μυαλο και αισθάνομαι ''υποχρεωμένος'' να τα πω (ισως γιατι εμενα δεν μου τα ειπε κανεις και επρεπε να τα μάθω μονος μου....δεν ειχα βρει και το μοτο.gr τοτε )
    καλή αρχή και καλώς ηρθες και στο φορουμ μας και στον χωρο της μοτοσυκλετας!!!
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  8. #8
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177
    ευχαριστω πολυ ολλα τα παιδια για τις απαντησεις σας
    ιδιαιτερα τον φιλο div400 που αφιερωσε τοσο χρονο για τα πολυ χρησιμα για μενα στοιχεια που παραθεσε

    για το φιλο lamoyn
    toπιασα το υποννοουμενο φιλε εχε υπ οψη σου ομως οτι ενα απο τα μειονεκτηματα του περασματος της ηλικιας ειναι να μην εισαι τοσο αποφασιστικος οσο στα νεανικα χρονια σε αποφασεις τετοιου ειδους που στην κυριολεξια θα σου αλλαζουν τη ζωη
    ετσι χρειαζεσαι πολλες γνωμες για να αποφασισεις εστω και αν ξερεις καλα πως απευθεινομενος σε ενα κυριως νεανικο και ενθουσιωδες κοινο οπως αυτου του φορουμ παιζει να εισπραξεις και λιγη συγκαλυμενη η μη χλευη η ειρωνεια
    τελως παντων ολλα στο προγραμμα ειναι
    παντα φιλικα και παντα ορθιοι να ειστε
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  9. #9
    αν πιστεύεις πως εισέπραξες οποιουδήποτε είδους και οσοδήποτε μικρής ποσότητας χλεύη ή ειρωνεία στο τόπικ αυτό μάλλον δεν έχεις περάσει πολύ χρόνο στο φόρουμ....

    καλά ψώνια!

  10. #10
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    απο μενα ενα ξερο "παρτο"...με προσοχη παντως γιατι πρεπει να σεβεσαι μια μηχανη που 200ριζει...(www.kawasaki-bikers.gr)
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  11. #11
    exoun kolisei ta ELATIRIA Το avatar του/της LePa
    Εγγραφή
    03/10/2007
    Μηνύματα
    159
    file mou to exo kavalisei to er kai einai entiposiaka elafri kai evelikto kai se sindiasmo me tin thesi odigisis mou fenete poli xekourasto.
    Ego leo na to pareis afou sou aresei kiolas toso poli opos les.

    Stin agora monotosikletas pisteuo proti protereotita exei to na sou aresei poli auto pou tha pareis. Den exeis dilimata gia dermatina salonia kai aerosakous...

    Tora pou les pos den exeis pira auto prepei na se apasxolei ligo. Dose protereotita sto na matheis kalitera pos na stamatas mia mixani se frenarisma panikou para na matheis na mi sou svinei stin anifora
    http://www.bikepics.com/members/lepa/

  12. #12
    exoun kolisei ta ELATIRIA Το avatar του/της LePa
    Εγγραφή
    03/10/2007
    Μηνύματα
    159
    ego tha protimousa to er-6 F
    http://www.bikepics.com/members/lepa/

  13. #13
    Θα συμφωνήσω με τα παιδιά που λένε πρώτον για το fairing (αν σκοπεύεις να την ταξιδέψεις μακρινές αποστάσεις και γρήγορα, αλλιώς δε χρειάζεται, θα συνηθίσεις γρήγορα τον αέρα) και οπωσδήποτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ όμως το ABS. Κατά τα άλλα, η ηλικία σου και η πείρα σου με το αυτοκίνητο θα σε βοηθήσει να αποφεύγεις τους βλάκες στο δρόμο και να σεβαστείς το γκάζι της μοτοσικλέτας, είναι πέρα από ότι φαντάζεσαι, ακόμα και για ένα "ήπιο" μοντέλο όπως το ER-6. Και τα φρένα καμμιάς μοτοσικλέτας δεν είναι αντίστοιχα αυτοκινήτου... Θέλει μεγαλύτερες αποστάσεις και δεν έχει την ίδια σταθερότητα.

    Πιό σημαντικό από το τι θα αγοράσεις σαν μοτοσικλέτα, είναι το να μην ξοδευτείς μόνο εκεί και δεν κρατήσεις λεφτά για κράνος, μπουφάν, γάντια και παπούτσια/μπότες... Πίστεψέ με, το σωστό ντύσιμο χειμώνα ΚΑΙ καλοκαίρι, όπως επίσης και ένα καλό σχολείο (πχ 0-300 ή τα άλλα που γίνονται στην Κόρινθο από ένα adventure club αν θυμάμαι καλά) είναι τα πιο έξυπνα λεφτά που θα δώσεις.

    Καλές βολτες.

  14. #14
    Δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο από αυτά που είπαν οι υπόλοιποι απλά να δώσω μία θετική ψήφο για την αγορά
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  15. #15
    Εγώ πάλι θα πρότεινα το CBF-600S με ABS. Ευκολοδήγητο όσο το Kawasaki αλλά πιο άνετο και φιλόξενο στη μεγάλη παραμονή στη σέλα του.

    Επίσης το τετρακύλινδρο μοτέρ του επιτρέπει ευκολότερη μετακίνηση μέσα στην πόλη απ'το ελαφρώς "απότομο" του 2κύλινδρου σε σειρά του Er-6 κι ας δίνει το Honda μια ελαφρώς πιο "βαριά" αίσθηση στο όλο σύνολο, και τα δύο σε γενικές γραμμές όμως είναι παιχνιδάκια μόλις τα συνηθίσεις.

    Είμαι σίγουρος όμως πως στο CBFάκι δεν θα σου λείψει τίποτα.


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θα μπει κανενας για chat????
    από life_dab στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2014, 23:37
  2. ΠΡΩΤΗ ΜΟΤΟ
    από ΤΑΖ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2008, 11:28
  3. Που Θα Βρω Manual Για Cbr 600f Μοντ.2000
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2005, 12:32
  4. Θα Γινει Η Εκδρομη Του Μοτο Στη Μουρτερη?
    από tzo80 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2004, 16:15
  5. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 21:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF