Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Ρύθμιση ανάρτησης σε Vfr 800

  1. #1
    Σκεπτόμενο Μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2007
    Μηνύματα
    7

    Ρύθμιση ανάρτησης σε Vfr 800

    Όταν προσπαθώ να ρύθμίσω την προφόρτιση του πίσω ελατηρίου σύμφωνα με τα κλικ που προτείνει ο κατασκευαστής και ξεκινώντας από το τελείως σκληρό (αντίθετα από τους δείκτες του ρολογιού) προς τη μαλακότερη ρύθμιση, 'ακούω' μόνο ένα κλικ και μετά γυρίζει συνέχεια. Ο μηχανικός μου μου είπε ότι αυτό είναι δείγμα ότι η ανάρτηση χρειάζεται σέρβις, αλλά θα έκανα καλά να την άλλαζα τελείως. Δεδομένου του γεγονότος ότι η Sowa που φοράει δεν είναι και του πεταματού και τα 33.000 χιλιόμετρα που έχω δεν είναι και τόσα πολλά (ούτε και έχω ιδιαιτέρως σπορ απαιτήσεις οδήγησης) μήπως θα έπρεπε να επισκευτώ κάποιον ειδικό σε αναρτήσεις, εάν όντως έχω πρόβλημα? Είναι δυνατόν να παρουσιάζει κάποια δυσλειτουργία ο μηχανισμός ή και η "στρόφιγκα" της προφόρτισης? Σημείωση ότι από μηχανολογικά θέματα δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός οπότε ζητάω την κατανόηση σας εάν κάτι από αυτά που γράφω είναι εντελώς άσχετο...

  2. #2
    Πάτα εύρεση (πάνω δεξιά) και πληκτρολόγησε επισκευή αμορτισέρ στην αναζήτηση, πιστεύω θα βοηθηθείς τα μέγιστα.
    Τα περισσότερα αμορτισέρ λύνονται και επισκευάζονται, γιατί όχι και το δικό σου? Άλλωστε 33.000 χλμ δεν δικαιολογούν αντικατάσταση αμορτισέρ σε μοτοσυκλέτα σαν το VFR.

  3. #3
    το τελείως σκληρό (αντίθετα από τους δείκτες του ρολογιού)

    Δεξιόστροφα (σύμφωνα με τους δείκτες του ρολογιού) σφίγγεις.
    Αριστερόστροφα (αντίθετα από τους δείκτες του ρολογιού) χαλαρώνεις.
    Οπότε σύμφωνα με αυτό που γράφεις μάλλον είίσαι τελείως χαλαρός οπότε αριστερόστριφα ορθώς δεν βρίσκεις κλικ.
    Αν η υπόθεση είναι σωστή, δοκίμασε Δεξιόστροφα (σύμφωνα με τους δείκτες του ρολογιού)
    αναμένοντας το κάθε κλικ κάθε 180 μοίρες (μισό κύκλο ακριβώς) έχοντας κατά νου ότι είσαι στο τελείως χαλαρό και σταδιακά σκληραίνεις.

  4. #4
    Σκεπτόμενο Μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2007
    Μηνύματα
    7
    Από τέρμα δεξιά (η πιο σκληρή ρύθμιση) πάω αριστερόστροφα. Το service manual λέει ότι η εργοστασιακή ρύθμιση είναι στα 7 κλικ. Εκεί στο δικό μου έχω μόνο ένα και μετά γυρνάει χωρίς κλικ. Τώρα έχω ρυθμίσει 4 ολόκληρες στροφές από τέρμα σκληρό...

  5. #5
    Μου φαίνεται σωστό.
    Βρίσκεσαι θεωρητικά στα 7 κλικ.
    Ομως εκεί για μένα είναι ακόμη σκληρή η ανάρτηση μιας και το ευρος της ρύθμισης είναι 27 κλικ (αν θυμαμαι καλά). Εγώ που είμαι 100 κιλά την έχω στην μέση (13 κλικ) και η μηχανή μου έχει 40000 km. Αυτό όμως είναι υποκειμενικό.
    Επίσης το κλικ εξασφαλίζει ότι η στρόφιγκα κουμπώνει και δεν αλλάζει θέση οπότε βάλε ένα σημάδι για να μην σου αλλάξει η ρύθμιση.
    Τέλος όλα αυτά περιγράφονται στην ρύθμιση sag. Εδώ υπάρχει ένα αναλυτικό άρθρο αν έχεις όρεξη για διάβασμα.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=12418

  6. #6
    Χθες ρύθμισα το 800vtec μου και είδα ότι έχει 7 σκάλες όλο κι όλο. Μετά γυρνάει από την αρχή πάλι, σαν μύλος. Πώς μετρήσατε 27 κλικ ρε παιδιά? Αν εννοείτε τη διαδρομή των 180ο που κάνει μέχρι το δυνατό κλώτσημα, τότε σφίγγοντάς το τέρμα μπορεί να μαλακώσει μόνο 7 σκάλες αφού μετά είναι το μεγάλο σκαλί που ξαναπηγαίνει στο τέρμα σφιχτό. (όποιος κατάλαβε έτσι όπως το γράφω μπράβο του)
    Στην 3η σκάλα από τέρμα σκληρό προς μαλακό διαβάζει πολύ καλά το δρόμο (τεστ δικάβαλος) χωρίς να κλωτσάει υπό κλίση στις ανωμαλίες, παρ' όλο που έχει σχετικά μικρό στατικό sag. Μπροστά το δοκίμασα τέρμα μέσα, σταμάτησε εντελώς το κοσκίνισμα και το γύρισα 2 κλικ έξω για άνεση. Πολύ καλύτερη συμπεριφορά σε όλα και πολύ πιο γρήγορη γεωμετρία σε σύγκριση με τη μαμά ρύθμιση.
    Fun Is Not A Straight Line

  7. #7
    Φίλε αρχιμανδίτη γειά.
    Ισως αναφέρω γνωστά πράγματα, αλλά να είμαστε σίγουροι οτι συννενογιώμαστε.
    Το Vtec με abs και το μοντέλο vtec χωρίς abs εχουν διαφορά στην πίσω ανάρτηση.
    Το Abs εχει υδραυλική προφόρτιση στο πλάι πίσω δεξιά. Το χωρίς abs εχει βίδα στην ανάρτηση που ρυθμίζεται με το αναλογο γαντζοκλειδο.
    Τα 27 κλικ ειναι στο abs μοντελο με την υδραυλική προφόρτιση. Το κάθε κλικ απέχει απο το άλλο 180 μοιρες αν θυμαμαι καλά και είναι 27 συνολικά. Αν εκει εχεις ελευθερη περιστροφή κάτι στην υδραυλική προφόρτιση δεν πάει καλά. Μπορείς και με το μάτι να δεις ότι καθώς σβίγγεις την βάνα της προφόρτισης το ελατήριο συμπιέζεται.
    Αν δεν εχεις abs τα 7 κλικ που αναφέρεις είναι λογικό και μάλλον αυτό συμβαίνει.
    Οσο για το sag η μηχανή έχει αναρτήσεις για άτομα 50 κιλών. Εγώ που είμαι 103 κιλά έβαλα στην ανάρτηση extra δαχτυλίδι για να την προφορτίσω. Ομως το παράκανα. Το δαχτυλίδι που έβαλα είναι 1 πόντο και με την προφόρτιση να είναι στο τέρμα μαλακό είμαι στο sag οκ. Θα έπρεπε να βάλω 7 mm δαχτυλίδι για να μπορώ να παίξω αλλά δεν πειράζει εκτος και αν αδυνατίσω θεαματικά.
    ΥΣ. Εισαι στα'λήθεια αρχιμανδρίτης?

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gasoil
    Φίλε αρχιμανδίτη γειά.
    Ισως αναφέρω γνωστά πράγματα, αλλά να είμαστε σίγουροι οτι συννενογιώμαστε.
    Το Vtec με abs και το μοντέλο vtec χωρίς abs εχουν διαφορά στην πίσω ανάρτηση.
    Το Abs εχει υδραυλική προφόρτιση στο πλάι πίσω δεξιά. Το χωρίς abs εχει βίδα στην ανάρτηση που ρυθμίζεται με το αναλογο γαντζοκλειδο.
    Τα 27 κλικ ειναι στο abs μοντελο με την υδραυλική προφόρτιση. Το κάθε κλικ απέχει απο το άλλο 180 μοιρες αν θυμαμαι καλά και είναι 27 συνολικά. Αν εκει εχεις ελευθερη περιστροφή κάτι στην υδραυλική προφόρτιση δεν πάει καλά. Μπορείς και με το μάτι να δεις ότι καθώς σβίγγεις την βάνα της προφόρτισης το ελατήριο συμπιέζεται.
    Αν δεν εχεις abs τα 7 κλικ που αναφέρεις είναι λογικό και μάλλον αυτό συμβαίνει.
    Οσο για το sag η μηχανή έχει αναρτήσεις για άτομα 50 κιλών. Εγώ που είμαι 103 κιλά έβαλα στην ανάρτηση extra δαχτυλίδι για να την προφορτίσω. Ομως το παράκανα. Το δαχτυλίδι που έβαλα είναι 1 πόντο και με την προφόρτιση να είναι στο τέρμα μαλακό είμαι στο sag οκ. Θα έπρεπε να βάλω 7 mm δαχτυλίδι για να μπορώ να παίξω αλλά δεν πειράζει εκτος και αν αδυνατίσω θεαματικά.
    ΥΣ. Εισαι στα'λήθεια αρχιμανδρίτης?
    Γεια και σ' εσένα gasoil
    Είμαι χωρίς abs. Είπα κι εγώ, λάθος μηχανάκι ρύθμιζα... (έχει ένα μπορντώ ΧΧ κάποιος γείτονας που το 'χε παρκάρει δίπλα μου)

    Αρχιερέας είμαι κανονικά αλλά το πρόλαβε άλλος το nick.
    Τον τίτλο τον απέκτησα από την εποχή που οδηγούσα 400RR, λόγο της συχνής μου επικοινωνίας με το Θεό όταν ερχόταν η ώρα για φρένα.
    Μιλάμε για πολύ σταυροκόπι...
    Fun Is Not A Straight Line

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
    Αρχιερέας είμαι κανονικά αλλά το πρόλαβε άλλος το nick.
    Τον τίτλο τον απέκτησα από την εποχή που οδηγούσα 400RR, λόγο της συχνής μου επικοινωνίας με το Θεό όταν ερχόταν η ώρα για φρένα.
    Μιλάμε για πολύ σταυροκόπι... [/B]
    Καλά είσαι φοβερός λέμε
    Ακόμα γελάω
    Κανόνισε να έρθεις στην πανελήνια
    Για να μην σπαμάρουμε συνέχεια να συμπληρώσω οτι το μπροστινό με δακτυλίδια πάχους 6mm πάνω από τα ελατήρια δίνει τέλειο sag για την περιπτωσή μου.
    Αυτά.

  10. #10
    Χμμμ.... αποστάτες από teflon! Παλιά καλή συνταγή για μανίσια ελατήρια. Στα υπ' όψιν αν και ποτέ τα μαμά δεν θα γίνουν WP. Το μηχανάκι έχει μόλις 9000km οπότε είναι νωρίς για κοψοραψιές.

    Σίγουρα κάπου θα ανταμώσουμε τώρα που πηρα τον χιλιομετροφάγο. Αν δείτε VFR με ένα χέρι πάνω απ το κεφάλι του οδηγού να τον ρίχνει φάπες στο κράνος, θα είμαι εγώ με τη γυναίκα μου...
    Fun Is Not A Straight Line

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ermisVFR
    Εγγραφή
    25/08/2006
    Μηνύματα
    728
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis

    Τον τίτλο τον απέκτησα από την εποχή που οδηγούσα 400RR, λόγο της συχνής μου επικοινωνίας με το Θεό όταν ερχόταν η ώρα για φρένα.
    Μιλάμε για πολύ σταυροκόπι...
    έκλαψα...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Wo Es war, soll Ich werden

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
    Στην 3η σκάλα από τέρμα σκληρό προς μαλακό διαβάζει πολύ καλά το δρόμο (τεστ δικάβαλος) χωρίς να κλωτσάει υπό κλίση στις ανωμαλίες, παρ' όλο που έχει σχετικά μικρό στατικό sag. Μπροστά το δοκίμασα τέρμα μέσα, σταμάτησε εντελώς το κοσκίνισμα και το γύρισα 2 κλικ έξω για άνεση. Πολύ καλύτερη συμπεριφορά σε όλα και πολύ πιο γρήγορη γεωμετρία σε σύγκριση με τη μαμά ρύθμιση.
    Μετά από ημερήσια βόλτα Ξάνθη-Βέροια-Νάουσα-Ξάνθη (600km+) το μηχανάκι πήγαινε βράχος στο δρόμο -ακόμα και με αεράκι- και διαβήτης στις γρήγορες στροφές της Καβάλας (140-200 υπό κλίση) χωρίς να κάνει κιχ! Αποκτήσαμε όμως καινούριες μέσες σχήματος "S" (στις ατέλειωτες ευθείες ) και αναγκαστικά μαλάκωσα κι άλλο. Οι νέες είναι 4η σκάλα έξω από τέρμα σφιχτό πίσω και 1 δαχτυλίδι + μισή στροφή έξω από τέρμα μέσα μπροστά. Στη χθεσινή εξόρμηση προς Ηρακλίτσα, στις πολύ γρήγορες της Καβάλας το πίσω ταλάντωνε ελαφρώς χάνοντας την καλή πληροφόρηση και απόσβεση των ανωμαλιών, ενώ το μπροστά παρέμεινε σταθερό χωρίς κοσκινίσματα, αν και πάλι μπορεί να χαρακτηριστεί κουραστικό αλλά τι τα χουμε τα μπράτσα να 'ούμε!?

    Το συνολικό βάρος αναβατών σε όλες τις περιπτώσεις (δικάβαλος) ήταν 145kg + 2 στο γυρισμό ένεκα ακόρεστης κατανάλωσης σουτζουκο-παϊδακίων! :rotflmao:
    Fun Is Not A Straight Line

Παρόμοια θέματα

  1. Κλοπή VFR 800 /99 Χρώμα Μαυρο
    από pappous στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2014, 02:16
  2. vfr 800 vs cbrxx 1100
    από gispy στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 131
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2005, 11:16
  3. Kurioi eimai katoxos VFR 800 VTEC...TELOS!
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:01
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF