Σελίδα 140 από 142 ΠρώτοΠρώτο ... 4090130135136137138139140141142 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 2.086 έως 2.100 από 2116

Θέμα: Ποδήλατα

  1. #2086
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tools Προβολή μηνύματος
    ευχαριστω για την απαντηση.
    το εχω δει το ροσσιν σου, ειναι κουκλι και σιγουρα αξιζει οσα εδωσες γιατι ηταν ολα τα μερη νιου ολντ στοκ, αποσο θυμαμαι...και η σουπερ ρεκορντ πρεπει να ειναι διαμαντι...το τιμονακι σου με χαλαει μονο!

    ξεχασα, το sp ειναι concorde.

    εχει και αυτος ενα rossin, το τριτο του ποδηλατο χαχα αλλα ειναι 56αρι σε gara σκελετο και με σιμανο 600.αλλα θελει κανα 800 (που δεν ξερω αν ειναι λιγα ή πολλα αλλα τα ιδια θελει για το concorde με την athena.μαλλον μονο και μονο επειδη ειναι ροσσιν) και -το βασικοτερο- ειναι ασχημοτερο απο τα δυο 57ρια!χαχα

    εδω ομως μιλαμε για χρηση 20 ετων και για athena, γιαυτο ρωταω τις τιμες που παιζουν.ειδικα το μποτετσια εχει αρκετα σημαδια.καθολου σκουριες ή χτυπηματα ομως.το κονκορντ ειναι σαν 3-4 ετων ποδηλατο.
    ναι, εννοειται ειναι το νουμερο μου και τα δυο, 57αρια, αλλιως δεν θα τα κοιτουσα καν.
    οπως μου τα λες, το κονκορντ μοιαζει καλυτερη αγορα αλλα το μποτετσια ειναι κουκλι ρε γαμωτο!και ετσι που ειναι μεσ'την γρατζουνια και τα σημαδια, φαινεται πολυ μαχιμο!
    θα περιμενω λιγο μηπως και μου περασει αλλα με βλεπω να ανοιγομαι.ισως μου κανω ενα χριστουγεννιατικο δωρο!θα τσεκαρω και την αγορα λιγο ως τοτε...
    ευχαριστω και παλι!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tools Προβολή μηνύματος
    ευχαριστω για την απαντηση.
    το εχω δει το ροσσιν σου, ειναι κουκλι και σιγουρα αξιζει οσα εδωσες γιατι ηταν ολα τα μερη νιου ολντ στοκ, αποσο θυμαμαι...και η σουπερ ρεκορντ πρεπει να ειναι διαμαντι...το τιμονακι σου με χαλαει μονο!

    Cinelli ειναι το τιμόνι στο Rossin! Τι σε χαλάει? Eκτός αν λες για το αλλο ποδήλατο το Romani που του εβαλα ισιο τιμόνι. Οκ είνξαι λίγο φαουλ, αλλά βολεύει πολύ. Ασε που το τιμόνι του (Cinelli) και τις μανέτες του (Modolo Professional) τα πήρε το Rossin...

    ξεχασα, το sp ειναι concorde.

    εχει και αυτος ενα rossin, το τριτο του ποδηλατο χαχα αλλα ειναι 56αρι σε gara σκελετο και με σιμανο 600.αλλα θελει κανα 800 (που δεν ξερω αν ειναι λιγα ή πολλα αλλα τα ιδια θελει για το concorde με την athena.μαλλον μονο και μονο επειδη ειναι ροσσιν) και -το βασικοτερο- ειναι ασχημοτερο απο τα δυο 57ρια!χαχα

    εδω ομως μιλαμε για χρηση 20 ετων και για athena, γιαυτο ρωταω τις τιμες που παιζουν.ειδικα το μποτετσια εχει αρκετα σημαδια.καθολου σκουριες ή χτυπηματα ομως.το κονκορντ ειναι σαν 3-4 ετων ποδηλατο.
    ναι, εννοειται ειναι το νουμερο μου και τα δυο, 57αρια, αλλιως δεν θα τα κοιτουσα καν.
    οπως μου τα λες, το κονκορντ μοιαζει καλυτερη αγορα αλλα το μποτετσια ειναι κουκλι ρε γαμωτο!και ετσι που ειναι μεσ'την γρατζουνια και τα σημαδια, φαινεται πολυ μαχιμο!
    θα περιμενω λιγο μηπως και μου περασει αλλα με βλεπω να ανοιγομαι.ισως μου κανω ενα χριστουγεννιατικο δωρο!θα τσεκαρω και την αγορα λιγο ως τοτε...
    ευχαριστω και παλι!
    Αμα σου περάσει ισως καλύτερα! Αχχααα!!

    Παντως οντως αυτα τα ποδήλατα είναι αλλου επιπέδου και δεν θα χασεις και τα χρήματά σου.
    Αν είσαι Αθήνα, μπορώ να σε φέρω σε επαφή με φίλο που ασχολείται με αυτα τα ποδήλατα , τα φτιάχνει κιόλας και μπορεί να σε συμβουλέψει πολύ καλύτερα απο μένα.
    Εγώ δεν ξερω να σου πω αν ειναι καλύτερος ο Concorde απο τον Bottechia για σένα. Βασικό είναι οτι το SPX θα είναι πολύ πιο άκαπμτο και κουραστικό από το SP, είναι επαγγελματικό επίπεδο και απευθύνεται σε επαγγελματίες, η έστω τούμπανους ποδηλάτες.
    Για να καταλάβεις το Rossin SLX που έχω δεν εχει καμμία σχέση με το Romani Reynolds που καβαλαω συνήθως, είναι πολύ πιο απαιτητικό και κουραστικό.

    Ο σκελετός Gara που ανέφερες ειναι ερασιτεχνικός, πιο βαρύς και ανθεκτικός, καμμία σχέση με SL, SLX, SP, SPX. Εννοείται οτι ειναι και πολύ φτηνότερος.

    Εγώ θεωρώ οτι για να παρεις ατσαλινο ποδήλατο εποχής βασικό είναι να διαλέξεις ενα ποδήλατο που να σου ταιριάζει, και να σε φτιάχνει κιόλας όμως. Να σου αρέσει να το βλέπεις και να το καβαλάς. Επίσης να κοιτάξεις να μην εχει μπουαγιόν γιατί θα βλαστημήσεις, πρέπει να εχει ρόδες με λαστιχα σαμπρέλας. Μόνο οι ρόδες για να συμβαδίζουν με αυτα τα ποδήλατα εχουν αρκετό κόστος.
    Αλλιώς με τα ίδια χρήματα παίρνεις και σύγχρονο ποδήλατο που να αξίζει και να είναι και πιο ευκολοοδήγητο (ταχυτητες κλπ).

    Εδώ μπορείς να δείς ολους του σκελετούς της εποχής μα τα χαρακτηριστικά τους, τις διατομές, αν εχουν νευρα και πόσα (butted, super butted κλπ) και τα βάρη τους.

    http://www.equusbicycle.com/bike/col...umbuschart.htm

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #2087
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αμα σου περάσει ισως καλύτερα! Αχχααα!!

    Παντως οντως αυτα τα ποδήλατα είναι αλλου επιπέδου και δεν θα χασεις και τα χρήματά σου.
    Αν είσαι Αθήνα, μπορώ να σε φέρω σε επαφή με φίλο που ασχολείται με αυτα τα ποδήλατα , τα φτιάχνει κιόλας και μπορεί να σε συμβουλέψει πολύ καλύτερα απο μένα.
    Εγώ δεν ξερω να σου πω αν ειναι καλύτερος ο Concorde απο τον Bottechia για σένα. Βασικό είναι οτι το SPX θα είναι πολύ πιο άκαπμτο και κουραστικό από το SP, είναι επαγγελματικό επίπεδο και απευθύνεται σε επαγγελματίες, η έστω τούμπανους ποδηλάτες.
    Για να καταλάβεις το Rossin SLX που έχω δεν εχει καμμία σχέση με το Romani Reynolds που καβαλαω συνήθως, είναι πολύ πιο απαιτητικό και κουραστικό.

    Ο σκελετός Gara που ανέφερες ειναι ερασιτεχνικός, πιο βαρύς και ανθεκτικός, καμμία σχέση με SL, SLX, SP, SPX. Εννοείται οτι ειναι και πολύ φτηνότερος.

    Εγώ θεωρώ οτι για να παρεις ατσαλινο ποδήλατο εποχής βασικό είναι να διαλέξεις ενα ποδήλατο που να σου ταιριάζει, και να σε φτιάχνει κιόλας όμως. Να σου αρέσει να το βλέπεις και να το καβαλάς. Επίσης να κοιτάξεις να μην εχει μπουαγιόν γιατί θα βλαστημήσεις, πρέπει να εχει ρόδες με λαστιχα σαμπρέλας. Μόνο οι ρόδες για να συμβαδίζουν με αυτα τα ποδήλατα εχουν αρκετό κόστος.
    Αλλιώς με τα ίδια χρήματα παίρνεις και σύγχρονο ποδήλατο που να αξίζει και να είναι και πιο ευκολοοδήγητο (ταχυτητες κλπ).

    Εδώ μπορείς να δείς ολους του σκελετούς της εποχής μα τα χαρακτηριστικά τους, τις διατομές, αν εχουν νευρα και πόσα (butted, super butted κλπ) και τα βάρη τους.

    http://www.equusbicycle.com/bike/col...umbuschart.htm

    ευχαριστω πολυ για ολα τα τιπς και για την προσκληση αλλα δυστυχως/ευτυχως δεν ζω αθηνα.
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  3. #2088
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Υπαρχει περιπτωση να βρω κανενα bmx χαρο το λεγανε παλια την δεκαετια του 90 αν κανω λαθος σε κατι sorry...

    Υ.γ.Και κανα στοκατζιδικο ναχει ξμεινει ακομα καλυτερα..

  4. #2089
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    680
    Υπάρχει, όλο και κάπου θα βρείς, αλλά ίσως καλύτερα να δεις κάτι άλλο http://www.harobikes.com

  5. #2090
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Υπαρχει συγκεκριμενος λογος που θελω αυτο ακριβως που γραφω..
    Ευχαριστω για το site αρα ηταν η μαρκα haro..
    Εβγαζε πολλα μοντελα τετοια bmx..?Υπαρχει πουθενα κανα λινκ με τα μ0ντελα και ιστορια πληροφοριες ξερεις..

  6. #2091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει συγκεκριμενος λογος που θελω αυτο ακριβως που γραφω..
    Ευχαριστω για το site αρα ηταν η μαρκα haro..
    Εβγαζε πολλα μοντελα τετοια bmx..?Υπαρχει πουθενα κανα λινκ με τα μ0ντελα και ιστορια πληροφοριες ξερεις..
    τα haro μαζι με τα GT και τα hoffman (δυσευρετα στην ελλαδα) ηταν τα τοπ ονοματα της εποχης, με δυνατες χορηγιες και μοντελα για ολες τις (γεματες) τσεπες.
    εκεινη την εποχη, τα εφερνε ο μανιατοπουλος, δεν χανεις κατι να ρωτησεις αν εχει παρατημενο κανενα στοκ καπου μεταξυ παλιου μαγαζιου, νεου και εργοστασιου.δεν τα πουλαγε και σαν ζεστα καρβελια με τις τιμες που ειχαν.
    τα καλα μοντελα ηταν ποδηλαταρες παντως.
    εχω ενα 98αρι σρεντερ, το κραταω ως κειμηλιο της εφηβιας μου.

    στο καρ εχει αρκετα, οχι τοσα εποχης ομως.
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  7. #2092
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Απο μανιατοπουλο ακυρο εκανε λες και του μιλαγα για εξωγηινους..:a31:
    Ελπιζω να βρω καποια στιγμη..

  8. #2093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Απο μανιατοπουλο ακυρο εκανε λες και του μιλαγα για εξωγηινους..:a31:
    Ελπιζω να βρω καποια στιγμη..
    ισως επεσες σε νεοτερο υπαλληλο που δεν δουλευε τοτε ή, πιθανοτερα, ετυχες της κλασικης αντιμετωπισης μανιατοπουλου...
    παντως, αν δεν εχει αυτος στοκ, δυσκολα να βρεις αλλου καθως (με μια μικρη επιφυλαξη) αυτος τα εφερνε για ολη την ελλαδα.
    αν εχεις υπομονη ξαναπηγαινε και ζητα καποιον παλιο...πολλη υπομονη ομως.
    επισης, τσεκαρε και στο μικρο ψηλα στην γερμανου.
    αυτος ειχε ανοιξει αφοτου ειχα κοψει, δεν εχω παει ποτε αλλα πριν καμια 5ετια που εψαχνα κατι ακουσα οτι εχει παρε δωσε με τον μανιατοπουλο και δουλευει ιδιες μαρκες.
    αλλιως ψαξου για μεταχειρο ή απο εξω.
    καλη τυχη!
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  9. #2094
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tools Προβολή μηνύματος
    τα haro μαζι με τα GT και τα hoffman (δυσευρετα στην ελλαδα) ηταν τα τοπ ονοματα της εποχης, με δυνατες χορηγιες και μοντελα για ολες τις (γεματες) τσεπες.
    εκεινη την εποχη, τα εφερνε ο μανιατοπουλος, δεν χανεις κατι να ρωτησεις αν εχει παρατημενο κανενα στοκ καπου μεταξυ παλιου μαγαζιου, νεου και εργοστασιου.δεν τα πουλαγε και σαν ζεστα καρβελια με τις τιμες που ειχαν.
    τα καλα μοντελα ηταν ποδηλαταρες παντως.
    εχω ενα 98αρι σρεντερ, το κραταω ως κειμηλιο της εφηβιας μου.

    στο καρ εχει αρκετα, οχι τοσα εποχης ομως.
    Τι μου θύμισες τώρα..
    Αν είχες τέτοια ποδήλατο ήσουν πρώτη μούρη!
    Πατακια μπρος-πισω, το τιμονι με κλίση μπροστά(για μαγκιά),εκείνο το κόλπο με τα φρένα στο λαιμό που επέτρεπε να γυρίζει το τιμονι τρελά...
    Μόνιμα ματωμενους αγκωνες, γόνατα και σπανιότερα τα σαγονια μας...ωραία ηταν
    The only easy day was yesterday.

  10. #2095
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tools Προβολή μηνύματος
    τα haro μαζι με τα GT και τα hoffman (δυσευρετα στην ελλαδα) ηταν τα τοπ ονοματα της εποχης, με δυνατες χορηγιες και μοντελα για ολες τις (γεματες) τσεπες.
    εκεινη την εποχη, τα εφερνε ο μανιατοπουλος, δεν χανεις κατι να ρωτησεις αν εχει παρατημενο κανενα στοκ καπου μεταξυ παλιου μαγαζιου, νεου και εργοστασιου.δεν τα πουλαγε και σαν ζεστα καρβελια με τις τιμες που ειχαν.
    τα καλα μοντελα ηταν ποδηλαταρες παντως.
    εχω ενα 98αρι σρεντερ, το κραταω ως κειμηλιο της εφηβιας μου.

    στο καρ εχει αρκετα, οχι τοσα εποχης ομως.
    Βαλε μια φωτο να το δουμε το haro soy..
    Ενα ωραιο λινκ με πληροφοριες και φωτο...
    http://bmxmuseum.com/

  11. #2096
    κολλησα με το λινκ σου, εχω ανοιξει 40 ταμπς!
    το χαρο δεν το εχω εδω που βρισκομαι, ειναι στο πατρικο μου μισογυμνο.
    τα τελευταια 10(?)χρονια βρισκοταν σε παραθαλασσιο σπιτι οπου η υγρασια και ο ανηψιος μου αφησαν ανεξιτιλα τα σημαδια τους επανω του.
    το καλοκαιρι που γυρισα, το περιμαζεψα, το ελουσα πετρελαιο να σταματησει η διαβρωση και το εγδυσα να δω τι σωζεται και τι οχι.
    τελικα εμπλεξα με αλλα πραγματα, εφυγα αρον αρον και εχει μεινει ρολιν φρειμ και μια κουτα εξαρτηματα..
    οταν ξαναγυρισω ομως, θα ειναι προτεραιοτητα.
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  12. #2097
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Εχει αρκετο υλικο δεν ξερω αν ειναι ολα σωστα αλλα εχει καλο search με μαρκες χρονολογιες μοντελα...

  13. #2098
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P5180488.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	359149

  14. #2099
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Καλησπέρα . Καλοβλέπω την αγορά ενος ποδήλατου . Χρήση 90% ασφαλτός και αφήνω ένα 10% για χωματάκι-χαλίκι. Είδα σε ενά ποδηλάταδικο το ΚΤΜ Μανχαταν , νομίζω αυτό εδώ http://www.orthopetalia.gr/podilata/...15-detail.html .Μπρος πίσω υδραυλικά δισκόφρενα , και λάστιχο ψιλό για πόλη . Είδα σήμερα και μια καινούρια παραλαβή , το Σικάγο 2016 . Λογικά είναι αυτό http://www.e-biker.gr/ktm/ktm-chicago-2016 πάντα σε περτικαλί . Απο λίγο που μίλησα με τον πωλητή το πρώτο είναι καθαρά τρέκινγκ και λόγω στενού πίσω ψαλιδιού δεν μπορεί να πάρει λάστιχο πιο χοντρό για χώμα . Αντίθετα το σικάγο χαρακτηρίζεται cross country (αν κατάλαβα καλά είναι κατι σαν 50-50 δηλαδή σαν τσανσαλπ ένα πράμα) έρχεται με με μεσαίο λάστιχο και παίρνει και πιο χοντρό ή πιο λεπτό νούμερο . Απο τα υπόλοιπα περιφεριακα (φρένα αναρτήσεις σκελετός τροχοί) αν και δεν έχω ιδέα συμπέρανα πως είναι καλά ως πολύ καλά για ένα περιστασιακό ποδηλάτη . Ενδεχομένως και υποδεέστερο ποδήλατο να με καλύπτει , δεν θέλω όμως να πάρω κάτι και αν μετά ασχοληθώ εκτενέστερα να το μετανιώσω . Είμαι 1.88 95 κιλά και έχω να κανω ποδήλατο κάπου 20 χρόνια και αν θυμάμαι καλά το τελευταίο μου ήταν ένα STARBIC ενώ παλιότερα είχα ένα σαν το απο πάνω με λεβιέ 3 ταχυτήτων στον σκελετό .Νομίζω bianchi. Απόψεις και σχόλια ευπρόσδεκτα.
    Modenas Kriss 125

  15. #2100
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P5180488.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	359149
    .
    ιδιο με το δικο μου...αλλο χρωμα ομως...
    το ειχα σε πρασινο-κιτρινο....ειχε και φαναρι μπροστα...
    στρογγυλο θυμαμαι !!!
    :ZZZ:

Παρόμοια θέματα

  1. Ktm & ποδηλατα
    από el_hymador στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 14:06
  2. Κατάστημα με ποδήλατα κανείς..?
    από motaba στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 09:06
  3. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2007, 21:35
  4. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2007, 23:52
  5. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF