Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ζητείται συμβουλή για πρώτη μηχανή στα 125 cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/05/2016
    Μηνύματα
    3

    Ζητείται συμβουλή για πρώτη μηχανή στα 125 cc

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου επιτέλους το δίπλωμα Α1 για μηχανή,με αποτέλεσμα να ψάχνω πια για μηχανάκι . Επειδή θα είναι πρώτο μου, και όσο να'ναι είναι δύσκολο να μην συμβεί ούτε μια στραβή, θα αποφύγω τα καινούρια για να μην κλαίω τα λεφτά μου, χώρια το ότι ούτως ή άλλως ακόμα δεν έχω βρει σε καινούριο κάτι καλό μέχρι τα 1800 ευρώ που είναι οι δυνατότητές μου. Μετά από ψάξιμο έχω καταλήξει στα εξής μοντέλα:
    Yamaha Ybr 125
    Honda Cbf 125
    Suzuki DR 125
    Yamaha ΧΤ 125
    και έχω δει και ένα Derbi Terra 125 Adveture σε αγγελία, εντός budget, το οποίο μου άρεσε πιο πολύ απ'όλα αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το εμπιστευτώ.
    Όντας άπειρος θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτά, ή ακόμα και προτάσεις για κάποιο άλλο. Ψάχνω κάτι που θα χρησιμοποιώ γενικά χωρίς συνεπιβάτη, και κυρίως για να πηγαινοέρχομαι άνετα Γέρακα-Πειραιά που σπουδάζω. Δεν θέλω με τίποτα παπί ή scooter γιατί εκτός του ότι δεν μου αρέσουν καθόλου , όσο να'ναι δεν συμπεριφέρονται το ίδιο με μια μοτοσυκλέτα και με νοιάζει και πολύ να μάθω ,για να πάω μετά σε κάτι πιο μεγάλο. Είμαι 1,79 οπότε γενικά δεν υπάρχει θέμα ύψους , αν και προτιμώ μια σχετικά ψηλή/όρθια θέση οδήγησης. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Καλώς ήρθες. Από εμένα μία γενική παρατήρηση. Αν χρησιμοποιείς ΑΟ κ μετά ΕΟ, θα λιώσεις.

    Μιλάμε για τουλ. 70Km καθημερινά με αέρα κ κίνηση μες το σύσκατο.

    Τα μάτια σου 104.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Θα πάρεις ένα από τα δύο τελευταία,και τα 2 καλά είναι

  4. #4
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΕρεΤουμπες Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου επιτέλους το δίπλωμα Α1 για μηχανή,με αποτέλεσμα να ψάχνω πια για μηχανάκι . Επειδή θα είναι πρώτο μου, και όσο να'ναι είναι δύσκολο να μην συμβεί ούτε μια στραβή, θα αποφύγω τα καινούρια για να μην κλαίω τα λεφτά μου, χώρια το ότι ούτως ή άλλως ακόμα δεν έχω βρει σε καινούριο κάτι καλό μέχρι τα 1800 ευρώ που είναι οι δυνατότητές μου. Μετά από ψάξιμο έχω καταλήξει στα εξής μοντέλα:
    Yamaha Ybr 125
    Honda Cbf 125
    Suzuki DR 125
    Yamaha ΧΤ 125
    και έχω δει και ένα Derbi Terra 125 Adveture σε αγγελία, εντός budget, το οποίο μου άρεσε μακράν πιο πολύ απ'όλα αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το εμπιστευτώ.
    Όντας άπειρος θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτά, ή ακόμα και προτάσεις για κάποιο άλλο. Ψάχνω κάτι που θα χρησιμοποιώ γενικά χωρίς συνεπιβάτη, και κυρίως για να πηγαινοέρχομαι άνετα Γέρακα-Πειραιά που σπουδάζω. Δεν θέλω με τίποτα παπί ή scooter γιατί εκτός του ότι δεν μου αρέσουν καθόλου , όσο να'ναι δεν συμπεριφέρονται το ίδιο με μια μοτοσυκλέτα και με νοιάζει και πολύ να μάθω ,για να πάω μετά σε κάτι πιο μεγάλο. Είμαι 1,79 οπότε γενικά δεν υπάρχει θέμα ύψους , αν και προτιμώ μια σχετικά ψηλή/όρθια θέση οδήγησης. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.(Το είχα σηκώσει καταλάθος ξανά στη γενική συζήτηση , το ξέρω, είμαι καινούριος)
    Και τα τέσσερα μηχανάκια που αναφέρεις είναι μια χαρά.
    Τα δύο πρώτα είναι μόνο για δρόμο και τα 2 τελευταία πατάνε και χώμα, εσύ τι θέλεις;

    Για το Derbi δεν ξέρω να σου πω.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Με το καλο η αγορα και παντα ορθιος!!
    Κοιτα και τα varadero125,derbi crosscity,honda cityfly,yamaha tw...
    To terra λες αυτο...?
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7853903/

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/05/2016
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Με το καλο η αγορα και παντα ορθιος!!
    Κοιτα και τα varadero125,derbi crosscity,honda cityfly,yamaha tw...
    To terra λες αυτο...?
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7853903/

    Ναι αυτό, θα τον πάρω ένα τηλέφωνο μεσα στο Σ/Κ να το δω και απο κοντά γιατί μέχρι τώρα δεν έχω προλάβει. Τα Varadero τα έχω δει και δεν νομίζω ότι μου κάνουν. Απ'ότι διαβαζω το μηχανάκι πρεπει να σέρνεται ακόμα και με δεδομένα 125 cc, και όλα που βρίσκω είναι συνάμα παμπάλαια και απράδεκτα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Και τα τέσσερα μηχανάκια που αναφέρεις είναι μια χαρά.
    Τα δύο πρώτα είναι μόνο για δρόμο και τα 2 τελευταία πατάνε και χώμα, εσύ τι θέλεις;

    Για το Derbi δεν ξέρω να σου πω.
    Γενικά κλίνω προς on-off ή enduro,(ειδικά τα on-off μου αρέσουν πολύ, δεν ξέρω αν θα κοιτάξω ποτέ κοπέλα όπως κοιτάω το V-Strom του 2010) γιατί στην ανάγκη θα καβαλήσω και λίγο πιο εύκολα κάνα πεζοδρόμιο, και να πέσει και καμιά-δυο φορές κάτω δεν θα καταλάβει και πολλά ,σε αντίθεση με το cbf π.χ που είναι όλο πλαστικά , και μάλιστα κακοφτιαγμένο. Απλά δεν ξέρω αν θα έχω θέματα άνεσης , γιατί όπως προείπε και ο συμφορουμίτης λίγο πιο πάνω θα είναι ζόρι η διαδρομή, και αν πηγαίνω και από ποτάμι (έχω δει πολλά πιλοτάκια να πηγαίνουν **μιώντας στην Αττική οδό όποτε βγαίνω με το αμάξι, και δεν ξέρω αν είναι ασφαλές να βγω με μια μηχανή που μετά τα 105 ζορίζεται) θα τρώω και κίνηση και μόνο εκεί κολλάω, μη το μετανιώνω μετά δυο ώρες που δεν πήρα το μετρό καλύτερα...
    Τελευταία τροποποίηση από ΕρεΤουμπες; 18/05/2016 στις 21:39.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2016
    Μηνύματα
    2
    Φίλε έχω το derbi crosscity, 27000 χλμ σπασμένα, το μόνο πρόβλημα που μου χει βγάλει είναι στο ρουλεμάν εκκεντροφόρου. Κατά τα άλλα σκυλί του πολέμου κ οικονομικό.κινητήρας νομίζω της minarelly ίδιος με του XT125. Το terra που ειπατε έχει κ ψυγείο.

  8. #8

Παρόμοια θέματα

  1. R6 για πρωτη μηχανή;
    από madsk1llzz στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 02:44
  2. βοήθεια για πρώτη μηχανή
    από mpompas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 14:47
  3. transalp για πρώτη μηχανή??
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 23:41
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2007, 18:46
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 23:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF