Σελίδα 4 από 142 ΠρώτοΠρώτο 1234567891454104 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 2116

Θέμα: Ποδήλατα

  1. #46
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
    Τι κολλημα ειναι αυτο με τα ideal????

    Είναι μια ελληνικη εταιρια που κατασκευαζει Taiwan
    Δεν εχει τεχνογνωσια επανω στα ποδηλατα(το ποιο πιθανο να είναι copy-paste)
    Εχετε βρει καπου γεωμετρικα χαρακτηριστικα παλισιου πχ.??
    Ολες οι σοβαρες εταιριες δινουν…δεν μιλαμε φυσικα για ποδηλατα super market
    Είναι μια ετερεια που δεν βοηθαει καθολου το αθλημα, έχετε δει κανενα αναβατη sponsored by ideal? ή να παραγει καποια καινοτομια η καποιο εξελιγμενο μοχλικο?

    Ναι κατασκευαζει φτηνα ποδηλατα αλλα ολες οι εταιριες εχουν φτηνα ποδηλατα
    Στα ιδια χρηματα παίρνεις ένα επωνυμο με καλυτερο πλαισιο και λιγο υποδιεστερα περιφεριακα

    Τα περιφεριακα αλλαζουν ευκολα όμως
    Για να αγορασεις καινουργιο καλο πλαισιο θες ένα σκασμο λευτα και συνηθως οσοι δεν ασχολουνται και παρα πολύ δεν το αλλαζουν ποτε, ενώ περιφερειακα παντα αλλαζουν οσο καλα και να είναι κατι θα χαλασει…κατι δεν θα τους βολευει

    εμω εσυ εχεις την εντυπωση οτι τα "φθηνα" μοντελα των φτασμενων εταιρειων ειναι κατασκευασμενα στις Η.Π.Α. ας πουμε...

    ολοι οι σκελετοι στα entry level μοντελα ειναι καραβιες απο Taiwan και -προσφατως- Κινα και δεν μιλαω φυσικα για το ποδηλατα που βρισκεις στο Praktiker, στα Jumbo και στον Βασιλοπουλο.

    Αυτος ο μυθος του οτι ενα Χ φθηνο ποδηλατο μιας γνωστης εταιρειας εχει καλυτερο σκελετο απο ενα Ideal ειναι περα για περα αβασιμος.

    "Oνομα" πληρωνεις και μονο.

    Για καποιον που θελει να εισαχθει στην ποδηλασια βουνου (και γενικα στην ποδηλασια) θα του παρει πολυ καιρο να καταλαβει τις μικρες διαφορες (και εαν αυτες φυσικα υπαρχουν...) μεταξυ δυο σκελετων στα 500ευρω π.χ.

    Τα περιφερειακα ομως κανουν "μπαμ" απο την αρχη γιατι οσο κουλος και αν εισαι, οι πιο θετικες αλλαγες ταχυτητων και το καλυτερο φρεναρισμα ειναι πραγματα αμεσα αντιληπτα απο τον οποιονδηποτε.

    Πιο ευκολα και πιο γρηγορα θα φτασει καποιος να ζηταει καλυτερη ποιοτητα περιφερειακων, παρα καλυτερο σκελετο....αν δε φθασει στο σημειο να θελει αλλο σκελετο, πιστεψε με, ακομα και ο "ανωτερος" και καλα σκελετος της "γνωστης εταιρειας" θα του φαινεται λιγος.

    Σιγα μην κρατησει τον Mongoose, GT, Scott, Specialized, TREK σκελετο του 500ρικου αγνωστης προελευσεως και να αναβαθμισει τα περιφερειακα...αφου οι διαφορες (αν αυτες υπαρχουν) ειναι πολυ μικρες!

    Φυσικα το να παρει κανεις ενα ποδηλατο των 2.500+ ευρω και να αρχισει με αυτο μονο κακο δεν ειναι...αλλα απο την στιγμη που μιλαμε για περιορισμενο Budget, τοτε πσιτευω οτι η Ideal ειναι σαφως προτιμοτερη.

    Ειναι σαν να ζηταμε απο εναν 18χρονο με το πρωτο διπλωμα να καταλαβει τις διαφορες μεταξυ ενος Κορεατικου/ Μαλαισιανου και ενος "και καλα" Γιαπωνεζικου παπιου...

    υπαρχουν;

    Απλα στον Ιαπωνα θα πληρωσεις το γεγονος οτι λεει Yamaha, Suzuki, Kawasaki, Honda στα πλαστικα...

    Και εγω πριν απο καιρο την εψαχνα για το πρωτο μου MTB και ευτυχως που δεν εφαγα την παραμυθα με τα "ονοματα"... πηρα ενα Ideal Pro Rider και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ετυχε μαλιστα πιο μετα να καβαλησω και δυο-τρια ποδηλατα παραπλησιας τιμης αλλα με "βαρυ" ονομα στον σκελετο τα οποια δεν ειχαν καμια απολυτως σχεση με το δικο μου.

    Σαφως χαμηλοτερης ποιοτητας περιφερειακα, χειροτερη ποιοτητα κυλισης και πραγματικα καμια διαφορα σε αισθηση απο τον σκελετο.

    Τωρα το κατα ποσο μικρη ειναι η Ideal, που εξαγει την μιση της παραγωγη στην Ευρωπη και σπονσοραρει φτασμενους αθλητες στο Γερμανικο πρωταθλημα, ειναι ενα θεμα προς συζητηση...

    εν πασει περιπτωση για οποιον ασχολειται εστω και λιγο με το ποδηλατο, ειναι γνωστος ο πολεμος που γινεται στην Ελληνικη(αλλος ενας λογος για να την προτιμησουμε στην τελικη!) αυτη εταιρεια απο διαφορους καλοθελητες....αδικο...πολυ αδικο...

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
    taiwan ειναι, στην ελλαδα το πολυ να εχουν κανα λογιστηριο
    και οσων αφορα το ποιοτικη γνωμη μου ειναι πως οχι δεν ειναι ποιοτικη
    ρωτα αμα θες και καποιον που ασχολειται σοβαρα με ποδηλασια χρονια
    αν και μια ματια απο εμπειρο ματι φτανει πιστευω

    την συγκριση με την cannondale απλα δεν την σχολιαζω..............

    τελως παντων ο καθενας κανει τις επιλογες του
    Μιας και τυγχάνει να γνωρίζω λίγα πράγματα για την Ideal - Μανιατόπουλος, όχι μόνο δεν έχουν απλά ένα λογιστήριο στην Ελλάδα, αλλά διαθέτουν μεγάλο εργοστάσιο συναρμολόγησης στην Πάτρα, το οποίο έχω επισκευθεί και περιηγηθεί σε αυτό.

    Και ναι, οι σκελετοί παραγγέλνονται στην Ταιβάν αλλά ο σχεδιασμός γίνεται στην Ελλάδα καθώς και η επιλογή των περιφερειακών, του design και όλη η συναρμολόγηση με μηχανήματα και εργάτες. Το πιό εντυπωσιακό ήταν ένα μηχάνημα κατασκευής τροχών που δεχόταν στεφάνια, κεντρα και ακτίνες και έβγαζε ολόκληρους τροχούς.

    Και στο τέλος τέλος αποτελεί μια Ελληνική προσπάθεια και ωφείλουμε αν όχι να την υποστηρίζουμε τουλάχιστον να μην την θάβουμε...

    Και για όποιον δεν θέλει ή δεν είναι έτοιμος να διαθέσει 2000 ή 3000 ή ακόμα και 6000 ευρώ για ένα Cannonale ή Κονα ή Specialized ή κάποιο άλλο αμερικάνικο, εγγλέζικο, γερμανικό ή ιταλικό ποδήλατο, τα Ideal είναι καλή επιλογή και κυρίως ελληνική...
    Enduro Republic, Prime Minister

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akamarinos
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    299
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    εμω εσυ εχεις την εντυπωση οτι τα "φθηνα" μοντελα των φτασμενων εταιρειων ειναι κατασκευασμενα στις Η.Π.Α. ας πουμε...
    το γνωριζω αλλα taiwan απο taiwan εχει διαφορα
    και το δικο μου kona απο εκει ειναι


    Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
    Και στο τέλος τέλος αποτελεί μια Ελληνική προσπάθεια και ωφείλουμε αν όχι να την υποστηρίζουμε τουλάχιστον να μην την θάβουμε...
    πολυ σωστο
    αλλα και αυτη απο την μερια της δεν θα επρεπε να κανει κατι για αυτο το αθλημα στην χωρα της???
    στην τελικη αμα το καλοσκευτεις η ιδια θα βγει κερδισμενη

  4. #49
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
    Μιας και τυγχάνει να γνωρίζω λίγα πράγματα για την Ideal - Μανιατόπουλος, όχι μόνο δεν έχουν απλά ένα λογιστήριο στην Ελλάδα, αλλά διαθέτουν μεγάλο εργοστάσιο συναρμολόγησης στην Πάτρα, το οποίο έχω επισκευθεί και περιηγηθεί σε αυτό.

    Και ναι, οι σκελετοί παραγγέλνονται στην Ταιβάν αλλά ο σχεδιασμός γίνεται στην Ελλάδα καθώς και η επιλογή των περιφερειακών, του design και όλη η συναρμολόγηση με μηχανήματα και εργάτες. Το πιό εντυπωσιακό ήταν ένα μηχάνημα κατασκευής τροχών που δεχόταν στεφάνια, κεντρα και ακτίνες και έβγαζε ολόκληρους τροχούς.

    Και στο τέλος τέλος αποτελεί μια Ελληνική προσπάθεια και ωφείλουμε αν όχι να την υποστηρίζουμε τουλάχιστον να μην την θάβουμε...

    Και για όποιον δεν θέλει ή δεν είναι έτοιμος να διαθέσει 2000 ή 3000 ή ακόμα και 6000 ευρώ για ένα Cannonale ή Κονα ή Specialized ή κάποιο άλλο αμερικάνικο, εγγλέζικο, γερμανικό ή ιταλικό ποδήλατο, τα Ideal είναι καλή επιλογή και κυρίως ελληνική...
    ασε μας ρε φιλε με την παλιοεταιρεια την Ideal...Μονο σε αυτες τις χωρες εξαγει:


    AUSTRIA
    BULGARIA
    CROATIA
    CYPRUS
    DENMARK
    ESTONIA
    GERMANY
    GREECE
    IRELAND
    ITALY
    LATVIA
    LITHUANIA
    LUXEMBURG
    MALTA
    NORWAY
    POLAND
    ROMANIA
    RUSSIA
    SLOVENIA
    SWEDEN
    SWITZERLAND
    THE NETHERLANDS
    UNITED KINGDOM

    απο sponsoring δε, τιποτα...

    http://www.zwillingscraft.com/team/teambikes.php


  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos


    πολυ σωστο
    αλλα και αυτη απο την μερια της δεν θα επρεπε να κανει κατι για αυτο το αθλημα στην χωρα της???
    στην τελικη αμα το καλοσκευτεις η ιδια θα βγει κερδισμενη
    Παλαιότερα είμαι σίγουρος ότι βοηθούσε γιατί θυμάμαι τις αγωνιστικές ομάδες και τις κόντρες με τα GT του Γατσούλη. Πλέον δεν ασχολούμαι και δεν ξέρω...
    Enduro Republic, Prime Minister

  6. #51
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    το γνωριζω αλλα taiwan απο taiwan εχει διαφορα και το δικο μου kona απο εκει ειναι
    H kona απ οσα γνωριζω βγαζει ποδηλατα 600+...ευρω

    Για τιμες γυρω και κατω απο αυτο το οριο ενα taiwan απο ενα αλλο taiwan εχουν διαφορες στα αυτοκολλητα και στην βαφη.

    Σαφως στα εργοστασια που κατασκευαζουν σκελετους στην Taiwan και που ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΥΝ ΟΛΟΙ μπορει καποιος να ζητησει ειδικες προδιαγραφες, αλλα το σιγουρο ειναι πως θα τις πληρωσει.

    Το να συκρινουμε ποδηλατα 1.000+ ευρω με ποδηλατα 400 ευρω δεν εχει κανενα νοημα πιστευω.

    πολυ σωστο αλλα και αυτη απο την μερια της δεν θα επρεπε να κανει κατι για αυτο το αθλημα στην χωρα της??? στην τελικη αμα το καλοσκευτεις η ιδια θα βγει κερδισμενη
    για ποιο λογο; πως θα βγει κερδισμενη; οταν πολλοι βγαινουν και λενε οτι τα Ideal ειναι Γ Τ Π και φτηνιαρικα;
    και μαλιστα το λενε αυθαιρετα χωρις να το εχουν διαπιστωσει στην πραγματικοτητα, επειδη ετσι ακουγεται γενικα; (δεν αναφερομαι σε εσενα..)

  7. #52
    Εκτός του Cannondale, έχω ένα Ideal Prorider του 1990 για μουλάρι το οποίο δεν έχει πάθει τίποτε...

    Μιας όμως και συζητάμε, όποιος κάνει χώμα με ποδήλατο κάτω των 1000 - 1500 ευρω που του αρέσει σαν σπορ και καβαλήσει ποδήλατο των 2000+ ευρώ θα πάθει ζημιά... (στην αρχή ψυχολογική και στην συνέχεια οικονομική...)

    Είναι σαν να καβαλάς Honda MTX 200 και να σου δώσουν KTM του 2008... Έτσι την έπαθα και εγώ όταν καβάλησα το Specialized ενός φίλου και του είπα, εσύ κλέβεις εκκλησία...
    Enduro Republic, Prime Minister

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akamarinos
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    299
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    H kona απ οσα γνωριζω βγαζει ποδηλατα 600+...ευρω
    Το να συκρινουμε ποδηλατα 1.000+ ευρω με ποδηλατα 400 ευρω δεν εχει κανενα νοημα πιστευω.
    τα ποδηλατα της κονα ξεκινανε απο 300?

    Για τιμες γυρω και κατω απο αυτο το οριο ενα taiwan απο ενα αλλο taiwan εχουν διαφορες στα αυτοκολλητα και στην βαφη.

    Σαφως στα εργοστασια που κατασκευαζουν σκελετους στην Taiwan και που ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΥΝ ΟΛΟΙ μπορει καποιος να ζητησει ειδικες προδιαγραφες, αλλα το σιγουρο ειναι πως θα τις πληρωσει.
    η ideal εχει δικο της εργοστασιο εκει

  9. #54
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos


    τα ποδηλατα της κονα ξεκινανε απο 300?
    ...no comments

    η ideal εχει δικο της εργοστασιο εκει
    εχει "νοικιασει" γραμμη παραγωγης


  10. #55
    Η ideal μπορεί ίσως να μην έχει την τεχνογνωσία εταιρειών εξωτερικού και να μην έχει τα καλύτερα πλαίσια.
    Αλλά όπως είπε και παραπάνω ένας φίλος είναι Ελληνική εταιρεία, πετυχημένη, κάνει εξαγωγές και τα ποδηλατά της ειναι ποιοτικότατα.
    Εγώ πάντως σε ideal έμαθα ποδήλατο και ο αδελφός μου το ίδιο όπως και οι περισσοτεροι φίλοι μου όταν είμασταν μικροι....
    Μπορεί να μην ήταν scott ή cannodale ή δε ξέρω τι... αλλά μια χαρά μας πήγαινε και κάναμε τις βόλτες μας!!

  11. #56
    κυραΚουλα στο εκανα γουλι Το avatar του/της SpineshankD
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    125
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
    τα ποδηλατα της κονα ξεκινανε απο 300?

    τι πως που ????!!


    μαλλον λαθος κανεις φιλε μου ,σκελετος μονο με κανα παζαρι φτανει εκει περιπου

    εδω τα πιο φτηνα mongoose δεν εχουν 300!


  12. #57
    κυραΚουλα στο εκανα γουλι Το avatar του/της SpineshankD
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    125
    ψεμματα υπαρχει το ΛΑΝΑΙ γυρω στα 350 αν θυμαμαι καλα

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2006
    Μηνύματα
    256
    Τα καινούργια ποδήλατα της Ducati Biciclete που φέρνει ο Τζωτζόπουλος τα είδατε?

    Ψήμομαι για ένα τέτοιο! Κούκλες είναι!

    www.trailride.gr/images/news/news/ektesi/ducati.jpg

  14. #59
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
    Τα καινούργια ποδήλατα της Ducati Biciclete που φέρνει ο Τζωτζόπουλος τα είδατε?

    Ψήμομαι για ένα τέτοιο! Κούκλες είναι!

    www.trailride.gr/images/news/news/ektesi/ducati.jpg
    Όμορφα είναι. Χαρακτηριστικά, τιμές?
    Enduro Republic, Prime Minister

  15. #60
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2008
    Μηνύματα
    21

    mtb

    paidia kanw 3 xronia mtb penteli kai downhill twra teleytaia...Apofasisa na allaksw to hillmaster mou me kati katallhlotero gia downhill-uphill kai psilo freestyle almatakia klp... poio 8a proteinate gyrw sta 1000 kai kati euros pou na syndyazei kala ta parapano??? skeftomouna na paw se cannondale h kona alla me provlimatizoun ta periferiaka pou se alles etairies einai kalytera strhn idia timh...

Σελίδα 4 από 142 ΠρώτοΠρώτο 1234567891454104 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ktm & ποδηλατα
    από el_hymador στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 15:06
  2. Κατάστημα με ποδήλατα κανείς..?
    από motaba στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 10:06
  3. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2007, 22:35
  4. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2007, 00:52
  5. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 11:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF