Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ κλησεις πινακιδες

  1. #1
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871

    ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ κλησεις πινακιδες

    μου ήρθε σε μαιλ και σας το στελνω κι ε γω


    Οτι σας γραφω ισχυει νομικα.
    Και γω σε δημοτικη αστυνομια ειμαι
    (αλλα
    ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ δημοτικο υπαλληλο και οχι μπατσο).

    ΟΙ κλησεις της δημοτικης δεν πανε πουθενα.... η εφορια δεν τις δεχεται
    γιατι δεν υπαρχουν στοιχεια του οδηγου(αρα οταν καποιος κανει μια
    παραβαση και το οχημα ειναι για παραδειγμα καποιου συγγενη του ποιος θα
    τιμωρηθει ο ιδιοκτητης? η ο οδηγος?
    Ακομα αν μπορουσε ο δημος να τα παρει μεσω εφοριας νομιζεται θα εστελνε
    επιστολες στα σπιτια για οφειλη και οτι θα πανε εφορια?
    Μην τσιμπατε.....Γι αυτο παιρνουν πινακιδες για να αναγκαζεται ο κοσμος
    να πληρωσει.....
    Οι μονες κλησεις που πρεπει να πληρωνονται (η να πηγαινεις στο
    δικαστηριο) ειναι αυτες της αστυνομιας που στο τελος γραφουν δικασιμη
    την... μερα
    Η Δημοτικη αστυνομια δημιουργηθηκε απο τους δημαρχους για να κονομανε οι
    δημοι......(δεν κοιτανε πρωτα να φτιαξουν γκαραζ ενω αφηνουν να
    χτιζονται μεγαλες πολθκατοικιες με λιγες θεσεις για γκαραζ!!
    Η ελεγχομενη σταθμευση εχει βγει παρανομη απο Δικαστηρια αφου πληρωνεις
    για το λογω αυτο τελη κυκλοφοριας
    Λυσεις:Η πιο απλη δεν πληρωνεται τις κλησεις (εμενα μου εστειλαν 2η
    ειδοποιηση μετα απο 12 χρονια!!!)
    Στα ιχ βαζεται τα νουμερα μεσα απο το παμπριζ ωστε να φαινονται αλλα να
    μην μπορουν να τα παρουν
    Αν σας παρουν τις πινακιδες πηγαιντε και δηλωστε κλοπη πινακιδων στην
    αστυνομια παρτε χαρτι και βγαλτε καινουργιες στο υπουργειο. ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΙΟ
    ΦΘΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΚΛΗΣΗ

    παρακαλω διαδωστε αυτο το ποστ.Ας βρουν τα λαμογια δημαρχοι αλλο τροπο
    να γεμισουν τα ταμεια τους

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994

  3. #3

    πολυ σωστο σε βρισκω ωραιος!
    αλλα εγω που ξερω οτι δεν τα εχεις κανει πλακακια με τον δημαρχο κ εγραψες αυτο το post ωστε να τα παιρνεις απο τους συμφουριτες σου?



    δηλ αν παρακαρω την μηχανη η το τουτου μου κ βρω ενα ροζ χαρτακι απλα το πεταω?μπα μαλλον κωλοχαρτο θα το κανω!
    despite my rage

    i'm still just a rat in a cage

  4. #4
    Και απο μπάτσους να το βρεις, πάλι το πετάς, τουλάχιστον πριν 10 μήνες που πήγα μια τέτοια κλήση σε έναν γνωστό μου αστυφύλακα, την τσαλάκωσε και την πέταξε, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα το ίδιο,
    Πάντως κλήσεις για παρκάρισμα τις πετάς, αφου δεν έχεις υπογράψει και δεν έχει στοιχεία παραβάτη, είναι απλά άχρηστες.


    Με έγραψαν στην Πάτρα πριν 2 χρόνια, την πέταξα και ακόμα δεν έχει βεβαιωθεί τίποτα στην ΔΟΥ...

  5. #5
    H ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ.........


    Στά 10 χρόνια μάγκες......
    Καί δυστυχώς γιά όλους μας ,μεταβιβάζονται πλέον στήν έφορία...
    Πάτε λοιπόν καί πληρώστε,γιατί άν σάς έρθει μετά άπό 7-8 χρόνια
    θά πάθετε άπό τούς τόκους....!!!!!!!!!

    Γιά τίς κλήσεις τής Τροχαίας,αύτά....



  6. #6
    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ TERENS. ΟΙ ΚΛΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ!! ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΔΟΥ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΠΑΓΕΤΑΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ. Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΙΣΧΤΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ Η ΙΔΙΑ. ΛΕΤΕ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ??!!
    ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΧΥΜΕΝΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΚΡΙΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ!
    ACHEXAR75

  7. #7
    in standby mode Το avatar του/της liakaros
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    320
    Βασικα ολα καλα, αλλα το προβλημα που ειναι...

    Οτι,εδω στα Χανια τουλαχιστον, ο δημος λειτουργει εκβιαστικα και αν καποια στιγμη χρειαστεις καποιο χαρτι-εγγραφο δεν στο δινει αν δεν πλερωκεις...

    Εχω ακουσει περιπτωση που αυτο που ανεφερα οντως ισχυει, και περιπτωση παλι που καποιος με γυρω στις 3 κλησεις καποιο πιστοποιητικο που χρειαστηκε το πηρε χωρις κανενα προβλημα...

    Αντε βγαλε ακρη να δεις τι ισχυει τελικα...

    Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν περνουσαν στην εφορια οι κλησεις, δεν θα ειδοποιουσαν οτι υπαρχει χρεος,ριχνουν την αδεια και αν πιασουν γεματη εχει καλως...

    Επισης,γνωστος εισαγγελεας, μου εχει πει οτι,κλησεις για παρανομη σταθεμευση(εκτως και αν ειναι σε δημοτικο parking) και αρση πινακιδων, εχει δικαιωμα μονο η τροχαια να κοβει και κανεις αλλος και ηταν και κατηγορηματικοτατος πανω σε αυτο το θεμα.Η δημοτικη αστυνομια καλα θα κανει λοιπον να αρκεστει στο να ασχολειτε με τα τραπεζοκαθηματα της καθε καφετεριας και να αφησει τα υπολοιπα στους εκαστοτε αρμοδιους,γιατι καποια στιγμη ο κοσμος θα ξυπνησει.

    Προσωπικα εχω μια συλλογη γυρω στις 12 κλησεις της δημοτικης αστυνομιας αλλα καλυτερα να μου κοπουν τα χερια απο την ριζα παρα να παω τις πληρωσω...

    Δημοτης χανιων δεν ειμαι αλλωστε και στα τετοια μου ο δημος και τα κωλοχαρτα του.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661

  9. #9
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332
    Κάνω copy paste απο παλαιότερο post μου!


    Λοιπόν για να μην λέει ο καθένας τα δικά του.

    Η Δημοτική Αστυνομία έχει δικαίωμα να κάνει όλα τα παραπάνω (π.χ. κλήσεις, αφαίρεση πινακίδων, μεταφορά οχήματος κτλ).

    Ποιός το λέει; Ο Νόμος.
    Διαβάστε το παρακάτω Προεδρικό Διάταγμα που αναφέρει τις αρμοδιότητες της
    Π.Δ. 13/2002 ( http://www.poeota.gr/_download/pd232002.pdf )

    Και ειδικότερα το άρθρο 2 παρ. 12

    Εκεί μας παραπέμπει στο άρθρο 34 του ΚΟΚ που με τον παλαιό είναι στον N 2696/199 -KOK ( http://www.poeeoam.gr/cms/eggrafa/n2696.htm) και με τον καινούργιο είναι στον Ν. 3442/2007 - ΝΕΟΣ ΚΟΚ ( http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf)


    Επίσης ο νέος ΚΟΚ (αρθρο 104) λέει ότι το πρόστιμο έαν πληρωθεί εντός 10 ημερών είναι το μισό.
    Εάν δεν πληρωθεί γενικά,μετά απο 3 μήνες ο ΟΤΑ (Δήμος, Κοινότητα, κτλ) το στέλνει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στην εφορία.


    Το μόνο που δεν ξέρω και βαριέμαι να ψάξω είναι εάν είναι 10 ημερολογιακές ή εργάσιμες μέρες.

    Btw δεν μπορείτε να ισχυριστείτε σε περίπτωση π.χ. δικαστηρίου ή οτιδήποτε ότι δεν το ξέρατε οτι η Δημοτική Αστυνομία έχει αυτές τις αρμοδιότητες κτλ κτλ .

    Το λέει ο Νόμος και οι πολίτες οφείλουν να γνωρίζουν τον κάθε νόμο αποτην στιμγή που αυτός ψηφίζεται (οχι ότι τους ξέρουμε όλους αλλα.... ετσι για να λέμε)


    Ψάξτε λίγο στο internet και μην ακούτε τα ραδιο-αρβύλα γιατί θα βγείτε χαμένοι σε πολλές περιπτώσεις!

  10. #10
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΚΛΗΣΕΩΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΑΛΛΑ ΤΟ Π.Δ. ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ (ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ skous) ΛΕΕΙ....ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΤΗΡΗΣΗΣ.....ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ. ΔΕ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ Ή ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΤΟ ΑΔΙΚΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΟ!!!! Η ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΚΡΙΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ (ΔΗΛΑΔΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ) ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ! ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΥΛΛΗΨΕΙΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΩΚΩΝΤΑΙ ΚΑΤ ΕΓΚΛΗΣΗ ΟΠΩΣ ΟΙ ΜΙΚΡΟΠΩΛΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΡΜΟΥ Ή ΝΑ ΣΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ! ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΤΕ ΑΥΤΑ? ΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΕΠΙΣΟΔΙΑ!
    ACHEXAR75

  11. #11
    Με αφορμή τα πρόστιμα για παράνομο παρκάρισμα που αποστέλλει ο Δήμος Χανίων σε πολίτες διαβάστε παρακάτω τι έγραψε τοπική εφημερίδα (Χανιώτικα Νέα) σαν απάντηση του αρμόδιου αντιδημάρχου κ Ντάλλα:

    “Eχουμε στείλει ειδοποιητήρια σε οδηγούς για παραβάσεις του ΚΟΚ που έχουν βεβαιωθεί είτε από την Τροχαία είτε από τη δημοτική αστυνομία και έχουν σταλεί στο Δήμο Χανίων.
    Είμαστε υποχρεωμένοι από τη νομοθεσία να προχωρήσουμε σε αυτήν την κίνηση, ώστε να εξοφληθούν τα πρόστιμα που έχουν επιβληθεί” δηλώνει ο κ. Ντάλλας.
    Σύμφωνα με τον αντιδήμαρχο τα 20.000 ειδοποιητήρια που κοινοποιήθηκαν σε οδηγούς που έκαναν παραβάσεις, δεν έχουν να κάνουν μόνο με Χανιώτες αλλά και μόνιμους κατοίκους περιοχών από τον Έβρο ως και τη Γαύδο!
    “Είναι παραβάσεις που αφορούν τα έτη από τα μέσα της δεκαετίας του '90, τα πρώτα χρόνια του 2000 μέχρι και σήμερα. Για να παραγραφούν αυτά τα πρόστιμα θα πρέπει να περάσει μια 20ετία. Ήδη αρκετοί οδηγοί έχουν έλθει στο Δήμο Χανίων και έχουν πληρώσει τις οφειλές τους. Εμείς θα περιμένουμε για ένα χρονικό διάστημα 2-3 μηνών, ώστε να δώσουμε την ευκαιρία σε όλους να ανταποκριθούν. Από εκεί και πέρα η νομοθεσία έχει αλλάξει και πλέον είμαστε υποχρεωμένοι να πάμε τις οφειλές αυτές στις Δημόσιες Οικονομικές Υπηρεσίες από τις οποίοες και θα γίνει η είσπραξη των προστίμων” αναφέρει ο αντιδήμαρχος.


    Δηλαδή η νομοθεσία πλέον, επιτρέπει στους Δήμους να κοινοποιούν στις ΔΟΥ τα χρέη από παραβάσεις πολιτών.
    Κανένας νομομαθής ανάμεσά μας που να μας το επικυρώνει/αναιρεί αυτο 100%;
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  12. #12
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332
    Για τις πινακίδες, δεν ξέρω, σίγουρα όμως μπορούν να σε γράψουν.

    Όσον αφορά τις κλήσεις, απ' ότι ξέρω, αυτές εισπράτονται πλέον απο του Δήμους, ακόμα και εάν την κλήση στην κόψει η τροχαία!

    Έτσι λοιπόν, όταν περάσει το χρονικό διάστημα, στέλνονται όλα στην αρμόδια ΔΟΥ

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Steve_athens
    Εγγραφή
    03/02/2008
    Μηνύματα
    109
    Οι κλησεις της δημοτικης αστυνομιας δεν μπορουν να πανε στην εφορια(σας το λεω γιατι εχω συγγενεις αστυνομικους κ μου χουν πει οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα για να πανε στην εφορια),ουσιαστικα το μονο που μπορουν να κανουν ειναι αν εισαι δημοτης πχ καλλιθεας κ θες να σου βγαλουν ενα χαρτι κ εχεις φαει κληση στην καλλιθεα κ δεν εχεις πληρωσει δεν θα στο βγαζουν επειδη χρωστας στο δημο.Περα απο αυτο δεν μπορουν να κανουν απολυτως τιποτα κ μην ψαρωνεται με αυτα που ακουγονται κ ειδοποιητηρια κ αλλα,οι κλησεις παραγραφονται στα 5 χρονια
    Super motard και ξερο ψωμι!

  14. #14
    Μόλις μίλησα με εφορία Χανίων. Δυστυχώς πάνε από τους Δήμους μια χαρά οι κλήσεις...
    Από την αστυνομία στο δήμο στο χώρο ευθύνης του οποίου η τροχαία καταγράφει την παράβαση και από εκεί στην αρμόδια ΔΟΥ του παραβάτη...
    Οπότε τώρα ξέρουμε...
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  15. #15
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332
    Steve κάνεις λάθος και ενημέρωσε και τους γνωστούς σου.

    Για να μην λέμε αρλούμπες ισχύει το εξής:

    Τα πρόστιμα από τις διοικητικές παραβάσεις του Κ.Ο.Κ., που δεν κατα-
    βλήθηκαν εντός της αναφερόμενης προθεσμίας των δύο (2) μηνών, βεβαιώ-
    νονται υποχρεωτικά, εντός χρονικού διαστήματος τριών (3) μηνών, από τον
    οικείο Ο.Τ.Α., στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. φορολογίας του παραβάτη.


    Απο την στιγμή που η δομιτκή αστυνομία ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ να κόβει κλήσεις, τότε σαφώς και τα στέλνει στην ΔΟΥ. Μην λέμε ότι θέλουμε!!!


    Όσον αφορά τις πινακίδες, τελικά μπορούν να τις παίρνουν οι δημοτικοί αστυνομικοί:

    Από το Μάρτιο του 2005, βάση του Ν.3274/2004, άρθρο 15, παρ. 12, περίπτωση iv, στη Δημοτική Αστυνομία ανατέθηκε η αρμοδιότητα επιβολής των διοικητικών μέτρων του άρθρου 103 του ν.2696/1999, όπως αυτός τροποποιήθηκε με το Ν. 3542/07, στα οποία συμπεριλαμβάνεται η αφαίρεση των κρατικών πινακίδων από τα οχήματα που σταθμεύουν παράνομα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF