Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Πρόβλημα σε εξάτμιση ER6n

  1. #1

    Πρόβλημα σε εξάτμιση ER6n

    Καλημέρα.

    Μετά απο ταξιδάκι μέχρι την Αθήνα, παρατήρησα ενα περίεργο "σφύριγμα" που ερχόνταν απο την τρύπα της εξάτμισης, σα να είχε λασκάρει μια βίδα και να έπαιζε, ή να είχε καταπιεί μια σφυρίχτρα, στην αρχή το έκανε μόνο όταν έκλεινα το γκάζι, αλλα μετά έγινε σχεδόν μόνιμο, επηρεάζοντας και την επιτάχυνση στις χαμηλές.
    η εξάτμιση δεν εχει χτυπηθεί κάπου, και οι λαιμοί είναι κολλημένοι μια χαρά στην θέση τους (στην αρχή νόμιζα πως έχανε απο εκεί).
    Κατα την παραμονή μου στην Αθήνα, πήγα σε ενα εξουσιοδοτημένο χαμηλά στην Καλλιθέα, όπου απο τους δυο τεχνικούς, ο ενας ορκίζονταν οτι δεν ακούει τίποτα, ενω ο άλλος μου είπε οτι δεν είναι τίποτα και οτι το αγνοώ..
    Απο την ΤΕΟμότο που πήγα την επόμενη μέρα, μου είπαν οτι έτσι κάνουν οι εξατμίσεις των ER6 και των Versys όταν ανοίγουν! (εχω κάνει ηδη 34.000χλμ...)!!!
    Στο ταξίδι της επιστροφής, παρατήρησα οτι επιταχύνει πιο αργά σε σχέση με πριν, και στην εθνική γενικότερα ήταν πιο "ψόφιο" απο άλλες φορές.
    Απο Καλαμάτα έμαθα οτι μάλλον είναι σπασμένο διάφραγμα μέσα στην εξάτμιση.

    οπότε οι απορίες μου:
    επισκευάζεται?
    γιατί έσπασε?
    γιατί οι 2 διαφορετικοί αντιπρόσωποι μου έλεγαν να το αγνοήσω, και στην Καλαμάτα μαθαίνω οτι είναι σπασμένο διάφραγμα?


    Υ.Γ. όταν γύριζα, έβαλα βενζίνη στο BP στον Ασπρόπυργο (αμέσως πριν το ΕΚΟ) και χρειάστηκε να το ξαναγεμίσω στην τρίπολη!! (συνήθως με έφτανε μέχρι Καλαμάτα άνετα)
    Δεν ξέρω αν η υπερβολική κατανάλωση είναι "σύμπτωμα" της εξάτμισης, ή αν μου έπιασαν τον κώλο και μου το γέμισαν με νερό, αλλα όταν το ξαναγέμισα στην Τρίπολη, πήγαινε τα ίδια με πριν οσον αφορά την επιτάχυνση.

    Υ.Γ2. το πρωϊ όταν είναι κρύο ακόμα, δεν ακούγεται τόσο πολύ το "σφύριγμα" και τραβάει μια χαρά, αν αρχίσει και ζεσταίνεται όμως, επανέρχεται η.. τρούπα στα χαμηλά, και ο εκνευριστικός θόρυβος.

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Μάλλον ξεκολλημένο είναι το διάφραγμα (αν πρόκειται για κάτι τέτοιο...)

    Προφανώς στην Καλαμάτα δεν ανοίξαν την εξάτμιση (οπότε ο μόνος τρόπος να το διαπιστώσουν είναι να βγάλουν το τελικό και να το κουνήσουν ώστε να ακούσουν αν "παίζει" κάτι μέσα...)

    Για το πρόβλημα της κατανάλωσης - όσο και της απόδοσης - σίγουρα δεν ευθύνεται η εξάτμιση !!!
    (εκτός αν το διάφραγμα έχει "φρακάρει" την δίοδο των καυσαερίων, οπότε δεν καθαρίζουν καλά οι κύλινδροι σε κάθε κύκλο με αποτέλεσμα μειωμένη απόδοση...).
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Το σφύριγμα της εξάτμισης, παρατηρείται σε πολλά μοντέλα της kawa.

    KLE, KLR κάνουν το ίδιο σφύριγμα, το οποίο δεν οφείλεται απαραίτητα σε σπασμένο διάφραγμα.

    Έτσι για την ιστορία: Στο KLR , όταν κάνει πολλές μικρές διαδρομές (σπίτι- δουλειά), έχουν παρατηρήσει οι αμερικάνοι ότι κάποιο από τα διαφράγματα, στραβώνει (ίσως από τις πολλές συστολές-διαστολές, αλλά και τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες), όμως στο KLR διορθώνεται με μια απλή επέμβαση. Κανένας όμως δεν ασχολείται, γιατί κανένας δεν ενοχλείται.

    Μήπως, είναι υπερβολή, η πτώση της απόδοσης που παρατηρείς;

  4. #4
    όταν πήγα στην Καλαμάτα, η εξάτμιση έκαιγε πολύ, για να βάλει κάποιος χέρι.
    είναι στο πρόγραμμα όμως να ανοιχτεί.
    τώρα για την απόδοση, τελική έχει περίπου την ίδια με πριν, αλλα αργεί περισσότερο να την φτάσει.

    Ελπίζω να είναι κάτι που φτιάχνεται, γιατι η μαμά εξάτμιση είναι πανάκριβη καινούργια..

    Υ.Γ. οπότε μακριά απο το συγκεκριμένο βενζινάδικο!!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2009
    Μηνύματα
    5
    Ότι έψαχνα αυτό το πρόβλημα στο forum και ετοιμαζόμουν να κάνω μια νέα συζήτηση!!! κοίτα τι θα έγραφα:

    Έχω το versys εδώ και κανένα εξάμηνο με 13.000 χλμ περίπου. Το πρόβλημα λοιπών είναι ότι την τελευταία βδομάδα ακούγετε ένας περίεργος ήχος γύρο από την εξάτμιση από την εξάτμιση δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα!!! Ο ήχος είναι συμβατός με το άνοιγμα τις μηχανής και ακούγετε σαν σφύριγμα!!! Έχω κοιτάξει μην τυχόν έχει χαλαρώσει τίποτα και τρίζει και δημιουργείτε αυτός ο περίεργος ήχος άλλα δεν βλέπω κάτι! Δεν ξέρω.......παντός το μηχανάκι δεν έχει αλλάξει καθόλου συμπεριφορά νομίζω ώστε να πάει το μυαλό μου σε μηχανικό πρόβλημά!

    Για πες.......Έκανες τίποτα τελικά? το διάφραγμα να είναι? δεν πιστεύω να χρειάζομαι καινουρια εξάτμιση???
    περιμένω νέα.......

  6. #6
    βασικά δεν πείραξα την εξάτμιση καθόλου, (μαλλον συνηθισα τον ηχο..)
    η κατανάλωση εχει παραμείνει η ίδια, όπως και οι επιδόσεις, μάλλον τότε που το πρωτοέκανε ισως να φύσαγε στην εθνική, ή να το φοβήθηκα να το ανοίξω λιγο παραπάνω λόγω θορύβου.
    Το οτι ξαναγέμισα στην Τρίπολη, δεν εχει να κάνει (οντως) με την εξάτμιση, αλλα με τη νερωμένη βενζίνη του BP στον Ασπρόπυργο..

    Με λιγα λόγια, το μόνο που εχει αλλάξει, είναι ο ήχος και τιποτα αλλο, μια χαρά εισαι, μην αλλάξεις τίποτα (εκτός και αν πας για διαφορετική εξάτμιση.. )

  7. #7
    Γιατι δεν την ανοιγεις σε εναν εξατμισα, να κανεις και μια βελτιωση στα διαφραγματα, να πηγαινει και καλυτερα, να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο...

    Υπάρχουν αρκετοι εξατμισαδες για μοτο....

  8. #8
    Για πολλούς λόγους

    1.Κόστος
    2. Αντε να βρεις ΚΑΛΟ εξατμισά στη καλαμάτα
    3. καμμία διαφορα με πριν (μόνο ο ήχος)
    4. μπορεί να αφήσει σημαδια στην εξάτμιση
    5. κοστος!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Γιατι δεν βαζεις μια aftermarket εξατμιση ?


  10. #10
    Ηθελα να αποφύγω να το πω αυτο..
    αλλα δε μου αρέσει καμμία όπως της kawasaki! :rotflmao: :rotflmao:

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2009
    Μηνύματα
    5
    Και εγώ από ότι βλέπω πάω να το συνηθίσω......άλλα θα το κυνηγήσω λίγο ακόμα μπας και την αλλάξω με την εγγύηση!
    Βασικά πείρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπία και τους είπα το πρόβλημα και μάλλον πρέπει να τους είναι γνωστό! Μου είπε να πάω από εκεί η σε κάποιο τις kawasaki να το αξιολογήσουν και αν είναι όντος από διάφραγμα τις εξάτμισης να αντικατασταθεί!
    Αν δεν γίνει τίποτα μετά βλέπουμε για κανένα εξάτμισα αρχικά η στην τελική καμιά after! αν και δεν έχω κάτι υπόψη μου.....

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από phillip
    Και εγώ από ότι βλέπω πάω να το συνηθίσω......άλλα θα το κυνηγήσω λίγο ακόμα μπας και την αλλάξω με την εγγύηση!
    Βασικά πείρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπία και τους είπα το πρόβλημα και μάλλον πρέπει να τους είναι γνωστό! Μου είπε να πάω από εκεί η σε κάποιο τις kawasaki να το αξιολογήσουν και αν είναι όντος από διάφραγμα τις εξάτμισης να αντικατασταθεί!
    Αν δεν γίνει τίποτα μετά βλέπουμε για κανένα εξάτμισα αρχικά η στην τελική καμιά after! αν και δεν έχω κάτι υπόψη μου.....
    Η εξάτμιση του ER αλλά και σε κάποια Versys παρουσίασαν πρόβλημα με τα διαφράγματα. Σε ίδια περίπτωση (αλλά σε Versys) ο φίλος δεν εξυπηρετήθηκε ποτέ από την αντιπροσωπεία. Τελικά προχώρησε σε αγορά aftermarket. Το κόστος της aftermarket ήταν > 400 ευρώ αλλά ποτέ δεν είχε την ησυχία και την διακριτικότητα της ΟΕΜ καθώς επίσης δεν υπήρχε και διαφορά στην απόδοση.

    Σου προτείνω να ΜΗΝ την επισκευάσεις διότι η εξάτμιση αυτή δεν ανοίγει. Εαν την πας σε εξατμισά, θα την ανοίξει σαν κονσερβοκούτι και σίγουρα θα είναι εμφανής η επέμβαση.

    Για παράδειγμα, κοίτα αυτή την εξάτμιση που παραθέτω και θα καταλάβεις :


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vmuff.jpg 
Προβολές:	602 
Μέγεθος:	26,8 KB 
ID:	174920

  13. #13
    Σου προτείνω να αγοράσεις μια από το internet.

    Κοίτα την εξάτμιση που αγόρασα από Αγγλία (σε ξεφτίλα τιμή).


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00516b.jpg 
Προβολές:	608 
Μέγεθος:	40,7 KB 
ID:	174921

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_versys
    Για παράδειγμα, κοίτα αυτή την εξάτμιση που παραθέτω και θα καταλάβεις :
    Υποθέτοντας ότι έχετε βγάλει τον εξωτερικό πετροβάμβακα στην φωτό και επίσης υποθέτοντας ότι ΔΕΝ έχετε βγάλει κάτι άλλο, διακινδυνεύω την διαπίστωση ότι η εξάτμιση υπόκειται σε κατασκευαστικό λάθος (είτε σχεδιασμού- δύσκολο, είτε παραγωγής - εύκολο) .
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF