Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 18 από 18

Θέμα: Ανομοιόμορφη προφόρτιση, μπροστινού συστήματος.

  1. #16
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Όχι φίλε μου, οι αποστάτες είναι απο pvc, τους έκοψα με πριονάκι και μετά τους έφαγα με υαλόχαρτο για τους φέρω στα ίσα τους.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  2. #17
    Banned Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    23/01/2006
    Μηνύματα
    213
    Μόλις έδωσες την απάντηση στο πρόβλημα σου.
    Σε τέτοιες δουλειές μόνο ΤΟΡΝΟΣ.
    Βγάλε και μέτρα τους αποστάτες και θα δεις που έχουν διάφορα.
    Όταν μετράμε τέτοια εξαρτήματα , μετράμε την μεγαλύτερη διάσταση, δηλαδή αν ο ένας έχει ένα μικρο νύχι , ή ένα γρέζι , εκεί είναι η μεγαλύτερη διάσταση του.

    Και για να βάλεις σωστό μήκος αποσταση , πρεπει να λαβεις μερικα πραγματα υποψιν σου, δεν ειναι μπακαλική κόψε βάλε.

    α) το υψος του λαδιου που μετραει ο κατασκευαστης με μαμα ελατηριο και υπολογιζοντας οτι θα βαλεις και τον μαμα αποστατη, εχει να κανει με το ποσος αερας θα μεινει στο καλαμι για να παιξει τον ρολο του air spring , που ειναι πολυ σημαντικός. αρα μετρα το παχος και το μηκος του μαμα αποσταση και βγαλε τον ογκο του.

    β) Λογικα τα ελατηρια θα εχουν πανω κατω το ιδιο παχος αλλα διαφορετικες σπειρες και αρα διαφορετικο ογκο. μετρα την διαφορα εστω και σε ποσοστο

    Οι δυο παραπανω ποσοτητες επηρεάζουν την ποσοτητα αερα που θα μεινει και αρα το air spring , που ειναι πολυ σημαντικό οταν τερματιζει η αναρτηση σου. Μπορει να παρατηρήσεις αποτομο μπλοκαρισμα του τροχου.
    Λαβε αυτα υποψιν σου κανε τους υπολογισμους σου φυσικα τα πειραματα σου και μετα κοψε αποστατη.

    Η εμπειρία μου λεει οτι θα κοψεις 2 αποστατες σε τορνο στο ελαχιστο μηκος που θεωρεις σωστο και μετα βαζε ροδελες ιδιες και ισες σε καθε καλαμι μεχρι να βρεις το μηκος που σε βολευει και στο μεταξύ αν ειχεις αποτομη συμπεριφορά στο τερματισμα με μπλοκαρισμα, μαλλον θα πρεπει αν βγαλεις και λιγο λαδι απο καθε καλαμι. Αν κανει γκουπ και χτυπαει τερμα τοτε θες λαδι.

    Εγω φαει τα νιατα μου σε ενα bandit 400 γιατι οι @@@@@ απο το K-SHOCK μου βαλανε ελατηρια απο το 600 που φυσικα δεν κανανε.

  3. #18
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Ευχαριστώ φίλε μου!

    Το θέμα με τους αποστάτες στη παρούσα φάση δεν είναι θέμα τόρνου, υπάρχει μια συνολική διαφορά των 4mm, θα φαινόταν με το μάτι.

    Παρ'όλα αυτά δεν ήξερα τι να κάνω με την ποσότητα λαδιού σε συνδυασμό με τα καινούρια ελατήρια και τους αποστάτες, αυτά που μου έγραψες θα βοηθήσουν πολύ, γιατί όντως έχω κάποιες αντιδράσεις, απο το μπροστινό, που δε μου αρέσουν.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. βελτιωση μπροστινου συστηματος σε Cbr600
    από b_bong12 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2010, 10:00
  2. Γεφυρα μπροστινου συστηματος
    από sotos 8 στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2010, 12:19
  3. Αλλαγή μπροστινου συστήματος
    από PortisHead στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2008, 11:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF