Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Έχω βαρεθεί να λέω τα ίδια και τα ίδια, ά σιχτίρι

  1. #1

    Red face Έχω βαρεθεί να λέω τα ίδια και τα ίδια, ά σιχτίρι

    (Προσοχή... Το παρακάτω μπορεί να περιέχει μερικά γαλλικά... είναι ο τρόπος που σκέφτομαι, η λογοκρισία δεν αρμόζει στη ιδιοσυγκρασία μου, και ίσως δεν θα έπρεπε να αρμόζει και στη δικιά σας.)



    Κάθε μέρα και ειδικά τώρα το καλοκαίρι που οι τριγύρω μου λαλημένοι είναι περισσότεροι σκέφτομαι ότι είμαι τυχερός...

    Τυχερός που σκόνταψα από καθαρό φάρδος σε μερικά πράγματα -και άλλα που συνάντησα πέφτοντας πάνω σε φόρα σαν και τούτο δω- που με ξεστραβώσανε κάμποσο.

    Πράγματα που διάβασα.

    Πράγματα που λέγανε ότι κάτι μικρές λεπτομέρειες σε κάνουνε μηχανόβιο.

    Λεπτομέρειες που στα σχετικά άρθρα φαίνονται ανόητες, και εύκολα θα τις προσπέρναγα άμα οδηγούσα "νευρικές" μηχανές από πολύ νέος... Τότε που η αξία της ζωής δεν ήταν και τόσο μεγάλη και που οι φίλοι δεν ήταν τόσο σημαντικοί ώστε να καταπραΰνουν τη καύλα της ταχύτητας, και να φρενάρει το μυαλό έγκαιρα.

    "Λεπτομέρειες" που λένε ότι όσο κάνεις χιλιόμετρα, αρχίζεις και βλέπεις τους άλλους γύρω σου. Αρχίζεις και βλέπεις ότι ούτε δρόμους έχουμε, ότι ο καθένας οδηγάει για τη πάρτη του, και ότι ο μόνος σου σύμμαχος στο δρόμο είναι η ψυχραιμία σου σε συνδυασμό με τη πιθανή εγρήγορση που μπορεί να έχεις για να κάνεις κάνα ελιγμό διαφυγής ή να ελέγξεις τα φρένα πανικού...
    Που φυσικά δεν σου έμαθε κανένας πως να τα κάνεις σωστά... και κουτσά στραβά άρχισες όπως όλοι του σπορ να μαθαίνεις μόνος σου -όσοι είχαν τη τύχη να παρακολουθήσουν σχολες ασφαλούς οδήγησης εξαιρούνται φυσικά.

    "Λεπτομέρειες" που σου μαθαίνουν ότι στο δρόμο είσαι καχύποπτος και έτοιμος για τη στραβή πάντα.

    Για παράδειγμα πόσοι από σας έχετε ένα φίλο που χάσατε επειδή ένα μαλακισμένο -ανεξαρτήτως φύλου- βγήκε από στενό χωρίς να κάνει το βασικό τσεκάρισμα, δηλαδή να κοιτάξει ΠΡΩΤΑ αριστερά, ΜΕΤΑ δεξιά, και ΜΕΤΑ, ΞΑΝΑ αριστερά πριν βγεί από το γαμημένο το στενό... Ο γραφών έχει επιβιώσει από τέτοια μαλακία...


    Κύριοι και κυρίες που μαλακίζεστε στα υπουργεία χρόνια ατελείωτα, θα μπορούσατε να κάνετε μια κωλοδιαφήμιση και στην Ελλάδα που να μάθει επιτέλους σε όποιον οδηγάει αυτοκίνητο τουλάχιστον τα βασικά -όπως τα 10 βασικά πράγματα που θα έπρεπε να ξέρουν οι αυτοκινητιστές που λέγαμε παλιότερα από την ΜSF.


    Και φυσικά θα μπορούσατε να βάλετε στην βασική εκπαίδευση μοτοσυκλετιστών και ένα σκασμό πληροφορίες -υπάρχουν ολοκληρωμένες προτάσεις με σωστή παιδαγωγική προσέγγιση-, ώστε τα γαμημένα τα δυστυχήματα να περιοριστούν αρκετά.


    Φυσικά θα μπορούσατε να βάζετε και κάνα μπάτσο έξω από ξενυχτάδικα να μαζεύει κάνα ερήπιο που οδηγάει λιώμα, μπας αρχίσουν και στην επαρχία να μαθαίνουνε, και τουλάχιστον οι οδηγοί να είναι ψιλονηφάλιοι -οι υπόλοιποι στα καραπαφτάρια μου, άστους να μετράνε ροζ ελεφαντάκια, χαλαρά.


    Και τέλος φίλοι μοτοσυκλετιστές -και το εννοώ το φίλοι-, θα μπορούσατε να φοράτε κάνα γαμημένο κρανάκι τουλάχιστον, ναί ακόμα και για να πάτε στο περίπτερο 50 μέτρα παρακάτω. Ειδικά εσείς στην επαρχία, για ένα σκασμό λόγους που η απειρία σας ή η άγνοιά σας δεν σας αφήνει να γλυτώσετε το κεφάλι σας έγκαιρα...

    Συνεχίζει να είναι ζούγκλα εκεί έξω, ξεστραβωθείτε όσο μπορείτε.


    Ευχαριστώ για το χρόνο σας, χαιρετίσματα... και να προσέχετε ρε, οδηγάω και κουτιά.

  2. #2
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    φιλε μου την τριτη εδωσα για διπλωμα οδηγησης
    το πηρα χωρις λαδωμα κλπ και εχω να πω ενα πραγμα
    οι εξετασεις ειναι ελλιπεστατες...10 λεπτα ολο κι ολο το νταβαντουρι....ενα παρκαρισμα,μια γωνια και λιγο πορεια...
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    welcome back zireous!!!!


  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    welcome back zireous!!!!
    +1, μας έλειψες !


  5. #5
    Φίλε μου, ΠΟΛΥ καλά τα λες, αλλά όσο υπάρχει το λάδωμα στα διπλώματα και η έλλειψη οδηγικής συμπεριφοράς και κουλτούρας θα τραβάμε από το κακό στο χειρότερο.

    Τι να κάνω τα οχτάρια, τα 16 δευτερόλεπτα κ.λ.π. όταν στις σχολές δεν σε μαθαίνουν φρένα πανικού και οδηγική συμπεριφορά?

    Τι να κάνω τις κλήσεις για ζώνη όταν ένας στους τρεις κουτάκηδες μιλάνε στο κινητό?

    ΠΩΣ πήρε δίπλωμα αυτή η κυρία???????

    Καλά, αυτός ο κάγκουρας που μπαίνει με 160 πλαγιασμένος σε ΑΥΤΗ!!! την στροφή, που νομίζει πως βρίσκεται?? Στο Donington??

    Δεν υπάρχει ασφάλεια στους δρόμους, λόγω των ίδιων των δρόμων αλλά πολύ περίσσότερο από τα άσχετα όργια και τους εκ γεννετής κάγκουρες που κυκλοφορούν ανάμεσά μας.

    "Κυκλοφορούν ανάμεσά μας"!!!

    Που' σε βεστρόμα??
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  6. #6
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Οδική παιδεία;... αυτό αν ξεκινήσει σήμερα, θα υπάρξει στους Ελληνικούς δρόμους μετά απο 40 χρόνια!

    Εκείνο που θέλει σήμερα, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, είναι ροπαλιά και καμτσικιά στην μούρη. Αλλά και οτι κλήση πέφτει να πληρώνεται και να τσούζει... να μην έχει εκπτώσεις (έλεος! ).

    Γιατί οι Έλληνες όταν οδηγούν στο εξωτερικό πάνε ώς πρέπει;... μήπως επειδή εκεί απλά δεν τους παίρνει; Μήπως επειδή το πρόστιμο θα πέσει ώς καμπάνα διαστάσεων Big Ben στην κεφάλα τους;

    Είναι οι ίδιοι οδηγοί που θα τους δείς και εδώ να κάνουν την παπαριά...

    Στην Ελλάδα του σήμερα, δυστυχώς ο νεο-Έλληνας μόνο αν τσούξει η τσέπη του , αντιλαμβάνεται πως δεν πρέπει να το κάνει. Διότι το μυαλό του πλέον υπολειτουργεί ... και ο σεβασμός προς εκείνον και τους γύρω του ... το ίδιο.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Οδική παιδεία;... αυτό αν ξεκινήσει σήμερα, θα υπάρξει στους Ελληνικούς δρόμους μετά απο 40 χρόνια!

    Εκείνο που θέλει σήμερα, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, είναι ροπαλιά και καμτσικιά στην μούρη. Αλλά και οτι κλήση πέφτει να πληρώνεται και να τσούζει... να μην έχει εκπτώσεις (έλεος! ).

    Γιατί οι Έλληνες όταν οδηγούν στο εξωτερικό πάνε ώς πρέπει;... μήπως επειδή εκεί απλά δεν τους παίρνει; Μήπως επειδή το πρόστιμο θα πέσει ώς καμπάνα διαστάσεων Big Ben στην κεφάλα τους;

    Είναι οι ίδιοι οδηγοί που θα τους δείς και εδώ να κάνουν την παπαριά...

    Στην Ελλάδα του σήμερα, δυστυχώς ο νεο-Έλληνας μόνο αν τσούξει η τσέπη του , αντιλαμβάνεται πως δεν πρέπει να το κάνει. Διότι το μυαλό του πλέον υπολειτουργεί ... και ο σεβασμός προς εκείνον και τους γύρω του ... το ίδιο.


    Gandalf
    Καλά τα λες μάγε μου, αλλά εγώ έφαγα πέρυσι κλήση για υπερβολική ταχύτητα κινούμενος με το κουτάκι με 85 (ογδόντα πέντε)!!! χιλιόμετρα στην Ποσειδώνος. Επειδή είναι κατοικημένη περιοχή μου είπε ο μπάτσος το όριο είναι 60!!! Και μου έκανε και χάρη που δεν μου πήρε το δίπλωμα γιατί ξεπέρασα τα 20 χλμ. πάνω απ' το όριο!!!

    Εν το μεταξύ, πέρναγαν (οι μπάτσοι στημένοι μετά από ανοιχτή δεξιά στροφή) κουτάκια πάνω από 100 δίπλα μας, και δεν έτρεχε τίποτα. Μόλις τελείωσε με μένα, σταμάτησε τον ακριβώς επόμενο που πέρασε.

    Την έφαγα, έτσουξε η τσέπη μου, καλά, και τι έγινε?

    Έχει δει κάποιος ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ να πέφτει κλήση για χρήση κινητού?


    ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΕΕΕΕΕΕΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ Σ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  8. #8
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Σε πόνεσε όπως θα πόναγε και μένα, γιατί το μέτρο δεν εφαρμόζεται όπως πρέπει... αν όμως ήταν το ίδιο για όλους (όπως έιπες οι άλλοι πέρναγαν σφαίρα! ) θα σε ενοχλούσε τόσο πολύ;... ή μήπως θα το ξέραμε όλοι οτι το όριο σε κατοικημένη είναι 50 (με 10% ανοχή συνήθως καθώς το ταχύμετρο μας μπορεί να "κλέβει" ) και θα πηγαίναμε όπως πρέπει;

    Δεν λέω οτι όλα είναι καλώς καμωμένα στην Ελλάδα... απλά λεώ οτι η οδική αγωγή για να έχει άμεση δράση , μόνο ενας τρόπος υπάρχει να εφαρμοστεί... αλλιώς μπορούμε να περιμένουμε τα σχολεία και μετά απο 40 χρόνια (και αν ... ) να έχουμε κάπως καλύτερη συμπεριφορά στον δρόμο.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #9
    το μονο που τους νοιαζει ειναι να βαζουν καμερες στον ΣΕΙΡΙΟ να μαζεψουν κανα φραγκο να αγορασουν καμια βιλλα τα μαλα..σμενα!

  10. #10
    Αυτο με τους μπατσους , τις κλησεις και τους οδηγους που δεν ξερουν που τους παν τα 4 εχει παραγινει και ουτε προκειται ποτε να διορθωθει, ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον..
    Ημουν στο Λαγονησι , μολις ειχα ξεκινησει απο τα φαναρια πολυ κυριλε και εφτανα στο ρημαδι το grand resort που τη στηνουν σχεδον παντα και αφου μου πεταει το φακο στη μουρη ο μπατσος με σηματα "κανε στην ακρη " εκεινη την ωρα περνουσε μαλλιοκουβαρα ενα leon, τεσπα το παραβλεπουμε αυτο... βγαζω κρανος και η πρωτη του κουβεντα του μπατσου ηταν : καλα ρε κοπελια το πας ή σε παει αυτο το πραμα? τεσπα του λεω κληση θα μου κοψετε τωρα για ποιο λογο? και μου ειπε επιδη πηγαινα με 104 και το οριο ηταν 60!
    εκει τα παιρνω και του λεω : καλα το αμαξι που κοντεψε να μας παρει σβαρνα ολους δεν το σταματατε και βρηκατε εμενα?που καθε σκ γινεται της μουρλης εκει κατω και σκοτωνονται τοσα και τοσα παιδια απο τις βλακειες τους ,αυτα δεν μας απασχολουν ....
    τελικα με εγραψε για θορυβο.... τρομπες ολοι ρε , μα ολοι...
    ......forgive but don't forget......

  11. #11
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Μια ακραια σκεψη που εκανα παντα ειναι πως θα επρεπε τα διπλωματα να βγαινουν υποχρεωτικα μικτα. Αλλη αντιληψη ειχα με το διπλωμα του αυτοκινητου, αλλη απεκτησα με τη μηχανης και προστεθηκαν πολλες χρησιμες πληροφοριες με το Γ'. Δηλαδη για παραειγμα εισαι στο κουτακι σου και μπροστα εχεις μηχανη οπου βλεπεις το αριστερο του ποδι να κινειται προς τα κατω πανω σ' ενα μοχλουδακι και το δεξυ του να χαιδευει ενα αλλο μοχλουδακι. ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ;;; Αν οδηγεις μηχανη, καταλαβαινεις και τηρεις μια καποια αποσταση για παραδειγμα. Αν δεν οδηγεις μηχανη και δεν εχεις καμια παιδεια πανω στον θεμα, βουρ προς τα μπροστα αφου βλεπεις μια κλιση του σωματος του μοτοσυκλετιστη που ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ οτι ειναι αεροπλανικο και θα παει πιο γρηγορα.
    Θα μου πειτε ενα μικτο διπλωμα αμεσως πλην σαφως ισοδυναμει με αυξηση της αισχροκερδιας των διαφορων σχολων εκμαθησης.
    Για να μην πω και κατι πιο ακραιο. Οτι θα επρεπε μεν το διπλωμα να ειναι μικτο αλλα μετα το περας τριων ετων στα οποια θα υπηρχε περιορισμος στους ιππους και στα αυτοκινητα, να υπηρχαν μαθηματα ασφαλους οδηγησης και νεες εξετασεις για να μετατραπει το διπλωμα σε ανεξαρτητως και στα αυτοκινητα και στις μηχανες. Κι εννοειται το νεο αυτο προγραμμα να περιελαμβανε κι οσους εχουν ηδη διπλωμα. Δε νομιζω οτι θα παιρνανε και πολλοι διπλωματα αλλα και να παιρνανε αλλο να εισαι 18 χρονων και να οδηγεις χωρις εμπειρια σαξοραλο η CBR κι αλλο το πολυ που να μπορεις να παρεις να ειναι κατι του τυπου cuore και μηχανακια τυπου YBR, CB. Δεν σταματας τα ατυχηματα αλλα τα περιοριζεις.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  12. #12
    Φίλε road67, καλά τα λες κι εσύ, όμως ο λακαμάς ή η λακάμω θα στην κάνουνε και με cuore kai me YBR!!!

    Δεν είναι μόνο η περιορισμένη ταχύτητα ενός οχήματος. Είναι η χρήση του από άσχετους σε σημεία όπου χρειάζεται προσοχή. Αν στη διαστάυρωση μου περάσει με κόκκινο μία φεράρι ή ένα φίατ 600ράκι, για μένα το ίδιο είναι που θα τσακιστώ πάνω του...

    Παιδιά, ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ προσοχή όταν ανάβει το πράσινο φανάρι που περιμένουμε. Τον τελευταίο καιρό περνάνε ΣΦΑΙΡΑ καραγκιόζηδες ενώ έχει ανάψει το πράσινο για μας 2-3 δευτερόλεπτα.

    Πριν ξεκινήσουμε και μεις σφαίρα από τα φανάρι , ας ρίχνουμε και μια τελευταία ματιά.

    Σήμερα στην Κύμης, πέρασε κουτάκιας ΠΑΝΩ από 3 δευτερόλεπτα ενώ είχε ανάψει το πράσινο με αποτέλεσμα ένας νεαρός (ξεκράνωτος ) με παπάκι, ΙΙΙΙΙΙΣΑ να τη γλυτώσει...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
    ΠΑΝΩ από 3 δευτερόλεπτα ενώ είχε ανάψει το πράσινο με αποτέλεσμα ένας νεαρός (ξεκράνωτος ) με παπάκι, ΙΙΙΙΙΙΣΑ να τη γλυτώσει...

    3sec;Ρε Βασίλη αυτό είναι χοντρό...τότε μήπως να την κόψουμε μαχαίρι;(τη μηχανή εννοώ... )

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the Italian
    το μονο που τους νοιαζει ειναι να βαζουν καμερες στον ΣΕΙΡΙΟ να μαζεψουν κανα φραγκο να αγορασουν καμια βιλλα τα μαλα..σμενα!
    Βαλανε καμερες στον Σειριο.....

    ωχ.....αρχιζω να μαζευω λεφτα....οχι για την κληση.....για να φυγω βραζιλια....τοσες φορες που εχω περασει με ..000

    Χεσε μεσα...

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

    3sec;Ρε Βασίλη αυτό είναι χοντρό...τότε μήπως να την κόψουμε μαχαίρι;(τη μηχανή εννοώ... )
    Παιδιά, στο λόγο μου, ΧΕΣΤΗΚΑ!!!

    Και ήμουν πίσω του...

    Πέρασε το λιγότερο με 120 ο παλιολακαμάς που να του καεί το βίντεο...

    Τα μάτια μας 14...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τα ίδια και τα ίδια
    από panagiotispapa στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 01:59
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2007, 00:54
  3. Τα πρώτα και τα δεύτερα λόγια στη Σελήνη
    από mbjp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2005, 18:29
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2005, 22:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF