Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 43

Θέμα: Σπουδες μηχανικου μοτοσκυκλετας

  1. #16
    Πως μπορείς στον Ελλαδικό χώρο να ακολουθήσεις ανωτάτου επιπέδου σπουδές μηχανολόγου μηχανικού απο τη στιγμή που δεν υπάρχουνε οι βιομηχανίες μοτοσυκλετών και αυτοκινήτων που θα παρέχουν κονδύλια σε πανεπιστήμια να αναπτύξουν πατέντες να μάθουν οι φοιτητές και να ακολουθήσουν συγκεκριμένες διαδρομές στη φοίτηση τους π.χ μηχανικοί αναρτήσεων που θα φτιάχνουνε θα μελετάνε αλλά και θα ξέρουνε τεχνικά να λύνουν και να δενουν όπως ήδη έχουνε γράψει κάποιοι πρίν απο μένα.
    Γι αυτό τέτοιοι άνθρωποι φεύγουν στο εξωτερικό και μένουν εκεί
    As soon you touch this limit something happens and somebody can go a little bit further.With your mind power your determination your instict and the experience as well you can fly very high

    AYRTON SENNA

  2. #17
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
    με ελαχιστες εξερεσεις και αυτες γιατι γουσταρουν το σπορ


    αν μου βρεις ενα μηχανολογο να μου "κατεβασει" μοτερ και να το δεσει παλι εγω θα γινω αστροναυτης


    και ακομα πιο χαλια να παμε σε μηχανικα μερη, ψαλιδια κλπ

    ...γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά του.

    Η δουλειά του είναι να το σχεδιάσει,να κόψει το σβέρκο του να βρει τρόπο μείωσης της κατανάλωσης και μεγιστοποίησης της απόδοσης, να χρησιμοποιήσει τα ανθεκτικότερα και παράλληλα ελαφρύτερα κράμματα και όλο αυτό το project να είναι οικονομικά και κατασκευαστικά υλοποιήσιμο.Βέβαια όλα αυτά ισχύουν σε χώρες που έχουν έστω τα υποτυπώδη εργοστάσια κατασκευής ΜΕΚ...
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  3. #18
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818

    Re: Σπουδες μηχανικου μοτοσκυκλετας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
    Αν καποιος θελει να σπουδασει μηχανικος μοτοσυκλετων τι εχετε να του προτεινετε?.....

    Να ανοίξει δικό του μαγαζί χωρίς να σπουδάσει..... Οι υπόλοιποι καλύτεροι είναι;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
    ...γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά του.

    Η δουλειά του είναι να το σχεδιάσει,να κόψει το σβέρκο του να βρει τρόπο μείωσης της κατανάλωσης και μεγιστοποίησης της απόδοσης, να χρησιμοποιήσει τα ανθεκτικότερα και παράλληλα ελαφρύτερα κράμματα και όλο αυτό το project να είναι οικονομικά και κατασκευαστικά υλοποιήσιμο.Βέβαια όλα αυτά ισχύουν σε χώρες που έχουν έστω τα υποτυπώδη εργοστάσια κατασκευής ΜΕΚ...


    +1000

    Ο μηχανολόγος/μηχανικός δεν είναι απαραίτητα και μηχανοσυνθέτης ούτε τεχνίτης.Ο μηχανολόγος ψάχνει να βγάλει από την μύγα ξύγκι για να βελτιστοποιήσει την απόδοση,κάνει λάστιχο την φυσική προσπαθώντας να διευρύνει τα όριά της,μελετάει τρόπους μείωσης της κατανάλωσης,ο μηχανολόγος/μηχανικός είναι δημιουργός όχι συντηρητής,ο καθένας στον τομέα του...
    Fortis Fortuna Adiuvat

  5. #20
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
    Πως μπορείς στον Ελλαδικό χώρο να ακολουθήσεις ανωτάτου επιπέδου σπουδές μηχανολόγου μηχανικού απο τη στιγμή που δεν υπάρχουνε οι βιομηχανίες μοτοσυκλετών και αυτοκινήτων που θα παρέχουν κονδύλια σε πανεπιστήμια να αναπτύξουν πατέντες να μάθουν οι φοιτητές και να ακολουθήσουν συγκεκριμένες διαδρομές στη φοίτηση τους π.χ μηχανικοί αναρτήσεων που θα φτιάχνουνε θα μελετάνε αλλά και θα ξέρουνε τεχνικά να λύνουν και να δενουν όπως ήδη έχουνε γράψει κάποιοι πρίν απο μένα.
    Γι αυτό τέτοιοι άνθρωποι φεύγουν στο εξωτερικό και μένουν εκεί

    Πολύ σωστά!

    Φανταστείτε τώρα το εξής σενάριο.Η ελληνική βιομηχανία κατασκευής αυτοκινήτων Σκορδοπούτσογλου Α.Ε. θέλει να προσφέρει κονδύλια στο Ε.Μ.Π. για έρευνα σχετική με την προώθηση της τεχνολογίας κυψελών υδρογόνου και παράλληλα κάποιοι τελειόφοιτοι μηχανολόγοι να εργαστούν (με το αζημίωτο) πάνω σε αυτό τον στόχο.

    Θα έρθουν με τη σειρά τους οι γνωστοί "απόγονοι του Τσε" και θα κάνουν κατάληψη για 5 χρόνια υποστηρίζοντας ότι τα πανεπιστήμια γίνονται επιχειρήσεις και τις λοιπές μαλακίες που φαντασιώνονται.



    Και κάνουν την καλύτερη δουλειά
    Και δεν είναι και λίγοι.Το καλύτερο παράδειγμα ο chief engineer στον τομέα της αεροδυναμικής της scuderia Ferrari (Nίκος Τομπάζης...μετέπειτα στη McLaren)
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  6. #21
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
    ...γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά του.

    Η δουλειά του είναι να το σχεδιάσει,να κόψει το σβέρκο του να βρει τρόπο μείωσης της κατανάλωσης και μεγιστοποίησης της απόδοσης, να χρησιμοποιήσει τα ανθεκτικότερα και παράλληλα ελαφρύτερα κράμματα και όλο αυτό το project να είναι οικονομικά και κατασκευαστικά υλοποιήσιμο.Βέβαια όλα αυτά ισχύουν σε χώρες που έχουν έστω τα υποτυπώδη εργοστάσια κατασκευής ΜΕΚ...



    σαφως και ΔΕΝ ειναι η δουλεια του


    και συμφωνω μαζι σου




    ΑΛΛΑ για να το σχεδιασει

    1) θα πρεπει να ξερει πως ειναι τι κανει ΟΧΙ μονο στη θεωρια
    2) να ξερει πως θα μπορει να φτιαχτει ή να ρωταει πριν το σχεδιασει

    δηλαδη να μαθει να ΣΚΕΦΤΕΤΕ πριν πιασει το χαρτι και το μολυβι


    και αυτο το κανουν ελαχιστοι που εχουν στοχους και μπορει καποια στιγμη να βρεθουν σε καποια εταιρια ....


    οι υπολοιποι περνουν ενα πτυχιο και με ολη τη μερα τρεχουν και βγαζουν αδειες.....
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  7. #22
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
    σαφως και ΔΕΝ ειναι η δουλεια του

    και συμφωνω μαζι σου


    ΑΛΛΑ για να το σχεδιασει

    1) θα πρεπει να ξερει πως ειναι τι κανει ΟΧΙ μονο στη θεωρια
    2) να ξερει πως θα μπορει να φτιαχτει ή να ρωταει πριν το σχεδιασει

    Εννοείται πως κανείς "φρέσκος"απόφοιτος μηχανολόγος (όπως και οποιασδήποτε άλλης ειδικότητας) δεν έχει την εμπειρία,και χρειάζεται καθοδήγηση από εμπειρότερους.Η σχολή σου παρέχει ΠΟΛΛΕΣ γνώσεις αλλά δεν γίνεται να σου δώσει τέτοιο βαθμό εξειδίκευσης.


    δηλαδη να μαθει να ΣΚΕΦΤΕΤΕ πριν πιασει το χαρτι και το μολυβι


    και αυτο το κανουν ελαχιστοι που εχουν στοχους και μπορει καποια στιγμη να βρεθουν σε καποια εταιρια ....


    οι υπολοιποι περνουν ενα πτυχιο και με ολη τη μερα τρεχουν και βγαζουν αδειες..... Δυστυχώς ή ευτυχώς κάτι πρέπει να κάνου κι αυτοί για να ζήσουν,σε μια χώρα που δεν παράγει τίποτα εκτός από υπηρεσίες

    Έχουμε ξεφύγει πολύ από τον τίτλο του thread
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  8. #23
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    βρε τι ωραία που τα λέτε...

    α, επί τη ευκαιρία, μιας και εκφράζετε απόψεις για τους μηχ/κούς, είναι άραγε κανένας από εσάς..?
    (η ανωτέρω ερώτηση απευθύνεται κυρίως στους sotpag kai wiredgr)

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    βρε τι ωραία που τα λέτε...
    α, επί τη ευκαιρία, μιας και εκφράζετε απόψεις για τους μηχ/κούς, είναι άραγε κανένας από εσάς..?
    (η ανωτέρω ερώτηση απευθύνεται κυρίως στους sotpag kai wiredgr)
    Το παράτησα νωρίς το άθλημα της μηχανολογίας για όσους λόγους γράφονται παραπάνω. Γούσταρα λαδίλα. Τελείωσα ΔΕΛΤΑ και δούλεψα περίπου 10χρόνια συνεργείο. Επίσης έχω συνεργαστεί με μηχανολόγους, "μηχανολόγους" μηχανικούς και εμπειρικές μαστοράντζες, σε διάφορες προσπάθειες και πατέντες της δεκαετίας 85-95 (να θυμίσω τις "μετατροπές" της VW Ελλάδας στα golf των 1050cc και πολλές άλλες) Και είναι πολλές οι φορές που μια εμπειρική μαστοράντζα έκλεισε στώματα χρυσοπληρωμένων και μετεκπαιδευμένων μεγαλομηχανολόγων.

    Το μοτέρ που έχεις στο avatar θα προτιμούσες να το επισκευάσει μηχανολόγος μηχανικός (και ειδικά ΕΜΠ) ή ο μαστρο Γιώργος, που έχουμε υπάλληλο, που έχει δουλέψει στα συνεργεία του τότε με τα μέσα του τότε και δεν έχει τελειώσει δημοτικό? (και παρ ότι 77 συνεχίζει να δουλεύει, να ενημερώνετε και να παρακολουθεί σεμινάρια) Το R51 του πάντως αναμένο στεκότανε χωρίς σταντ. Επίσης γνωστή μαστοράντζα των Αθηνών ήταν ο πρώτος που πέρναγε ρουλμάν στους στρόφαλους των BSA κάποτε, κάτι που οι επιστήμονες μηχανικοί των άγγλων δεν μπόρεσαν να σκεφτουν. Και άπειρα άλλα παραδείγματα.

    Στο λαδίλα field η εμπειρία μετράει όσο κανένα πτυχίο όταν έχεις την κατάληλη υποδομή. (άποψή μου)

    Το thread αφορά μηχανικούς (μηχανοσυνθέτες) μοτοσυκλετών. Ούτε σχεδιαστές ούτε κατασκευαστές.
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  10. #25
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954

    Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
    .......
    Καλώς.

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag

    ΑΛΛΑ για να το σχεδιασει

    1) θα πρεπει να ξερει πως ειναι τι κανει ΟΧΙ μονο στη θεωρια
    2) να ξερει πως θα μπορει να φτιαχτει ή να ρωταει πριν το σχεδιασει

    δηλαδη να μαθει να ΣΚΕΦΤΕΤΕ πριν πιασει το χαρτι και το μολυβι
    μάλλον έχεις κάποια απωθημένα φίλε μου

    λες να ξέρει να σχεδιάσει αποδόσεις και καταναλώσεις και όλα τα σχετικά, και να ΜΗΝ ξέρει "πώς είναι και τι κάνει";;;;

    και να μην ξέρει ούτε καν να "σκέφτεται";;; ντιπ τούβλο δηλαδή ε;

    δηλαδή κοθώνια είναι όσοι σχεδιάζουν κινητήρες χωρίς να τους έχουν λύσει/δέσει ;;

    ενώ αυτός που λόγω εμπειρίας είναι σε θέση να λύσει/δέσει, είναι ο "σκεπτόμενος" και αυτός που "ξέρει", κι ας μην ξερει ούτε πως γράφεται η λέξη "θερμοδυναμική"???

    μου θυμίζεις ένα ηλεκτρολόγο που ήρθε σπίτι μου προ ετών, και έλεγε με κάθε βεβαιότητα πως είναι ανώτερος ενός ηλεκτρολόγου μηχανικού του ΕΜΠ

    τι άλλο θα ακούσουμε...

  12. #27
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    εγω το μονο που ζητησα ηταν ονομαστικα 2-3 σχολες εσωτερικου και εξωτερικου για μηχανικος-μηχανολογος-τεχνικος-τεχνιτης-μαστροχαλαστης (ή οπως αλλιως θελετε ) μοτοσυκλετων!
    για το merton college στην Αγγλια εχει ακουσει κανεις τιποτις?
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  13. #28
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    μάλλον έχεις κάποια απωθημένα φίλε μου

    λες να ξέρει να σχεδιάσει αποδόσεις και καταναλώσεις και όλα τα σχετικά, και να ΜΗΝ ξέρει "πώς είναι και τι κάνει";;;;

    και να μην ξέρει ούτε καν να "σκέφτεται";;; ντιπ τούβλο δηλαδή ε;

    δηλαδή κοθώνια είναι όσοι σχεδιάζουν κινητήρες χωρίς να τους έχουν λύσει/δέσει ;;

    ενώ αυτός που λόγω εμπειρίας είναι σε θέση να λύσει/δέσει, είναι ο "σκεπτόμενος" και αυτός που "ξέρει", κι ας μην ξερει ούτε πως γράφεται η λέξη "θερμοδυναμική"???

    μου θυμίζεις ένα ηλεκτρολόγο που ήρθε σπίτι μου προ ετών, και έλεγε με κάθε βεβαιότητα πως είναι ανώτερος ενός ηλεκτρολόγου μηχανικού του ΕΜΠ

    τι άλλο θα ακούσουμε...

    μπορει και να εχω

    αλλα καλυτερα να διαβαζεις τι γραφω και πιο πανω πριν γραψεις


    γιατι οι μηχανολογοι και λ.π. μηχανικοι που λες ειναι το 1% αυτων που παιρνουν πτυχιο....



    τεσπα δεν νομιζω να σε πεισω και ειδικα απο εδω μεσα....



    οποτε εγω με τα απωθημενα μου και εσυ με τα δικα σου
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  14. #29
    γνωστη περιπτωση γειτονιας....
    αφου ο πιτσιρικας εδεσε ελυσε καμια 10ρια παπακια με τους φιλους του...
    τωρα με τα εργαλειακια,σκανε πιτσιρικαρια ,καντο μου 52 χιλιοστα,βαλε τακεγκαβα
    και θελω να πιανω 172,7 χλμ με την πρωτη.....με το αζημιωτο φυσικα.


    φιλε πας τεε η απογευματινο,τσιμπας και καμια προυπηρεσια και εισαι οκ
    επισης υπαρχει και του οαεδ

    στη δελτα,θα πλερωσεις,θα μαθεις @@ και μετα πρεπει να δωσεις πιστοποιηση
    ξανα δηλαδη εξετασεις οτι ξερεις αυτα που ξερουν σε δημοσια...
    και απο ιεκ νομιζω παλι θελει πιστοποιηση...


    σε καθε περιπτωση ρωτα τι ακριβως γινεται στο ΤΕΛΟΣ για να ανοιξεις δικο σου...
    dagazono
    VINCERE................

    φτηνα κτεβατια-επιπλα
    www.kouketa.com

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag

    οποτε εγω με τα απωθημενα μου και εσυ με τα δικα σου
    μπα, εγώ δεν έχω κανένα απωθημένο

    τον εμπειρικό μάστορα που ξέρει να λύσει και να δέσει ένα μοτέρ τον σέβομαι απόλυτα

    δεν βλέπω ΤΙΠΟΤΕ τέτοιο από σένα προς τον επιστήμονα μηχανικό

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το Λεξικό του Μηχανικού
    από Bowleno στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2010, 16:28
  2. Αναζήτηση μηχανικού
    από greg64 στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2008, 03:25
  3. σπουδες στη Σόφια?
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2007, 20:46
  4. ρυθμιση μηχανικού μειγματοδότη
    από dukeandthecity στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2006, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF