Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Σπουδες μηχανικου μοτοσκυκλετας

  1. #1
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340

    Σπουδες μηχανικου μοτοσκυκλετας

    Αν καποιος θελει να σπουδασει μηχανικος μοτοσυκλετων τι εχετε να του προτεινετε? Στην Ελλαδα μου παν οτι (τουλαχιστον στα ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ) ηρθε φετος σαν ειδικοτητα.
    Ποιο θεωρειτε-ξερετε-εχετα ακουσει το καλυτερο πανεπιστημιο-κολλεγιο του εξωτερικου?
    Ευχαριστω
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  2. #2
    από ΙΕΚ γίνεσαι βοηθός-τεχνικός χωρίς πολλά δικαιώματα πχ. να έχεις δικό σου μαγαζί.Τώρα από κολλέγια δε ξέρω αλλά λογικά πας μηχανολογία και αργότερα παίρνεις ειδίκευση.

  3. #3
    Θαυμαστε το.... Το avatar του/της edmarios
    Εγγραφή
    19/07/2007
    Μηνύματα
    212
    Μου φαινεται οτι μπορεις να βγεις και απο τεχνικο λυκειο (ΤΕΕ) . Ενας φιλος φαναρτζης και ενας μηχανικος μοτοσυκλετων απο εκει εχουν βγει μου φαινεται... Ελπιζω να βοηθησα!
    Αν δεν μπορείς να βρεις λύση βρες άλλο πρόβλημα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gkr
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    100
    σπουδες μηχανικου μοτοσυκλέτας?????

    ε ρε...
    γιναμε ελβετια και δεν το εχουμε καταλαβει.

    εγω φιλε μου καπως αλλιως τα ξερω τα πραγματα edw στο ελλαδισταν αλλα για να μην λαϊκιζω δε ρωτας καλύτερα το μηχανικο που πας τη μηχανή σου τι εχει σπουδάσει και τι χρειάζεται για να ανοιξεις δικό σου συνεργείο?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από slowman
    από ΙΕΚ γίνεσαι βοηθός-τεχνικός χωρίς πολλά δικαιώματα πχ. να έχεις δικό σου μαγαζί.
    Από ΙΕΚ παίρνεις ειδικότητα και θέλεις 2-3 χρόνια προυπηρεσία (ενσημα) για να μπορείς να ανοίξεις δικό σου μαγαζί

    Ρίξε και μια ματιά ΕΔΩ

    Και εδώ για ποιό επίσημα
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  6. #6
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Στην ελλαδα οι περισσοτεροι μηχανικοι ειναι ...εμπειρικοι

    Καποιοι εχουν βγαλει καποια τεχνικη σχολη, τυπου Σιβιτανιδειου, ΤΕΕ, η πιο προσφατα ΙΕΚ (δημοσια & ιδιωτικα) αλλα στον τομεα μηχανικων αυτοκινητων η σε καποια παρμεφερη ειδικοτητα.

    Για το ΙΕΚ Δελτα το ακουσα προσφατα και εγω δεν ξερω τι παιζει ομως ακριβως.

    Υπαρχουν αρκετες σχολες στο εξωτερικο παντως.

    Γενικοτερα οσοι απεκτησαν αδεια εξασκησεως επαγγλεματος και το πηραν στα σοβαρα ακολουθησαν επιμορφωτικα σεμιναρια (απο τις εταιρειες των οποιων τα μηχανακια φτιαχνουν) η την ψαξαν μονοι τους.

    Λιγοι παντως εχουν σπουδες ανωτερου επιπεδου ΑΕΙ & ΤΕΙ

    Κανε ενα τηλεφωνο εδω:

    ΣΕΜΜΕ - Συλλογος επισκευαστων μοτοσικλετων μοτοποδηλατων ελλαδος (5240751) κατι παραπανω θα ξερουν








  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Σπουδάζεις Μηχανολόγος Μηχανικός σε πολυτεχνείο & στη συνέχεια εξειδικεύεσαι στις μοτοσυκλέτες.



  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Σπουδάζεις Μηχανολόγος Μηχανικός σε πολυτεχνείο & στη συνέχεια εξειδικεύεσαι στις μοτοσυκλέτες.



    Σωστός ο MikeG,αλλά θα χαραμίσεις τόσο κόπο να μπείς στη σχολή να κάνεις 5 χρόνια με μαθήματα που σίγουρα δεν είναι εύκολα για να δέχεσαι μετά την κάθε μαμακία των διαφόρων που θα έρχονται να φτιάξουνε τη μοτό τους?
    Εάν προχωρήσει και εντρυφήσει ως επίσημος μηχανικός κάποιας συγκεκριμένης εταιρείας ίσως έχει προοπτική,διότι μόνος του με συνεργείο για όλες τις μοτό δε νομίζω να πολυπιάσει
    Το πάν πλέον είναι η εξειδίκευση
    As soon you touch this limit something happens and somebody can go a little bit further.With your mind power your determination your instict and the experience as well you can fly very high

    AYRTON SENNA

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Σπουδάζεις Μηχανολόγος Μηχανικός σε πολυτεχνείο & στη συνέχεια εξειδικεύεσαι στις μοτοσυκλέτες.


    μηχανολογος μηχανικος οχηματων ...μεσολογγι ...ΤΕΙ
    PROzacRIDER

  10. #10
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Μηχ/γος μηχ/κός από περιοδικά.
    Ξέρετε τώρα ...μοτό, 0-300, πάουερ τεκνίκουες..

    Οι περισότεροι από αυτήν την σχολή έχουν αποφοιτήσει. Και σας πληροφορώ ότι τα ξέρουν ΟΛΑ.

  11. #11
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Σπουδάζεις Μηχανολόγος Μηχανικός σε πολυτεχνείο & στη συνέχεια εξειδικεύεσαι στις μοτοσυκλέτες.


    To έχει κάνει αυτό έστω και ένας????

    Να σπουδάζεις 5+βάλε χρόνια μηχανικός και μετά να γίνεσαι τεχνικός???

    Μήπως εννοείς αυτό τον δρόμο: Πολυτεχνείο-Μεταπτυχιακά (στο εξωτερικό) πάνω σε θέματα οχημάτων- Εύρεση εργασίας (και πάλι στο εξωτερικό) σε κάποια βιομηχανία ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ οχημάτων???

    Συγχέεται η έννοια του μηχανικού με του τεχνικού ρε παιδιά.
    Ο μηχανικός κατασκευάζει κάτι από το μηδέν,ο τεχνικός επισκευάζει/συντηρεί.
    Γι'αυτό και έξω υπάρχει η διάκριση μεταξύ engineer και technician,εμείς λέμε ένα "μηχανικός" για όλους και καθαρίσαμε


    @ Οzzy: να προσθέσω στα ΙΕΚ που αναφέρθηκαν και στο ΤΕΙ Μεσολογγίου(δεν ήξερα ότι υπήρχε) και το αντίστοιχο ΤΕΙ στη Θεσσαλονίκη (οχημάτων...κάπως έτσι ονομάζεται)
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  12. #12
    Μέχρι πέρυσι όσοι ήθελαν να σπουδάσουν για να γίνουν τεχνικοί μοτό επρεπε να περάσουν από την πιό γενικής κατεύθυνσης σχολή με ειδίκευση του Τεχνικού Οχημάτων και με εξετάσεις πιστοποίησης μπορούσες να ανοίξεις συνεργείο επισκευής μοτο... (όσα μαστόρια έχουν δίπλωμα χωρίς να το έχουν πάρει με ένσημα αυτή την ειδικότητα έχουν τελειώσει )

    Από πέρυσι πρώτη η Δέλτα σαν ΙΕΚ προχώρησε σε εξειδίκευση για δίπλωμα Τεχνικού Δικύκλων με σπουδές διάρκειας τεσσάρων εξαμήνων ... βέβαια στο πρώτο έτος μη νομίζετε ότι θα φαγωθείτε στο να ανοίγετε κινητήρες ... όλο το πρώτο και δεύτερο εξάμηνο είναι πολύ θεωρία (καθώς και Αγγλική ορολογία και μηχανολογικές κολλήσεις και κατασκευές , Κολλήσεις αργκόν )

    Στο δεύτερο έτος αρχίζει και σοβαρεύει το πράγμα δουλεύοντας πάνω σε κινητήρες και πλαίσια ....


    Πάντως και πάλι με όσα σου δείχνουν εκεί, αν δεν κάτσεις μόνος σου να διαβάσεις , να δουλεψεις στην πράξη και γενικώς να ψαχτείς δεν θα κάνεις και πολλά πράγματα ...





  13. #13
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Σπουδάζεις Μηχανολόγος Μηχανικός σε πολυτεχνείο & στη συνέχεια εξειδικεύεσαι στις μοτοσυκλέτες.


    με ελαχιστες εξερεσεις και αυτες γιατι γουσταρουν το σπορ


    αν μου βρεις ενα μηχανολογο να μου "κατεβασει" μοτερ και να το δεσει παλι εγω θα γινω αστροναυτης


    και ακομα πιο χαλια να παμε σε μηχανικα μερη, ψαλιδια κλπ
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  14. #14
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
    με ελαχιστες εξερεσεις και αυτες γιατι γουσταρουν το σπορ


    αν μου βρεις ενα μηχανολογο να μου "κατεβασει" μοτερ και να το δεσει παλι εγω θα γινω αστροναυτης


    και ακομα πιο χαλια να παμε σε μηχανικα μερη, ψαλιδια κλπ
    3 φιλαράκια μου απόφοιτοι ΤΕΙ Μηχανολογίας έχουν ακολουθήσει το επάγγελμα Μηχανικού Μοτοσυκλετών με αρκετή επιτυχία μέχρι τώρα.
    Το θέμα είναι πόσο το ψάχνεις το θέμα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
    με ελαχιστες εξερεσεις και αυτες γιατι γουσταρουν το σπορ
    αν μου βρεις ενα μηχανολογο να μου "κατεβασει" μοτερ και να το δεσει παλι εγω θα γινω αστροναυτης
    και ακομα πιο χαλια να παμε σε μηχανικα μερη, ψαλιδια κλπ
    +10000
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το Λεξικό του Μηχανικού
    από Bowleno στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2010, 16:28
  2. Αναζήτηση μηχανικού
    από greg64 στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2008, 03:25
  3. σπουδες στη Σόφια?
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2007, 20:46
  4. ρυθμιση μηχανικού μειγματοδότη
    από dukeandthecity στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2006, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF