Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: ταξιδευοντας με 50cc

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    129

    ταξιδευοντας με 50cc

    οπως ειχα πει και σε αλλο ποστ θα σας αναφερω τα ταξιδια που εχω κανει στην β ελλαδα με το sym orbit 50 cc που εχω!φοτο δεν εβγαλα ποτε εως τωρα αλλα θα το εχω υποψιν μου για το μελλον !!!οπως ανεφερα και σε αλλο ποστ ,ειμαι λατρης των 50 cc,και των ταξιδιων με τετοια scooter εστω και με μικρη ταχυτητα .
    εστι λοιπον με εδρα την δραμα γυριζω την μακεδονια και θρακη .εξαλου σκοπος ειναι το ταΞδι δεν ειναι ο προορισμος ουτε φυσικα η ταχυτητα που γινεται αυτο!:smilea:
    ξεκινησα λοιπον σιγα σιγα με εδρα την δραμα και αρχισα να κανω ταξιδακια!εννοω πηγαινε -ελα με βαση την δραμα, μεσα στα ορια του νομου και μετα και εξω απο αυτον!
    ετσι τα πρωτα ταξιδακια εγιναν προς προσοτσανη 20+20 χλμ πηγαινε -ελα και προς παρανεστι μεσω ανδριανης -νικηφορου 40+40 χλμ !οταν αυτα τα ταξιδια εγιναν πολλες φορες και ειδα τα ορια της μηχανης και τα δικα μου ξεκινησα προς καβαλα ,τοσο μεσο της διαδρομης δοξατου,οσο κι μεσο ελευθερουπολης . αυτα τα ταξιδια ειχαν το καθενα συνολικα 85-110 χλμ αποσταση! στη συνεχεια εστρεψα την προσοχη μου στο νομο σερρων και ακολουθησαν ταξιδακια προς αμφιλοπη μεσω πρωτης !
    εως εκεινη τη στιγμη τα ταξιδια μου ηταν ακτινοτα με κεντρο τη δραμα !
    μετα ξεκινησα ενα αλλο στηλ ταξιδιου!το ονομαζω ταξιδι χελονα!!!:rotflmao:
    δηλ με γνωμονα οτι το μηχανακι μπορουσε να κανει 100 χλμ τη μερα και χωρις να θελω να κανω παραπανω για να μη το σκασω σκευτικα να προχοραω 80-100 αντε 120 χλμ τη μερα και οπου φτανω να διανυκτερευω!!!
    ευτηχως στην β ελλαδα οι πολεις απεχουν το πολυ 100 χλμ η μια απο την αλλη οποτε με βολεψε πολυ αυτο!
    ετσι εκανα 2 μεγαλα ταξιδια !!!το ενα ειναι δραμα-ξανθη(παλιος δρομος) -κομοτινη -αλε/πολη-κομοτηνη -ξανθη-καβαλα-δραμα
    και το αλλο ειναι
    δραμα-ασπροβαλτα-θεσ/νικη-κιλκις-ροδοπολη-σερρες-δραμα
    αυτο που θελω να πω ειναι οτι μη κολατε στην ταχυτιτα και στα κυβικα!ορεξει για ταξιδι να εχεις,υπομονη .λιγο χρονο και ΒΓΕΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ

    ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΡΧΟΝΤΕ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ

  2. #2
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    απο τον παλιό η μικρή ταχύτητα είναι απόλαυση σε πολλά σημεία του...
    και απλά σε άλλα δύσκολα ορεινά ίσως θα χρειαζόταν η δύναμη και η ροπή μόνο ,
    χωρίς την έξτρα ταχύτητα που δίνει μια μεγάλη μηχανή...
    Μπορώ να το καταλάβω , και ακόμα ποιο πολύ την αίσθηση που πέρνεις απο την διαδρομή , όχι όμως πλεον απο την αίγλη του μεγάλου κυβισμού ή την ένταση των ταχυτήτων του, αλλα απο την πιο φυσίκή σου συμμετοχή με το περιβάλλον τριγύρο σου! καλά τα ξίδια να χεις... βάλε φωτό!

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    129
    η διαδρομη ηταν ............μοναδικη.......απιστευτη!!!!εχεις δικαιο .αν με κολουσε κατι με το 50 cc ηταν απλα σε μερικα σημεια η ροπη .τπτ αλλο

  4. #4
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Στο μονο ταξιδι που με δυσκολεψε το xmax και ελεγα μερικα γαλλικα στον εαυτο μου που πηγα μ' αυτο αντι για το fazer ηταν καποια στιγμη που ενω βρισκομασταν στις Σπετσες για διακοπες [σιγα μην πηγαινα στις Σπετσες με το fazer ] προεκυψε μια υποχρεωση κι επρεπε να παμε στο Λεμονοδασος [Τροιζηνια]. Οταν λοιπον περασα στην Κοστα, δικαβαλος, συν σαμαρια, οταν ανεβαιναμε προς τους ανεμοθραυστες η ελλειψη δυναμης σε συνδυασμο με τον αερα με αποθαρρυνε καπως.
    Αλλα θυμαμαι ενα ταξιδι στο Μεσολογγι που δεν μπορουσα να παρω το fazer, το xmax δε μασησε πουθενα περα απο τα goodys πριν τα διοδια της Κορυνθου [νεα ΕΟ] οπου φυσαγε δεξια κι αριστερα και ψιλοφοβηθηκα κι αναγκαστικα κατεβασα τα πισω υποποδια, εβαλα τα ποδια μου εκει, εσκυψα και μειωθηκε το προβλημα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  5. #5
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Τί μου θύμισες τώρα..... Όταν ήμουν πιτσιρίκος, ονειρευόμουν το 50άρι παπί της μεγάλης μου αδελφής (9 χρόνια διαφορά βλέπεις). Το καβαλούσα συχνά (ακίνητο) και φανταζόμουν ταξίδια με δαύτο και με τους φίλους μου. Κάποια στιγμή έβγαλα δίπλωμα για 50άρι και έκανα το πρώτο μου ταξίδι μαζί με τον κολλητό μου Μήτσο και το φτιαγμένο του 72άρι, στο μακρινό Π. Φάληρο (από Α. Γλυφάδα).
    Μετά από τόσα χρόνια που πέρασαν, και τις μηχανές που άλλαξα, πάντα έχω ένα παπί, το οποίο πόσο το ευχαριστιέμαι κάθε φορά που τα καβαλώ δεν λέγεται. Είναι πράγματι αυτό το συναίσθημα της αμεσότητας, της διαδραστικότητας με το περιβάλλον γύρο σου που η σπόρ οδήγηση στο περιορίζει στο πλάτος του δρόμου, στην ποιότητα της ασφάλτου και στην πρόσφυση των ελαστικών.
    Πραγματικά χαίρομαι και σέβομαι πολύ όλους αυτούς που με ότι έχουν, και με πολύ μεράκι και διάθεση, κάνουν αυτά που κάνουν. Επιπλέον να σου αναφέρω πως κάποια στιγμή, όταν ήμουν νεαρός, είχε πέσει στα χέρια μου ένα περιοδικό μοτοσυκλέτας (μάλλον τον motosport πρέπει να ήταν), το οποίο είχε ένα άρθρο για κάποιον τύπο ο οποίος έκανε τον γύρο του κόσμου με ένα παπί 50άρι......

    I search, therefore I travel...

  6. #6
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    φιλε μου απλα :a19:

    ΥΓ ρε Road67 εχω βαρεθει να βλεπω σε καθε σου ποστ να αναφερεις τα δυο μηχανακια που εχεις fazer - xmax , ρε συ το εχουμε εμπεδωσει τη μηχανακια εχεις ενταξει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    και τη ταξιδη λες με το xmax ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ταξιδη με 50 κυβικα , το xmax ειναι σχεδον μοτοσυκλετα

  7. #7
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
    φιλε μου απλα :

    ΥΓ ρε Road67 εχω βαρεθει να βλεπω σε καθε σου ποστ να αναφερεις τα δυο μηχανακια που εχεις fazer - xmax , ρε συ το εχουμε εμπεδωσει τη μηχανακια εχεις ενταξει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    και τη ταξιδη λες με το xmax ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ταξιδη με 50 κυβικα , το xmax ειναι σχεδον μοτοσυκλετα
    δεν το εμπεδωσες ακομα εχω ενα xmax κι ενα fazer :rotflmao:

    Πως παει το gsr;

    Θα παμε τελικα για ρακομελα ;

    Α ξεχασα αναφερομουνα στο θεμα της ροπης.

    Εχω κανει μινι ταξιδι και με Honda Tact 50 του 1988
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  8. #8
    Γεια σας παιδες,
    διαβασα το πρωτο ποστ και θυμηθηκα οραια πραγματα....
    Ειχα παει για 3 μηνες Ταυλανδη,στην πολη Chiang Mai.
    Εννοειτε πως επρεπε να παρω ενα μεταφορικο μεσο για να κινουμε ελευθερα..
    Λογω χρηματων κατεληξα σε ενα κλασσικο παπι 50cc για την πολη. Ενα Σκ λοιπον αποφασισαμε να
    κανουμε μια εκδρομη στο "γειτονικο" PAI..μονο 150χλμ μια διαδρομη...χεχεεχεχεχεχ
    Νοεμβριος μηνας, 35 βαθμους κελσιου και απιστευτη υγρασια...
    Το χωριο που επισκεφτηκαμε ηταν απιστευτο....αλλα τετοια διαδρομη με Παπι...Ποτε ποτε ποτε ξανα..
    Σιγουρα ομως ηταν απο τις πιο οραιες εμπειριες που εχω κανει ως σημερα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pai-147.jpg 
Προβολές:	1862 
Μέγεθος:	58,3 KB 
ID:	138421

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    με 50 αρι ταξιδια τι μου θυμησες τωρα .στα 16 μου μεσολογγι λευκαδα δικαβαλος με πραματα .θεσσαλονικη σαρτη απο τον παλιο τον δρομο μεσω πολυγυρου διπλος με πραγματα να φαινονται μονο τα ματια του οδηγου απο τα πραγματα και το παπι 72 αρι .στα 28 μου με ζουνταπ 80αρι θεσσαλονικη -αιγιαννη στο πηλιο μονος αυτην την φορα .για θεσσαλονικη σερρες κτλ δεν το συζηταω .στα 33 μου με piaggio liberty 150 θεσσαλονικη -αστακος αιτ/νιας 565 χλμ αποσταση .στον μπραλλο του βγηκε η ψυχη γιατι ημουνα και καργα φορτωμενος .στα 35 θεσσαλονικη -καταρρακτες σκρα με townmate 80 .

  10. #10
    Παρα πολυ νεο μελος Το avatar του/της GreenBill
    Εγγραφή
    06/06/2008
    Μηνύματα
    60
    Μπραβο φιλε,ωραιος και με αποψη!
    Απο επαρχιακους ειναι καλυτερα βεβαια γιατι στην Εθνικη...
    Ειχα ενα Honda NX 125 και πηγαινα καμια φορα Θεσσαλονικη-Καρδιτσα και πισω.Με 100 τελικη ηταν κινδυνος θανατος οι νταλικες και τα λεωφορεια.
    Καλα ταξιδια.
    Visit http://baskervillle.myminicity.com/
    Visit http://baskervillle.myminicity.com/ind
    Visit http://baskervillle.myminicity.com/tra

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    129
    χτες λοιπον εκανα ενα ακομα ταχιδακι απο δραμα προς καβαλα και πισω,με το 50 αρακι μου.Στο πηγαινε ολα ηταν καλα,μαλιστα εκαναν και νεο δρομο που παρακαμτει τα χωρια λυδια και κρινιδες!!!
    Στο γυρισμο ομως εφαγα ηττα!!ΚΑΡΕΕΚΛΟΠΟΔΑΡΑ
    απο αγιο λυλα εως κρινιδες εριχνε τουλουμη!αναγκαστικα να σταματισω και να περιμενω να κοπασει λιγο η βροχα.μιλαμε οι κερεαυνοι επεφταν διπλα μου .
    τελικα λοουτσα γυρισα.
    χαχαχα καλα ηταν ομως

  12. #12
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tigionapas
    χτες λοιπον εκανα ενα ακομα ταχιδακι απο δραμα προς καβαλα και πισω,με το 50 αρακι μου.Στο πηγαινε ολα ηταν καλα,μαλιστα εκαναν και νεο δρομο που παρακαμτει τα χωρια λυδια και κρινιδες!!!
    χαχαχα καλα ηταν ομως
    τον τελειώσαν επιτέλους;;;

    Άντε και τον χειμώνα καφέ που θα ανέβω καφέ στη Ρέμβη

    Και φυσικά ski στο Φαλακρό... BTW τώρα που ο καιρός είναι σχετικά καλός δοκίμασε αν έχεις όρεξη να πας Φαλακρό. Έχει μια νέα διαδρομή από τους Πύργους προς το Φαλακρό. Φτιάξανε δρόμο με χαλίκι 3Α (σαν άσφαλτος). Ωραία διαδρομή και άνετη... Αν τον στρώσουν και άσφαλτο ποτέ το έχτισα το οικόπεδο!!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    129
    κιαλο ταξιδακι προς καβαλα!αυτη τη φορα οκ βροχα δεν εφαγα!βεβαια συνεχιζοντε τα ταξιδακια στον νομο δραμας σχεδον καθε μερα!προσοτσανη ,παρανεστι κτλ!μεσα σε 5- 6 μηνες 6500 χιλιομετρα εχω κανει !καλα ειναι?

  14. #14
    Τουρίστας Φωτογράφος Το avatar του/της Greg61
    Εγγραφή
    18/03/2007
    Μηνύματα
    319
    Φίλε tigionapas, μου θύμισες τα χρόνια της (μακρυνής και ξεχασμένης πλέον) νιότης μου.
    Νά'σαι καλά, να ταξιδεύεις πάντα όρθιος και... πρόσεχε, διότι τα κουτιά, στη δική μου μεσαιωνική εποχή, εκτός του οτι ήταν λιγότερα, έτρεχαν και λιγότερο...
    Πολλά, Καλά κι Ευχάριστα Χιλιόμετρα. Γρηγόρης Νάκος.

  15. #15
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tigionapas
    κιαλο ταξιδακι προς καβαλα!αυτη τη φορα οκ βροχα δεν εφαγα!βεβαια συνεχιζοντε τα ταξιδακια στον νομο δραμας σχεδον καθε μερα!προσοτσανη ,παρανεστι κτλ!μεσα σε 5- 6 μηνες 6500 χιλιομετρα εχω κανει !καλα ειναι?
    Μπράβο και συγχαρητήρια βρε παλλικαράκι, και από μένα...!

    Αν παραλάβεις κανά 1000άρι- 1200άρι μηχανάκι, σε βλέπω να κάνεις εύκολα το γύρο του κόσμου για την πλάκα σου...

    Κι όλα αυτά σε μιά εποχή, που ο μοτοσυκλετιστής ορίζεται (και καθορίζεται) από την βαρυσήμαντη μάρκα στο ρεζερβουάρ και από τον μεγάλο κυβισμό με τα μυριάδες άλογα...

    Μπράβο σου και πάλι.


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξιδεύοντας με μηχανή το 1953
    από anwrimos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2011, 17:55
  2. ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ 50cc η ΜΕ 125 cc
    από giorgos1994 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2011, 10:50
  3. Ταξιδεύοντας με 5 ευρώ... την ημέρα
    από mikios400 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2009, 05:35
  4. ταξιδευοντας με μοτοσυκλετα
    από el_hymador στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF