Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Κέρκυρα, Αγ. Σαράντα, Χιμάρα, Κακαβιά... (6 ώρες στην από κει πλευρά...)

  1. #1
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395

    Κέρκυρα, Αγ. Σαράντα, Χιμάρα, Κακαβιά... (6 ώρες στην από κει πλευρά...)

    Μία πολύ σύντομη βόλτα στην Αλβανία, Βόρειο Ήπειρο.(Αγ. Σαράντα – Χιμάρα). Πληροφορίες για πρόσβαση από Κέρκυρα.
    Ανοικτή πρόσκληση για επανάληψη και ολοκλήρωση του ταξιδιωτικού με παρέα από το moto.gr
    Χάλια φωτογραφίες, ελλείψει κατάλληλου εξοπλισμού…


    Σε παλαιότερο ταξίδι μου είχα επισκεφτεί την Βόρεια Αλβανία. Μπαίνοντας από Struga (Σκόπια), φτάνοντας Τίρανα και μετά προχωρώντας βόρεια για Shkoder και Κροατία. Η εμπειρία μοναδική. Η επαφή με τους ντόπιους αξέχαστη.

    Πάντα είχα στο μυαλό ένα πιθανό ταξίδι στην Νότια Αλβανία, Βόρεια Ήπειρο… Πολλά είχα ακούσει και πολλά είχα διαβάσει. Σε ένα από τα τελευταία τεύχη του moto είχαν περάσει από όλες αυτές τις περιοχές. Στο passport Αυγούστου επίσης είχε αφιέρωμα για την Β. Ήπειρο…

    Χαζεύοντας τον χάρτη έβλεπα πόσο κοντά είναι από την Κέρκυρα, αλλά και πόσο μακριά ακούγεται για τον μέσο Έλληνα πολίτη… Πριν ένα μήνα είχα επισκεφτεί πάλι την Κέρκυρα και σκεφτόμουν πως θα μπορούσα να πεταχτώ μέχρι απέναντι να πάρω μία γεύση από τους γείτονές μας…
    Τώρα ήμουν αποφασισμένος.

    Είδα ότι ο συμφουρίτης Ταξιδευτής ψαχνόταν για παρέα μέχρι την Ηγουμενίτσα, οπότε και του έριξα την πρόσκληση.

    Φεύγοντας από Πάτρα είχα κάνει τα τηλεφωνήματά μου. Λιμεναρχείο Κέρκυρας (26610 49620). Ερώτηση για σύνδεση Κέρκυρας Αλβανίας. Μπαλάκι στο αντίστοιχο Τουριστικό Ναυτιλιακό πρακτορείο ονόματι Φοίνικας, με τηλέφωνο 26610 49620. Καλώ και ρωτάω τι παίζει με την γραμμή Κέρκυρα-Αγ. Σαράντα.
    10 euros η μηχανή και 15 euros το άτομο. 1.30 το μέγιστο που μπορεί να πάρει η βαρκάδα… Καλλιόπη το όνομα του καραβιού. Διαβεβαίωση για δρομολόγια στις 9.30, 12.30, 18.30 από Κέρκυρα για Αγ. Σαράντα και 9.30, 14.00 16.00 από Αγ. Σαράντα προς Κέρκυρα.
    Πηγαίνοντας στο πρακτορείο όμως τα δεδομένα άλλαξαν ξαφνικά και μου εξήγησαν ότι η Καλλιόπη, το φέρυ που παίρνει και αυτοκίνητα, φεύγει στις 1.00. Νωρίτερα δεν υπάρχει τίποτα περισσότερο από δελφίνι. Με λίγα λόγια καμία σχέση οι πληροφορίες του τηλεφώνου με τα πραγματικά στοιχεία…
    Την επόμενη μέρα πηγαίνοντας να βγάλω το εισιτήριο ξαφνικά το συνολικό κόστος ανέβηκε από 25 σε 30 euros. Κάνοντας την σχετική φασαρία, μου ζητήθηκε συγνώμη. Προφανώς ρίχνουν άδεια μπας και πάρουνε γεμάτα…. Σκέφτηκα ότι το πρακτορείο ακολουθεί την νοοτροπία της χώρας που συνδέει…

    Η αρχική σκέψη μου ήταν ότι με δεδομένο το κόστος Κέρκυρα-Ηγουμενίτσα που ξεπερνάει τα 15 euros μηχανή και οδηγός, με δέκα euros παραπάνω επισκέπτομαι και έναν καινούριο τόπο. Στόχος μου ήταν να κάνω τον κύκλο Αγ. Σαράντα, Χιμάρα, Βλορέ, Τεπελένι, και από κάτω για Κακαβιά, Ιωάννινα, Μέτσοβο, Τρίκαλα κτλ... μέχρι την Αθήνα. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό όχι πάνω από 900 χιλιόμετρα.
    Με δεδομένη την αλλαγή του ωραρίου, πραγματικά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό να μην έχει πρωινό δρομολόγιο για αυτοκίνητα, προωθώντας τις μονοήμερες εκδρομές από Κέρκυρα, έπρεπε αναδιαμορφώσω το αρχικό μου πλάνο. Έχοντας αρκετή διάθεση αλλά και φορτωμένη την μηχανή με ότι μπορεί να χρειαστεί ένας μοναχικός καβαλάρης, σκηνή, υπνόσακο, υποστρώματα κτλ κτλ… έφυγα με το καραβάκι των 1.00 από το λιμάνι της Κέρκυρας.


    Με φλωροθαλλασσί η αρχική σκέψη...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	albania02.jpg 
Προβολές:	2218 
Μέγεθος:	94,7 KB 
ID:	100821

  2. #2
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Θυμόμουν ότι κατά την είσοδο της χώρας πληρώνεις κάποιον φόρο, οπότε το συνολικό κόστος θα ανέβαινε σε σχέση με την απλή επιστροφή μου στην Αθήνα, μέσω Ηγουμενίτσας, αλλά χαλάλι! Η εμπειρία είναι που μετράει. Η αλλαγή του ωραρίου όμως μου τα χάλαγε όλα.


    Η διαδικασία στο Ελληνικό τελωνείο δεν πήρε πάνω από 10 λεπτά. Τσεκάρισμα του διαβατηρίου, καταγραφή του πλαισίου και της πινακίδας της μοτοσικλέτας, από την άδεια και μόνο και έτοιμος για επιβίβαση. Επιβίβαση στο καταπληκτικό φέρυ, Καλλιόπη! Ακριβώς ίδιο είχα συναντήσει πριν δύο τρία χρόνια στο δρομολόγιο Cesme- Χίο. Μου φάνηκε αστείο το γεγονός. Σίγουρα υπάρχει από πίσω κάποιο σκεπτικό και διάφορες σκοπιμότητες.


    Η τρομερή Καλλιόπη…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2007_08_27_albania_02.jpg 
Προβολές:	2197 
Μέγεθος:	78,3 KB 
ID:	100822

  3. #3
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Οι συνεπιβάτες στο καράβι ήταν στο σύνολό τους Βορειοηπειρώτες, που μιλούσαν άπταιστα Ελληνικά. Το προσωπικό του καραβιού επίσης μίλαγε Ελληνικά εκτός από έναν - δυο.
    Η ώρα πέρασε πολύ γρήγορα με κουβεντούλα. Στην αρχή έπιασα κουβέντα με μία κυρία γύρω στα 45. Μαυροφορεμένη. Πήγαινε με τους γονείς της στους Άγιους Σαράντα για κηδεία. Ορθόδοξη. 16 χρόνια στην Κέρκυρα. Δουλεύει εποχιακά σε κουζίνα εστιατορίου στην πόλη. Έχει και δύο παιδιά. Και τα δύο έχουν γεννηθεί στην Κέρκυρα. Τον χειμώνα μπαίνει στο ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ. Έχει ασφάλιση ΙΚΑ, είναι πολίτης του Δήμου Κερκύρας, αλλά δεν δικαιούται Ελληνικό διαβατήριο. Ούτε τα παιδιά της. Κανένας από την οικογένεια, δεν γνωρίζει να μιλήσει Αλβανικά, εκτός από τον πατέρα της που καταλαβαίνει λίγα. Κουβεντιάζοντας, η μητέρα της μου άνοιξε την καρδιά της.
    Μου εξηγούσε για τα δύσκολα χρόνια που πέρασε επί εποχής Κουμμουνισμού. Δάκρυσε καθώς μου έλεγε ότι δύο μέρες πριν γεννήσει την κόρη της, η συμπαθέστατη κυρία που καθόταν δίπλα μου, δεν πήγε στην δουλειά εξαιτίας των πόνων. Το μεσημέρι πηγαίνοντας στον φούρνο να πάρει τα 600 γραμμάρια ψωμί που δικαιούτο για να ταΐσει τα 4 παιδιά της, διαπίστωσε ότι είχε διαγραφεί από την λίστα.
    Όλα αυτά τα χρόνια αντιμετώπιζε τον χλευασμό των αλβανών αποκαλώντας την Βρωμοελληνίδα, μιας και αλβανικά δεν ήξερε αλλά και ορθόδοξη ήταν. Μετά την πτώση του κουμμουνισμού που άνοιξαν τα σύνορα και κατάφερε να έρθει στην Ελλάδα, στην Κέρκυρα συγκεκριμένα, αντιμετώπιζε τον χλευασμό των Ελλήνων, αποκαλώντας την βρωμοαλβανή. Οι ιστορίες έδιναν και έπαιρναν. Το κλίμα ήταν ιδιαίτερα φορτισμένο. Την έκανα με ελαφρά βηματάκια, αναγνωρίζοντας στον εαυτό μου το γεγονός ότι δεν μπορούσα να δεχθώ τόσο ζωντανές, άμεσες, και τραγικές εμπειρίες.
    Πλησίασα τον έναν και μοναδικό τύπο που μετέφερε και αυτοκίνητο. Κλασική μορφή, Hyundai Accent ασημί του κουτιού με Κερκυραϊκές πινακίδες. Πήγαινε για μία βδομάδα διακοπές στα πεθερικά του στην Χιμάρα. Οικοδόμος. 17 χρόνια στην Ελλάδα. Ιστορίες άπειρες για το πώς πέρναγε τα σύνορα μέχρι να καταφέρει να πάρει πράσινη κάρτα.

    Απέναντί μας καθόταν μία πιτσιρίκα, προφανώς μόνιμη κάτοικος Αθηνών, που από τα λεγόμενα της στο τηλέφωνο θα επισκεπτόταν τους παππούδες στους Σαράντα. Μπαίνοντας στο καραβάκι της φώναζε ο πατέρας της απ’ έξω, να έχει πάντα το διαβατήριο στο χέρι και να το κρατάει σφικτά. Κατά την διάρκεια του ταξιδιού (1.30 ώρα) η μικρή δεν έκλεισε ούτε δευτερόλεπτο το ακριβό της κινητό. Μίλαγε ακατάπαυστα. Τι διπλές γραμμές, τι σε αναμονή έβαζε κόσμο, τι φωτογραφίες έβγαζε ενώ μιλούσε… Περίεργα πράγματα…

    Crash test με την ρατσιστική τάση των Ελλήνων και την σύγχρονη ιστορία.
    Σε τέτοια ταξίδια αυτό που γουστάρω περισσότερο είναι η αναθεώρηση των πάντων. Για την ζωή, τις αξίες σου, τις καθημερινές σου συνήθειες κτλ…


    Η νέα γενιά αγναντεύει τους Αγ. Σαράντα μιλώντας στο κινητό...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2007_08_27_albania_04.jpg 
Προβολές:	2185 
Μέγεθος:	84,3 KB 
ID:	100825

  4. #4
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Διασχίζοντας το στενότερο σημείο μεταξύ Κέρκυρας και Αλβανίας, (6 χιλιόμετρα!) τα ρεύματα είναι απίστευτα δυνατά. Πολλές οι ιστορίες για ναυάγια και άλλα.
    Φτάνοντας στους Σαράντα κατά τους Αλβανούς, Αγ. Σαράντα κατ’ εμάς, εύκολα διακρίνεις τις τάσεις άναρχης ανοικοδόμησης που υπάρχουν σ’ αυτό τον βασανισμένο τόπο.

    Οι φωτιές που υπήρχαν σε όλη την νότιο Αλβανία, ήταν διακριτές κάθε νύχτα από την Κέρκυρα. Από τις μαρτυρίες των ντόπιων, υπάρχουν μόνο δύο πυροσβεστικά οχήματα, για όλη την νότια Αλβανία. Ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης της πυρκαγιάς που υπάρχει εκεί είναι η αναμονή μέχρι να σβήσει από μόνη της.

    Σε καμένη γη απλώνονται και τα προάστια των Σαράντα… Πολυώροφα κτήρια και πολλά παραθαλάσσια θέρετρα… Τα ξένα κεφάλαια διακρίνονται εύκολα.

    Λεπτομέρειες και καλύτερες φωτογραφίες στην επόμενη οργανωμένη επίσκεψή.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2007_08_27_albania_03.jpg 
Προβολές:	2194 
Μέγεθος:	76,7 KB 
ID:	100826

  5. #5
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Στο τελωνείο πλήρωσα 10 euros για την είσοδό μου στην χώρα, μανούριασα λίγο γιατί η άδεια είναι σε άλλο όνομα, αλλά ευτυχώς όπως πάντα προβλεπόμενος, είχα μαζί μου έγγραφο στα Ελληνικά που διαβεβαίωνε ότι μου δίνεται άδεια από τον τυπικό ιδιοκτήτη της μοτοσικλέτας να την οδηγώ. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν δεν το είχα μαζί μου… Θα έπρεπε να λαδώσω, θα έπρεπε να γυρίσω πίσω..?

    Η ώρα έχει πάει ήδη 15.00+… Φεύγω μούσκεμα στον ιδρώτα με προορισμό Χιμάρα. Ρωτάω στα Ελληνικά προς τα πού, για τον προορισμό μου. Συνεχίζω οδηγώντας έναν από τους χειρότερους επαρχιακούς δρόμους που θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί σε ξεχασμένο Ελληνικό νησί. Για τα 51 km χρειάστηκα σχεδόν δύο ώρες. Έχοντας την θάλασσα πάντα αριστερά μου, αρκετές ήταν οι οργανωμένες παραλίες που φαινόντουσαν από ψηλά. Απίστευτα νερά και γενικότερα πολύ όμορφα πράγματα.

    Φτάνοντας στην Χιμάρα, κάθισα σε μία τυχαία ταβέρνα. Χρησιμοποιώντας το λάστιχο που είχαν για πότισμα εκεί κοντά προσπάθησα να αντιμετωπίσω την αφυδάτωση που είχε πάθει ο οργανισμός μου. Άλλαξα και t-shirt, για να μην αρπάξω καμιά πούντα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2007_08_27_albania_05.jpg 
Προβολές:	2175 
Μέγεθος:	94,8 KB 
ID:	100827

  6. #6
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Στο διπλανό τραπέζι καθόταν μία παρέα από νεόπλουτα Αλβανάκια. Προφανώς από Τίρανα. Μιλούσαν ακατάπαυστα για ταινίες, ηθοποιούς και τραγουδιστές. Η Βόρεια Ήπειρος, ή αλλιώς η νότια Αλβανία, και τα παράλιά της, αποτελούν τουριστικό προορισμό για τους πλούσιους της ενδοχώρας. Άπειρα τα πανάκριβα suv, και τα τερατώδη jeeps με Αλβανικές πινακίδες που συνάντησα στον στενό και άθλιο δρόμο…

    Με εξυπηρέτησαν στα ελληνικά. Επέλεξα μία μακαρονάδα με ψαρικά. Κόστος κάπου στα 4 euros. Ο ιδιοκτήτης, ονόματι Βαγγέλης, μόνιμος κάτοικος Αμπελοκήπων, με ιδιόκτητο σπίτι κοντά στην Πανόρμου παρακαλώ, δουλεύει σερβιτόρος σε ταβέρνα των Αμπελοκήπων. Τα καλοκαίρια έρχεται δυο τρεις μήνες και ανοίγει την δικιά του επιχείρηση.
    Πιάσαμε την κουβέντα και μου έλεγε διάφορα για τον τόπο του και την ζωή εκεί. Μου είπε ακόμα ότι έχει κουραστεί να εξυπηρετεί τους “κωλοαλβανούς”.
    Μου ακούστηκε κάπως περίεργα…Ένιωσα ένα γαργαλητό στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου. Κατάλαβα ότι το μικρό μου μυαλουδάκι δυσκολευόταν να απορροφήσει και να κατανοήσει όλες αυτές τις πληροφορίες…

    Η Χιμάρα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2007_08_27_albania_08.jpg 
Προβολές:	2150 
Μέγεθος:	97,9 KB 
ID:	100828

  7. #7
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Η ώρα είχε περάσει και εγώ δεν είχα αποφασίσει τι θα έκανα την υπόλοιπη μέρα… Το σοφότερο όλων θα ήταν να ψάξω για ένα κατάλυμα εκεί. Να ξεκουραστώ από τα πολλά ξενύχτια των προηγούμενων ημερών στην Κέρκυρα και την επόμενη μέρα να συνεχίσω την περιήγηση μου.

    Δεν το είχα όμως πολύ μέσα μου αυτό το σενάριο. Έπρεπε την επόμενη μέρα, Παρασκευή να είμαι Αθήνα και να προλάβω τράπεζες και υποχρεώσεις. Για να συνεχίσω την πορεία μου προς τον Βορρά και Αυλώνα, θα χρειαζόμουν τουλάχιστον 6 ώρες μέχρι την Κακαβιά. Από εκεί για Αθήνα… Δεν το είχα με τίποτα… Αποφάσισα να υποχωρήσω, να συμπεριφερθώ σαν ώριμος αναβάτης και ταξιδευτής, να ρίξω τον εγωισμό μου και να πεισμώσω όσο δεν γίνεται έτσι ώστε να ξαναεπισκεφτώ αυτά τα πανέμορφα μέρη.
    Η επιστροφή πολύ πιο σύντομη. Ακροβατώντας πλέον πάνω στο Vstrom, πλανάρωντας στην άσφαλτο τύπου γυαλί ανέβηκαν σιγά σιγά οι ταχύτητες. Η διαδρομή από Αγ. Σαράντα – Κακαβιά ήταν σαφώς καλύτερη και πολύ όμορφη. Δεν χρειάστηκα περισσότερο από 2.30 ώρες για να φτάσω στα σύνορα…

    Εκεί ήρθε η μεγαλύτερη έκπληξη που θα μπορούσε να μου επιφυλάσσει το σύντομο αυτό ταξιδάκι μου… 3 χιλιόμετρα ουρά! Είχαν απεργία την προηγούμενη μέρα λέει…

    Κλασικός κάφρος διέσχισα όλα τα αυτοκίνητα. Πλήρωσα 1 euro?? στον αλβανό συνοριοφύλακα, δεν τσέκαρε κανένας τα μπαγκάζια μου και συνέχισα για Ιωάννινα… Το στομάχι γουργούριζε και ένιωσα ένα κάλεσμα για κοντοσούβλι… Επέλεξα να πάω από Μέτσοβο. Κατάρα κτλ… Νύχτα, μεγάλη σκάλα, καλά κρατήματα… Τι πιο ωραίο… Στο Μέτσοβο είχαν θρησκευτικές εκδηλώσεις μιας και την επομένη ήταν του Κοσμά του Αιτωλού.

    Στις 03.30 τα ξημερώματα ήμουν στο κρεβάτι μου έχοντας κάνει συνολικά περί τα 700++ χιλιόμετρα, εικόνες και ακούσματα για επεξεργασία και αναμνήσεις για μια ζωή, ένα ηλίθιο χαμόγελο μέχρι τα αυτιά και κούραση έτσι ώστε να κοιμάμαι για μια βδομάδα… Και όλα αυτά με μία απλή παράκαμψη 6 ωρών, της επιστροφής μου…

    Καληνύχτα φίλοι μου και μακάρι κάθε βράδυ της ζωής μας να είναι έτσι…

    Λοιπόν. Οργανωθείτε να κάνουμε απόβαση!
    Ειδικά ένας συγκεκριμένος με περιττά κιλά να ετοιμάζεται για εξόρμηση. Δεν ξέρω αν θα είναι V ή boxer ο κινητήρας του, αλλά πρέπει να την κάνουμε!


    Καλά χιλιόμετρα να έχουμε όλοι!




    Με φλωροροζάκι η διαδρομή που ακολούθησα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	albania01.jpg 
Προβολές:	2137 
Μέγεθος:	93,3 KB 
ID:	100829

  8. #8
    Αυτά είναι ταξιδια...

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Γεια σου ρε PanVas που τρως τα Βαλκανια με το κουτάλι

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661

  11. #11
    Από Άλλο Πλανήτη.... Το avatar του/της Vasilis_Strom
    Εγγραφή
    28/01/2006
    Μηνύματα
    560
    Άψογος ρε Πάνο


    Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
    Ειδικά ένας συγκεκριμένος με περιττά κιλά να ετοιμάζεται για εξόρμηση. Δεν ξέρω αν θα είναι V ή boxer ο κινητήρας του, αλλά πρέπει να την κάνουμε!
    Κάπου το ξέρω το παλικάρι


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  12. #12
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.187
    μπραβο Παναγιωτη!ρε,μου θυμισες το βουλκανιζατερ..
    αντε και στο επομενο!
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  13. #13
    ΠΑΝΟΥΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΙΙΙΙ...................





  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
    Άψογος ρε Πάνο




    Κάπου το ξέρω το παλικάρι


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Να του πεις του βλακα οτι μου χρωσταει ακομα λεφτα.....
    Πανο ωραιο τα ταξιδιωτικο, ωραια η περιγραφη, συγκλονιστικο το μερος της αφηγησης σου σχετικα με τους ανθρωπους αυτους, αλλα οταν κανεις αυτο το εφφε στις φωτο δινε λιγο κοντραστ και κοψε το ρημαδι το μπραιτνες...
    Οριστε με εκανες να φανω γκει τωρα.....
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  15. #15
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Ευχαριστώ παιδιά!



    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Να του πεις του βλακα οτι μου χρωσταει ακομα λεφτα.....
    Πανο ωραιο τα ταξιδιωτικο, ωραια η περιγραφη, συγκλονιστικο το μερος της αφηγησης σου σχετικα με τους ανθρωπους αυτους, αλλα οταν κανεις αυτο το εφφε στις φωτο δινε λιγο κοντραστ και κοψε το ρημαδι το μπραιτνες...
    Οριστε με εκανες να φανω γκει τωρα.....
    Χέσε με ρε με τον πόνο μου....
    Οι φώτος είναι από το σκατοκινητό, όπου καταλάθος είχε μπει η φωτηνότητα στο maximum... Στην οθόνη του και με κόντρα τον ήλιο, φαινόντουσαν μια χαρά... Μετά όμως...
    Προσπαθώντας να τις σώσω στο photoshop, με αλλαγή contrast και brightness, έβγαινε καμμένη η φωτό, εντελώς.... Κλαψ...
    Επόμενη φορά..!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF