Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: Ανύσηχο ρελαντί

  1. #1

    Ανήσυχο ρελαντί

    Γεια χαρά

    Την Παρασκευή παρέλαβα το VStrom μου απο το Service των 24000km. Είπα να την πάω για να κάνουν και ρύθμισμα βαλβίδων και τα ακούμπησα τα ωραιότατα 240 Euro.

    Το θέμα είναι ότι από την ημέρα που το παρέλαβα το ρελαντί είναι ανήσυχο και το μηχανάκι μου έχει σβήσει τρεις φορές περιμένοντας σε φανάρι. (νιώθω λίγο σαν κάτοχος xt).

    Εννοείται ότι δεν είναι απλά θέμα ρύθμισης του ρελαντί, είναι άριστα ρυθμισμένο στις 1350-1400rpm.

    Εκτός από τα σβησίματα, όταν η μηχανή είναι ακινητοποιημένη και στο ρελαντί (πχ φανάρι) ενίοτε (και δυστυχώς σε μη τακτά χρονικά διαστήματα) κάνει ένα αισθητό «τακ» το οποίο γίνεται αντιληπτό στην κάτω αριστερή βάση του ντεπόζιτου δίπλα στον καβάλο, ¨τσιμπόντας¨ τις στροφές στο στροφόμετρο κάτω από 1000 στιγμιαία. Μου δίνει την αίσθηση ότι είναι κάτι στον πίσω κύλινδρο δηλαδή.

    Όπως καταλαβαίνετε πτυχίο μηχανολογίας δεν έχω, δεν έχω όμως και ιδιαίτερα άφθονο χρόνο να περάσω από το μηχανικό άμεσα, γι αυτό και σας το περιγράφω όπως μπορώ, μήπως και καταλάβει κανείς τι φταίει και έτσι μπορέσω να του το προσδιορίσω όταν θα πάω.

    Καταλαβαίνω, κακοτυχίες συμβαίνουν, αλλά να πω την αλήθεια τα ψιλολυπάμαι τα ωραία μου ευρουλάκια που έβγαλα με κόπο για να παραλάβω ένα μηχανάκι που παρουσιάζει κάτι το οποίο όταν το άφησα εκεί δεν το παρουσίαζε.
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  2. #2
    Στο έκανε και πριν το servise αυτό;
    Συνήθως αυτό είναι πεταλούδες αρρύθμιστες.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    254
    Σε καλοσοριζω στο κλαμπ των "αλλαγμενων TPS". Πολυ πιθανο να ειναι αυτο.Αν εισαι εγγυηση δεν υπαρχει προβλημα. Φυσικα μπορει να ειναι κατι αλλο αλλα...check it!
    mustili

  4. #4
    όχι δεν το έκανε πριν το Service σας το λέω με το χέρι στην καρδιά ουδέποτε μου το είχε ξανακάνει στο παρελθόν γι αυτό και πήγε το μυαλό μου ότι κάτι συνέβει στο service. Τι διάολο με το που την καβάλησα να φύγω το έπαθε;

    φίλε MUSTILI με αγχώνεις τώρα γιατί είμαι εκτός εγγύησης και ακούγεται να κοστίζει αυτό...
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    254
    Στα 24000 ρυθμισε βαλβιδες ο μηχανικος. Μηπως κατι δεν εκανε σωστα;. Πηγαινε και ρωτα τον ιδιο. Απλα αυτο το κατεβασμα των στροφων μου κανει για TPS, εχει γινει παρομοια κουβεντα ψαξτο στις συζητησεις εδω μεσα. Οτι στοιχιζει ισχυει αλλα τι να κανεις αλλο...ελπιζω να μην ειναι τιποτα!!!Γραψε τι εγινε οταν πας.
    mustili

  6. #6
    Οι βαλβίδες ΔΕΝ ρυθμίζονται στα 24000 χλμ...απλά ελέγχονται και το βλέπω από χλωμό εώς πολύ χλωμό να ήθελε κάποια από αυτές ρύθμιση απλά τον έκανες πλουσιότερο κατά 90 ευρώ στο σύνολο αν φυσικά μπήκε στον κόπο να λύσει το μισό μηχανάκι για να τις ελέγξει


    Τώρα για το πρόβλημα των σβησιμάτων όντως σαν TPS μου ακούγεται κι εμένα και να ξέρεις ότι το παρουσιάζει ξαφνικά δεν ειδοποιεί οπότε μπορεί να το κάνει οποτεδήποτε.Επίσης παίζει να μην έκανε έλεγχο συγχρονισμού πεταλούδων του ψεκασμού.Οπως και να έχει πήγαινε από εκεί να το βάλει στο διαγνωστικό και θα δείξει που είναι το πρόβλημα αμέσως

  7. #7
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
    Οι βαλβίδες ΔΕΝ ρυθμίζονται στα 24000 χλμ...απλά ελέγχονται και το βλέπω από χλωμό εώς πολύ χλωμό να ήθελε κάποια από αυτές ρύθμιση απλά τον έκανες πλουσιότερο κατά 90 ευρώ στο σύνολο αν φυσικά μπήκε στον κόπο να λύσει το μισό μηχανάκι για να τις ελέγξει
    εγώ στο είπα...αν κάνεις παρέα με τον βεστρομά σύντομα αρχίζεις να μιλάς σαν κ αυτόν...


    σοβαρά τώρα: από που συνάγεται το αβίαστο συμπέρασμα ότι χλωμιάζει να θέλαν ρύθμιση...?

    (του κολλητού μου πάντως θέλαν μάζεμα, στα ίδια χλμ).

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    254
    Ρε νεο!Ακομα δεν την πηρες και μας την λες.Αντε ρε κανε τα ρεποταξιδια σου

    Προφανως πρωτα ελεγχονται αλλα συνηθως θελει και ρυθμιση στα 24000 (δεν ειπαμε οτι ειναι και ξεχαρβαλωμενη)


    ΥΓ@bavarian Πηρες strom ή πλακα εκανε ο Liakostromas;
    mustili

  9. #9
    Πηρε καρατουμπανο vstrom ασημι, που αμα το δεις απο κοντα και στην λεπτομερεια, ειναι βιτρινα.
    Σε πολυ καλη τιμη και με πολλα εχτρα.
    Στο θεμα των βαλβιδων και στο σκαλισμα χωρις λογω εχω αναφερθει και μου την λεγατε.
    Μετα απο 30000χλμ χωρις καθολου ελεγχο στις βαλβιδες και το μηχανακι παει σαν καινουριο, μονο με αλαγες λαδιων και αλλα αναλωσιμα.
    Πατε σας τα σκαλιζουν, τους χρυσοπληρωνετε, και μετα παραπονιεστε.

  10. #10
    Κατ' αρχην το βλεπω χλωμο να φταιει το TPS. Οι σενσορες δεν παραδινουν τα οπλα τοσο ευκολα. Ασε που οταν το κανουν δεν ειδοποιουν αλλα μια κι εξω. Αυτο που κατα τη ταπεινη μου γνωμη χρειαζεται το μηχανακι ειναι συνχρονισμο των πεταλουδων ψεκασμου. Ευκολη και απλη διαδικασια ( δηλαδη και μονος σου την κανεις, λεμε τωρα...).

    Επισης οι βαλβιδες στο DL θελουν ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ελεγχο, τουλαχιστον για τα μοντελα πριν το '06, και σχεδον σιγουρα ρυθμιση. Καλο θα ειναι να βαλεις το μαστορα να σου τις ρυθμισει στο ανωτερο επιτρεπτο ( Δηλ οσο πιο ανοιχτες γινεται) Μετα απο αυτη τη ρυθμιση ξανακοιταξε τες μετα απο καμμια 35αρια χιλ χμ (καπελοτα γαρ).

    Παντως η αρρυθμια στο ρελαντι δυσκολα να προερχεται απο βαλβιδες.


    Χαρης


    ΥΓ Αυτο για τη ρυθμιση των βαλβιδων για τα μοντ. εως 06 το γνωριζω για το 1000 αλλα δεν ξερω τι γινεται με το 650.

  11. #11
    με τα συπτωματα αυτα μου κανει σιγουρα για tps.
    Το να κανεις λαθη ειναι ανθρωπινο
    Το να συγχωρεις ειναι θεϊκο..

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    εγώ στο είπα...αν κάνεις παρέα με τον βεστρομά σύντομα αρχίζεις να μιλάς σαν κ αυτόν...


    σοβαρά τώρα: από που συνάγεται το αβίαστο συμπέρασμα ότι χλωμιάζει να θέλαν ρύθμιση...?

    (του κολλητού μου πάντως θέλαν μάζεμα, στα ίδια χλμ).


    1ον.Κάνω παρέα με όποιον θέλω

    2.ον Διότι η Suzuki λέει έλεγχο και ρύθμιση ΑΝ χρειαστεί

    3ον.Τι μάζεψε δηλαδή ? Τα καπελότα ??? Υπήρχε δηλαδή ενδιάμεσο νούμερο από την διάσταση που φοράει από την μαμά ? Τα στανταρ πχ μέχρι τα 24.000 χλμ είναι 0.23 mm στην εισαγωγή και το μέγεθος του καπελότου είναι 2.70 mm.Το αμέσως επόμενο νούμερο των 2.80 mm σε διάσταση αντιστοιχεί σε τελείως ανοιχτή βαλβίδα εισαγωγής και ενδιάμεσο νούμερο δεν υπάρχει...άρα τι μάζεμα ήθελαν οι βαλβίδες ?




    Σε 10.000 χλμ που θα έχει 24.000 και το δικό μου θα του κάνω το σέρβις μόνος μου...του κόλου μοτεράκι είναι απλούστατο και θα δώ και τις βαλβίδες και τότε θα δούμε ποιος έχει δίκιο ...μέχρι τότε συνεχίστε να κάνετε τους μάστορες πλούσιους

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas

    Πατε σας τα σκαλιζουν, τους χρυσοπληρωνετε, και μετα παραπονιεστε.




  14. #14
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
    1ον.Κάνω παρέα με όποιον θέλω

    2.ον Διότι η Suzuki λέει έλεγχο και ρύθμιση ΑΝ χρειαστεί

    3ον.Τι μάζεψε δηλαδή ? Τα καπελότα ??? Υπήρχε δηλαδή ενδιάμεσο νούμερο από την διάσταση που φοράει από την μαμά ? Τα στανταρ πχ μέχρι τα 24.000 χλμ είναι 0.23 mm στην εισαγωγή και το μέγεθος του καπελότου είναι 2.70 mm.Το αμέσως επόμενο νούμερο των 2.80 mm σε διάσταση αντιστοιχεί σε τελείως ανοιχτή βαλβίδα εισαγωγής και ενδιάμεσο νούμερο δεν υπάρχει...άρα τι μάζεμα ήθελαν οι βαλβίδες ?


    Σε 10.000 χλμ που θα έχει 24.000 και το δικό μου θα του κάνω το σέρβις μόνος μου...του κόλου μοτεράκι είναι απλούστατο και θα δώ και τις βαλβίδες και τότε θα δούμε ποιος έχει δίκιο ...μέχρι τότε συνεχίστε να κάνετε τους μάστορες πλούσιους

    1. και καλά κάνεις.

    2. ε λοιπόν, χρειάστηκε.

    3. μπορώ να μάθω λεπτομέρειες αν πράγματι ακούς αυτά που λέω. ΑΝ από την άλλη αμφισβητείς τα λεγόμενα μου, θα μου επιτρέψεις να μην (ξανα)μπω στον κόπο...

    4. @vestromas: άλλη φορά όταν απαντάς σε μένα να μπαίνεις από τον λογαριασμό σου και όχι από του κολλητού σου.

  15. #15
    Ποτε εγινε αυτο ρε μαστορα; Δεν το πηρα πρεφα.
    Γεια δειξε μου να δω τι εννοης
    Πως γινετε να σου απαντησω απο αλουνου λογαριασμο;

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ
    από TEO.VFR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2006, 12:35
  2. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 01:45
  3. ρελαντι αφρικάνας
    από Afrikaner στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 02:22
  4. Τι γίνεται με το ρελαντί; (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2005, 10:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF