Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 87

Θέμα: Rd Yamaha ?

  1. #61
    ωραιο το rd το τουμπανο αλλα εχω μια απορια
    με τι πατεντα συνδεεις το πισω αμορτισερ με το ψαλιδι μπανανα?

  2. #62
    Το 350 LC ( από το Liquid Cooled-υδρόψυκτο) είχε 48Hp, ενώ το 350 YPVS (από το Yamaha Power Valve System)
    από 58 έως 62 (αναλόγως χρονολογίας).
    Όταν το 82 βγήκε το YPVS, πολλοί λέγαν ότι δεν πάει σαν το LC. Aυτό οφειλόταν στην απουσία κλωτσιάς (σε σχέση με το LC).

    Eπίσης το YPVS διέθετε προοδευτική πίσω ανάρτηση (monocross) ενώ το LC μονού αμορτισέρ (Μοnoshock ή cantilever).

    Quiz: ποιό ήταν το πρώτο δίχρονο μηχανάκι μαζικής παραγωγής με μεταβλητό ύψος θυρίδας εξαγωγής (power valve) ?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Όλοι ΜΕΣΑΑΑΑ, για αρχαιοκαπηλία... :rotflmao:

    http://www.bikez.com/category/index.php?category=1

    Σε αυτό το Link, όλα τα μοντέλα (στα νειάτα τους), με τεχνικά χαραχτηριστικά...

  4. #64
    [i]

    Quiz: ποιό ήταν το πρώτο δίχρονο μηχανάκι μαζικής παραγωγής με μεταβλητό ύψος θυρίδας εξαγωγής (power valve) ? [/B]
    Καλά κανείς δεν θυμάται.
    Αρχίζω και νοιώθω αρχαιοκάπηλος

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  5. #65
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Καλά κανείς δεν θυμάται.
    Αρχίζω και νοιώθω αρχαιοκάπηλος
    1982, Yamaha YZ125, YZ250.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #66
    συμπληρωνοντας καποια λιγα το ypvs ηταν στην εποχη του οτι πιο συγχρονο ειχε παρουσιαστει ποτε , για πρωτη φορα το monoshock,πνευστη αναρτηση μπροστα και αλλα πολλα (σε εβλεπαν με τον αερα στα βενζιναδικα να βαζεις πανω στο τιμονι αερα και τρελλαινοντουσταν).,

    δεν θα συνεχισω με τις καινοτομιες μιας και πολλοι ηδη εχουν αναφερθει θα συμπληρωσω καποια ομως σχετικα με την οδηγηση του ..

    ο καθε αναβατης που θα ανεβει σε μια τοσο ξεχωριστη ,ιδιοτροπη ,οπως θελετε πειτε το ,μηχανη θα πρεπει πρωτα απ 'ολα να προσαρμοστει και να ξεχασει ολα οσα ηξερε απο το παρελθον η οτιδηποτε αλλο ..
    ερχεται προσωπο με προσωπο με κατι που και σαν συμπεριφορα και σαν αποδοση απαιτει σεβασμο και εκπαιδευση οπως καθε τι καινουργιο και πρωτοποριακο για την εποχη του ...

    μεχρι και σημερα εχω την ευτυχια να εχω σε αψογη κατασταση ενα RD-350 ypvs και ενα RD-500 ypvs V4 ...
    A free people ought not only to be armed and disciplined, but they should have sufficient arms and ammunition to maintain a status of independence from any who might attempt to abuse them, which would include their own government." -- George Washington

  7. #67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από YPVS


    μεχρι και σημερα εχω την ευτυχια να εχω σε αψογη κατασταση ενα RD-350 ypvs και ενα RD-500 ypvs V4 ...

    πιστευω οτι οι φωτο ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ...
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  8. #68
    o ruhl exei simetria Το avatar του/της lopi
    Εγγραφή
    24/10/2004
    Μηνύματα
    135
    Re paidia ego oute pos einai den ksero...
    o arnold htan to mono teras me simetria"""

  9. #69
    ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	irfan 1.jpg 
Προβολές:	433 
Μέγεθος:	50,2 KB 
ID:	40279
    A free people ought not only to be armed and disciplined, but they should have sufficient arms and ammunition to maintain a status of independence from any who might attempt to abuse them, which would include their own government." -- George Washington

  10. #70
    αλλη μια με το 350 ..

    το 500 σε λιγες μερες μιας και ειναι λυμενο για μηχανικες επεμβασεις ωστε να γινει μια πραγματικη αγωνιστικη ρεπλικα ανταγωνιστικη με τα μηχανακια του σημερα ,ηδη εχει βαφτει με τα κιτρινομαυρα χρωματα απο τις επετειακες εκδοσεις που κυκλοφορησαν στα γενεθλια της Yamaha πριν μερικους μηνες


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	irfan 2.jpg 
Προβολές:	427 
Μέγεθος:	52,8 KB 
ID:	40280
    A free people ought not only to be armed and disciplined, but they should have sufficient arms and ammunition to maintain a status of independence from any who might attempt to abuse them, which would include their own government." -- George Washington

  11. #71
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    :a19:

  12. #72
    Αρχικά δημιουργήθηκε από YPVS
    ...
    Ειδικά το μπλε-άσπρο ήταν το αγαπημένο μου.

    Το τελευταίο SportRider (έχω συνδρομή) έχει αφιέρωμα σε δίχρονα εκείνης της εποχής που τα έχεουν μετατρέψει για χρήση πίστας (or whatever). Mόλις μπορέσω θα τα σκανάρω και θα τα ανεβάσω.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  13. #73
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    1982, Yamaha YZ125, YZ250.
    Χωρίς να είμαι σίγουρος 100%, νομίζω ότι το πρώτο ήταν το YZ125 του 81 (με το ψυγείο πίσω από το εμπρός number plate) και την επόμενη το είχε και το 250. Ίσως να ήταν μόνο για Αμερική, πάντως εγώ έτσι το θυμάμαι από τα περιοδικά της εποχής ...

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tomahawk
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    366
    Φωτο απο το 500?!

    Ξέρω είναι 2+ χρόνια μετά αλλα...

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Πάντως αυτά που γράφονται για δήθεν "κλωτσιές" και απότομα "μπάμ" είναι τουλάχιστον αστεία και τα γράφουν μόνο όσοι δεν το έχουν ποτέ οδηγήσει... Ειδικά το YPVS (το lc είχε ένα θεματάκι αλλά και πάλι τίποτα το τρομερό...) ήταν πολύ ομαλό κατά την μετάβαση στην "καλή" του περιοχή... ήταν πολύ πιο ομαλό από τα δίχρονα χωμάτινα της εποχής, και μάλιστα η διαβάθμιση ισχύος του ήταν πιο ομαλή και πιο χαμηλόροπη συγκριτικά και με τα τότε γρήγορα 4κύλινδρα τετράχρονα 400άρια που αρχίζανε να δουλεύανε αξιοπρεπώς μετά τις 8-9.000 στροφές ενώ το RD άρχιζε να ξεδιπλώνει τα άλογά του ήδη λίγο μετά τις 6.500... Θα τολμήσω μάλιστα να πώ ότι ο τρόπος που απέδιδε την ισχύ του και το σκαλοπάτι ισχύος που παρουσίαζε δεν διέφερε και πολύ σε σχέση με τα σημερινά ψηλόροππα στρήτ όπως πχ το FZ6, παρά τα λιγότερα κυβικά του...
    Κάτι δικύλινδρα 400Ν ναι μεν ήτανε μια ιδέα πιο δυνατά στις χαμηλές, αλλά μετά απλά τα πέρναγε σαν σταματημένα....Από το GPZ550 και πάνω έβρισκες μηχανάκι που θα μπορούσε να σταθεί σε γκάζι δίπλα του...

    Και αντίθετα από τους μύθους που επικρατούν και βλακωδώς αναπαραγάγονται, το σύνολο πλαισίου-αναρτήσεων-φρένων που φορούσε δεν υστερούσε σε τίποτα από κανένα σπόρ μηχανάκι της εποχής του...
    Ο λόγος για το οποίο "έφαγε" κόσμο δεν ήταν η ανεπάρκειά του σε περιφερειακά - ήταν κυρίως ο ενθουσιώδης χαρακτήρας του που παρέσυρε τους ανώριμους και άπειρους αναβάτες να οδηγούν πολύ πιο ριψοκίνδυνα, και το γεγονός ότι ήταν σχετικά φθηνό (ουσιαστικά ήταν το πιο προσιτό βρωμόγκαζο που μπορούσε κάποιος να αποκτήσει) με αποτέλεσμα πολύ συχνά να πέφτει σε άπειρα, ανεγκέφαλα χέρια ανώριμων πιτσιρικάδων... Εδώ που τα λέμε και τα "correct" τέρατα της εποχής (κάτι Boldor, κάτι GPZ κλπ) δεν φάγανε λιγότερους...

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha RD 350 LC Εξάτμιση
    από Nikos-YamahaRD στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2009, 10:42
  2. Yamaha Rd 350 ξανά στην παραγωγή;
    από dimitris volos στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2009, 11:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF