Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 87 από 87

Θέμα: Rd Yamaha ?

  1. #76
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
    Φωτο απο το 500?!

    Ξέρω είναι 2+ χρόνια μετά αλλα...

    RD 500...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rd500lc.jpg 
Προβολές:	823 
Μέγεθος:	64,7 KB 
ID:	136540

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tomahawk
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    366
    Απ' ότι μου έχει πει ο πατέρας μου (οδηγός μτοσυκλέτας εκείνης της εποχής 83-89) το RD 350 είχε πολύ γκάζι αλλα το πρόβλημα ήταν πως δεν συμβάδιζε με τα περιφερειακά του, δηλαδή φρένα, πλαίσιο και αναρτήσεις. Η σύγκριση δεν γίνεται βέβαια με τα τότε δεδομένα αλλα με το τι θα έπρεπε να υπήρχε τότε, γιατί ενώ οι κινητήρες ήταν δυνατοί, τα περιρειακά δεν ακολουθούσαν!

  3. #78

    Re: Rd Yamaha ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Grizoulhs
    Hello loz

    elpizw oloi kala
    i erwtisi

    posa aloga exei to Rd 350Cc ?

    an k exw mathi oti einai skotostra
    ta tampoura alazoun na ginoun diskofrena ?

    Εγώ είχα ένα RD 350 LC του 1981 τότε που είμουν και εγώ παιδί
    τα άλογα που βγάζει είναι 49 HP στίς 8700 στροφές και ταχύτητα απο τον κατασκευαστή 170 χλμ
    αλλά στην πραγματικότητα με λίγο γαργάλιμα ξεπερνούσε τα 200
    ήταν ένα μηχανάκι που μετέτρεψε πολούς απο εμάς απο παιδιά σε άντρες.
    δυστηχώς τέτοια μηχανάκια δεν υπάρχουν πλέον. Τα όσα λένε τώρα περι ασφάλειας πράγματι θα έπρεπε να έχεις το μιαλό σου στη μχανή όταν την οδηγούσες, τα λάθοι σου έπρεπε να είχες τα @-----@ να τα διορθώσεις μόνος σου αλιώς ερχόσουν σε επαφή με την άσφαλτο στην καλύτερη περίπτωση. Παα όλα αυτά δεν θα την χαρακτήριζα σκοτόστρα αλλά θα την έλεγα μηχανή με @.....@
    όσον αφορά τα φρένα της τα εμπρός διπλά δισκόφρενα στην περίπτωση του RD 350 LC ήταν αρκετά καλλά σε αντίθεση με το πίσω ταμπούρο που υστερούσε και μπλοκάριζε σχετικά εύκολα.
    Στης Ελλάδας τον κόρφο ως πότε θα φωλιάζουν ηγέτες ΠΡΟΔΩΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. #79
    ξεθαψατε παλι πολυ παλιο θεμα .... αλλα μιας και εχω rd350 ας τα συμαζεψουμε λιγο σε ενα κειμενο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
    Grizoulhs
    Απο όσους είχαν αυτήν την μηχανή και έκαναν καγκουριές, ελάχιστοι ζουν για να μας τις διηγηθούν
    δεν ξερω αν ανηκω στους ελαχιστους μιας και εκεινη την εποχη που πρωτοβγηκε ημουνα ακομα στο δημοτικο αλλα απο την οποια εμπειρια μπορει να εχω λεω τα εξης

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Grizoulhs

    posa aloga exei to Rd 350Cc ?

    an k exw mathi oti einai skotostra
    ta tampoura alazoun na ginoun diskofrena ?
    αναλογως αν μιλαμε για 350 LC η για 350 LC II YPVS και αναλογως κωδικου κινητηρα εβγαινε απο 29 μεχρι 61 αλογα

    για να μιλας για ταμπουρα μαλλον δεν μιλας για ypvs οποτε καλυτερα να βαλεις ζαντες απο ypvs .... αν θες σου δινω εγω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Δεν πιστεύω να θες να ασχοληθείς σοβαρά με βελτιώσεις στο 350LC ??? Και που λειτουργεί ακόμα, θαύμα είναι... Φύλα τα λεφτά σου για κάτι άλλο...
    συμφωνω ..... αφηστε τα rd γιατι οσο ασχολειστε ανεβαινει η αξια τους και δεν τα βρισκω φτηνα
    αμα βρειτε κανενα που οπως λετε κατα θαυμα λειτουργει σφυρατε μου να ερθω να το μαζεψω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Grizoulhs
    giati mou exoun pei oti einai skotostra
    ολα τα μηχανακια ειναι σκοτωστρες αμα δεν εχεις συναισθηση τι εχεις αναμεσα στα ποδια σου .... οσο ανοιγεις γκαζι πανε οσο κλεινεις δεν πανε ...... σαν οδηγος πρεπει να παρεις τα διαφορα υποσυνολα [φρενα αναρτησεις πλαισιο γκαζι] και να τα δεσεις σε ενα συνολο .... αν δεν εχεις συναισθηση τι υποσυνολα εχεις την πατησες ασχετα αν εχεις rd η αν εχεις virago

    εγω το rd μου το εχω σαν καθημερινης χρησης μηχανακι ...... με μαμα αναρτησεις και φρενα και αυτη την περιοδο ειμαι και σε φαση βελτιωσης

    Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
    Είναι σκοτώστρα όπως όλα τα δίχρονα με 50+ ίππους που πάνε σαν 50άρια πριν ανοίξει το power valve και μετά τρώς ξαφνικά την κλωτσιά από το ξέσπασμα της ροπής. Άν αυτή την κρίσιμη στιγμή έχεις πλαγιάσει τη μηχανή για να πάρεις στροφή, την ΠΑΤΗΣΕΣ!
    αν εχεις το μυαλο στη στροφη και οχι στη γκομενα που στα φορεσε και εχεις σταθερο το γκαζι δεν εχεις ξεσπασμα και δεν την πατησες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Απλά την οδηγούσαν επικίνδυνα μυαλά.
    +1000

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Το πλάισιο-φρένα-αναρτήσεις κλπ ήταν στο ίδιο επίπεδο με τις υπόλοιπες μοτοσυκλέττες της εποχής.
    διαφωνω .... για μενα ηταν καλυτερο απο τα αλλα της εποχης

    Αρχικά δημιουργήθηκε από rd350lc
    to diko mou rd "htan" to lc. fhmes legane oti phgaine kalutera apo ta ypvs to opoio den odhghsa pote!
    αναλογως κωδικου κινητηρα LC μεχρι 45 αλογα max και μεχρι 178 πραγματικη τελικη - YPVS μεχρι 61 αλογα max και μεχρι 202 πραγματικη τελικη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από rd350lc
    ta ekpliktika tou lastixa 90/60 mprosta(zanta den thimame) 110/60 piso!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    αν μιλας για το ypvs 90/90-18 και 110/90-18

    Αρχικά δημιουργήθηκε από rd350lc
    to rd exei peripou 60 aloga( oxi parapano)
    μεχρι 61 με κινητηρα 1WT η 1UA και με χειροποιητες εξατμισεις και ζιγλερωμα και πειραγμα στο power valve 75

    Αρχικά δημιουργήθηκε από rd350lc
    theleis na kaneis kankouries opos na patas oti os 400 kukloforei alla kai ton pio gk@ula hxo pou exei bgei apo mhxanh pote!
    δεν κανει για καγκουριες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
    το RD350 ηταν η πρωτη μου αγαπη στην τρυφερη ηλικια των 14 ετων.Δεν το αποκτησα ποτε ... και ισως να ταν καλυτερα.
    εγω και το απεκτησα και το εχω ακομα και το αντιμετωπιζω με τον πρεποντα σεβασμο και το συντηρω με θρησκευτικη ευλαβεια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
    Το μηχανακι ηταν και ειναι σκοτωστρα. ηταν μηχανη για αντρες
    υποβαλλω τα σεβη μου στα χαμενα φιλαρακια σου ... RIP .... αλλλα ... εγω δλδ που το δαμασα στα 16 ημουνα αντρας απο τα 16 μου ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
    Grizoulhs
    προτίμησε το TZR 250 που είχε ίδιες επιδόσεις, αλλα έτη φωτός καλύτερο στήσιμο και κρατημα
    εδω να γελασω ? καλυτερο στησιμο και κρατημα ναι αλλα επιδοσεις ? χα χα χα για ελα για μια ψιλη [εκτος και αν μιλας για το LC


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
    Grizoulhs
    πολλά RD τρύπαγαν τα πιστόνια με το καλημερα, επειδή είχαν λάθος χρονισμό ανάφλεξης στο βολάν
    αν βρω τα δικά μου πιστόνια θα τα βγάλω φωτογραφία για να δείτε
    λαθος χρονισμο αναφλεξης ? ηταν μπουφος δλδ ο ιαπωνας ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από rd350lc
    symboylh toy dikoy moy mhxanikou!(to skeftomoun gia ena diasthma) pare to rd, bres kai ena fz-fzr 250-400 xoris moter kai bale to moter apo to rd pano. tha kaneis kai gamo ta mhxanakia. alla opos panta thelei lefta........
    καλυτερα rgv η rs....εγω ετοιμαζω ενα υβριδιο με rs αλλα οχι με 250 .... με 50αρι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από YPVS
    καποια ομως σχετικα με την οδηγηση του ..

    ο καθε αναβατης που θα ανεβει σε μια τοσο ξεχωριστη ,ιδιοτροπη ,οπως θελετε πειτε το ,μηχανη θα πρεπει πρωτα απ 'ολα να προσαρμοστει και να ξεχασει ολα οσα ηξερε απο το παρελθον η οτιδηποτε αλλο ..
    ερχεται προσωπο με προσωπο με κατι που και σαν συμπεριφορα και σαν αποδοση απαιτει σεβασμο και εκπαιδευση οπως καθε τι καινουργιο και πρωτοποριακο για την εποχη του ...
    επιτελους καποιος τα λεει οπως ακριβως ειναι χωρις σαλτσες και διαλεχτες λεξεις +1000

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Πάντως αυτά που γράφονται για δήθεν "κλωτσιές" και απότομα "μπάμ" είναι τουλάχιστον αστεία και τα γράφουν μόνο όσοι δεν το έχουν ποτέ οδηγήσει... Ειδικά το YPVS (το lc είχε ένα θεματάκι αλλά και πάλι τίποτα το τρομερό...) ήταν πολύ ομαλό κατά την μετάβαση στην "καλή" του περιοχή... ήταν πολύ πιο ομαλό από τα δίχρονα χωμάτινα της εποχής, και μάλιστα η διαβάθμιση ισχύος του ήταν πιο ομαλή και πιο χαμηλόροπη συγκριτικά και με τα τότε γρήγορα 4κύλινδρα τετράχρονα 400άρια που αρχίζανε να δουλεύανε αξιοπρεπώς μετά τις 8-9.000 στροφές ενώ το RD άρχιζε να ξεδιπλώνει τα άλογά του ήδη λίγο μετά τις 6.500... Θα τολμήσω μάλιστα να πώ ότι ο τρόπος που απέδιδε την ισχύ του και το σκαλοπάτι ισχύος που παρουσίαζε δεν διέφερε και πολύ σε σχέση με τα σημερινά ψηλόροππα στρήτ όπως πχ το FZ6, παρά τα λιγότερα κυβικά του...
    Κάτι δικύλινδρα 400Ν ναι μεν ήτανε μια ιδέα πιο δυνατά στις χαμηλές, αλλά μετά απλά τα πέρναγε σαν σταματημένα....Από το GPZ550 και πάνω έβρισκες μηχανάκι που θα μπορούσε να σταθεί σε γκάζι δίπλα του...

    Και αντίθετα από τους μύθους που επικρατούν και βλακωδώς αναπαραγάγονται, το σύνολο πλαισίου-αναρτήσεων-φρένων που φορούσε δεν υστερούσε σε τίποτα από κανένα σπόρ μηχανάκι της εποχής του...
    Ο λόγος για το οποίο "έφαγε" κόσμο δεν ήταν η ανεπάρκειά του σε περιφερειακά - ήταν κυρίως ο ενθουσιώδης χαρακτήρας του που παρέσυρε τους ανώριμους και άπειρους αναβάτες να οδηγούν πολύ πιο ριψοκίνδυνα, και το γεγονός ότι ήταν σχετικά φθηνό (ουσιαστικά ήταν το πιο προσιτό βρωμόγκαζο που μπορούσε κάποιος να αποκτήσει) με αποτέλεσμα πολύ συχνά να πέφτει σε άπειρα, ανεγκέφαλα χέρια ανώριμων πιτσιρικάδων... Εδώ που τα λέμε και τα "correct" τέρατα της εποχής (κάτι Boldor, κάτι GPZ κλπ) δεν φάγανε λιγότερους...
    και αλλος ενας +1000

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VAGELIS GR
    Τα όσα λένε τώρα περι ασφάλειας πράγματι θα έπρεπε να έχεις το μιαλό σου στη μχανή όταν την οδηγούσες, τα λάθοι σου έπρεπε να είχες τα @-----@ να τα διορθώσεις μόνος σου αλιώς ερχόσουν σε επαφή με την άσφαλτο στην καλύτερη περίπτωση.
    οτι ισχυε απο την πρωτη μοτοσυκλετα της ιστοριας μεχρι σημερα

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της petani
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    158
    Να βοηθησω και γω στο μαθημα Αρχαιων Ελληνικων ......


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα(91).jpg 
Προβολές:	527 
Μέγεθος:	13,2 KB 
ID:	157252
    http://s21.photobucket.com/albums/b259/petani/?start=20

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της petani
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    158



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα(92).jpg 
Προβολές:	533 
Μέγεθος:	13,5 KB 
ID:	157253
    http://s21.photobucket.com/albums/b259/petani/?start=20

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της petani
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    158



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00399.jpg 
Προβολές:	530 
Μέγεθος:	37,1 KB 
ID:	157259
    http://s21.photobucket.com/albums/b259/petani/?start=20

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/06/2003
    Μηνύματα
    105
    Καλοκαιρι του 87 στον ωρωπο σε ηλικια 14ετων η πρωτη μου εμπειρια-ως συνεπιβατης- σε μηχανη ηταν με αυτο το μοντελο.Σε ολη την διαρκεια δεν εβγαλα μιλια απο τον φοβο μου κ παρακαλουσα να επιστρεψουμε γρηγορα πισω. οταν ο οδηγος μου με ρωτησε αν θελω κ αλλη βολτα πηρε απαντηση "προτιμω να κανω σουζες με το ΒΜΧ μου"

    Στην μεγαλη ευθεια προς χαλκουτσι κοντρες αν θυμαμαι καλα με tzr 250 η fzr 400 και μαλιστα ενας τσακιστηκε με αυτο.αν διαβαζεις φιλε ειμαι ο πιτσιρικας με το ποδηλατακι που με εβρισες τοτε επειδη κοιτουσα εκπληκτος το διαλυμενο μηχανακι σου

  9. #84
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    λιγο υπομονη θελει .......το Google εχει τιτλο γιαυτην YAMAHA RD 2009!
    ΟΧΙ πως θα την βαλουν να φτιαχνεται....
    (KENNY edition ol the manee!!!)




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yamaha_rd_350_2008.jpg 
Προβολές:	489 
Μέγεθος:	53,8 KB 
ID:	157352
    Accipere quam facere praestat injuriam

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της petani
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    158
    Aν αναγνωρισει κανενας την αφεντομουτσουναρα του μονο με πμ παρακαλω ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00444.jpg 
Προβολές:	479 
Μέγεθος:	38,9 KB 
ID:	157361
    http://s21.photobucket.com/albums/b259/petani/?start=20

  11. #86
    Καλησπέρα σε όλους.
    Κατά λάθος μπήκα και μάλλον έμεινα
    Μόλις διάβασα όλα αυτά που γράφετε με πήγατε πίσω 20 ολόκληρα χρόνια
    Είχα και εγώ ένα μηχανάκι RD 350 YPVS
    Το έφτιαχνα μόνος μου
    Ήταν παιδιά πύραυλος ήθελε χέρια και έντερα για να το καβαλήσεις το συγκεκριμένο.
    Σε 400 μέτρα 205 km.
    Αν έχει κανένας και θέλει μπορεί να κάνει κάποια φτιαξίματα αλλά θέλει μετά ψυχή για να το πάει.
    Το δικό μου είχε επάνω ARROW από την ρίζα
    Κεφαλή τελείως φλατ
    Πιστόνια από το παλιό το LC με πειραγμένες τις θυρίδες τους
    Ανοιγμένες θυρίδες στα κύλινδρο
    Τα ριντ ήταν μπογιασεν
    Ζιγλερ Ν.145
    Βελόνες από μπρούτζο τις είχα φτιάξη μόνος μου
    Μπουζί BR 10 ES τελείως ψυχρά
    Ηλεκτρονική από CBR 400 RR
    Ρεκτιφιέ στον δράκο στάδιο 3 ( Α 75)
    Αλυσίδα REGINA
    Ανάρτηση πίσω WHITE POWER
    Ελαστικά ΜΕ22S πίσω και LASER εμπρός
    Τα γρανάζια δεν τα θυμάμαι καλά απλά το εμπρός ήταν ποιο μεγάλο από το δικό του τρία δόντια πιστεύω.
    Λίγο τσιμπημένο το λαδάκι στην τρόμπα και η ταυτότητα πάντα στο στόμα.
    Αντίβαρα από άλλο κράμα (τα δικά του ήταν αλουμίνιο)
    Λάδια πάνω κάτω valvoline.
    Βρε τι μου θυμίσατε
    Και χρώμα θαλασσή άσπρο.

  12. #87

    rd350

    rd 350


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00850.jpg 
Προβολές:	318 
Μέγεθος:	38,2 KB 
ID:	172261
    rafz 750

    kawasaki z750
    bmw r 50 -- bmw r26
    moto guzzi v 50
    yamaha rd 500 - rd 350 ypvs - rd 350 lc
    yamaha tzr 250 --tdr 250

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha RD 350 LC Εξάτμιση
    από Nikos-YamahaRD στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2009, 10:42
  2. Yamaha Rd 350 ξανά στην παραγωγή;
    από dimitris volos στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2009, 11:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF