Σελίδα 40 από 137 ΠρώτοΠρώτο ... 3035363738394041424344455090 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 586 έως 600 από 2050

Θέμα: Xt 660 Z Aftermarket

  1. #586
    Άσχετο, αλλά συγχωρέστε με παιδιά για την ερώτηση το ΤΕΝΕRE Club που είναι?

  2. #587
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GusTenere
    Άσχετο, αλλά συγχωρέστε με παιδιά για την ερώτηση το ΤΕΝΕRE Club που είναι?
    Είσαι ήδη μέσα στο club ρε Gus.....εδώ στο Moto.gr στεγάζεται.....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  3. #588
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Είσαι ήδη μέσα στο club ρε Gus.....εδώ στο Moto.gr στεγάζεται.....
    Ξεχασες να του πεις για την συνδρομη ρε προεδρα....


























    ...πως θα βαλω και γω ο πτωχος το power & commander?? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  4. #589
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GusTenere
    Δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να πάθει πάντως μου είπαν ότι είναι επίφοβο. Σκέψου ότι το έχω πάρει και εγώ αλλά δεν το έχω τοποθετήσει μετά από αυτά που μου είπαν. Επίσης η DNA μέσα στις οδηγίες το αναφέρει ξεκάθαρα!

    "4. WARNING..!
    Fuel injection recalibration is absolutely necessary! Please use a Dynojet Powercommander or similar product to correct your fueling or else the bike will run lean and possible damage will occur."

    Δεν το διάβασες ή το ρίσκαρες?
    Δεν το διαβασα αλλα θα το ρισκαρω!!!
    Αμα ειναι να βγαλει κατι, ας το βγαλει τωρα που ειναι στην εγγυηση.
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  5. #590
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
    Δεν το διαβασα αλλα θα το ρισκαρω!!!
    Κάνε μ@λακίες...κάνε μ@λακίες......
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  6. #591
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Λοιπόν επανέρχομαι......

    Οι Remus Hexacone βγαίνουν όλες σε μήκος 40cm και με στόμιο από 54mm μέχρι 70mm, που ταιριάζει με τον συλλέκτη του Τενεκέ.(54mm)
    Το βάρος της είναι (η Carbon) 1.5 Kg , πράγμα που σημαίνει ότι το κέρδος θα είναι περίπου 5 κιλά αν τοποθετηθεί, και αν ο peskandritsos ζήγισε σωστά τα μανίσια.
    Τώρα γιατί η Remus ντε και καλά για το Tenere πουλάει διπλό σύστημα , τις Revolution GP , και ζητάει 950 Ε , νομίζω όλοι μπορούμε να καταλάβουμε.....την στιγμή μάλιστα που οι αντιπρόσωποι της δίνουν τις Hexacone για/από R1200GS μέχρι το 690 της KTM.....

    Αν δεχτούμε ότι στον συνάδελφο εν Yamaha , GusTenere , του πρότειναν από την Yamaha Σπηλιώτης, το συγκεκριμένο τελικό και τις ρυθμίσεις, τότε λογικά δεν θα έχει πρόβλημα με backpressure κ.λ.π.

    Gus ...πόσο σου πήρε ο εξατμισάς για τον καινούργιο σωλήνα και το λαμάκι για την στήριξη?
    Σε έναν που ρώτησα σήμερα ούτε λίγο ούτε πολύ ζήτησε 150-200 Ε...

    Από αυτό το λαμάκι θα χρειαστούμε μια φωτογραφία οπωσδήποτε , για να το δείξω στο μάστορα , να κάνει κάτι παρόμοιο.....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  7. #592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Λοιπόν επανέρχομαι......

    Οι Remus Hexacone βγαίνουν όλες σε μήκος 40cm και με στόμιο από 54mm μέχρι 70mm, που ταιριάζει με τον συλλέκτη του Τενεκέ.(54mm)
    Το βάρος της είναι (η Carbon) 1.5 Kg , πράγμα που σημαίνει ότι το κέρδος θα είναι περίπου 5 κιλά αν τοποθετηθεί, και αν ο peskandritsos ζήγισε σωστά τα μανίσια.
    Τώρα γιατί η Remus ντε και καλά για το Tenere πουλάει διπλό σύστημα , τις Revolution GP , και ζητάει 950 Ε , νομίζω όλοι μπορούμε να καταλάβουμε.....την στιγμή μάλιστα που οι αντιπρόσωποι της δίνουν τις Hexacone για/από R1200GS μέχρι το 690 της KTM.....

    Αν δεχτούμε ότι στον συνάδελφο εν Yamaha , GusTenere , του πρότειναν από την Yamaha Σπηλιώτης, το συγκεκριμένο τελικό και τις ρυθμίσεις, τότε λογικά δεν θα έχει πρόβλημα με backpressure κ.λ.π.

    Gus ...πόσο σου πήρε ο εξατμισάς για τον καινούργιο σωλήνα και το λαμάκι για την στήριξη?
    Σε έναν που ρώτησα σήμερα ούτε λίγο ούτε πολύ ζήτησε 150-200 Ε...

    Από αυτό το λαμάκι θα χρειαστούμε μια φωτογραφία οπωσδήποτε , για να το δείξω στο μάστορα , να κάνει κάτι παρόμοιο.....
    Κάτσε ρε προεδρα ,γιατί θα τρελαθούμε….

    Η REMUS επίσημα δίνει για το Τενερε ΔΙΠΛΗ …(900€)…
    Ο σπιλιοτης βάζει την ΜΟΝΗ…. (450€)….
    Η OTR (η μόνη που βγάζει επίσημα μόνη για τενερε) δίνει την ΜΟΝΗ 800€…

    Οι ερωτησεις είναι

    Είναι ΜΑΛΑΚΕΣ στην ΡΕΜΟΥΣ ???
    Είναι ΜΑΛΑΚΕΣ στην OTR???
    Είναι «γατί» ο σπιλιοτης ???
    Είναι ελληνική «μαιμουδια» ???

  8. #593
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos

    ...πως θα βαλω και γω ο πτωχος το power & commander?? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Σιγά μην βάλεις και το Mark's & Spencer......























    Σόρρυ για το σπάμ αλλά δεν άντεξα....

  9. #594
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs

    Είναι ΜΑΛΑΚΕΣ στην ΡΕΜΟΥΣ ???
    Όχι , απλά πονηροί...σου χρεώνουν δύο εξατμίσεις, όταν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με μία
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs

    Είναι ΜΑΛΑΚΕΣ στην OTR???
    Πιθανόν , όταν ζητάνε για τις Leovince 500 E και τις βρίσκεις με 390...???
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    Είναι «γατί» ο σπιλιοτης ???
    Πολύ πιθανόν, ας μας πει ο Gus...
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    Είναι ελληνική «μαιμουδια» ???
    I dont get your point here??
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  10. #595
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12


    I dont get your point here??
    Μαι ποιντ ις

    Ότι δεν έχω βρει πουθενά στο εξωτερικό να έχουν βάλει ΜΟΝΗ εργοστασιακά εγκεκριμένη εξάτμιση (πλην OTR)

    Μόνο κάποιες πατέντες από ιδιώτες , χωρίς να μπορούν να εγγυηθούν την ομαλή λειτουργία .

    Και ρωτάω ΞΑΝΑ

    Η λύση που δίνει ο σπιλιοτης , είναι εγκεκριμένη από την ΡΕΜΟΥΣ ή είναι Ελληνική «πατέντα» (στην «αργκο» «μαιμουδια» …)

  11. #596
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    Μαι ποιντ ις

    Ότι δεν έχω βρει πουθενά στο εξωτερικό να έχουν βάλει ΜΟΝΗ εργοστασιακά εγκεκριμένη εξάτμιση (πλην OTR)

    Μόνο κάποιες πατέντες από ιδιώτες , χωρίς να μπορούν να εγγυηθούν την ομαλή λειτουργία .

    Και ρωτάω ΞΑΝΑ

    Η λύση που δίνει ο σπιλιοτης , είναι εγκεκριμένη από την ΡΕΜΟΥΣ ή είναι Ελληνική «πατέντα» (στην «αργκο» «μαιμουδια» …)
    Μάλιστα.....

    για πες μου ρε George όμως......

    ....γιατί ντε και καλά , διπλό σύστημα εξαγωγής στο Tenere...??
    Από την ώρα μάλιστα, που το τελικό το μανίσιο δεν είναι τίποτε περισσότερο από ένα απλό καζανάκι , και τίποτε άλλο.
    Αν δεν τρελαθείς εντελώς , και πας και βάλεις κάνα αγωνιστικό ξετάποτο, μήκου 15cm , γιατί να εχεις πρόβλημα backpressure σε ψεκαστό μονοκύλινδρο...???


    ....γιατί η Akrapovits έβγαλε σύστημα εξαγωγής για το Tenere , την ίδια ώρα και στιγμή που κυκλοφόρησε το μοντέλο...και μάλιστα σε συνεργασία με τη Yamaha , έτσι ώστε να τις παίρνεις μόνο από αυτήν....? (Άσε την κ@λοφαρδία του Ταμία , αυτή δεν πιάνεται )
    Στείλε για πλάκα ένα mail στην Ακρα , και ζήτα τους διαθεσιμότητα και χρόνο παράδοσης για Tenere. Θα τρελαθείς στο γέλιο....Ρώτα στην Yamaha , θα στις φέρουν από χθες..




    .....όπως και....

    .... γιατί κανείς δεν λέει , ότι ο ήχος της μηχανής βελτιώνεται κατακόρυφα με μηδέν σκασίματα, βάζοντας μια απλή γ@μημένη αλενόβιδα στο AIS.....και πάνε και σου πουλάνε , ολόκληρο ΚΙΤ από ΥΖ, αξίας 50 Ε και πάνω....??


    .....γιατί άλλο Power Commander στα μοντέλα του 08 , και άλλο στα 09....? Τί αλλαξε η Yamaha , πέρα από χρωματισμούς και σέλα....κάνα τσιπάκι στον εγκέφαλο...??

    ......γιατί ανάκληση στη Γερμανία και όχι στην Ελλάδα...??

    ......γιατί ζητάει η Yamaha κοντά 1000 Ε για τριπλέτα , που δεν σε αφήνει κιόλας να βάλεις και τα τρία κουτιά μαζι, και που είναι και μόνο 30lt οι πλαινές, και χαλάει και η κλειδαριά στο αψε - σβήσε...???


    Εεεε....γιατί...????

    Χώνεις πάνω την Remus, τραβάς μια καυσανάληση , μη τυχών έχεις πολύ πλούσιο και κάψεις τις εξαγωγής, αν χρειαστεί τραβάς και μια ρύθμιση το μείγμα και τέλος...
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  12. #597
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Μάλιστα.....

    για πες μου ρε George όμως......

    ....γιατί ντε και καλά , διπλό σύστημα εξαγωγής στο Tenere...??
    Από την ώρα μάλιστα, που το τελικό το μανίσιο δεν είναι τίποτε περισσότερο από ένα απλό καζανάκι , και τίποτε άλλο.
    Αν δεν τρελαθείς εντελώς , και πας και βάλεις κάνα αγωνιστικό ξετάποτο, μήκου 15cm , γιατί να εχεις πρόβλημα backpressure σε ψεκαστό μονοκύλινδρο...???


    Χώνεις πάνω την Remus, τραβάς μια καυσανάληση , μη τυχών έχεις πολύ πλούσιο και κάψεις τις εξαγωγής, αν χρειαστεί τραβάς και μια ρύθμιση το μείγμα και τέλος...
    Ρε Αnty τι να σου πω…
    Μηχανικός δεν είμαι…
    Καταλαβαίνω ότι όλες οι εταιρίες θέλουν να μας τα αρπάξουν όπως μπορούν..

    Όμως , δεν καταλαβαίνω γιατί βάζουν διπλές εξατμίσεις από την στιγμή που μπορούν να βάζουν μόνες….
    Γιατί διπλασιάζουν το κόστος τους ???

    Υπάρχει κάποιος τεχνικός λόγος γι αυτό ???

  13. #598
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    Ρε Αnty τι να σου πω…
    Μηχανικός δεν είμαι…
    Καταλαβαίνω ότι όλες οι εταιρίες θέλουν να μας τα αρπάξουν όπως μπορούν..

    Όμως , δεν καταλαβαίνω γιατί βάζουν διπλές εξατμίσεις από την στιγμή που μπορούν να βάζουν μόνες….
    Γιατί διπλασιάζουν το κόστος τους ???

    Υπάρχει κάποιος τεχνικός λόγος γι αυτό ???
    Το κόστος είναι ελάχιστο.....απλά πρώτα σχεδιάζουν τις μοτόρες οι διακοσμητές , και μετά αρχίζουν οι μηχανικοί.Οι εξατμήσεις θέμα αισθητικής και μόνο είναι........
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  14. #599
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Λοιπόν επανέρχομαι......

    Οι Remus Hexacone βγαίνουν όλες σε μήκος 40cm και με στόμιο από 54mm μέχρι 70mm, που ταιριάζει με τον συλλέκτη του Τενεκέ.(54mm)
    Το βάρος της είναι (η Carbon) 1.5 Kg , πράγμα που σημαίνει ότι το κέρδος θα είναι περίπου 5 κιλά αν τοποθετηθεί, και αν ο peskandritsos ζήγισε σωστά τα μανίσια.
    Τώρα γιατί η Remus ντε και καλά για το Tenere πουλάει διπλό σύστημα , τις Revolution GP , και ζητάει 950 Ε , νομίζω όλοι μπορούμε να καταλάβουμε.....την στιγμή μάλιστα που οι αντιπρόσωποι της δίνουν τις Hexacone για/από R1200GS μέχρι το 690 της KTM.....

    Αν δεχτούμε ότι στον συνάδελφο εν Yamaha , GusTenere , του πρότειναν από την Yamaha Σπηλιώτης, το συγκεκριμένο τελικό και τις ρυθμίσεις, τότε λογικά δεν θα έχει πρόβλημα με backpressure κ.λ.π.

    Gus ...πόσο σου πήρε ο εξατμισάς για τον καινούργιο σωλήνα και το λαμάκι για την στήριξη?
    Σε έναν που ρώτησα σήμερα ούτε λίγο ούτε πολύ ζήτησε 150-200 Ε...

    Από αυτό το λαμάκι θα χρειαστούμε μια φωτογραφία οπωσδήποτε , για να το δείξω στο μάστορα , να κάνει κάτι παρόμοιο.....
    Κύριε Πρόεδρα,
    Για την τοποθέτηση της Remus Hexacone ο εξατμισάς μου πήρε 50 Ευρώ συμπεριλαμβανομένου και του συλλέκτη-σωλήνα και του λαμακίου που έφτιαξε επιτόπου και τον βοήθησε να τοποθετήσει την εξάτμιση όπου ήθελα. Θα τραβήξω φωτό και θα τις ανεβάσω.

    Τώρα όσον αφορά το γιατί δίνουν 2 εξατμίσεις αντί για 1 από τη στιγμή που υπάρχει μία σωλήνα εξαγωγής νομίζω για εμπορικούς και αισθητικούς λόγους. Άλλωστε όπως είπε και ο κ.Πρόεδρας και από μαμά ένα καζανάκι φοράει με 2 τρύπες. Πάντως το μηχανάκι δουλεύει άψογα.

    Επίσης ναι είναι πατέντα Σπηλιώτης αλλά γιατί να μην δουλεύει από την στιγμή που η ίδια εξατμιση μονή εξυπηρετει ανάγκες κινητήρα FZ1000 να μην μπορεί να εξυπηρετήσει έναν 660? Απλά τους εμπιστεύθηκα γιατί μου φαίνεται λογικό. Επίσης ενώ έχουν καυσαναλυτή μου είπαν πως δεν χρειάζεται καν να κάνω καυσανάλυση.

  15. #600
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Το κόστος είναι ελάχιστο.....απλά πρώτα σχεδιάζουν τις μοτόρες οι διακοσμητές , και μετά αρχίζουν οι μηχανικοί.Οι εξατμήσεις θέμα αισθητικής και μόνο είναι........
    Καλά αυτό γίνεται στάνταρ!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για Xt 660 R!!
    από fasma στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2006, 17:07
  2. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF