Σήμερα, χαζεύοντας το ελληνικό site της Honda, πάτησα πάνω στο STX 1300 Paneuropean. Υπάρχει ένα λινκ που σου επιτέπει να κατεβάσεις το Owners Manual του συγκεκριμένου μοντέλου. Το κατέβασα και άρχισα να το "ξεφυλλίζω".

Και το μάτι μου πάει στην εξής φράση (σελ. 55): "Οταν αντικαθιστάτε τα ελαστικά, να χρησιμοποιείτε μόνο τα συνιστώμενα ελαστικά, όπως αναγράφεται στην ετικέτα πληροφοριών για τα ελαστικά. Η χρήση άλλων ελαστικών, στο μοντέλο που διαθέτει ABS, μπορεί να προκαλέσει βλάβη στη σωστή λειτουργία του ABS"

Και παρακάτω αναφέρει (σελ. 85): "Ο εγκέφαλος του ABS λειτουργεί συγκρίνοντας την ταχύτητα των τροχών. Τα ακατάλληλα ελαστικά μπορούν να επηρεάσουν την ταχύτητα των τροχών και ενδέχεται να "μπερδέψουν" τον εγκέφαλο του ABS"

Εκείνο που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι όταν αλλάζουμε λάστιχα σε μοτοσυκλέτα που διαθέτει ABS, πρέπει να βάζουμε ΠΑΝΤΟΤΕ της ίδιας διάστασης λάστιχα (όχι π.χ. με διαφορετικό προφίλ).

Εννοείται ότι δεν έχει σημασία η μάρκα του ελαστικού. Σημασία έχουν οι διαστάσεις του.

Αλλάζοντας το προφίλ του ελαστικού αλλάζει η όλη διάμετρος της ρόδας.

Ετσι, αν εγώ στο Transalp 700, που φοράει πίσω ελαστικό 130/80R17 (όπου "80" είναι το προφίλ του ελαστικού, δηλ. το προφίλ του είναι το 80% του πλάτους του ελαστικού, του 130), αλλάξω το λάστιχο και βάλω ένα 130/90R17, το αποτέλεσμα θα είναι να έχω "μεγαλύτερης διαμέτρου ρόδα", αφού το πλαϊνό προφίλ του νέου μου ελαστικού θα είναι το 90% του πλάτους του. Με άλλα λόγια θα έχω πλέον πιο μεγάλη σε διάμετρο ρόδα, έστω κι αν η ζάντα μου παραμένει η ίδια (17 ιντσών). Το αποτέλεσμα θα είναι να περιστρέφεται ο τροχός πιο αργά από ό,τι πριν (αφού θα είναι μεγαλύτερος πλέον με το ψηλότερου προφίλ ελαστικό), μπερδεύοντας πιθανώς το ABS.

Αντίθετα, η τυχόν αλλαγή του ελαστικού με άλλο μεγαλύτερου πλάτους πέλματος δε νομίζω να έχει επιπτώσεις στο θέμα της λειτουργίας του ABS. Βέβαια, το πιο φαρδύ σε πέλμα ελαστικό ίσως να επηρεάσει την οδική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας ή και την κατανάλωσή της αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.[I]