Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΜΑΛΛΟΝ....help!!!

  1. #1

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΜΑΛΛΟΝ....help!!!

    Μαγκες αν ξερει καποιος ας με βοηθησει λιγο.Τωρα τελευταια εχω ασχοληθει με αγορες απο το ιντερνετ και συγκεκριμενα απο ebay.Ποτε ομως δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε με την μεταφορικη ουτε με τελωνειο.Για την ακριβεια εχω αγορασει 2 shoei x-11 και μια puig ζελατινα.Οι τιμες για τα shoei ηταν 350 και 400 ευρω αντιστοιχα,οσο για την ζελατινα 70 ευρω.Ολα αυτα ηρθαν στο σπιτι μου στην ωρα τους και χωρις καμια αλλη επιβαρυνση απο την αξια και τα εξοδα αποστολης(ουτε ενοχληση απο τελωνειο)και τα παρελαβα με usps.Στις 18 δεκεμβριου παραγγειλα 2 τελικα yoshimura,απο τις 27 δεκεμβριου ειναι κολλημενα στο τελωνειο οπως λεει το site της usps.Μιλησα με τελωνειακο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο στο τελωνειο και πως τα δεματα την ωρα που πανε στο τελωνειο τα ελεγχουν και τα δινουν παλι πισω στην μεταφορικη εταιρια για να πανε στους παραληπτες.Απο τα ταχυδρομεια μου λενε οτι ειναι ακομα στο τελωνειο για να πεσει το χαρατσι και μετα θα ειδοποιηθω για την παραλαβη,αλλα αγνωστο ποτε.Ξεχασα να πω οτι το κοστος με τα μεταφορικα ειναι 640 ευρω.Μηπως εχει καποιος ιδεα τι παιζει σε αυτη την περιπτωση και που πρεπει να απευθυνθω?Και το χαρατσι αυτο πως βγαινει??


  2. #2
    Vroum Vroum μέλος Το avatar του/της native
    Εγγραφή
    04/04/2008
    Μηνύματα
    51
    Ξέρω να σου πω μόνο για το χαράτσι αλλά όχι πολλά...


    Από τι θυμάμαι στο ζυγίζουν και πληρώνεις κάποια χ χρήματα για κάθε κιλό του προιόντος..


    Το θέμα είναι πως με usps κόλλησε στο τελωνίο. Δεν είχες κάνει κάποια συνεννόηση με τον πωλητή να στο δηλώσει σαν δώρο η σαν αγορά κάτω των 60$??
    Πόσο μου λείπουν οι 2 ρόδες και η αίσθηση του κράνους στο κεφάλι μου...

  3. #3

    Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΜΑΛΛΟΝ....help!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από CostasR1
    Μαγκες αν ξερει καποιος ας με βοηθησει λιγο.Τωρα τελευταια εχω ασχοληθει με αγορες απο το ιντερνετ και συγκεκριμενα απο ebay.Ποτε ομως δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε με την μεταφορικη ουτε με τελωνειο.Για την ακριβεια εχω αγορασει 2 shoei x-11 και μια puig ζελατινα.Οι τιμες για τα shoei ηταν 350 και 400 ευρω αντιστοιχα,οσο για την ζελατινα 70 ευρω.Ολα αυτα ηρθαν στο σπιτι μου στην ωρα τους και χωρις καμια αλλη επιβαρυνση απο την αξια και τα εξοδα αποστολης(ουτε ενοχληση απο τελωνειο)και τα παρελαβα με usps.Στις 18 δεκεμβριου παραγγειλα 2 τελικα yoshimura,απο τις 27 δεκεμβριου ειναι κολλημενα στο τελωνειο οπως λεει το site της usps.Μιλησα με τελωνειακο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο στο τελωνειο και πως τα δεματα την ωρα που πανε στο τελωνειο τα ελεγχουν και τα δινουν παλι πισω στην μεταφορικη εταιρια για να πανε στους παραληπτες.Απο τα ταχυδρομεια μου λενε οτι ειναι ακομα στο τελωνειο για να πεσει το χαρατσι και μετα θα ειδοποιηθω για την παραλαβη,αλλα αγνωστο ποτε.Ξεχασα να πω οτι το κοστος με τα μεταφορικα ειναι 640 ευρω.Μηπως εχει καποιος ιδεα τι παιζει σε αυτη την περιπτωση και που πρεπει να απευθυνθω?Και το χαρατσι αυτο πως βγαινει??

    Τι ακριβως μνμ σου βγαζει στο σιτε της usps??Συνήθως λεει οτι στις ταδε του μηνα εφτασε Ελλαδα!!

  4. #4
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Μην σκας φιλε ,ακομα ειναι νωρις επεσαν οι γιορτες στην μεση.Και ο κολλητος μου εχει κανει παραγγελια πλαστικα κινεζικα πιο νωρις απο εσενα αλλα αργουν λογω των γιορτων.
    Keep spamming!!!:a13:

  5. #5

    Re: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΜΑΛΛΟΝ....help!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sterba2
    Τι ακριβως μνμ σου βγαζει στο σιτε της usps??Συνήθως λεει οτι στις ταδε του μηνα εφτασε Ελλαδα!!
    Πληκρολογοντας το tracing number μου βγαζει αυτο εδω:

    Into Foreign Customs, December 27, 2008, 11:26 am, GREECE
    Arrived Abroad, December 27, 2008, 7:44 am, GREECE
    International Dispatch, December 21, 2008, 7:07 pm, ISC LOS ANGELES CA (USPS)
    Electronic Shipping Info Received, December 19, 2008

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από native
    Ξέρω να σου πω μόνο για το χαράτσι αλλά όχι πολλά...


    Από τι θυμάμαι στο ζυγίζουν και πληρώνεις κάποια χ χρήματα για κάθε κιλό του προιόντος..


    Το θέμα είναι πως με usps κόλλησε στο τελωνίο. Δεν είχες κάνει κάποια συνεννόηση με τον πωλητή να στο δηλώσει σαν δώρο η σαν αγορά κάτω των 60$??

    Και εγω ειχα ακουσει οτι με usps δεν υπαρχει προβλημα σε θεμα τελωνειου,αλλα μιλησα πριν με ενα απο τις ταχυμεταφορες στο Eλ.Βενιζελος και μου ειπε οτι ειναι μεγαλο το ποσο και για αυτο πρεπει να εχει κρατηθει στο τελωνειο.οσο για το χαρατσι λεει οτι ειναι το 25% της αναγραφομενης τιμης του πακετου συν κατι εξοδα που δεν καταλαβα και μαλιστα μετα τις 14 Ιανουαριου.με τον πωλητη δεν εκανα καμια συννενοηση γιατι βασιστικα στις αλλες αγορες που δεν ειχα κανενα προβλημα γιατι και εκει τα ποσα ηταν μεγαλα.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Μην σκας φιλε ,ακομα ειναι νωρις επεσαν οι γιορτες στην μεση.Και ο κολλητος μου εχει κανει παραγγελια πλαστικα κινεζικα πιο νωρις απο εσενα αλλα αργουν λογω των γιορτων.

    Μακαρι να ειναι ετσι αλλα κολλαω που παραγγειλα την ζελατινα αργοτερα απο την εξατμιση και εφτασε πρωτη και μεσα στις γιορτες!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της djspy21
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    171
    Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ !

    Έχω παραγγείλει απο εξωτερικό και έχει φτάσει στην Ελλάδα απο 6 Δεκεμβρρίου! Όπως λέει και στο site "6-Dec-2008 Greece Pending customs inspection."

    Δηλαδή είναι ένα μήνα στο τελωνείο ! ΕΛΕΟΣ !

    Έχω πολλά τηλέφωνα να σου δώσω.....γιατί έχω ξεσκιστεί αυτές τις μέρες να δώ που είναι το δέμα μου!

    Το συμπέρασμα...........ακόμα δεν ξέρω που είναι! Ένας αρμόδιος να μου πεί με υπευθυνότητα κάτι, που είναι, ήρθε, χάθηκε,,,,,, δεν βρέθηκε!

    Η Ταχυμεταφορική πετάει το μπαλάκι στο τελωνείο! Συγκεκριμένα μου είπαν: Είναι στο τελωνέιο και λόγω φόρτου εργασίας δεν το έχουν εκτελωνίσει ακόμα!

    Στο Τελωνείο : Εμείς εδώ δεν έχουμε αποθήκες, και δεν κρατάμε δέματα!Το έχουν τα ΕΛΤΑ !
    άλλη απάντηση στο Τελωνείο σήμερα που ξαναπήρα : σιγά μην κάθομαι να ψάχνω σε τι κατάσταση και που βρίσκεται το δέμα του καθενός! Ποίος σας έδωσε το τηλέφωνο αυτό? Να πάρεται στο 2103538116....... !

    .........παρεπιπτόντως αυτό το τηλέφωνο δίνουν και στα ΕΛΤΑ της εκάστοτε περιόχης που πήγα και ρώτησα,,,,,,και το αποτέλεσμα έχω πάρει 40 φορές και δεν το εχει σηκώσει κανείς!

    Ελλάδα το μεγάλειο σου....!



  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
    Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ !

    Έχω παραγγείλει απο εξωτερικό και έχει φτάσει στην Ελλάδα απο 6 Δεκεμβρρίου! Όπως λέει και στο site "6-Dec-2008 Greece Pending customs inspection."

    Δηλαδή είναι ένα μήνα στο τελωνείο ! ΕΛΕΟΣ !

    Έχω πολλά τηλέφωνα να σου δώσω.....γιατί έχω ξεσκιστεί αυτές τις μέρες να δώ που είναι το δέμα μου!

    Το συμπέρασμα...........ακόμα δεν ξέρω που είναι! Ένας αρμόδιος να μου πεί με υπευθυνότητα κάτι, που είναι, ήρθε, χάθηκε,,,,,, δεν βρέθηκε!

    Η Ταχυμεταφορική πετάει το μπαλάκι στο τελωνείο! Συγκεκριμένα μου είπαν: Είναι στο τελωνέιο και λόγω φόρτου εργασίας δεν το έχουν εκτελωνίσει ακόμα!

    Στο Τελωνείο : Εμείς εδώ δεν έχουμε αποθήκες, και δεν κρατάμε δέματα!Το έχουν τα ΕΛΤΑ !
    άλλη απάντηση στο Τελωνείο σήμερα που ξαναπήρα : σιγά μην κάθομαι να ψάχνω σε τι κατάσταση και που βρίσκεται το δέμα του καθενός! Ποίος σας έδωσε το τηλέφωνο αυτό? Να πάρεται στο 2103538116....... !

    .........παρεπιπτόντως αυτό το τηλέφωνο δίνουν και στα ΕΛΤΑ της εκάστοτε περιόχης που πήγα και ρώτησα,,,,,,και το αποτέλεσμα έχω πάρει 40 φορές και δεν το εχει σηκώσει κανείς!

    Ελλάδα το μεγάλειο σου....!



    Μια απο τα ιδια!!!Το ιδιο τηλεφωνο μου εδωσαν και εμενα και με εστελναν απο τον ενα στον αλλο,μεχρι που πηρα σε αυτο 2103538144 που ειναι ο πιο αρμοδιος απο τον προηγουμενο,και μου ειπε να περμενω μεχρι της 14 του μηνα για να εκτελωνησουν.Πως γινετε να μην κρατανε δεματα και μετα να σου λενε περιμενε 10 μερες να τα εκτελωνησουμε δεν μπορω να το καταλαβω!!!Υ Π Ο Μ Ο Ν Η!!!


  10. #10
    ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ..... .. Το avatar του/της Thrakiotis
    Εγγραφή
    11/06/2008
    Μηνύματα
    105
    δεν θελω να στεναχωρησω κανεναν σας αλλα το χαρατσι δεν εχει να κανει ΟΥΤΕ με τα κιλα αλλα ΟΥΤΕ με την τιμη που θα δηλωσει ο πωλητης...
    αν κρατηθουν τελωνειο ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ απο καποιον τελωνειακο οτι θα πρεπει να φορολογηθουν , μονο τοτε να ανησυχησετε..
    Με USPS ειναι λιγο χλωμο να γινει φορολογηση τους γιατι δεν διαθετει δικους της τελωνειακους, οπως ολα τα υπολοιπα ΚΟΥΡΙΕΡ.
    Επισης "οποιοδηποτε δεμα με αξια ανω των 21ευρω φορολογειται"
    Πριν απο ενα μηνα περασα την ψυχρολουσια της φορολογησης.
    Τωρα, εσυ επεσες στην περιπτωση..απο αρχες Δεκ αρχιζει το κλεισιμο του ετους και η απογραφη...
    προφανως καπου εχουν παραπεσει, σε καποια αποθηκη και μεχρι να ερθει η σειρα τους θα σου δινει status οτι ειναι κολλημενα τελωνειο.

    Μην αγχωνεσαι..εγω για ενα προιον 250$ δηλωμενο $40 πληρωσα μονο 97ευρω!!! γιατι πηγα και εκανα εκτελωνισμο μονος μου, αν το αναλαμβανε καποιος εκτελωνιστης ηθελε αμοιβη 102!!!!!ευρω +τα υπολοιπα 97...

    ΕΛΛΑΔΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΦΑΝΑΡΙ TDM900 http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=103236
    TDM900 Link: http://tdm900.webs.com/
    Πωλούνται για TDM900:
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=97542

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Thrakiotis
    δεν θελω να στεναχωρησω κανεναν σας αλλα το χαρατσι δεν εχει να κανει ΟΥΤΕ με τα κιλα αλλα ΟΥΤΕ με την τιμη που θα δηλωσει ο πωλητης...
    αν κρατηθουν τελωνειο ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ απο καποιον τελωνειακο οτι θα πρεπει να φορολογηθουν , μονο τοτε να ανησυχησετε..
    Με USPS ειναι λιγο χλωμο να γινει φορολογηση τους γιατι δεν διαθετει δικους της τελωνειακους, οπως ολα τα υπολοιπα ΚΟΥΡΙΕΡ.
    Επισης "οποιοδηποτε δεμα με αξια ανω των 21ευρω φορολογειται"
    Πριν απο ενα μηνα περασα την ψυχρολουσια της φορολογησης.
    Τωρα, εσυ επεσες στην περιπτωση..απο αρχες Δεκ αρχιζει το κλεισιμο του ετους και η απογραφη...
    προφανως καπου εχουν παραπεσει, σε καποια αποθηκη και μεχρι να ερθει η σειρα τους θα σου δινει status οτι ειναι κολλημενα τελωνειο.

    Μην αγχωνεσαι..εγω για ενα προιον 250$ δηλωμενο $40 πληρωσα μονο 97ευρω!!! γιατι πηγα και εκανα εκτελωνισμο μονος μου, αν το αναλαμβανε καποιος εκτελωνιστης ηθελε αμοιβη 102!!!!!ευρω +τα υπολοιπα 97...

    ΕΛΛΑΔΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
    Τι λες ΤΩΡΑ!! 97 ευρω τελωνειο για δηλωμενη αξια 40!!!

  12. #12
    ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ..... .. Το avatar του/της Thrakiotis
    Εγγραφή
    11/06/2008
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sterba2
    Τι λες ΤΩΡΑ!! 97 ευρω τελωνειο για δηλωμενη αξια 40!!!
    ασε φιλε...
    ακομα κλαιω....
    το βλεπω και κλαιω...
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΦΑΝΑΡΙ TDM900 http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=103236
    TDM900 Link: http://tdm900.webs.com/
    Πωλούνται για TDM900:
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=97542

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της djspy21
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    171
    Φίλε "Thrakiotis", μου φτιαξες το κέφι....χιχιχι! Εντάξει δεν φταίς εσύ!

    Να σε ρωτήσω ...πού ειναι αυτό το @#$%-τελωνέιο?

    Ξέρουμε διεύθυνση?

    Δηλαδή δεν μπορώ εγώ τώρα να πάω να αναζητήσω το δέμα μου, και να μου το δώσουνε? Και ας πλήρωσω και τον εκτελωνισμό,,αρκέι να μας πούνε πως τον υπολογίζουν τον φόρο! Δηάδή το πίσω φανάρι που έχω παραγγείλει για την R6,,ξέρουν πόσο κάνει?

  14. #14
    ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ..... .. Το avatar του/της Thrakiotis
    Εγγραφή
    11/06/2008
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
    Φίλε "Thrakiotis", μου φτιαξες το κέφι....χιχιχι! Εντάξει δεν φταίς εσύ!

    Να σε ρωτήσω ...πού ειναι αυτό το @#$%-τελωνέιο?

    Ξέρουμε διεύθυνση?

    Δηλαδή δεν μπορώ εγώ τώρα να πάω να αναζητήσω το δέμα μου, και να μου το δώσουνε? Και ας πλήρωσω και τον εκτελωνισμό,,αρκέι να μας πούνε πως τον υπολογίζουν τον φόρο! Δηάδή το πίσω φανάρι που έχω παραγγείλει για την R6,,ξέρουν πόσο κάνει?
    το Τελωνειο ειναι στο Ελ. Βενιζελος...
    αλλα για ενα φαναρι μην αγχωνεσαι, ασε που δεν παιζει να πληρωσεις γιατι θα σε ειχαν ειδοποιησει ηδη. Ειναι υποχρεωμενοι, γιατι αν δεν πας να το παραλαβεις σε βαζουν και πληρωνεις και αποθηκευτρα 6ευρω/μερα, απο τη στιγμη της ενημερωσης...
    Δεν παιζει να πληρωσεις μια!! Το φαναρι κοστιζε ποσο ?απο $49-69, σωστα?
    εδω αντε να το κοστολογουν 80-110ευρω...

    Ρε συ, απλα πεσατε στις γιορτες (αν και εμενα μου ηρθαν ολες οι παραγγελιες κανονικα)..
    Περιμενετε λιγο...Με USPS ολα καλα θα πανε
    και μονος σου να πας δεν παιζει να το βρεις..πρεπει οπωσηποτε να το παραλαβει το τελωνειο γιατι αυτο κανει την παγια χρεωση των 6ευρω σε καθε εισαγομενο αντικειμενο πλην Ε.Ε..

    Απλα περιμενε
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΦΑΝΑΡΙ TDM900 http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=103236
    TDM900 Link: http://tdm900.webs.com/
    Πωλούνται για TDM900:
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=97542

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Thrakiotis
    το Τελωνειο ειναι στο Ελ. Βενιζελος...
    αλλα για ενα φαναρι μην αγχωνεσαι, ασε που δεν παιζει να πληρωσεις γιατι θα σε ειχαν ειδοποιησει ηδη. Ειναι υποχρεωμενοι, γιατι αν δεν πας να το παραλαβεις σε βαζουν και πληρωνεις και αποθηκευτρα 6ευρω/μερα, απο τη στιγμη της ενημερωσης...
    Δεν παιζει να πληρωσεις μια!! Το φαναρι κοστιζε ποσο ?απο $49-69, σωστα?
    εδω αντε να το κοστολογουν 80-110ευρω...

    Ρε συ, απλα πεσατε στις γιορτες (αν και εμενα μου ηρθαν ολες οι παραγγελιες κανονικα)..
    Περιμενετε λιγο...Με USPS ολα καλα θα πανε
    και μονος σου να πας δεν παιζει να το βρεις..πρεπει οπωσηποτε να το παραλαβει το τελωνειο γιατι αυτο κανει την παγια χρεωση των 6ευρω σε καθε εισαγομενο αντικειμενο πλην Ε.Ε..

    Απλα περιμενε
    Δηλαδη αν ηταν να πληρωσω καποιο φορο θα με ειχαν ειδοποιηση απο την πρωτη στιγμη που το παρελαβε το τελωνειο?δηλαδη απο της 27 Δεκεμβριου που λεει οτι ειναι στο τελωνειο θα ειχε παιχτει ειδοποιηση ετσι?οποτε μπορω να πιστευω οτι ειναι θεμα γιορτων,γιατι σε αλλη περιπτωση μου φαινετε οτι θα βλαστημαω την ωρα και την στιγμη που τις παραγγειλα!!!
    Αν σε περιπτωση πανε στραβα και θελω να κανω μονος μου εκτελωνισμο τι βηματα ακολουθω??

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF