Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Abs σε μεγαλες κυβισμου μηχανες

  1. #1

    Abs σε μεγαλες κυβισμου μηχανες

    Παιδια καλησπέρα.

    Μπορειτε να μου πείτε γιατι δεν συνιθιζετε ή δεν βαζουν σε μεγαλου κυβισμου μηχανές ABS?
    Για παραδειγμα το VSTROM το 650 απο το 1000. Λογου βαρους? Δεν νομιζω

    και κατα πόσο επικυνδινο ειναι αμα μια μηχανη ON-OFF τωv 1200 cc δεν εχει ABS?

    Σας ευχαριστω

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559

    Re: Abs σε μεγαλες κυβισμου μηχανες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jeddah81
    Παιδια καλησπέρα.

    Μπορειτε να μου πείτε γιατι δεν συνιθιζετε ή δεν βαζουν σε μεγαλου κυβισμου μηχανές ABS?
    Για παραδειγμα το VSTROM το 650 απο το 1000. Λογου βαρους? Δεν νομιζω

    και κατα πόσο επικυνδινο ειναι αμα μια μηχανη ON-OFF τωv 1200 cc δεν εχει ABS?

    Σας ευχαριστω
    Δεν μπορω να σου απαντησω στο 'γιατι οχι'. Αλλα απο προσωπικη εμπειρια σε bmw με telelever, το βρισκω ακρως επικινδυνο να μην εχει, στους δρομους της αθηνας.

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167

    Re: Re: Abs σε μεγαλες κυβισμου μηχανες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Δεν μπορω να σου απαντησω στο 'γιατι οχι'. Αλλα απο προσωπικη εμπειρια σε bmw με telelever, το βρισκω ακρως επικινδυνο να μην εχει, στους δρομους της αθηνας.
    To Τelelever λόγω σχεδιασμού απαιτεί να εχει ABS η μοτοσυκλέτα, καθως η ανάρτηση απλά δεν λειτουργεί οταν δεν γυρίζει ο τροχός.
    Δεν ειναι καλό παράδειγμα μια και είναι ειδική περίπτωση.

    jeddah81
    Σήμερα και μικρότερου κυβισμού εχουν ABS, και το Vstrom 650 που αναφέρεις βγαίνει και με ABS.

    Tωρα για το αν ειναι επικινδυνο να μην εχεις ABS τι να σου πω.
    Ποτέ δεν είχα μοτοσυκλέτα με ABS και δεν είχα πρόβλημα. Ισα ισα που ειχα πρόβλημα οταν καβάλησα μοτοσυκλέτα με ABS και δεν σταμάταγε όπως ηθελα.
    Εχω ακούσει όμως κι αλλους οι οποίοι εχουν την αντίθετη άποψη.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Abs σε μεγαλες κυβισμου μηχανες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jeddah81
    Παιδια καλησπέρα.

    Μπορειτε να μου πείτε γιατι δεν συνιθιζετε ή δεν βαζουν σε μεγαλου κυβισμου μηχανές ABS?
    Για παραδειγμα το VSTROM το 650 απο το 1000. Λογου βαρους? Δεν νομιζω

    και κατα πόσο επικυνδινο ειναι αμα μια μηχανη ON-OFF τωv 1200 cc δεν εχει ABS?

    Σας ευχαριστω

    Το VSTROM1000 δεν έχει ABS γιατί πλέον δεν παράγεται... Η παραγωγή του έχει σταματήσει ουσιαστικά από τις αρχές του 2008 και αυτά που πουλιούνται καινούργια είναι αυτά που έχουν μείνει στοκ - γιαυτό και η χαμηλή τιμή τους...Φαντάζομαι ότι ο αντικαταστάτης του όποτε και αν ανακοινωθεί θα έχει...

    Πάντως ενημερωτικά σου λέω ότι τα σχετικά αδύναμα φρένα του συγκεκριμένου (διπίστονες γαρ...) κάνουν την παρουσία του ABS λιγότερο επιβεβλημένη σε σχέση με άλλα μηχανάκια...

  5. #5
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Το V-Strom 1000 αποτελεσε την εξαιρεση στα μεγαλα on-off, αφου ηταν το μονο που δεν εξοπλιζοταν με ABS...

    ακομα και το LC8 990 Adv της KTM εχει πλεον ABS.

    Ουτε μια μοτοσικλετα χωρις ABS ειναι επικινδυνη, αλλα ουτε και μια που εχει συστημα αντιμπλοκαρισματος σημαινει οτι σου επιτρεπε να κανεις οτι σου καπνισει προσταευοντας σε απολυτα.

    Τωρα υπαρχουν ενα καρο παραδειγματα απο μεγαλου κυβισμου μοτοσικλετες σε αλλες κατηγοριες που εξοπλιζοντια με ABS...εδω βαλανε ABS ακομα και στα CBR1000/600RR...

    Εγω οδηγωντας μια μοτοσικλετα με ABS, για περισσοτερα απο 4 χρονια, δεν ειχα καποιο προβλημα, αντιθετως μπορω να πω οτι με εσωσε απο χαζοπτωσεις η χαζοτρομαρες....

    Δεν ειναι πανακεια το ABS, ακομα και αν εχει η μοτοσικλετα τετοιο, θα πρεπει να φρεναρεις σαν να μην ειχε.

    Αυτο πιστευω ειναι μια βασικη αρχη και κανονας.

  6. #6
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559

    Re: Re: Re: Abs σε μεγαλες κυβισμου μηχανες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    To Τelelever λόγω σχεδιασμού απαιτεί να εχει ABS η μοτοσυκλέτα, καθως η ανάρτηση απλά δεν λειτουργεί οταν δεν γυρίζει ο τροχός.
    Δεν ειναι καλό παράδειγμα μια και είναι ειδική περίπτωση.

    ε, δεν υπαρχουν και πολλα ον-οφ στα 1200 κυβικα!

    Το προβλημα με το τελελεβερ ειναι οτι δεν εχεις καθολου πληροφοριση (συγκριτικα με συμβατικα πιρουνια) απο το μπροστινο ειτε γυρναει ο τροχος ειτε οχι, οποτε σε γλυστερο οδοστρωμα πρεπει να πηγαινεις σα κοτα. Στο οτι δεν δουλευει η αναρτηση οταν δεν γυρναει ο τροχος, δικιο εχεις, το θεμα ειναι οτι δεν εισαι σε θεση να ξερεις ποτε θα σου φυγει.

  7. #7
    Η τοποθέτηση ABS πλέον είναι και ζήτημα μάρκετιν των εταιριών ... (όχι ότι δεν θα δουλέψει σωστά όταν πρέπει - σε απότομο φρενάρισμα σε γλίτσα - λέω ένα παράδειγμα πολύ σύνηθες στους γαμάτους δρόμους της Αθήνας που κυκλοφορούμε οι περισσότεροι ... )

    Νομίζω πως στο εξωτερικό έχεις μια έκπτωση από τις ασφαλιστικές αν η μοτοσυκλέτα σου είναι εξοπλισμένη με δαύτο ...


    τώρα για τη Bmw με το ABS νομίζω είχα κάνει μια συζήτηση με τον Npat μια φορά αλλά είχαμε πιει αρκετά τσίπουρα και άκρη δε βγάλαμε .... λέμε ότι δε λειτουργεί η ανάρτηση (δεν βυθίζεται στο Telelever) όταν φρενάρει το Boxer ...


    Σε άλλα εναλλακτικά μπροστινά συστήματα πέδησης - ανάρτησης όμως (Bimota, Yamaha ) δεν έπαιζε ABS τότε ... είναι θέμα μόνο BMW-Telelever τελικά ;;


  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Αυτό για το telelever δεν το κατάλαβαίνω και εγώ.

  9. #9
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Αυτό για το telelever δεν το κατάλαβαίνω και εγώ.
    ενα πολυ κατατοπιστικο site για την διαφορα της λειτουργιας μεταξυ telelever και συμβατικου μπροστινου ειναι αυτο:

    http://www.dinamoto.it/DINAMOTO/on-l...Telelever.html

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    ενα πολυ κατατοπιστικο site για την διαφορα της λειτουργιας μεταξυ telelever και συμβατικου μπροστινου ειναι αυτο:

    http://www.dinamoto.it/DINAMOTO/on-l...Telelever.html
    Αυτό το καταλαβαίνω.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    ενα πολυ κατατοπιστικο site για την διαφορα της λειτουργιας μεταξυ telelever και συμβατικου μπροστινου ειναι αυτο:

    http://www.dinamoto.it/DINAMOTO/on-l...Telelever.html


  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2008
    Μηνύματα
    8
    Έχω ένα cbf 600s και δεν με έχει ικανοποιήσει το abs στις μικρές ταχύτητες. Ξέρω ότι η σωτήρια χρήση του είναι στο απότομο φρενάρισμα με πολλα, κάτι που ακόμα δεν έχει τύχει να διαπιστώσω, αλλά με 20-30 και λίγο γλυστερό δρόμο όταν πιάνει μου δημιουργεί μια περίεργη αίσθηση το τίναγμα του αντιμπλοκαρίσματος και της μανέτας, κάτι που ακόμα δεν έχω συνηθήσει. Θα προτιμούσα να υπήρχε η δυνατότητα κάθε φορά της επιλογής χρήσης του.

  13. #13
    Συγκεκριμενα φιλοι μου εκλεισα και πηρα το Ulysses XB12X και αυτο δεν εχει ABS.

    Ρωταω κατα ποσο ασφαλης μπορει να ειναι αυτη η μηχανη χωρις ABS ενω λίγες μέρες πριν ήμουν να αγορασω το VSTROM 650 με ABS.

  14. #14
    Το ABS είναι χρήσιμο στους ελληνικούς δρόμους.
    Η ένστασή μου είναι βέβαια για το ABS του πίσω φρένου που το θεωρώ από άχρηστο μέχρι επικίνδυνο.
    Δε νομίζω ότι πρέπει να το φοβάσαι πάντως. Μην ξεχνάμε ότι μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχε σε καμία μοτό και δε νομίζω ότι τρώγαμε τα μούτρα μας εξαιτίας της έλειψής του. (για άλλους λόγους βέβαια ούτε κουβέντα ) Κάνε δοκιμές με τα φρένα σου σε διάφορες συνθήκες, βρες την ιδανική δύναμη που χρειάζεται η μανέτα και προσπάθησε να την προσαρμόζεις ανάλογα με το οδόστρωμα.

    Καλές βόλτες

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster

    τώρα για τη Bmw με το ABS νομίζω είχα κάνει μια συζήτηση με τον Npat μια φορά αλλά είχαμε πιει αρκετά τσίπουρα και άκρη δε βγάλαμε .... λέμε ότι δε λειτουργεί η ανάρτηση (δεν βυθίζεται στο Telelever) όταν φρενάρει το Boxer ...


    ... είναι θέμα μόνο BMW-Telelever τελικά ;;


    Η διαφορα συμβατικου-τελελεβερ σε μια (μεγαλη) προταση, ειναι το οτι ενω το μεν αντιδρα (συμπιεζεται) και σε οριζοντια φορτια (φρεναρισμα) και σε καθετα (ανωμαλιες εδαφους), το δε αντιδρα μονο σε καθετα φορτια . Αν δηλαδη πιασεις την ροδα και προσπαθησης να συμπιεσεις την αναρτηση σπρωχνοντας τη προς τα πισω, δε θα γινει τιποτα, ενω στο συμβατικο θα εχεις συμπιεση μια χαρα. Στο φρεναρισμα το τελελελελελεβερ συμπιεζεται πολυ λιγο, λογω της μετατοπισης βαρους στον μπροστινο τροχο, που οφειλεται στο ανασηκωμα του πισω.

    Αυτος ειναι και ο λογος που αφαιρει σε πληροφορηση, δεν εχει καθολου ενδοτικοτητα στο φρεναρισμα, ειναι απολυτο και ακαμπτο, οποτε δεν καταλαβαινεις χριστο τι γινεται απο κατω σου. Σε εξαιρετικη ασφαλτο που εμπιστευεσαι την προσφυση ειναι ομως πραγματικα εξαιρετικο (δεν ανεβαινει πεζοδρομια ομως).


    Το Γιουλισις δεν το εχω οδηγησει ποτε, αλλα απο οτι εχω διαβασει εχει καλες αναρτησεις και φρενα, οποτε η απουσια ABS δεν πρεπει να ειναι τοσο επικινδυνη. Σχετικα παντως με το αν ειναι καλο να υπαρχει εν γενει, ο ελ-χυμαδορ κατα την γνωμη μου το καλυψε το θεμα πληρως.
    Μονο μια μικρη προσθεση σ'αυτο, υπαρχουν ABS (βλεπε χοντα) και ABS (βλεπε BMW) δεν ειναι ολα τα ιδια.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF