Σελίδα 11 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 326

Θέμα: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

  1. #151
    Φίλε bradipous όσοι έχουν το σημερινό Α μικρό αντίστοιχα μετά την 19/01/2013 θα έχουν το Α2 και αν θέλουν Α τότε πρέπει να δώσουν εξετάσεις και να είναι πάνω από 24 ετών ή να έχουν το δίπλωμα 2 χρόνια .

  2. #152
    Φίλε chr1s έχεις απόλυτα δίκιο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!! Επρεπε να έχει γίνει από καιρό αυτό!! Ομως το πρόβλημα είναι η έλλειψη ενημέρωσης που είναι και η αιτία ενός μπαχαλου που ισχύει! Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που έγραψα παλιά αλλά και τώρα αυτό το post!

  3. #153
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hasteve Προβολή μηνύματος
    Φίλε bradipous όσοι έχουν το σημερινό Α μικρό αντίστοιχα μετά την 19/01/2013 θα έχουν το Α2 και αν θέλουν Α τότε πρέπει να δώσουν εξετάσεις και να είναι πάνω από 24 ετών ή να έχουν το δίπλωμα 2 χρόνια .
    Στασου γιατι μπερδευτικα τωρα.
    Αν εχει καποιος το μικρο διπλωμα (μεχρι 25κβ) και το εχει βγαλει πριν το 2013, τοτε θα μπορει να παει σε μεγαλο 2 χρονια αφοτου το εβγαλε (οπως ισχυε ως τωρα) ή θα πρεπει να περιμενει ως τα 22 του; και θα παει δλδ σε αυτο που θα δημιουργηθει τωρα που θα ειναι ως τα 35κβ;

  4. #154
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Τι σε κάνει να το λες αυτό; Αν εξαιρέσουμε το πιθανό κόστος αλλαγής κατηγοριών όλα τα άλλα θετικά είναι. Μη σου πω και ότι θα έπρεπε να ξεκινάει κανείς με το Α1 ανεξαρτήτου ηλικίας και να ανεβαίνει σταδιακά....
    Δηλαδη ας πουμε αν εγω ειμαι 24< και παω και βγαλω διπλωμα για απεριοριστα κυβικα σημαινει οτι ξερω να οδηγαω επειδη ειμαι μεγαλος; Ενω δεν μπορω αν ειμαι 20.. ποια η λογικη; και επισης για ποιον λογο τα ορια ηλικιας ειναι 1 ετος μεγαλυτερο απο οτι σε ολη την ευρωπη;
    Το ποσο σταδιακα ανεβενει κυβικα καποιος ειναι δικο του θεμα και υποτιθετε ξερει ως που τον περνει.

    Και αφου χωριζουν σε κατηγοριες συνεχεια τα διπλωματα των μηχανεων γιατι για τα αμαξια υπαρχει μονο 1 διπλωμα που βγενει στα 18;
    Μπορω να οδηγησω μια φερραρι αλλα δεν μπορω να οδηγησω ενα 300 κ.εκ. μηχανακι αν ειμαι 18... Ολα ειναι μελετημενα σε αυτη τη χωρα...

  5. #155
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη ας πουμε αν εγω ειμαι 24< και παω και βγαλω διπλωμα για απεριοριστα κυβικα σημαινει οτι ξερω να οδηγαω επειδη ειμαι μεγαλος; Ενω δεν μπορω αν ειμαι 20.. ποια η λογικη;
    Αυτό λέω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    και επισης για ποιον λογο τα ορια ηλικιας ειναι 1 ετος μεγαλυτερο απο οτι σε ολη την ευρωπη;
    Το ποσο σταδιακα ανεβενει κυβικα καποιος ειναι δικο του θεμα και υποτιθετε ξερει ως που τον περνει.
    Για το ένα έτος διαφοράς συμφωνώ.
    Για το άλλο όχι. Τίποτα δεν ξέρει.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Και αφου χωριζουν σε κατηγοριες συνεχεια τα διπλωματα των μηχανεων γιατι για τα αμαξια υπαρχει μονο 1 διπλωμα που βγενει στα 18;
    Μπορω να οδηγησω μια φερραρι αλλα δεν μπορω να οδηγησω ενα 300 κ.εκ. μηχανακι αν ειμαι 18... Ολα ειναι μελετημενα σε αυτη τη χωρα...
    +1000. Και τα αυτοκίνητα χωρισμένα έπρεπε να είναι.
    Give me fuel, Give me fire

  6. #156
    Στασου γιατι μπερδευτικα τωρα.
    Αν εχει καποιος το μικρο διπλωμα (μεχρι 25κβ) και το εχει βγαλει πριν το 2013, τοτε θα μπορει να παει σε μεγαλο 2 χρονια αφοτου το εβγαλε (οπως ισχυε ως τωρα) ή θα πρεπει να περιμενει ως τα 22 του; και θα παει δλδ σε αυτο που θα δημιουργηθει τωρα που θα ειναι ως τα 35κβ;

    Το δίπλωμα που θα βγει εώς την 18/01/2012 ισχύει με τις σημερινές προϋποθέσεις κανονικά! Θα έχεις λοιπόν ένα έντυπο που σου δίνει το δικαίωμα να οδηγας εώς 25kw και θα ισχύει για όσο λέει η ημερομηνία ληξεως η οποία αν ειναι όταν γίνεσαι 65 ετών εκτός αν η ημερομηνία ληξεως ξεπερνάει το 2033 οπότε πρέπει υποχρεωτικά να αλλάξεις το έντυπο! Τι ακριβώς θα ισχύει τότε ειναι λίγο νωρίς να το ξέρουμε! Αν όμως για κάποιο λόγο υπάρξει κάποια αλλαγή έντυπου μετά την 19/01/2012, μια πιθανή απώλεια ας πούμε, τότε θα πάρεις υποχρεωτικά το νέο έντυπο που θα έχει αντίστοιχα τις κατηγορίες όπως στο άρθρο 18. Το παλαιό Α εώς 25kw αντίστοιχα γίνεται Α2.
    Αν θέλεις να βγάλεις Α και προλαβαινεις να πάρεις το δίπλωμα πριν την 19/01/2012 τότε πρέπει να βιαστεις γιατί θα πάρεις ένα έντυπο με τον παλιό νομο και θα ισχύει εώς τα 65α γενέθλια σου! Αν όμως δεν γίνεσαι 21 πριν την 19/01/2012 τότε αναγκαστικά πρέπει να πας με τον νέο νομο που λέει ότι για να βγάλεις Α πρέπει να είσαι πάνω από 24 ή να έχεις τουλάχιστον 2 έτη το Α2 αλλά και πάλι πρέπει να είσαι τουλάχιστον 22!
    Και σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να περιμένουμε να φτάσει ο Γενάρης για να δούμε τι θα ισχύσει ακριβώς γιατί σίγουρα θα υπάρξουν διευκρινήσεις!
    Και τέλος αυτή η αλλαγή του νομου ειναι η τελευταία και αυτό θα ισχύει από εδώ και μπρος! Και σίγουρα υπάρχουν κενά στον συλλογισμό αλλά τα ίδια θα ισχύουν υποχρεωτικά σε όλη την ΕΕ! Αυτά!

  7. #157
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παλι δεν με καταλαβες.
    Μεχρι τωρα αμα ειχες 2 χρονια το μικρο μπορουσες να το κανεις μεγαλο. Δηλαδη αν στα 18 βγαλεις για μικρο στα 20 θα γινει για μεγαλο, αλλιως μεγαλο μετα τα 21 γινετε.
    Αν τωρα καποιος συμφωνα με αυτη την νομοθεσια κλεινει 2 χρονια με το μικρο διπλωμα μεσα στο 2013 θα μπορεσει κανονικα να το ανανεωσει και να το κανει απεριοροριστων;

  8. #158
    Φίλε bradipous μετά τον Γενάρη που έρχεται για να βγάλεις Α πρέπει να κανεις 7 πρακτικά μαθηματα και να δώσεις πρακτικές μόνο εξετάσεις! Και για να έχεις δικαίωμα να δώσεις θα πρέπει να είσαι πάνω από 24 ετών ή να είσαι πάνω απο 22 ετών και κάτοχος 2 έτη του Α2! Οτιδήποτε άλλο δεν ισχύει!

  9. #159
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2012
    Μηνύματα
    20
    πω ρε μπερδεμααααα
    κοιτα τωρα να δεις , μολις εχω παει το διπλωμα Α1 , δηλαδη τα 25κιλοβατ
    με τα λεγομενα ομως , στις 18/1/2013 , απο Α1 , θα θεωριτε Α2 ? δηλαδη 35κιλοβατ ?
    και εφοσον εγω ειμαι 20 χρονον , και εχω Α1 , αλλα το προλαβα τον νομο , στα 22 μου , θα βγαλω για Α2 η για Α απεριοριστο ?

  10. #160
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/07/2008
    Μηνύματα
    129
    Μεσαία δίκυκλα ανεξαρτήτως κυβικών με ισχύ έως 35kW και «με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW (0,268Hp)/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας»




    Και η απορία μου είναι το βάρος της μηχανής στην αναλογία HP/kgr θα είναι με την μηχανή στεγνή ή πλήρης υγρών???

  11. #161
    Φίλε kpetros αν έχεις την άδεια οδήγησης Α μικρό 25kw αυτή ισχύει κανονικά όπως ειναι εωσ το 2033! Αν θελήσεις να πάρεις Α τότε θα πρέπει να δώσεις εξετάσεις όταν γίνεις 22 και τέλος! Αν κρατήσεις την άδεια όπως ειναι δεν έχεις δικαίωμα για 35kw αλλά για 25kw γιατί έτσι γράφει το έντυπο σου! Το πρόβλημα ειναι άλλο όμως! Αν κάποιος έχει δίπλωμα σαν το δικό σου και μετά τον Γενάρη το χάσει και δηλώσει απώλεια τι θα γίνει τότε;
    Αυτό θα πρέπει να το διευκρινησουν γιατι ο νόμος προβλέπει την αντιστοιχία αλλά δεν λέει αυτήν την περίπτωση! Οπως δεν λέει αν πρέπει πρώτα να αλλάξει η άδεια απο το παλιο εντυπο σε νεο και μετά να γίνει η αίτηση για Α κατηγορία! Στο παρελθόν σε παρόμοια περίπτωση είχε μπει ο κωδικός 72. Τώρα θα πρέπει να περιμένουμε για να δούμε! Εδώ θα είμαστε και όταν έχουμε νέα θα ενημερώσω!

  12. #162
    Φίλε Yamaha maniac το βάρος της μοτοσικλέτας ειναι αυτό που γράφει στην έγκριση τύπου και εκεί γράφει αν το βάρος ειναι καθαρό ή όχι! Επίσης αναγράφεται και η ισχύς σε kw και έτσι μπορείς να βγάλεις τον λόγο kw/kg ! Αν και υπάρχει στην άδεια κυκλοφορίας ο συντελεστής Q που ειναι ακριβώς αυτό! (kw/kg) αν και σε κάποιες περιπτώσεις δεν υπάρχει γραμμένος!

  13. #163
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    Nα κανω και εγω μια ερωτηση..Ειμαι 24 και εχω το μικρο διπλωμα( εως 25κβ) εδω και 6 χρονια οποτε μπορω ανετα να παω να το κανω απεριοριστου..απλα δεν πηγαινα τοσο καιρο γιατο δεν μου ηταν απαραιτητο( κυκλοφορω με μηχανη 60 αλογα αλλα παλιας αδειας που δεν αναγραφει ιπποδυναμη οποτε δεν μπορουν να μου αποδειξουν κατι στα μπλοκα).
    Απλα αναρωτιεμαι να παω να κανω τωρα την αλλαγη οσο προλαβαινω για να εχω απεριοριστο? η και μετα τις 19/1 το ιδιο θα ειναι για εμενα?
    Ευχαριστω προκαταβολικα.

  14. #164
    φιλε kostakis125 πρεπει αμεσα να πας να αλλαξεις το διπλωμα σου οχι μονο εσυ αλλα ολοι οσοι ειναι στην ιδια θεση με σενα γιατι μετα τον γεναρη αν θες να το μεγαλωσεις θα πρεπει να κανεις μαθηματα και εξετασεις και το χειροτερο ειναι οτι θα αλλαξει η ημερομηνια ληξεως και θα γινει 15ετια μετα την ημερα που θα περασεις! παρε ενα παραβολο 30€ απο την εθνικη τραπεζα,
    βγαλε φωτογραφιες διαβατηριου (μια χρειαζεται)
    μια αιτηση-δηλωση σταδιακης προσβασης
    μια αιτηση εκτυπωσης
    εναν χαρτινο φακελο
    φωτοτυπια διπλωμα
    φωτοτυπια ταυτοτητα
    και να πας σε οποια υπηρεσια μεταφορων σε βολευει και καντο!
    αλλα εξοδα ή παραβολα δεν εχει!!!
    οποιος το διαβασει παρακαλω να ενημερωσει ολους οσους εχουν Α μικρο εως 25kw και μπορουν να το αλλαξουν μεσω σταδιακης προσβασης να το κανουν!
    με 30€ παραβολο και μια μικρη ταλαιπωρια αποκτας Α μεγαλο απεριοριστο που θα εχει ημερομηνια ληξεως ή οταν γινεις 65 ετων ή το 2033 οτι ερθει πρωτο!!!!!!

  15. #165
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    Ευχαριστω πολυ..ελπιζω να γλιτωσουν και αλλοι εκτος απο μενα ολη αυτη τη σκοτουρα.
    Εχω καποιες αποριες
    α)για το παραβολο πρεπει να πω κατι στην τραπεζα η δεν χρειαζεται συγκεκριμενη δικαιολογια?
    β)τι ειναι αιτηση σταδιακης προσβασης?
    γ)τι ειναι η αιτηση εκτυπωσης?

Σελίδα 11 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF