Σελίδα 19 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819202122 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 326

Θέμα: ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

  1. #271
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Er3bus Προβολή μηνύματος
    Τώρα με μπέρδεψες περισσότερο. έστω ότι η μηχανή είναι 35kw (εγώ κοιτάζω για μοντέλο 2004-2005) αυτή που λες εσύ είναι 2014? μπορεί να της αύξησαν την ιπποδύναμη? και πες ότι είναι ακριβός 35kw αυτό το "λόγος ισχύος προς βάρος <0,2kw πώς το βγάζω για να δω εάν μπορώ να την οδηγήσω νόμιμα ?
    Απο οτι θυμαμαι μεχρι πριν 1-2 χρονια ηταν λιγο πανω απο τα 35κβ (νομιζω 35,3) και φανταζομαι λογω των νεων διπλωματων εγινε αυτη η αλλαγη, οποτε δεν ξερω τι παιζει με τα προηγουμενα μοντελα. Αυτο που εχεις να κανεις ειναι να ελεγξεις τι γραφει η αδεια της μοτο.

    λογος ισχυος προς βαρος = ισχυς (kw) / βαρος

    35 / 186 = 0,188...
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  2. #272
    Απροσάρμοστος Το avatar του/της railDG
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    25
    Να κάνω μια ερώτηση κι αν βρίσκομαι σε λάθος θέμα ή έχει απαντηθεί νωρίτερα παραπέμψτε με αλλού.
    Μπορώ να βγάλω για μηχανάκι χωρίς να δώσω εξετάσεις;Μου είχαν πει ότι αν πάρεις αυτόματο δεν χρειάζεται να δώσεις,απλά το αγοράζεις και πληρώνεις κάτι παράβολα.Γνωρίζετε μήπως τι ισχύει αυτό το διάστημα;
    Ξύπνα...φτάσαμε...!

  3. #273
    φοργκετ ιτ!!!!
    Δήπλωμα για τα πάντα!
    Γίναμε Ευρώπη

  4. #274
    Απροσάρμοστος Το avatar του/της railDG
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    25
    Και για 50ράκι;
    Ξύπνα...φτάσαμε...!

  5. #275
    για τα πάντα!!!
    http://drivingschool.gr/diplomata/

  6. #276
    Γεια σας παιδια, συγνωμη για το ξεθαψιμο του topic αλλα δεν ηθελα να κανω καινουριο.
    Ειμαι 23 χρονων και θελω να βγαλω διπλωμα.. Εχω αυτοκινητου κατηγοριας Β και ειχα βγαλει στα 16 μου για μοτοποδηλατο το οποιο το εχω ακομα.
    Διαβαζω οτι για να βγαλω διπλωμα ανεξαρτητου κυβισμου (Α) πρεπει να εχω κλεισει τα 24 (τα οποια κλεινω το Σεπτεμβρη). Επειδη ομως το χρειαζομαι αμεσως, φανταζομαι οτι πρεπει να βγαλω κατηγοριας Α2. Η ερωτηση μου ειναι: Η Α2 θα γινει Α στα 25 μου αμα τη βγαλω τωρα; Η μπορω να βγαλω την Α2 τωρα και οταν κλεισω τα 24 να την αλλαξω παλι;

    Ευχαριστω πολυ.

  7. #277
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2015
    Μηνύματα
    1

    μπερδευτηκα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hasteve Προβολή μηνύματος
    Ναι σωστά! Αρκεί όταν είσαι πάνω απο 22 να έχεις και το δίπλωμα τουλάχιστον 2 χρόνια!
    δλδ αν εχω 4 χρονια το διπλωμα με 25kw και ειμαι πανω απο 22 χρονων μπορω να το αλλαξω σε απεριοριστο? μπορειτε να μου βρειτε το νομο που το λεει αυτο ρε παιδια γτ εγω οπου εχω ψαξει δεν το βρισκω..

  8. #278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kalisperis Προβολή μηνύματος
    Γεια σας παιδια, συγνωμη για το ξεθαψιμο του topic αλλα δεν ηθελα να κανω καινουριο.
    Ειμαι 23 χρονων και θελω να βγαλω διπλωμα.. Εχω αυτοκινητου κατηγοριας Β και ειχα βγαλει στα 16 μου για μοτοποδηλατο το οποιο το εχω ακομα.
    Διαβαζω οτι για να βγαλω διπλωμα ανεξαρτητου κυβισμου (Α) πρεπει να εχω κλεισει τα 24 (τα οποια κλεινω το Σεπτεμβρη). Επειδη ομως το χρειαζομαι αμεσως, φανταζομαι οτι πρεπει να βγαλω κατηγοριας Α2. Η ερωτηση μου ειναι: Η Α2 θα γινει Α στα 25 μου αμα τη βγαλω τωρα; Η μπορω να βγαλω την Α2 τωρα και οταν κλεισω τα 24 να την αλλαξω παλι;

    Ευχαριστω πολυ.
    πρέπει να περάσεις την άδεια μοτοποδηλάτου που έχεις στο δίπλωμα του αυτοκίνητου και όταν έχεις περάσει τα 24 κανε αίτηση για χορήγηση διπλώματος Α κατηγορίας που οδηγάς τα πάντα και τελείωσες.αν βγάλεις Α2 πρέπει να ξαναδώσεις εξετάσεις με την ίδια ακριβώς διαδικασία. Καμιά μετατροπή δεν είναι εφικτή πλέον με το νέο σύστημα.

  9. #279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theo92 Προβολή μηνύματος
    δλδ αν εχω 4 χρονια το διπλωμα με 25kw και ειμαι πανω απο 22 χρονων μπορω να το αλλαξω σε απεριοριστο? μπορειτε να μου βρειτε το νομο που το λεει αυτο ρε παιδια γτ εγω οπου εχω ψαξει δεν το βρισκω..
    http://www.yme.gr/index.php?tid=884
    άρθρο 3 παράγραφος 1
    αν έχεις ημερομηνία ενάρξεως της άδειας οδήγησης πριν την 19/01/2011 τότε το δίπλωμα σου είναι ήδη καταχωρημένο ως Α και με μια απλή αλλαγή εντύπου παίρνεις το Α (ανεξάρτητα κυβικά). σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να ξαναδώσεις εξετάσεις μετά τα 24.

  10. #280
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2015
    Μηνύματα
    1

    Επεκταση αδειας οδηγησης

    Καλησπερα, εβγαλα διπλωμα οδηγησης μηχανης 14.12.2010 το διπλωμα Α1 σε ηλικια 18 ετων.
    με την καινουργια νομοθεσια μπορω να κανω επεκταση μονο σε Α2 η επειδη εχω βγαλει διπλωμα πριν απο το 2013 μπορω να το κανω κατευθειαν Α?
    Επισης αν μπορω να το κανω κατευθειαν Α πρεπει να περιμενω να γινω 24 η μπορω και τωρα που ειμαι 22 στα 23? Ευχαριστω

  11. #281
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    [QUOTE=hasteve;323919]
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
    [B]

    Το διπλωμα σου ισχυει κανονικα για ολες τις μοτοσυκλετες αυτο που αναφερεται παραπανω ειναι Α1 εσυ εχεις Α !!!!

    Αν ομως καταλαβα καλα εσυ εχεις το παλαιο κοκκινο βιβλιαρακι σαν αδεια οδηγησης το οποιο εχει ισχυ μεχρι τα 65 χρονια σου !!
    αν συνχρονως εχεις και αδεια οδηγησης παλαιου τυπου αυτοκινητου πιθανον να αντιμετωπισεις προβλημα αν θελεις περετερω πληροφοριες στειλε mail γιατι ειναι μεγαλη κουβεντα!!

    Ειχα και εγώ την παλιά, κόκκινη άδεια οδήγησης, για αυτοκίνητο Β και μοτοσυκλέτας, πήγα στο συγκοινωνιων και μου έβγαλαν καινούργια......άδεια, δεν μου ζήτησαν τίποτα άλλο, μόνο φωτό διαβατηρίου και παράβολα...

  12. #282
    σκαλιζω να δω αν καταλαβα σωστα και να μην τρεχω στο υπουργειο.
    λοιπον εχω το διπλωμα α το μικρο απο 5-2005. μπορω με ενα παραβολο των 30 ευρω να το κανω απεριοριστο?
    επισης επειδη τωρα βγαζω διπλωμα γ κατηγοριας μπορω να τα ανανεωσω ταυτοχρονα? και αν ναι τι πληρωνω γι αυτο?

  13. #283
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Μαλλον μπορεις αλλα για να εισαι σιγουρος μονο υπουργειο.
    Ακομα και οι σχολες εχουν χασει την μπαλα με τις αλλαγες που εχουν γινει ολα αυτα τα χρονια.
    Θα κανεις και την αιτηση για το μηχανακι οταν δωσει για το φορτηγο για να βγει ετοιμο μια και καλη.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  14. #284
    αρα υπουργειο να ειμαστε κ σιγουροι!! ευχαριστω

  15. #285
    Νέο μέλος Το avatar του/της Shazam
    Εγγραφή
    10/08/2015
    Μηνύματα
    4
    Λοιπόν, ανανέωσα το δίπλωμα σήμερα. Το μετατρέπω δηλαδή, από Α1 σε Α2 (ανεξάρτητο). Βάση Μηχανολογικού Γραφείου, άρα βάση Υπουργείου μεταφορών αυτά που χρειάζονται είναι :

    1. Αίτηση που παίρνεις από το Μηχανολογικό Γραφείο (του εκάστοτε νομού που υπάγεσαι)
    2. Μια (1) φωτογραφία τύπου Διαβατηρίου
    3. Παράβολο των 30 ευρώ ( που είτε βρίσκεις σε ένα ΚΕΠ, είτε εκτυπώνεις εσύ online από το taxis ). Το παράβολο αυτό το πληρώνεις σε οποιαδήποτε τράπεζα.
    4. Φωτοτυπία του παλιού Διπλώματος και της Ταυτότητας.

    Η ημερομηνία παραλαβής του καινούργιου (πλαστικοποίηση) και ανανεωμένου (ανεξάρτητης κατηγορίας) είναι 3,5 περίπου μήνες μετά.

    -Η διαδικασία έγινε: Αύγουστο 2015-
    Τελευταία τροποποίηση από Shazam; 12/08/2015 στις 20:25.
    Eat. Ride. Sleep. Repeat.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF