Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Θερμομονωτικά...

  1. #1

    Θερμομονωτικά...

    Εχω παρει που λετε παιδια ενα κουστουμακι κινεζικα πλαστικα πολυ σενιο (φωτο μωλις τα κοτσαρω επανω)
    ο κινεζος ο μαστορας μου εχει βαλει κατι ωραια φυλλα στην καρινα θερμομονωτικα με απεξω κατι σαν αλουμινοχαρτο και ενδιαμεσα κατι ασπρο σαν αφρολεξ ενα πραμα (αυτος λεει πως ειναι ειδικος αφρος) παραδειγμα εδω επειδη ομως ο καυσωνας βαραει και εγω το κυκλοφορω καθε μερα μεσα στην πολη και για να μην μαζευω τα πλαστικα μου με το κουταλι σαν σουπα ειπα να βαλω και στα πλαινα φερινγκ κατι τετιο υλικο αναλογο ωστε να τα προστατεψω οσο μπορω (καλα το ιδανικο θα ηταν να παρω ενα παπι και να μην ταλαιπωρω το cbr αλλα ειναι μεγαααλη ιστορια).
    εχει, λοιπον, να προτείνει καποιος κανενα ειδικο θερμομονωτικό φυλλο?
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  2. #2
    Με ενδιαφερει και εμενα γιατι ο προηγουενος ιδιοκτητης δεν ειχε βαλει στην καρινα και αρχιζει και καιγεται το χρωμα απο τους λαιμους και τον καταλυτη!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    κολλητικη ταινα αλουμινιου.(2-3 στρωσεις)

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2003
    Μηνύματα
    6
    Αυτοκόλλητο θέρμο/ήχο μονωτικό φύλλο που μπαίνει εσωτερικά στα καπώ αυτοκινήτων .Το βρήσκεις σε φαναρτζήδες ή μαγαζιά με είδη αυτοκινήτου .

  5. #5
    καμια αλλη ιδεα παιδια???
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ggelos
    Εγγραφή
    05/01/2009
    Μηνύματα
    177
    Η κολλητική ταινία αλουμινίου που πρότεινε ο devil's animal πιστεύω πως είναι ότι καλύτερο
    If you gonna die...

    ... die with your boots on

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2006
    Μηνύματα
    213
    Στον Τζωρτζόπουλο στην Καλλιρρόης θα βρεις αυτοκόλλητα θερμομονωτικά φύλλα περίπου 20x20cm. Τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές. Είναι σημαντικό να καθαρίσεις καλά την επιφάνεια του fairing που θα τα κολλήσεις. Αν θυμάμαι καλά κοστίζουν περίπου 10Ε.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ggelos
    Εγγραφή
    05/01/2009
    Μηνύματα
    177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από R43
    Στον Τζωρτζόπουλο στην Καλλιρρόης θα βρεις αυτοκόλλητα θερμομονωτικά φύλλα περίπου 20x20cm. Τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές. Είναι σημαντικό να καθαρίσεις καλά την επιφάνεια του fairing που θα τα κολλήσεις. Αν θυμάμαι καλά κοστίζουν περίπου 10Ε.
    Κάνουν όντως καλή δουλειά???
    Γιατί σκέφτομαι να βάλω κάτω από πλαστικό, που θα γίνει καρίνα...
    Η απόσταση από το σωλήνα της εξάτμισης με τα θερμομονωτικά φύλλα θα είναι 1 με 2 cm περίπου....
    If you gonna die...

    ... die with your boots on

  9. #9
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    η αλουμινοταινια δεν κανει γι αυτη τη δουλεια...μπορει και χειροτερα να τα κανεις τα πράγματα.

    αυτο που θες, είναι αυτο που εχει ο τζωρτζόπουλος, επειδη όμως είναι ακριβό, ψάξε για
    πισσόχαρτο με επικάλυψη αλουμινίου.

    θα το βρεις σε τζαμάδες, οχι τους απλούς, αυτους που φτιαχνουν παρμπριζ και τετοια καθως και σε μαγαζιά με μονωτικά για οικοδομες κτλ.
    Ισως βρεις και σε αυτους που περνάνε ηχοσυστήματα σε αυτοκίνητα, αλλα εκει ποιο πολύ ηχομονωτικά θα βρεις, παρά θερμομονωτικα.

    πάρε αυτο που εχει κόλλα-αυτοκόλλητο απο τη μία μερια.

    Για να το βαλεις, και ειδικα σε μη επίπεδη επιφάνεια, ζεστανε το πρώτα, οχι υπερβολικα, ασ'το για 10 λεπτα στον ήλιο δλδ. θα εχει μαλακώσει αρκετα ωστε να παρει το σχήμα που θες και θα έχει καλύτερη εφαρμογη.

    Αργότερα θα σου στείλω και φωτο απο το δικο μου κουστούμι εσωτερικα.
    κάποιος μαλάκας μου σβήνει τα ποστ.

  10. #10
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Η αλουμινοταινια δεν κανει τιποτα οπως ειπε κι ο jfx.Θερμομονωτικα χρησιμοποιουν οι ψυκτικοι.Τα φυλλα που ανεφερε ο αλλος συναδελφος ειναι πολυ ακριβα κατα τη γνωμη μου.Παντως αν ψαξεις συο google θα βρεις μαγαζια με θερμομονωτικα.Θα χρειαστεις και μια κολλα(κατα προτιμηση σε σπρευ)φιλικη προς τα πλαστικα.Καλο καθαρισμα(κι ας ειναι καινουργια),ψεκασμα με την κολλα και κολλημα.Φυσικα πριν κανεις οτιδηποτε θελει καλο μετρημα για να εκμεταλευτεις ολοκληρο το φυλλο του μονωτικου.
    Επισης υπαρχουν αυτοκολλητα που απο τη μια μερια εχουν την κολλα κι απο την αλλη κολλημενο φυλλο αλουμινιου.Τετοιο ειχα βαλει παληα σε ενα γκολφακι που ειχα (στο καπο) και βρηκα την υγεια μου.Δυστυχως πανε πολλα χρονια και δεν θυμαμαι απο που το πηρα.
    Καλο ψαξιμο
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  11. #11
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Παρε κι ενα προχειρο λινκ http://www.louis.com.gr/index.php?ctg=1220#
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  12. #12
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    http://img195.imageshack.us/gal.php?g=p1906090937.jpg


    κοιταξε εδω. είναι η καρίνα , βγαλμενη απο τη μεσα μερια (εχει βγει απο το μηχανακι)

    τα αλουμινενια ειναι το πισσοχαρτο που σου λεω παραπάνω.
    τα μαυρα σφουγγαροειδή είναι, αν σου χρειαστουν, το ηχο-θερμο-μονωτικό υλικό που αναφέρθηκε παραπάνω, το οποίο το έβαλα στα σημεία που τα πολυεστερικά έρχονται σε επαφή με μέρη του κινητήρα. εχει την ιδιότητα να μη λιώνει και να μην αφήνει τοση πολλή θερμότητα να περνάει στο πολυεστερικό.

    στις αλλες φωτογραφιες ειναι το πισσοχαρτο που σου λεω. απο την πίσω μερια εχει το χαρτί που το βγαζεις για να αποκαλυφθεί η κολλώδης μεριά :rotflmao: πως τα λεω ετσι!

    αμα θες παραπάνω βοήθεια πες το!
    α, κι αν το φτιαξεις βαλε φωτογραφιες!
    κάποιος μαλάκας μου σβήνει τα ποστ.

  13. #13
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    http://www.kolleris.gr/htm/monotika.html

    Αιτωλικού 29, Πειραιάς τηλ. 210 4082320

    το έχω πάρει και εγώ για την εξάτμιση στο χταπόδι για να μη χαλάσει την καρίνα, πάχος ~ 2 χιλιοστά πάρε και φωτό

    *έχει με δύο όψεις όπως φωτό και 2 όψεις όμοιες δηλ. η άσπρη πλευρά


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hpim2507.jpg 
Προβολές:	1419 
Μέγεθος:	44,0 KB 
ID:	166463

  14. #14
    Μπραβο ρε παιδια κατι τετοιο εψαχνα !!!

    Ευχαριστω... συντομα θα σας ενημερωσω για την εξέλιξη.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
    Μπραβο ρε παιδια κατι τετοιο εψαχνα !!!

    Ευχαριστω... συντομα θα σας ενημερωσω για την εξέλιξη.
    Δεν μας ενημερωσες ομως και τωρα ψαχνω και εγω τετοιο υλικο και δεν ξερω τι να παρω

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. θερμομονωτικά αφρωδη υλικά στα πλαστικά
    από jfx στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2009, 13:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF