Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Βελτίωση Yamaha WR250X

  1. #1
    Τρέχω και δεν φτάνω... Το avatar του/της Nefos
    Εγγραφή
    26/06/2007
    Μηνύματα
    152

    Βελτίωση Yamaha WR250X

    Χαιρετώ...

    Όπως λέει και ο τίτλος, το θέμα αφορά το συγκεκριμένο μηχανάκι...
    Μου είπαν ότι λόγω ρύπων το μηχανάκι είναι φιμωμένο με αποτέλεσμα να έχει μια 'τρύπα' στις χαμηλομεσαίες. Στο συνεργείο της Yamaha μου είπαν ότι οποιαδήποτε μετατροπή θα ωθήσει το μοτέρ να δουλεύει στο όριο οπότε τίθεται θέμα αξιοπιστίας. Από την άλλη αξίζει μια αλλαγή στο τελικό και ένα φίλτρο? Το αξίζει πάει κυρίως στο αν σε αυτά τα κυβικά θα υπάρχει μια σεβαστή αναλογία απόδοσης τιμής όσον αφορά τις τιμές των περιφερειακών που θα αλλαχτούν.Μιλάμε πάντα για τελικό εξάτμισης και φίλτρο.

    Ν.
    Μη μου δείχνετε τα προβλήματα
    Δείξτε μου τις λύσεις

  2. #2
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.187
    αλλαγη εξατμισης, φιλτρου και ισως ρυθμιση ζιγκλερ ειναι τα αυτονοητα που γινονται απαξ της αγορας μηχανης επιδοσεων!

    τωρα, μαθε σε ποια σημεια εχει φιμωθει ο κινητηρας και ρυθμισε το..

    (αυτα που σου πε ο γιαπωνεζος ειναι π@π@ριες με το συμπαθειο.. )
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  3. #3
    Φίλε Νέφος, εσύ τι ακριβώς θέλεις να κάνεις?
    Νομίζεις ότι η μηχανή δεν "τραβάει" ή δεν "πάει"?

    Η διαφορά που θα δεις με φίλτρο-εξάτμιση είναι σχεδόν μηδαμινή, όπως διαπίστωσε ένας γνωστός με το R. Τώρα, υπάρχει βέβαια και το θέμα μόστρα-ήχος...

    Η γνώμη μου είναι να μην πειράξεις τη μηχανή γιατί κοστίζει και δεν αξίζει τη διαφορά.
    Αν δεν σου κάνει καλύτερα να την πουλήσεις και να πας σε κάτι πιο δυνατό.
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  4. #4
    Τρέχω και δεν φτάνω... Το avatar του/της Nefos
    Εγγραφή
    26/06/2007
    Μηνύματα
    152
    Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Νομίζω πως η εξάτμιση είναι αυτή που φιμώνει το μηχανάκι. Επίσης το μηχανάκι είναι με ψεκασμό οπότε πιστεύω ότι θα θέλει άλλη χαρτογράφηση (?)
    Billy το παιδί που έκανε την βελτίωση είναι στο forum; Πως μπορώ να τον βρω για να τον ρωτήσω;
    Βασικά αυτό που θα ήθελα είναι να τραβάει πιο πολύ στις χαμηλομεσαίες....
    Τώρα μπορεί και να ζητάω πολλά και η μόνη λύση να είναι κάτι πιο δυνατό.Αλλά επειδή οπτικά μου αρέσει το συγκεκριμένο μοτο θα ήθελα να το ψάξω λίγο πρώτα.

    Ν.
    Μη μου δείχνετε τα προβλήματα
    Δείξτε μου τις λύσεις

  5. #5
    Ο Κώστας με το 250R μένει κοντά στη Λαμία, τον παραμύθιασαν ότι θα "πετάει λέμε το μηχανάκι" κι έτσι, έσκασε ένα σεβαστό ποσό για εξάτμιση, Arrow νομίζω, δεν είδε καμία διαφορά πλην του δυνατότερου ήχου.

    Το μηχανάκι άρχισε κιόλας να μπερδεύει χαμηλά μετά το φίλτρο, άντε πάλι συνεργείο, χαρτογράφηση, λεφτά, άγχος...

    Και καμία διαφορά στην απόδοση απ' ότι λέει ο ίδιος.
    Εγώ το οδήγησα το μηχανάκι και το γούσταρα πάρα πολύ. Αλλά δεν είμαι του τέρμα γκαζιού...

    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  6. #6
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.187
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefos
    Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Νομίζω πως η εξάτμιση είναι αυτή που φιμώνει το μηχανάκι. Επίσης το μηχανάκι είναι με ψεκασμό οπότε πιστεύω ότι θα θέλει άλλη χαρτογράφηση (?)
    Billy το παιδί που έκανε την βελτίωση είναι στο forum; Πως μπορώ να τον βρω για να τον ρωτήσω;
    Βασικά αυτό που θα ήθελα είναι να τραβάει πιο πολύ στις χαμηλομεσαίες....
    Τώρα μπορεί και να ζητάω πολλά και η μόνη λύση να είναι κάτι πιο δυνατό.Αλλά επειδή οπτικά μου αρέσει το συγκεκριμένο μοτο θα ήθελα να το ψάξω λίγο πρώτα.

    Ν.
    μην περιμενεις πολυ ροπη απο 250cc....ψηλα αποδιδει το μοτερ..
    για να ντριφταρεις πρεπει να βρεις την ωφελιμη περιοχη των στροφων και εκει να το δουλευεις....ισως χρειαζεται και βοηθεια απο τον συμπλεκτη..
    τωρα για περισσοτερα κοιτα αν βγαζει η yamaha κιτ για αυξηση κυβικων
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  7. #7
    ΕΔΩ θα βρεις αρκετα πραγματα για βελτιωσεις και τα πιο πολλα με δυναμομετρησεις , οχι αερα-πατερα .
    Με μια εξατμιση( τελικο ) μονο θορυβο κανεις , με ενα ολοσωμο συστημα κανεις δουλεια αρκει να μπει χερι και σε τροφοδοσια , τοτε κατι κερδιζεις , οχι τελιως αλλο μηχανακι αλλα κερδιζεις κατι .
    Καπου ειχα διαβασει στο thumpertalk οτι καποιος θα εβγαζε 'η εβγαλε ενα κιτ υπερκυβισμου , αλλα δε το παρακολουθησα το θεμα .
    Ειναι παντως λιγο πνιγμενο το μηχανακι λογο των euro-προδιαγραφων...

    Ο Georgis4 ειναι καλα μελετημενος , θα σου πει .
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  8. #8
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
    μην περιμενεις πολυ ροπη απο 250cc....ψηλα αποδιδει το μοτερ..


    αμ..ανα..γεια σου!!!!.... τα WR ...δουλευουν σα διχρονα παπια στις χαμηλες...αλλα....
    αμα σπασεις τον καρπο αποτομα... βγανεν τα διαολια... :wacko:
    Accipere quam facere praestat injuriam

  9. #9
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    1


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	turbowr250xjy0.jpg 
Προβολές:	983 
Μέγεθος:	85,0 KB 
ID:	152665
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  10. #10
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    2


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	turbowr250x3al8.jpg 
Προβολές:	985 
Μέγεθος:	96,7 KB 
ID:	152666
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  11. #11
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    3


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	turbowr250x2ah8.jpg 
Προβολές:	985 
Μέγεθος:	80,6 KB 
ID:	152667
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  12. #12
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    4


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wr250xfullexhaustvswr25xa7.jpg 
Προβολές:	972 
Μέγεθος:	61,0 KB 
ID:	152668
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  13. #13
    Τρέχω και δεν φτάνω... Το avatar του/της Nefos
    Εγγραφή
    26/06/2007
    Μηνύματα
    152
    Είναι αυτό που λένε , 'αν είναι να κάνεις κάτι κάντο σωστά';


    Μη μου δείχνετε τα προβλήματα
    Δείξτε μου τις λύσεις

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Steve_athens
    Εγγραφή
    03/02/2008
    Μηνύματα
    109
    Με μια εξατμιση μονο διαφορα δεν θα πολυδεις γιατι ειναι και λιγα τα κυβικα.Αν θες ουσιαστικη βελτιωση θελει και εξατμιση,να περνει παραπανω αερα απο το φιλτροκουτι(οχι μονο απο ενα φιλτρο) και παραπανω καυσιμο τοτε οντως θα πεταει το μηχανακι.Οπως ειπε και ο Nefos αν ειναι να το κανεις καντο σωστα
    Super motard και ξερο ψωμι!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297
    Λοιποοοοοον.....μονο και μονο με την υπαρξη του τριοδικου καταλυτη στο τελικο....διαφορα ΥΠΑΡΧΕΙ αν αλαχτει τελικο και ΜΟΝΟ....
    Μονο τελικο με ολοσωμη εξατμιση ειναι σχεδον το ιδιο οποτε τζαμπα ???....
    Επειδη το εψαξα πολυ το θεματακι.....το μηχανακι απο εκει που παιρνει ΠΟΛΥ ειναι αμα τρυπησεις/ανοιξεις φιλτροκουτι και οχι να αλλαξεις φιλτρο κατι που δεν προκειτε να κανω ποτε....Με ενα τελικο μονο ανοιγει το μηχανακι αλλα οχι τοσο αισθητα ωστε να πεις ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.....
    Επεισης power commander κτλ χαρτογραφησεις παλι δινει αλλα κατι που και παλι δεν προκειτε να πειραξω...το θεμα αξιοπιστια ειναι κατι που με ενδιαφερει ΠΟΛΥ..
    Εχει βγει και κιτ υπερκυβισμου στα 290cc αλλα οχι απο τη YAMAHA...ATHENA λεγεται η εταιρια ψαξε στο google.....
    Ολα αυτα εκτος του υπερκυβισμου το μηχανακι απο 25-27 ροδα ανεβαινει στα 34 με τα χιλια ζορια και με τα μισα ?? απο οσο κανει περιπου....ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΩ....
    Ενα τελικακι μονο δινει στο δυναμομετρο 1 αλογακι + οποτε ειναι και το μονο που θα κανω...Μη ξεχνας στο θεμα εξατμισης πως τα ευρωπαικα εχουν και αισθητηρα λαμδα οποτε απο εξατμισεις επιλογες ειναι η leovince και η arrow νομιζω που παιρνουν αισθητηρα....οποια αλλη θα πρεπει να πας σε εξατμησα να σου κολησει το παξιμαδι με τα πασα ωστε να μπει ο αισθητηρας....
    Θα το στρωσω που θα παει..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF