Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 47

Θέμα: κλείνει το περιοδικό "ΜΟΤΟ" ???

  1. #16
    Παλια που δεν υπηρχε το internet σιγουρα θα ειχαν μεγαλυτερες πωλησεις τα ΜΟΤΟ περιοδικα,τωρα εαν θες να βρεις κατι για ενα μοντελο μοτοσυκλετας το βρισκεις αμεσως στο internet.


    *************** www.motodevils.gr ***************

  2. #17
    Μοναχικός καβαλάρης Το avatar του/της castoras
    Εγγραφή
    14/05/2007
    Μηνύματα
    468
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mivvo
    Παλια που δεν υπηρχε το internet σιγουρα θα ειχαν μεγαλυτερες πωλησεις τα ΜΟΤΟ περιοδικα,τωρα εαν θες να βρεις κατι για ενα μοντελο μοτοσυκλετας το βρισκεις αμεσως στο internet.

    Κατάλαβα.....μόνο εγώ το συντηρούσα το περιοδικό!!!!!Καλή παρέα στα τακτικά ταξίδια μου με καράβι που βαριέμαι αφάνταστα!!

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    αγοράζουμε ή όχι περιοδικά γενικά και μοτοσικλέτας ειδικότερα αν τελικά κλείσει το μοτό θα είναι όντως ένα πλήγμα. Και για το κοινό του γιατί υπάρχουν φανατικοί αναγνώστες του αλλά κυρίως για τον χώρο της μοτοσικλέτας ο οποίος στην Ελλάδα επί της ουσίας 2 "δυνατά" περιοδικά διαθέτει το 0-300 και το μοτό. Από αυτή την άποψη και μόνο θα είναι πλήγμα.
    Από την άλλη να σκεφτούμε και τους ανθρώπους οι οποίοι θα μείνουν στο δρόμο. Κάποιοι έχουν οικογένειες να θρέψουν να στηρίξουν σπίτια... ελπίζω να βρεθεί λύση και να σωθεί και το περιοδικό και οι άνθρωποι.
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  4. #19
    Aν κλείσει είναι κρίμα σίγουρα, αλλά ας μη βιαζομαστε να αναπαράγουμε φήμες και δημοσιεύματα που δεν ξέρουμε την εγκυρότητα τους...

    Τώρα, προσωπικά δε με πολυ νοιάζει γιατι πλέον ως ύλη και ως "δειγμα γραφής" ειδικού τύπου το θεωρώ απαράδεκτο...
    Το ΜΟΤΟ το διάβαζα ανελιπώς απο το '93, ετών 17 τότε, εποχή που δεν υπήρχε ιντερνετ. Έμαθα πολλά απο αυτό, αλλά τα τελευταία 4-5 χρόνια το έπαιρνα απο συνήθεια και μόνο, μέχρι που το σταμάτησα πρόσφατα.... Ότι αξίζει εκεί μέσα είναι ο "Λύκος", ο Φώτος, ο Ζαμπέτογλου και ο Χοϊδάς .... Αλλά δεν θα σκάω 6 ευρώ ανα 15 μέρες για να διαβάζω 4-5 σελίδες...

    Τα τεστ του είναι λες και διαβάζεις πληρωμένες καταχωρήσεις απο τους αντιπροσώπους...

    Άσε που υπάρχει έλλειψη δημοσιογραφικού ενδιαφέροντος... Διάβασε ποτέ κανείς για σπασμενα πλαίσια gsxr? για Honda που καίνε λάδια? και άλλα πολλά? ο φόβος της δυσφημισης και η "απειλή" ότι ο αντιπρόσωπος δεν θα ξαναβάλει πληρωμένη διαφήμιση καλά κρατεί. Όμως ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι... αυτό δεν είναι δημοσιογραφία όμως.... τεσπα...

    Όταν διαβάζω ξένα περιοδικά με πολύ πιο ενδιαφέρουσα ύλη, με περιγραφές αντικειμενικές και με επιχειρήματα και - κατα τα φαινόμενα - πιο αμεροληπτη και χωρίς φόβο κριτική, με ετήσιες συνδρομές των 20 ευρώ ή ακόμα και των .... 6 δολλαρίων (!) και με ειδήσεις απο αγορές πολύ πιο μπροστά απο την ελληνική πραγματικότητα, τι να το κάνω πλέον το ΜΟΤΟ? έρχεται και το ιντερνετ και αποτελειώνει τη κατάσταση....

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    Aν κλείσει είναι κρίμα σίγουρα, αλλά ας μη βιαζομαστε να αναπαράγουμε φήμες και δημοσιεύματα που δεν ξέρουμε την εγκυρότητα τους...

    Τώρα, προσωπικά δε με πολυ νοιάζει γιατι πλέον ως ύλη και ως "δειγμα γραφής" ειδικού τύπου το θεωρώ απαράδεκτο...
    Το ΜΟΤΟ το διάβαζα ανελιπώς απο το '93, ετών 17 τότε, εποχή που δεν υπήρχε ιντερνετ. Έμαθα πολλά απο αυτό, αλλά τα τελευταία 4-5 χρόνια το έπαιρνα απο συνήθεια και μόνο, μέχρι που το σταμάτησα πρόσφατα.... Ότι αξίζει εκεί μέσα είναι ο "Λύκος", ο Φώτος, ο Ζαμπέτογλου και ο Χοϊδάς .... Αλλά δεν θα σκάω 6 ευρώ ανα 15 μέρες για να διαβάζω 4-5 σελίδες...

    Τα τεστ του είναι λες και διαβάζεις πληρωμένες καταχωρήσεις απο τους αντιπροσώπους...

    Άσε που υπάρχει έλλειψη δημοσιογραφικού ενδιαφέροντος... Διάβασε ποτέ κανείς για σπασμενα πλαίσια gsxr? για Honda που καίνε λάδια? και άλλα πολλά? ο φόβος της δυσφημισης και η "απειλή" ότι ο αντιπρόσωπος δεν θα ξαναβάλει πληρωμένη διαφήμιση καλά κρατεί. Όμως ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι... αυτό δεν είναι δημοσιογραφία όμως.... τεσπα...

    Όταν διαβάζω ξένα περιοδικά με πολύ πιο ενδιαφέρουσα ύλη, με περιγραφές αντικειμενικές και με επιχειρήματα και - κατα τα φαινόμενα - πιο αμεροληπτη και χωρίς φόβο κριτική, με ετήσιες συνδρομές των 20 ευρώ ή ακόμα και των .... 6 δολλαρίων (!) και με ειδήσεις απο αγορές πολύ πιο μπροστά απο την ελληνική πραγματικότητα, τι να το κάνω πλέον το ΜΟΤΟ? έρχεται και το ιντερνετ και αποτελειώνει τη κατάσταση....

    Συμφωνω απολυτα.


    *************** www.motodevils.gr ***************

  6. #21
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Ειναι κρίμα, αλλά δυστυχως εκει πάει το πράγμα.

    Εδω και 2 χρόνια τα ειχα κοψει τα Ελληνικά περιοδικά, λόγω της ύλης τους που δεν με κάλυπτε πια.

    Ευτυχως υπαρχει και το ebike.
    Θα σταθώ στο: η ύλη τους που δεν με καλύπτει πια.......

    το μοτό το αγόραζα από το 88-89 που ήμουν φαντάρος....έκτοτε με μεγάλα διαστήματα αποχής αλλά όχι και ανάγνωσης κατέληξα στο συμπέρασμα πως ό,τι είχε να πει τό'πε...έφυγαν και Χούντρας και οι λοιποί (έγιναν 300σιοι),και γενικά έχει χάσει την παλιά του "σπιρτάδα",αυτή τη διάθεση τη τύπου "παράτα το καφέ και πάμε να λυσσάξουμε" ή "μαλάκα το νέο εργαλείο τό'δες"; ...
    σε έβαζε σε ένα τέτοιο τριπάκι,στον κοινό και γνωστό καημό ,τη καύλα για μοτοσυκλέτα,για βόλτα και ζωή...από τότε που αγόραζαν τα έτοιμα άρθρα όλα ήρθαν σε ένα "νερουλό"επίπεδο...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  7. #22
    To μοτό πάντως πουλάει αρκετά τεύχη απλά τα υπόλοιπα του εκδ.οικου είναι που πάνε για φούντο... και επιβαρύνουν τη κατάσταση...

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  8. #23
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
    To μοτό πάντως πουλάει αρκετά τεύχη απλά τα υπόλοιπα του εκδ.οικου είναι που πάνε για φούντο... και επιβαρύνουν τη κατάσταση...
    το "αρκετά" μάλλον δεν είναι αρκετό....και δεν είναι οι μόνοι που δεν πληρώνουν....ρώτα ένα γραφίστα και θα σου πει τι επικρατεί στο χώρο....ό,τι να'ναι πληρώνουν και όοοποτε το θυμηθούν....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
    το "αρκετά" μάλλον δεν είναι αρκετό....και δεν είναι οι μόνοι που δεν πληρώνουν....ρώτα ένα γραφίστα και θα σου πει τι επικρατεί στο χώρο....ό,τι να'ναι πληρώνουν και όοοποτε το θυμηθούν....
    Οχι δε διαφωνώ.... οσον αφορά τις πληρωμές... τα γνωρίζω πολύ καλα


    Απλά γενικά οταν σε ενα εκδοτικό οικο είναι 10 περιοδικά... τα 2 πουλάνε και βγάζουν τα εξοδά τους... και έχει και αλλα 8 με gadgetomalkies που τη μια πουλάνε και την αλλη οχι... τότε υπάρχει πρόβλημα...

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  10. #25
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    ...Κρίμα μόνο για τους εργαζόμενους που τρώνε ψωμί από εκεί...γιατί κατά τα άλλα...Ξανακάνω post παλαιότερο μήνυμά μου για την άποψή μου περί ΜΟΤΟ.

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
    [B]το σημαντικοτερο προσον της Μοτοτεχνικης ηταν οτι περιειχε ΥΛΗ (για διαβασμα εννοω...)
    με την υλη που εκλεινε τευχος ο Χοϊδας, μπορουν σημερα να γραφτουν καμμια 10αρια συνεχομενα τευχη απο τα υπαρχοντα περιοδικα.
    και δυστυχως και σημερα, αν υπηρχε, παλι θα εκλεινε, γιατι οι αναγνωστες τους χωρου ενδιαφερονται μονο για φωτογραφιες και νεα της αγορας....
    τελος, μην ξεχναμε οτι απο την παρεα αυτη ξεκινησε ολος ο σημερινος τυπος της μοτοσυκλεττας (Χατζαρας, Τσιοφι κλπ), που δυστυχως αλλαξε προσκυνωντας τους διαφημιστες, τους εμπορους και το χρημα τους

    Φίλε μου δράττομαι της τελευταίας σου φράσης...
    Έπεσε στα χέρια μου ένα παλιό τεύχος του ΜΟΤΟ,συγκεκριμένα το Τ.323 (3/2004) με την παρουσίαση του ΧΤ660...Ρε παιδιά ΕΦΡΙΞΑ....Παλιά έπαιρνα το ΜΟΤΟ ανελειπώς αλλά από ένα σημείο και μετά το σταμάτησα λόγω δραματικής πτώσης της ποιότητας των άρθρων...Στο εν λόγω τεύχος λοιπόν κάνουν αφιέρωμα 66 σελίδων στο ΧΤ....66 σελίδες!!!! Στο editorial ο Καραχάλιος αναφέρει πως το εν λόγω τεύχος δεν έχει προηγούμενο στον παγκόσμιο ειδικό τύπο και πρώτη φορά σε περιοδικό δίνεται αυτούσιο το press kit της παρουσίασης...ήτοι ο Καραχάλιος θεωρεί κατόρθωμα πως το περιοδικό του δημοσιεύει ΑΥΤΟΥΣΙΟ διαφημιστικό έντυπο της yamaha,διαφήμιση ίσον προπαγάνδα ή κάνω λάθος;;; Και βέβαια ρε φίλε αυτό δεν έχει προηγούμενο σε σοβαρό περιοδικό!!!! Ανερυθρίαστα και απροκάλυπτα!!!!! ΄
    Και για να ολοκληρωθεί το κερασάκι της επιτυχίας στη σελίδα 132 με την οποία κλείνει το αφιέρωμα με την ένδειξη φάκελος ΧΤ μοστράρουν ΟΛΟ το πανελλαδικό δίκτυο συνεργατών της Μοτοδυναμικής με τίτλο ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ ΝΕΟ ΧΤ...Όσο βέβαια κι αν έψαξα ομολογώ πως δε βρήκα τη φράση ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΟΤΟ ΣΥΝΙΣΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΧΤ...Σημειωτέον εδώ πως δεν έχω πρόβλημα με το μηχανάκι έτσι;
    Άλλο γέλιο...συγκριτικό του νέου ΧΤ με Pegaso,KTM 625,KTM 640 και BMW F650GS...Αναφέρομαι μόνο στη σύγκριση με το τελευταίο μιας και είμαι ιδιοκτήτης του τελευταίου...Αναφέρω αυτούσια από το τέστ.....Το GS είναι πιο άνετο,πιο φιλόξενο,πιο ξεκούραστο,η σταθερότητά του υποδειγματική,ο αναβάτης του ΧΤ θα κουραστεί γρήγορα,οι επιδόσεις της GS είναι έστω και οριακά καλύτερες από του ΧΤ,η μοναδική μοτοσυκλέτα του συγκριτικού εξοπλισμένη με ABS,απευθύνεται σε αυτούς που ψάχνουν μια μοτοσυκλέτα για όλες τις δουλειές και λιγότερο σε όσους θέλουν ένα χρηστικό εργαλείο για την πόλη...Ερχόμαστε στο συμπέρασμα του συγκριτικού....Αυτούσιο.σ.101...Το ΧΤ βγαίνει νικητής και από αυτή τη μάχη όντας πιο χρηστικό σε καθημερινή βάση,σημαντικά φθηνότερο και εξίσου γρήγορο με το BMW....Δηλ ρε φίλε γιατί δεν το σύγκρινες με κανά σκούτερ;;;;; Με κανά παπί από τα ALEX PAK; Πιο χρηστικό είναι καθημερινά,ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ φθηνότερο και οικονομικότερο και εξίσου γρήγορο με το ΧΤ σε μποτιλιάρισμα....αν όχι και γρηγορότερο....
    Συνέντευξη και με τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της Μοτοδυναμικής ο οποίος φωτογραφίζεται με το πρώτο τεύχος του το οποίο και διατηρεί σε άριστη κατάσταση όπως αναφέρεται....Στο επόμενο τεύχος έχει παρουσίαση μιας σελίδας για το 650....Γιατί ρε παιδιά δεν είχατε κι εκεί τους αντιπροσώπους να ξέρω που να το αγοράσω;;;; γιατί όχι 66 σελίδες αφιέρωμα; άντε 33,15,7...Μόνο μία σελίδα;;;;
    Ανέφερα ότι έχω BMW....Σύσσωμη η συντακτική παρέα του ΜΟΤΟ είναι συνεργάτες της Motoadventures για το 2009...η οποία συνεργάζεται με τη BMW....δηλ οι συντάκτες του περιοδικού ΜΟΤΟ θα πληρώνονται από τη BMW....έμμισθοι συνεργάτες....

    http://www.motoadventures.gr/el/news.aspx?id=71

    Στο τεύχος 362 του ΜΟΤΟ ο Χατζάρας ( ο οποίος btw πρέπει να μάθει τόσα χρόνια ότι το όνομά του γράφεται με ήτα όχι με γιώτα....) γράφει πομπώδες άρθρο για τα 200 τεύχη του περιοδικού,φωτογραφίζεται με κωλοδάχτυλο προς τους ανταγωνιστές και να μας αναλύει γιατί το ΜΟΤΟ είναι το καλύτερο περιοδικό και οι άλλοι τον ζηλεύουν....Να το χαίρεται το ΜΟΤΟ έτσι που ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ.....

  11. #26
    Λέτε να ξαναβγάλει ο Καββαθάς τους 2 Τροχούς;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #27
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    ...Πλάκα-πλάκα Captain....ακόμα κρατάω κάποια αρχία τεύχη από 2Τ.Θυμάμαι το τέστ για το 650GS το 1999,10 χορτάτες σελίδες,όχι τα σημερινά διαφημιστικά-ο Θεός να τα κάνει-τέστ.Η τότε που η Triumph είχε σταματήσει να τους δίνει μοτοσυκλέτες για δοκιμή σαν τιμωρία επειδή είχαν θάψει μια ταξιδιωτική της μοτοσυκλέτα...

  13. #28
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Σημάδια παρακμής...όταν από τη μια το παίζεις αυθεντία στην ειδική δημοσιογραφία (αντικειμενικά τέστ,μετρήσεις χιούμορ, κλπ) και από την άλλη γλύφεις τις αντιπροσωπείες για ένα μηχανάκι χαλάς την εικόνα σου...όχι πως τα ξένα περιοδικά δε το κάνουν,αλλά εκεί ένα κακό μηχανάκι είναι ήδη κομμένο από το κτέο και την έγκριση τύπου...άρα αν θα βρεθεί στη χώρα τους σαν παραεισαγωγή θα έχει και το θάψιμο που του αξίζει...με λίγα λόγια "έξω" δεν παίζει κακό μηχανάκι -εκτός από ελάχιστα-ούτε και κακή άσφαλτος...υπάρχουν μηχανάκια για την α δουλειά και μηχανάκια για την β...αλλά π.χ. το να βγάζεις το R1 '09 καλύτερο από το CBR 1000 που (το CBR ) έχει 10 άλογα παραπάνω και 7 κιλά λιγώτερο βάρος,και στο ίδιο άρθρο αναφέρεις πόσο πιο γρήγορο και πόσο πιο καλύτερο μπροστινό είχε το R1 του '05 ,ε,τι να λέμε τώρα για δημοσιογραφία....ό,τι νάναι λένε...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    Η σχεση μου με την μοτο εχει κλεισει πλεον της τριακονταετιας ..πως περνανε αληθεια τα χρονια ? Εχω ζησει οπως ολοι μας και καλες και οδυνηρες στιγμες ,απο προσωπικο μεχρι επαγγελματικο επιπεδο ,θυμαμαι το πρωτο περιοδικο μοτοσυκλετας που εκδοθηκε στην Ελλαδα την ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ετος 1970/71 το εχω ακομη στο αρχειο μου, πρεπει να εβγαλε 2,3 τευχη .Ηταν μια μαγικη στιγμη ειχα δυο επιλογες ενα περιοδικο που δεν θυμαμαι ποιο ηταν με εξωφυλο τοτε τους IDOLS γιεγιεδες και την Μοτοσυκλετα ,ευτυχησα μετα απο χρονια να εχω καθηγητη και εναν απο τους τοτε εκδοτες Του το εδειξα και ο Ανθρωπος δακρυσε .Υπηρχαν βεβαια και οι 2τροχοι για τους οποιους οσο εγραφε ο Κολιας εαν θυμαμαι καλα το περιδικο ειχε αποψη ,μετα ηρθε το ΜΟΤΟΣΠΟΡΤ ο Παπανδρεου εζησε το προσωπικο του ονειρο και θεωρω οτι καλως επραξε ,εκλεισε και αυτο τον κυκλο του μην αντεχοντας την πιεση του ΜΟΤΟ το οποιο τοτε ηταν μια συλλογικη προσπαθεια ανθρωπων με τεχνικες γνωσεις κυριως, στο χωρο της μοτο, ενα στοιχημα που εθεσε σε νεα πραγματικοτητα την τοτε αγορα.Συνεπεσε βεβαια και η αποτομη και ανεξελεγκτη αγορα των μεταχειρισμενων εισαγωγης (γεγονος το οποιο θα ξαναζησουμε ) και το στορυ εδεσε .Η ενημερωση παρεδωσε την θεση της στην παραγωγη διαφημισης και το πραγμα ξεφυγε ,ζησαμε μια υπερβολη στην χωρα μας καταναλωτικη με δανεικα χωρις αντικρισμα ,σπαταλωντας το μελλον της επερχομενης γενιας η οποια βγηκε τωρα στους δρομους για να εξαργυρωσει την ακαλυπτη επιταγη μας .Εαν κλεισει τελικα το Μοτο η το καθε ειδους μοτο ισως να ειναι μια αναγκαια και φυσιολογικη εξελιξη της χωρας ,να τολμησω να πω ενα ξεκαθαρισμα λογαριασμων , μια καθαρση που θα συντελεσθει απο εσενα και εμενα τον απλο καταναλωτη ,ψηφοφορο,φορολογουμενο,αιμοδοτη,πολιτη ,,,,,,αρκει και μονο να καταλαβουμε οτι τις αγορες ( και οχι μονο ) εμεις οι ιδιοι τις πληρωνουμε ,εαν θελουμε ,εαν εχουμε τα χρηματα ,και κυριως στο χωρο της μοτο την καβλα ,αρα εγω θα σου πω καλη μου εταιρεια τι θα μου φτιαξεις και αγαπητε μου εμπορα πως θα το πληρωσω , καποτε θα ερχοταν και η σειρα μου .

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    Δεν ανεφερα την ΜΟΤΟΤΕΧΝΙΚΗ για τον λογο οτι δεν την θεωρω ( περιοδικο ) παρα μια καταθεση ψυχης

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το περιοδικό ΜΟΤΟ σας προσκαλεί στην ΜΟΤΟ ΧΡΟΝΙΑΣ 2009
    από X-HarrisX στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2009, 23:26
  2. Το πρωτο μου μοτο!
    από decoder στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2008, 13:39
  3. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ;; (ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΜΟΤΟ)
    από loufas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2006, 15:44
  4. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 21:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF