Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Kawasaki Zx130 ή Modenas Xcite135???

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2009
    Μηνύματα
    4
    http://www.greektechforum.com/forums...read.php?t=757

    Θα δεις από την πρώτη απάντηση πόσο είχαν τα μηχανάκια το 2005.

    Ας δώσουμε ένα τέλος όμως στην συζήτηση αυτή, καθώς μάλλον δεν ενδιαφέρει τους υπολοίπους, ούτε και μένα
    Modenas Kriss 125

  2. #17
    καλά φίλε, ούτε ο Γκοργκόλης ο ίδιος να ήσουν, χαλάρωσε!
    τα βάζω για το παλικάρι που άνοιξε το θέμα, όχι για σένα, οπότε δεν χρειάζεται να διαβάζεις και να απαντάς!

    επίσης μιλάω για το 2000 που το είχα πάρει εγώ το ΚΑΖΕ και ο φίλος το KRISS, οχι το KRISS II!

  3. #18
    Δείτε οπωσδήποτε αυτό το συγκριτικό, "δε θιν νεκ οφ δι εξόστ στραγκαλάϊζ δεν πάουερ οφ δι έντζιν"!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pepes1gr
    Εγγραφή
    02/09/2003
    Μηνύματα
    373
    Τρομερός ο τύπος.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2009
    Μηνύματα
    1
    παιδια εχω τ kawasaki απο τν ιανουαριο..!!ειναι τελειο μπορω να πω..κ δν εχει μικρο ντεποζιτο οπως ειπε καποιος εδω..μικρο εχει το crypton-x για αυτο δ εχει κ μεγαλη αυτονομια..επισης τ kawasaki ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΣΤΝ ΙΑΠΩΝΙΑ..τ modenas στν μαλαισια..!!εχουν διαφορες στα φλασακια σε ολα τα ηλεκτρικα μερη.."τα φωτιστικα"στο modenas γραφουν gorgolis ενω στ kawa stanley που ειναι ιαπςνικη μαρκα που χρησιμοποιηει η kawa στ μηχανακακια της..!γενικα τ συνολο ειναι πολυ καλυτερο στ kawa..!αυτα..μπορειτε να τ παρετε αφοβα..και επισης με τα crypton-x που εχω ανοιξει ειμαι μπροστα συνεχως ενα-εναμησι μηχανακι..!συν ειναι τ kawa ειναι πιο μακρυ στις σχεσεις τ
    ghcg

  6. #21
    To ΖΧ 130 είναι ποιοτικότερο όλων.
    Έχει 3 χρόνια εγγύηση.
    Υπερέχει ακόμα και στις λεπτομέρειες και φαίνεται αμέσως το "χέρι του Ιάπωνα". Στην Ευρώπη διατίθεται με led φλας πίσω, έχει τροφοδοσία καυσίμου μπροστα, τεράστιο αποθηκευτικό χώρο για την κατηγορία του κάτω από τη σέλα, πλαϊνό σταντ με ελατήριο άμεσης επαναφοράς κλπ.
    Από μηχανικής απόψεως, οι επιδόσεις του κινητήρα (τεστ τελικής περίπου 130 χλμ/ωρα), λόγω και των σχέσεων των ταχυτήτων, ελάχιστα διαφέρουν από αυτές του crypton-x το οποίο είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο ποιότητας, έχει καλύτερα μηχανικά χαρακτηριστικά αφού είναι υδρόψυκτο και ο κινητήρας του έχει μεγαλύτερη ονομαστική ισχύ, απευθύνεται όμως σε πολύ νεανικό κοινό, λόγω της γενικότερης παρουσίας του.
    Πιστεύω ότι το Modenas (που έχει πολλά κοινά με το kawasaki zx-130) με βάση τα ανωτέρω βρίσκεται στην τρίτη θέση, ενώ μία φθινότερη λύση είναι το κινέζικο Kymco, αλλα δεν παύει να είναι Κινέζικο...
    Δεν έχω ακούσει καλά λόγια για το Innova (δεν το έχω δοκιμάσει).
    Αξιόλογη η παρουσία και του Suzuki address.

    Αυτά έχω να πω, κατόπιν έρευνας αγοράς για moped 125-135 cm2.
    Η κατάληξη είναι το zx-130 ανεπιφύλακτα.

  7. #22
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από m_themis
    To ΖΧ 130 είναι ποιοτικότερο όλων.
    Έχει 3 χρόνια εγγύηση.
    Υπερέχει ακόμα και στις λεπτομέρειες και φαίνεται αμέσως το "χέρι του Ιάπωνα". Στην Ευρώπη διατίθεται με led φλας πίσω, έχει τροφοδοσία καυσίμου μπροστα, τεράστιο αποθηκευτικό χώρο για την κατηγορία του κάτω από τη σέλα, πλαϊνό σταντ με ελατήριο άμεσης επαναφοράς κλπ.
    Από μηχανικής απόψεως, οι επιδόσεις του κινητήρα (τεστ τελικής περίπου 130 χλμ/ωρα), λόγω και των σχέσεων των ταχυτήτων, ελάχιστα διαφέρουν από αυτές του crypton-x το οποίο είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο ποιότητας, έχει καλύτερα μηχανικά χαρακτηριστικά αφού είναι υδρόψυκτο και ο κινητήρας του έχει μεγαλύτερη ονομαστική ισχύ, απευθύνεται όμως σε πολύ νεανικό κοινό, λόγω της γενικότερης παρουσίας του.
    Πιστεύω ότι το Modenas (που έχει πολλά κοινά με το kawasaki zx-130) με βάση τα ανωτέρω βρίσκεται στην τρίτη θέση, ενώ μία φθινότερη λύση είναι το κινέζικο Kymco, αλλα δεν παύει να είναι Κινέζικο...
    Δεν έχω ακούσει καλά λόγια για το Innova (δεν το έχω δοκιμάσει).
    Αξιόλογη η παρουσία και του Suzuki address.

    Αυτά έχω να πω, κατόπιν έρευνας αγοράς για moped 125-135 cm2.
    Η κατάληξη είναι το zx-130 ανεπιφύλακτα.




    Μου θυγεις το παπι....... τα Kymco δεν ειναι κινεζικα φιλε μου αλλα Ταιβανεζικα

    Βεβαια εχει 2 μοναδες παραγωγης στη Κινα 1 στην Ινδονησια κλπ κλπ

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    παιδια χαιρετε μηπως εχετε το μανιουαλ του zx 130 εσεις?γιατι στην αντποιπροσοποια εδω δεν το εχουν,και εκανα ολοκληρη φασαρια γιατι δεν μου το δινουν,μηπως μπορειτε να μου πειτε τι λεει το μανιουαλ κατα την περιοδο στροσιματος?μεχρι ποσες στροφες ανοιγμα,,ποσα χλμ κτλ?

  9. #24
    Το manual γράφει μέχρι τα 800km να το ανεβάζεις έως 5000στρ/λεπτό, μετά τα 800km και ως τα 1600km μέχρι 6000στρ./λεπτό.
    Μερικές παρατηρήσεις για το zx 130: Έχω κάνει περίπου 1500χιλ.α) Το μηχανάκι δείχνει πολύ στιβαρό για παπί και έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής β) είναι γρήγορο, έχει καλά φρένα και πολύ καλή οδική συμπεριφορά, είναι και οικονομικό στην κατανάλωση. Μειονεκτήματα: α) Το πλαϊνό σταντ είναι για αλλαγή καθώς διπλώνει αυτόματα και με ένα απλό σπρώξιμο το μηχανάκι θα πέσει. β) Τα πίσω αμορτισέρ με δεύτερο άτομο πλέουν και δεν παρέχουν εμπιστοσύνη (παρόλο που είναι showa). Τέλος τα λάστιχα μετά το στρώσιμο πιστεύω ότι θέλουν αλλαγή (νομίζω αυτό ισχύει για όλα τα παπιά).
    Τώρα σε σχέση με το crypton x που είναι ο κυριότερος ανταγωνιστής δύο πράγματα θα πω χωρίς λεπτομέρειες. Το crypton x θεωρητικά & τεχνικά είναι πολύ ανώτερο από το zx και τα άλλα παπιά.Πρακτικά όμως το zx απέχει παρασάγκας από το crypton x και τα υπόλοιπα!!!

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsianiko
    Το manual γράφει μέχρι τα 800km να το ανεβάζεις έως 5000στρ/λεπτό, μετά τα 800km και ως τα 1600km μέχρι 6000στρ./λεπτό.
    Μερικές παρατηρήσεις για το zx 130: Έχω κάνει περίπου 1500χιλ.α) Το μηχανάκι δείχνει πολύ στιβαρό για παπί και έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής β) είναι γρήγορο, έχει καλά φρένα και πολύ καλή οδική συμπεριφορά, είναι και οικονομικό στην κατανάλωση. Μειονεκτήματα: α) Το πλαϊνό σταντ είναι για αλλαγή καθώς διπλώνει αυτόματα και με ένα απλό σπρώξιμο το μηχανάκι θα πέσει. β) Τα πίσω αμορτισέρ με δεύτερο άτομο πλέουν και δεν παρέχουν εμπιστοσύνη (παρόλο που είναι showa). Τέλος τα λάστιχα μετά το στρώσιμο πιστεύω ότι θέλουν αλλαγή (νομίζω αυτό ισχύει για όλα τα παπιά).
    Τώρα σε σχέση με το crypton x που είναι ο κυριότερος ανταγωνιστής δύο πράγματα θα πω χωρίς λεπτομέρειες. Το crypton x θεωρητικά & τεχνικά είναι πολύ ανώτερο από το zx και τα άλλα παπιά.Πρακτικά όμως το zx απέχει παρασάγκας από το crypton x και τα υπόλοιπα!!!
    Μην αλλάξεις το πλαϊνό σταντ. Θα "φας" με λίμα ή άλλο εργαλείο τη "γλώσσα" που δεν αφήνει το σταντ να πάει λίγο πιο μπροστά. Έτσι θα "περάσει το σημείο άμεσης επαναφοράς" με το παραμικρό, θα γίνει πιο "αναίσθητο" αλλά θα διατηρήσει την αυτόματη επαναφορά. Προσοχή μόνο μη το παρακάνεις, κάθε φορά λίγο και το δοκιμάζεις μέχρι το επιθυμητό σημείο.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    στο πρασινο χρωμα τα σπαει,, τι γινεται,,στην αρχη οταν το πρωτοδεις σου φαινεται ασχημο χοντρουλικο,,αν ζησεις μαζι του θα ανακαληψεις σιγα σιγα οτι εχει μια δικη του ομορφια,,πχ εγω τωρα κοιταζω τα χ 135 και ειδικα η απλη εκδοση μου μοιαζει με κινεζικο,,η σπεσιαλ κατι κανει ενεκα των χρησων ζαντων που εχει και το ματ χρωμα,,το καβασακι εχει πολυυυυυυυυ καλητερη πιοοτιτα κατασκευης στα παντα,, απο μοτερ πλαστικα,,σελα,,στιβαροτητα,,εκμεταλευεται καλυτερα το σασμαν,,η τεταρτη ταχητητα γεμιζει κανονικα κτλ,,απλα επειδη το χ 135 ειναι υδροψηκτο,ιτζεξιον,κτλ δεν μπορεις να αποδεχτεις οτι ειναι κατωτερο απο το πιο φθηνο καβασακι,,το ιδιο πιστευα και εγω προτου βιωσω και τα 2,,και μαλιστα για μεγαλο χρονικο διαστημα,,πολλα και ορθια χλμ σε ολους,,,

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    λοιπον επειδη βαρεθηκα να στρωνω κι αλλο το μχν,, στα 1550 χλμ σταματαω το στρωσιμο και λεω να το ανοιξω να δω ποσο παει απο περιεργεια,,το μχν λοιπον εχει τελικη απο 120-130 χλμ σε ισιαδι,και η τελικη αυτη ειναι πριν ακουμπησει η βελονα του στροφομετρου στα κοκκινα,,η τεταρτη του γεμιζει κανονικα και μπαινει και μεσα στα κοκινα,μιλαμε παντα για μαμα μχν και με 1550 χλμ στο κοντερ

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    τελευταια σχολια του zx 130,,το μχν και μεχρι την τελικη του ειναι τρενο δεν κουναει αφου σε προσφατη βολτα που εκανα φιλαρακι μου του εκανε εκπληξη το ποσο σταθερο ηταν και χωρις να του πω τπτ,,τωρα σε μια ανηφορα που εβγαινα διπλος με 4αρτη ταχητιτα το μχν αντι να κολοσει γεμιζε κανονικα,, αυτα

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/03/2007
    Μηνύματα
    9
    Έδωσα και εγώ το kazer 95 που είχα κ σκέφτομαι για την αγορά παπιού. Το kazer το είχα 59mm περίπου 140cc και μετά από βόλτα που έκανα δεν με εντυπωσίασε από επιδόσεις ούτε το zx130 ούτε το x135, από εμφάνιση δεν μπορώ να αποφασίσω πιο από τα δύο Δεν θέλω να δώσω και 2500e για παπί το θεωρώ υπερβολή και μάλλον θα πάρω ένα zx130 με 9000χλμ στα 1500e που βρήκα, τι λέτε?

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Modenas X-Cite 135 - Service Manual - μάλλον κάνει και για kawasaki zx130
    από panagath στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2011, 19:29
  2. Kawasaki Zx130 Εκκεντροφορος???
    από libali10 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2010, 17:04
  3. crypon X135 ή kawasaki zx130?
    από thanosmesi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2009, 01:59
  4. yamaha crypton x vs kawasaki zx130 vs yamaha ybr 125
    από mustaine1990 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2009, 13:43
  5. Kawasaki Zx130
    από epp1640 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2009, 11:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF