Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Kawasaki W 650 & ...W 400!

  1. #16
    Συμφωνω απολυτα μ αυτα που λες el_hymador.Ετσι βλεπω κι αντιμετωπιζω την κατασταση,με μιαν αναλογη ωριμοτητα και οξυδερκεια.Συμφωνω με την αποψη σου για τις νεοretro μοτοσυκλετες,με τα υπερ και τα κατα τους,οπως και σ αυτα που λες για τις κλασσικες.Τον εχω υποψη μου αυτον τον αναγκαιο "διαχωρισμο"σε BMW και υπολοιπες.Οντως οι BMW,ειναι οι μοναδικες τοσο "σοφα"σχεδιασμενες και αντεχουν,κοντρα στους νομους της φυσης,και νικουν πολλες φορες στην κοντρα τους με τον χρονο!Εχω καταλαβει επισης,απο το διαβασμα που εχω "πεσει με τα μουτρα"εδω μεσα στο forum,οτι υπαρχουν ακομα πολλες "ενεργες",που δεν λενε να το βαλουν κατω,οτι εξακολουθει να υπαρχει τεχνικη υποστηρηξη σ αυτες,και ικανοποιητικη διαθεσιμοτητα σε ανταλλακτικα...Παλια αυτο δεν το γνωριζα το γεγονος,τουλαχιστον στην διασταση που του αναλογει.Βρισκω μαλιστα και ενα μοντελο της ιδιαιτερα ελκυστικο,την R 25.Αλλα οπως προανεφερα,δεν θα χαρω μαζι της την χαρα,την γλυκα του στρωσιματος.Εκτος κι αν της αναναιωσω παντελως τον κινητηρα της.Εδω που μενω μαλιστα(κεντρο Θεσσαλονικης),εχω πολυ κοντα απ το σπιτι μου ενα μαγαζι,που πουλαει παλιες BMW και μονοκυλινδρες μαλιστα,ανακαινισμενες(υποψιαζομαι ομως οχι 100% αυθεντικα),σε εξαιρετικα λογικες τιμες!Φοβαμαι καπως λοιπον,οτι αμα αγορασω μια τετοια,οτι θα μου κολλησει το μικροβιο της αυθεντικοτητας,και θα αρχισουν να με ενοχλουν αρκετα πραγματα πανω της,θα θελω να τα αντικαταστησω και θα αρχισω να ανοιγω ιστοριες και περιπετειες,θα παραμενω για μεγαλο διαστημα ανικανοποιητος,σαν τον...κασιδιαρη!Δεν θελω να εχω παραπανω εγνοιες στο κεφαλακι μου!Εχω και μια ροπη,εννιοτε προς την μουρλα...Παντως την συγγεκριμενη Kawasaki,την θεωρω αρκετα τιμια και ειληκρινη μοτοσυκλετα,που θα με ικανοποιει κιολας,και θα μου αποπνεει και μια αυρα αυθεντικοτητας(με εξαιρεση την τετραβαλβιδη κεφαλη της,και τον ηχο της που ομως αυτο το δευτερο θα το αντιμετωπισω ευκολα σε ικανοποιητικο βαθμο).Αυτην τουλαχιστον δεν την βρισκω σε καμια περιπτωση αδιαφορο & αψυχο commuter η απολιφαδι του marketing(αλλες σιγουρα ειναι!).Και μια τελευταια φωτο.Καρμπυρατερ κι οχι ψεκασμος...φανατικα!Αυτα τα "θαμπα"της τ αλουμινια ειναι ακαταμαχητα.Και με τα χρονια θα θαμπωσουν κι αλλο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0809 (small).jpg 
Προβολές:	477 
Μέγεθος:	36,9 KB 
ID:	162880

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    παντως αν ενδιαφερεσαι, πωλειται μια στην χρυση ευκαιρια στα 2.800 ευρωπουλα του 1999 μοντελο...

  3. #18
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Aναφέρεις το W650 σαν κόπια του Bonneville, όμως δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.
    Το W650 είναι στην ουσία remake του Kawasaki W1 του 1965 που ηταν στην ουσία η πρωτη μεγάλη τετράχρονη Kawasaki (Meguro).
    Βέβαια κι αυτή ήταν βασισμένη στο BSA A7 και στο μοτέρ και στον σκελετό.
    http://www.motorcyclespecs.co.za/mod...20650%2065.htm


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kawa_w1.jpg 
Προβολές:	456 
Μέγεθος:	44,9 KB 
ID:	162893
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #19
    Δεν ανεφερα πουθενα επακριβως,οτι η W 650 ειναι κοπια της Bonneville.Εκανα απλως νυξη στο οτι την ακολουθει,στυλιστικα.Κι αυτο κυριως,στην φωτωγραφια που παρεθεσα προηγουμενως,που ειναι διπλα διπλα οι δυο μηχανες.Το ηξερα οτι ειναι απογονος της Meguro,που κι αυτη με τη σειρα της ηταν γιαπωνεζικη εκδοχη της BSA A7(το χω διαβασει εδω και πολλα χρονια σε περιοδικο αυτο).Εκανα σκοπιμα αυτην την "αντιπαραταξη" με την Bonneville,γιατι αυτη η "Εγγλεζα"ειναι πασιγνωστη και σημειο αναφορας,και δημιουργος μιας ολοκληρης σχεδιαστικης σχολης μοτοσυκλετων,που ακομα και τωρα εξακολουθει να επιρεαζει νεες σχεδιασεις.Ενω το να αναφερω την Meguro εξαρχης,δεν νομιζω θα με εξυπηρετουσε κι ιδιαιτερα στον στοχο μου,γιατι πολυ λιγοι την εχουν υποψη τους.Παντως εμενα με ενδιαφερει πρωτιστως,οτι η συγγεκριμενη μοτο(W 650),ακολουθει αυτην την παλια αγγλικη 60's σχεδιαστικη ταση,μορφολογικα και κυριως τεχνολογικα,ενσωματωνοντας ομως και τις απαραιτητες βελτιωσεις που απαιντουνται πλεον στις μερες μας.Δεν την θεωρω αντιγραφο,ντε και καλα καμιας,ουτε εχω διαθεση να την δω ποτε ετσι.Απλως ακολουθει μια συγγεκριμενη σχολη,η οποια ηταν αγγλικη,ενω αυτη ειναι...ζαπωνι!Ειναι για μενα κατα καποιο τροπο,σαν να ειναι μια μηχανη απο τα τοτες,που εξακολουθησε να παραγεται ως τις μερες μας,κι αναγκαστικα δεχτηκε (κατα αυτην της την πορεια εξεληξης)καμποσους εκσυγχρονισμους,για να μπορει να ανταποκρινεται αξιοπρεπως στις συγχρονες απαιτησεις.Και ειναι και προιον σοβαρης και υπευθυνης μοτοβιομηχανιας,μην το προσπερναμε αυτο,ουτε κατα το ελαχιστο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	k1a1 (small).jpg 
Προβολές:	452 
Μέγεθος:	56,5 KB 
ID:	162908

  5. #20
    Eυχαριστω nobody,για την πληροφορηση σου για την υπαρξη της σχετικης αγγελιας.Εχω δει κι εγω κατα καιρους,παραπλησιες αγγελιες.Προφανως θα προκειται περι αξιοπροσεκτης ευκαιριας.Εγω ομως την "ψαχνω"ακομα την φαση και θα εξακολουθησω το ψαξιμο για εναν χρονο ακομα,μεχρι να καταληξω καπου.Με την βοηθεια αυτου του forum,και απο αλλου,μεχρι τοτε θα ειμαι πολυ πιο ενημερωμενος,καταρτισμενος και κατασταλαγμενος για να ειμαι σε θεση να κανω την "κινηση"μου με σιγουρια.

  6. #21
    Γεια σας κι από μένα!

    Λοιπόν ΕΧΩ Kawasaki W 650 και είμαι πανευτυχής!

    Η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσα να κάνω!

    Μια μοτοσυκλέτα που θα έπρεπε να έχει πουλήσει πολύ περισσότερο, γιατί είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ, ποιοτικότατη, φτιαγμένη με ΣΕΒΑΣΜΟ στην παράδοση και όχι φτηνή αντιγραφή, πολύ άνετη για συνεπιβάτη (εμένα με νοιάζει αυτό...) ιδανική για την πόλη (ευέλικτη σαν παπί) και ικανή στο ταξίδι (ήρεμη δύναμη)!

    Και θα είχε πουλήσει, αν υπήρχε εδώ στην Ελλάδα διαφορετική νοοτροπία και αν δεν την είχε χαντακώσει τιμολογιακά η αντιπροσωπεία, όταν πρωτοήρθε.

    Ψάξτε να βρείτε (όποιος ενδιαφέρεται) το τεστ που της είχε κάνει το ΜΟΤΟ (ένα από τα καλύτερα άρθρα αυτού του περιοδικού) και θα καταλάβετε.

    Δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί με τη Moto Guzzi V-7, γιατί η τελευταία παραείναι αργή (έχω οδηγήσει την Breva 750 με τον ίδιο κινητήρα και ξέρω...).

    Μοναδικός της αντίπαλος είναι η Triumph Boneville - και σε άλλα συγκριτικά υπερέχει η μια και σε άλλα η άλλη.

    Κρίμα που σταμάτησε να παράγεται (δεν θέλησαν να την κάνουν με ψεκασμό, όπως την Triumph και την έφαγαν οι προδιαγραφές ).

    Μεταχειρισμένη είναι δύσκολο να βρει κάποιος, γιατί όσοι τις έχουμε, δεν τις πουλάμε!

    (αν το κάνω κάποια στιγμή, θα έχετε μπροστά σας ένα θύμα του καταναλωτισμού ).

    Άλλωστε, ένα από τα μεγάλα πλεονεκτήματά της είναι ότι ΔΕΝ ΣΕ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟ ΤΡΙΠ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ, το αντίθετο μάλιστα!

    Για όποιον θέλει να ρωτήσει κάτι σχετικά, είμαι στη διάθεσή του!

  7. #22
    Γυρίστε όλοι στην επαρχία Το avatar του/της glargkatzis
    Εγγραφή
    05/03/2009
    Μηνύματα
    222
    καλησπέρα, φίλος μου ενδιαφέρεται για τη συγκεκριμένη και ψάχνει κάτι καλό .αν ακούσετε τίποτα....
    Vstrom 650
    PieceLand,Larissa

  8. #23

    Kawasaki w650

    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω καινούργιο το Kawasaki w650 το οποίο δεν εισάγεται από την επίσημη αντιπροσωπία στη χώρα μας. Ωστόσο, στο Ιαπωνικό site της Kawasaki υπάρχει. Υποθέτω πως μπορώ να το βρω μόνο από παραεισαγωγή. Που πρέπει να απευθυνθώ? Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

  9. #24
    Γυρίστε όλοι στην επαρχία Το avatar του/της glargkatzis
    Εγγραφή
    05/03/2009
    Μηνύματα
    222
    καλημέρα, ο φίλος μου που αναφέρω παραπάνω μετά από πολύ ψάξιμο, τελικά βρήκε από mobile.de σε κατάστημα στη γερμανία. συνολικό κόστος με μεταφορικά γύρω στα 4500 αν δεν κάνω λάθος .400 ευρώ η νταλίκα, άλλα τόσα τα χαρτιά. 3500 την έδινε αυτός με 50000χλμ στην πένα. αν ψάξεις στην γερμανία μόνο έχει καμιά 20 κομμάτια.

    υγ. έστειλε πρώτα τα λεφτά και μετά του την έστειλε.λίγο ρίσκο αλλά με συννενόηση στην τράπεζα μπορείς να δεσμεύσεις το ποσό για κάποιο διάστημα. επίσης έστειλε ελληνική μεταφορική και είχε επικοινωνία με τον οδηγό την ώρα της φόρτωσης για σιγουριά.επίσης φωτό μέσω μέιλ επιτόπου ...
    Vstrom 650
    PieceLand,Larissa

  10. #25
    Γυρίστε όλοι στην επαρχία Το avatar του/της glargkatzis
    Εγγραφή
    05/03/2009
    Μηνύματα
    222
    Vstrom 650
    PieceLand,Larissa

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki KLR 650
    από milosisk στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 23:34
  2. Erothsh gia Kawasaki KLR 650
    από milosisk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2006, 23:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF