Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: kawasaki kle 250 anhelo

  1. #1

    kawasaki kle 250 anhelo

    Καταρχάς γεια σας,
    είμαι νέος και στο φόρουμ και στο κομό των μηχανών.

    Θέλω να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή και έχω βάλει στο μάτι την kle 250...
    Με λίγο ψάξιμο που έκανα στο διαδίκτυο αλλα και από παιδιά που γνωρίζουν, έχω ενημερωθεί πως είναι μια πολύ καλή μηχανή, αξιόπιστη και πολύ καλή για κάποιον αρχάριο. Η απαιτήσεις μου δεν είναι πολλές, εύκολη μετακίνηση μέσα στη πόλη και καμια εξόρμηση κάνα σαββατοκύριακο σε κάνα χωριο...

    Έχω βρει μια στα 28.870 χιλιόμετρα, μοντέλο του '99 στα 1.200... Τι λέτε, η τιμή του είναι καλή??? Στα ποσα χιλιόμετρα μια μηχανή έχει ζωή?? Δηλαδή αν την πάρω ποσα χρονια θα μου βγάλει??

    Έχετε να προτείνεται καμια άλλη μηχανή για αρχαριους???

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    καλως ηρθες!
    την συγκεκριμενη μηχανη δεν την ειχα,οποτε καποιος πρωην/νυν ιδιοκτητης θα βοηθουσε περισσοτερο
    ομως ξερω πως ειναι αξιοπιστη,δικυλινδρη οποτε για τις μικρες εξορμησεις που θες σε βολευει μια χαρα,οσο για την τιμη ριξε μια ματια στο www.xe.gr και συγκρινε τιμες για το μοντελο αυτο παραπλησιας χρονιας να καταλαβεια και μονος σου.τα χιλιομετρα ειναι λιγα,δεδομενου οτι ειναι δεκαετιας μηχανη.σε βαζει σε υποψιες για το αν ειναι τα πραγματικα,αν με εννοεις.ομως δεν θα κολλαγα προσωπικα τοσο πολυ στα αναφερομενα χιλιομετρα,οσο στην γενικη της κατασταση.μπορει μια μηχανη να εχει τα διπλασια χιλιομετρα απο αυτα που αναφερεις,αλλα να ειναι καλοσυντηρημενη και να κανει τακτικοτατα τα σερβις της

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Καλώς το φίλο




    Αρχικά, να υποθέσουμε ότι διαθέτεις δίπλωμα. Αν θες σε παρακαλώ πες μας τι κατηγορίες (Α1 ή απεριόριστο), ώστε να ξέρουμε τι να προτείνουμε.
    Τώρα, μοτοσυκλέτες για αρχάριους υπάρχουν αρκετές. Το Kle 250 όντως είναι μια καλή επιλογή. Σημασία έχει να σου αρέσει και σένα, καθώς επίσης και να καλύπτει τις ανάγκες σου.

    Από ότι καταλαβαίνω διαθέτεις σχετικά μικρό budget. Σε αυτά τα χρήματα δες και το Honda CB400, κάποιο Yamaha ΧΤ ίσως, αν διαθέσεις λίγο περισσότερα, καθώς και το Honda CBF250 και Yamaha YBR250.

    Επίσης υπολόγισε περίπου 500 euros, για ένα καλό κράνος, μπουφάν, γάντια.



  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Καλώς το φίλο




    Αρχικά, να υποθέσουμε ότι διαθέτεις δίπλωμα. Αν θες σε παρακαλώ πες μας τι κατηγορίες (Α1 ή απεριόριστο), ώστε να ξέρουμε τι να προτείνουμε.
    Τώρα, μοτοσυκλέτες για αρχάριους υπάρχουν αρκετές. Το Kle 250 όντως είναι μια καλή επιλογή. Σημασία έχει να σου αρέσει και σένα, καθώς επίσης και να καλύπτει τις ανάγκες σου.

    Από ότι καταλαβαίνω διαθέτεις σχετικά μικρό budget. Σε αυτά τα χρήματα δες και το Honda CB400, κάποιο Yamaha ΧΤ ίσως, αν διαθέσεις λίγο περισσότερα, καθώς και το Honda CBF250 και Yamaha YBR250.

    Επίσης υπολόγισε περίπου 500 euros, για ένα καλό κράνος, μπουφάν, γάντια.



    Το δίπλωμα μου είναι μέχρι και 250 κυβικά, μετά από 2 χρονια γίνετε απεριόριστο. γι΄ αυτό ψάχνω μια μηχανή ώστε να με βγάλει αυτά τα 3 χρονια χωρίς ιδαίτερα προβλήματα και μετά βλέπουμε για κάτι μεγαλύτερο... Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 1.800 και πάλι με δυσκολία, είμαι φοιτητής και δυσκολεύομαι για κάτι πιο ακριβό...

    Όσον αφορά το εάν μου αρέσει η kle, στην αρχή έψαχνα για χόντα dominator, την έχει ο αδερφός μου, αλλα μου είπε για την kle και από τότε έχω φάει κόλλημα με αυτή την μηχανή... Νομίζω, πως είναι αυτό που ζητάω....

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
    καλως ηρθες!
    την συγκεκριμενη μηχανη δεν την ειχα,οποτε καποιος πρωην/νυν ιδιοκτητης θα βοηθουσε περισσοτερο
    ομως ξερω πως ειναι αξιοπιστη,δικυλινδρη οποτε για τις μικρες εξορμησεις που θες σε βολευει μια χαρα,οσο για την τιμη ριξε μια ματια στο www.xe.gr και συγκρινε τιμες για το μοντελο αυτο παραπλησιας χρονιας να καταλαβεια και μονος σου.τα χιλιομετρα ειναι λιγα,δεδομενου οτι ειναι δεκαετιας μηχανη.σε βαζει σε υποψιες για το αν ειναι τα πραγματικα,αν με εννοεις.ομως δεν θα κολλαγα προσωπικα τοσο πολυ στα αναφερομενα χιλιομετρα,οσο στην γενικη της κατασταση.μπορει μια μηχανη να εχει τα διπλασια χιλιομετρα απο αυτα που αναφερεις,αλλα να ειναι καλοσυντηρημενη και να κανει τακτικοτατα τα σερβις της
    Έχω κάνει κάποια ερευνα και εδώ...

    http://www.mototriti.gr/index.asp

  6. #6
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από carpe_diem
    Νομίζω, πως είναι αυτό που ζητάω....
    ΚΑντο μια βολτα για να μην ΝΟΜΙΖΕΙΣ ....να σιγουρευτεις....


    παρτο με 1000 ευρω 1200-1400 πουλαν τα KLE 500αρια 99-2000
    Accipere quam facere praestat injuriam

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    ΚΑντο μια βολτα για να μην ΝΟΜΙΖΕΙΣ ....να σιγουρευτεις....


    παρτο με 1000 ευρω 1200-1400 πουλαν τα KLE 500αρια 99-2000
    Δεν έχεις και άδικο και στα δύο που είπες... :

    wave2:

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    καλα εκανες την ερευνα σου,να ξερεις ομως πως ειναι λιγακι πιο τσιμπημενες οι τιμες στο μοτοτριτη(οι πιο πολλες αγγελιες ειναι απο εμπορους και οχι ιδιωτες)

    συμφωνω κι εγω να την δεις απο κοντα την μηχανη,να ανεβεις πανω της,να την κανεις πρωτα μια βολτα...

    στην κατηγορια των 250 κυβικων εχεις αρκετες επιλογες να ξερεις(ενδεικτικα μονο kawasaki klr 250,suzuki dr 250,yamaha ttr 250,honda xr 250 κ.α και αυτα να μιλησουμε μονο για εντουροκαταστασεις και κυριως χρηση πολης).

  9. #9
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Το Anhelo είναι μια από τις καλύτερες 250άρες της αγοράς...αξιόπιστο ταξιδεύει άνετα 2κάβαλο με 120-140 και κάνει όλες τις δουλειές σου σαν να έχεις ένα μεγάλο παπί δεν καίει τίποτα,απαιτεί μόνο τα σέρβις και θα σου κρατήσει δεκαετίες όχι 2-3 χρόνια που το θες εσύ...απότις καλύτερες επιλογές!Αν έχεις κατασταλάξει στο Anhelo βρες ένα σε όσο το δυνατόν πιο καλή κατάσταση...ψάξε και αρχές Λ.Βουλιαγμένης στην εκει Kawasaki που κατά καιρούς φέρνει κάτι ολοκαίνουργια τέτοια!εκεί αξίζει να δώσεις και 1500 και 2000 και να το κρατήσεις 10ετίες...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  10. #10
    Η μηχανή είναι αυτή:

    http://img194.imageshack.us/my.php?image=6160608800.jpg



    Τα μοντέλα του '99 είναι όλα το ίδιο χρώμα??

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    με μια γρηγορη αναζητηση στο google σε 4 αγγελιες που βρηκα,οι 3 το ειχαν σε μπλε χρωμα και μονο η μια στα χρωματα του δικου σου

  12. #12
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από carpe_diem
    Τα μοντέλα του '99 είναι όλα το ίδιο χρώμα??

    ρωτα αν ειναι εισαγωγη ΓερμΑΝΙΑΣ (οταν αλλαζουν οι χρωματισμοι συνηθως κατι τετοιο παιζει)




    αν εχεις υποψιες πως ειναι ξαναβαμμενο , τσεκαρε για σημαδακια απο πετρες -χαλικακια στο μπροστα φτερο.... μπορει να εχει αποκαλυφθει το εργοστασιακο χρωμα και να δεις τι ηταν πριν βαφτει(ΑΝ ειναι 2οβαμμενο)
    Accipere quam facere praestat injuriam

  13. #13
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, όλες οι πληροφορίες σας μου είναι απαραίτητες γιατί είμαι και νέος και αδαής στο κόσμο των μηχανών. Ίσως να σας ξανά πρήξω λίγο αργότερα....

  14. #14

    kawasaki kle 250

    φιλε γεια σου,

    αγορασα πριν ενα μηνα kawasaki 250 anhelo του 97 με 17500 χλμ στα 1000€ και ενας ξαδερφος μου αγορασε την ιδια του 99 πρασινη με 28500 χλμ στα 1050€.
    στο λεω για να ξερεις τις τιμες.
    η μηχανη ειναι καταπληκτικη.ευκολοδηγητη ομορφη και με ωραιο ηχο.
    εγω ειχα παπι yamaha t50 για χρονια και την kawasaki την αγαπησα αμεσως.
    θα κανεις καλη επιλογη.
    νομιζω ομως οτι το διπλωμα σου δεν μπορει να οδηγησει την συγκεκριμένη μηχανή.
    για κοιταξε το λιγο μην βρεθεις προ εκπληξεων.

  15. #15
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Έχω κάνει 5-6 ταξιδάκια κοντινά, Κάλαμο, Ωροπό, Χαλκίδα με αφετηρία Αθήνα, δεν είχα κανένα πρόβλημα, ούτε εγώ ουτε ο συνεπιβάτης. Σαφώς θα ήθελα πιο πολύ δύναμη...
    Άμα βρείς κανένα που να σε συμφέρει, γνώμη μου είναι να το πάρεις, όλοι το χαρακτηρίζουν σκυλί, και έτσι είναι...

    Καλή τύχη..
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF