Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: kawasaki kle 250 anhelo

  1. #16

    Re: kawasaki kle 250

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KARAVA
    φιλε γεια σου,

    αγορασα πριν ενα μηνα kawasaki 250 anhelo του 97 με 17500 χλμ στα 1000€ και ενας ξαδερφος μου αγορασε την ιδια του 99 πρασινη με 28500 χλμ στα 1050€.
    στο λεω για να ξερεις τις τιμες.
    η μηχανη ειναι καταπληκτικη.ευκολοδηγητη ομορφη και με ωραιο ηχο.
    εγω ειχα παπι yamaha t50 για χρονια και την kawasaki την αγαπησα αμεσως.
    θα κανεις καλη επιλογη.
    νομιζω ομως οτι το διπλωμα σου δεν μπορει να οδηγησει την συγκεκριμένη μηχανή.


    Ναι, πράγματι με το δίπλωμα που έχω δεν μπορώ να τήν οδηγήσω! Αν την πάρω όμως τι επιπτώσεις θα έχω?? Μιλάω σοβαρά τώρα, δεν νομίζω να μην την πάρω, έχω πωρωθεί άσχημα με το συγκεκριμένο εργαλείο...

  2. #17
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Γιατί λέτε οτι το μηχανάκι δεν καλύπτεται απο το Α1? Το έχετε ψάξει ή απλα κάνετε τα μαθηματικά σας και σας βγαίνουν τα νούμερα υπερβολικά? Το Α1 σε καλύπτει, αλλά ας μου πει κάποιος γιατί ισχυρίζεται το αντίθετο..
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  3. #18
    Προϋποθέσεις
    ● Να έχει την κανονική του διαμονή στην Ελλάδα.
    ● Να μην κατέχει άλλη άδεια οδήγησης, ίδιας κατηγορίας, ελληνική ή κράτους-μέλους της Ε.Ε.(συμπεριλαμβανομένων των κρατών Νορβηγίας, Ισλανδίας και Λιχτενστάιν).
    ● Να έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας ισχύος μέχρι 25kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16kW/kg ή το 21ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος.


    η KLE πρέπει να είναι στα 26,1kW ... ετσί δεν είναι??? παίζει ρόλο αυτό???
    Δεν ξέρω, αν κάνω λάθος διορθώστε με!!

  4. #19
    Όπα λάθος, μήπως το παραπάνω είναι για την A κατηγορια και όχι για την A1???

  5. #20
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Για να μην παιδεύεσαι...Πάρε τηλ στην αντιπροσωπεία και ρώτα, πόσα KW δίνει η Kawasaki στην έγκριση τύπου? Αυτό παίζει ρόλο....Και εκεί θα σου πουν, το δίνει με 22kw..
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  6. #21
    η πρωτη μου μηχανη ηταν ενα κλε 250 του 10/2001.

    το ειχε ενας φιλος πρωτη μηχανη και ακολουθως το πηρα εγω τον 12/2005 με 31,000χμ.

    την εδωσα πριν ενα χρονο με 55,000χλμ ανταλλαγη για 1300?( καλη τιμη αν σκεφτεις οτι ηθελε αλλαγη,λαστιχα,αλυσιδα-γραναζια) και πηρα ενα βερσις 650.

    με το κλε εμεινα απολυτα ικανοποιημενος για πρωτη μηχανη και για τα χρηματα που μου κοστισε.
    εχει αρκετη δυναμη για να ταξιδευει με 120-130 διαρκως και η τελικη του ειναι στα 150-155.

    σε αυτα τα χλιομετρα(120-130) εχω ταξιδεψει και δικαβαλος μεχρι την λαμια και φορτωμενο με 2 σακους στη σχαρα.

    μονος εχω κανει και 500 χλμ αυθημερον χωρις να κουραστω ιδιαιτερα.

    η σελλα επειδη εχει κλιση ειναι λιγο αβολη για τον συνεπιβατη.


    στην πολη ειναι παπι,καιει λιγο και εχει φθηνη συντηρηση,

    προβληματα ειχε βγαλει
    -αλλαγη καδενας με κοστος 20-25?.
    -ειχε κοπει ενα καλωδιο στον διακοπτη το οποιο επισκευατηκε με κοστος ελαχιστο.


    μια χαρα μηχανακι για αυτα που ζηταει.

  7. #22
    σας δινω τα επισημα στοιχεια της μηχανής για τυχον απορίες.

    Type: 248 cc, liquid cooled, Parallel Twin, 4-stroke
    Engine Bore and Stroke: 62 mm x 41.2 mm
    Valves 4 valves/cylinder
    Claimed Horsepower: 35 hp (26.1 kW) @ 10000 rpm
    Maximum Torque: 23.5 Nm (17.3 ft. lbs) @ 10000 rpm

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2009
    Μηνύματα
    1
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
    ΕΙΜΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΟΥΛΑΩ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ.
    ΕΙΝΑΙ KAWASAKI KLE 500cc, MONTEΛΟ 2004
    ΜΕ FULL EXTRA, BAGSTER, ΚΑΓΚΕΛΑ, ΔΕΡΜΑΤΙΝΗ ΣΕΛΑ, ΒΑΛΙΤΣΑ, ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ,
    ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ-ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ, 45.000 ΧΛΜ
    ΔΕΚΤΟΣ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ

    ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΩ 2.500 ευρω ΜΕΤΡΗΤΑ ΜΕΧΡΙ 15/6
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ (ilias-irini@tellas.gr)

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2006
    Μηνύματα
    4
    Πουλάω και εγώ ένα ANHELO αλλά γράφω για να πληροφορήσω τον φίλο και τους επίδοξους αγοραστές αυτης της μοτοσυκλέτας.
    Εξαιρετικά αξιόπιστη, την έχω πολλά χρόνια χωρίς προβλήματα, πολύ καλή μέσα στην πόλη, περνάει πεζοδρόμια και λακούβες δικάβαλη για πλάκα, σταθερότατη στην εθνική, καθόλου κραδασμούς (δικύλινδρο βλέπεις) για ταξιδάκια έως Κόρινθο, Λαμία με δυο άτομα και 120-130χαω μια χαρά.
    Αν το ζορίσεις πάει γρήγορα για 250cc (150 στο κοντερ), αλλά καίει παραπάνω, και δεν έχει το νεύρο ,αλλά ούτε την υστερία, και τα προβλήματα των αερόψυκτων - μονοκύλινδρων που θα βρείς σε αυτά τα χρήματα.
    Ελπίζω να βοήθησα.

  10. #25
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Για την αξιοπιστια του συγκεκριμενου μοτερ ενα εχω να σου πω..

    ειχα το Eliminator 250 που εχει ακριβως το ιδιο μοτερ.

    το πουλησα στα 85.000 km χωρις κανενα μηχανικο προβλημα.

    το μονο σημειο που μπορεις να πεις οτι υπεφεραν ηταν στο θερμοστατη...

    τον αλλαζεις και τερμα...


    το παιδι που το πηρε το εχει ακομη και το εχει φτασει 135.000km χωρις προβλημα...

    ειναι αθανατο εαν το συντηρεις σωστα (λαδια δηλαδη)
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  11. #26
    παιδια να ρωτησω τελικα ποση καταναλωσει εχει?

    επισημα και ανεπισημα

    βασικα αυτο για το διπλωμα και εγω μεχρι 25kw εχω, αυτο σημαινει οτι ειναι μεχρι 250 κυβικα?

    δεν το πολυ εψαξα γιατι πηρα ενα παπακι για να κανω τις δουλειες μου.

  12. #27
    η καταναλωση επισημα και ανεπισημα ειναι 175 χιλιομετρα με ενα γεμισμα.
    και με σουπερ αμολυβδη και με κανονικη η καταναλωση ειναι αυτη.
    εγω τουλαχιστον δεν εχω δει διαφορα τετοια που να αξιζει να το αναφερω.
    το καθε γεμισμα ειναι περιπου 9 με 10 ευρω.

  13. #28
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KARAVA
    σας δινω τα επισημα στοιχεια της μηχανής για τυχον απορίες.

    Type: 248 cc, liquid cooled, Parallel Twin, 4-stroke
    Engine Bore and Stroke: 62 mm x 41.2 mm
    Valves 4 valves/cylinder
    Claimed Horsepower: 35 hp (26.1 kW) @ 10000 rpm
    Maximum Torque: 23.5 Nm (17.3 ft. lbs) @ 10000 rpm
    Συμφωνώ με τα παραπάνω, και μη σου πώ ότι είναι και πιό πολλά τά άλογα...
    Το θέμα όμως είναι τί λέει το επίσημο χαρτί του κράτους, και αυτό λέει 22 kw, αυτό δείχνεις στον μπάτσο εάν σε γράψει. Εάν δεν σκαμπάζει απο γράμαμτα και σου κόψει κλήση, δεν τη δέχεσαι, πάς και κάνεις την διαμαρτυρία σου στο τμήμα της τροχαίας, και μετά στο δικαστήριο, αθωώνεσαι πανυγηρικά.
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MG
    Για την αξιοπιστια του συγκεκριμενου μοτερ ενα εχω να σου πω..

    ειχα το Eliminator 250 που εχει ακριβως το ιδιο μοτερ.

    το πουλησα στα 85.000 km χωρις κανενα μηχανικο προβλημα.

    το μονο σημειο που μπορεις να πεις οτι υπεφεραν ηταν στο θερμοστατη...

    τον αλλαζεις και τερμα...


    το παιδι που το πηρε το εχει ακομη και το εχει φτασει 135.000km χωρις προβλημα...

    ειναι αθανατο εαν το συντηρεις σωστα (λαδια δηλαδη)

    +1000

    Το δικό μου Anhelo όταν είχα το ατύχημα είχε ξεπεράσει τα 80.000km και δεν είχε παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα πέραν των προβλεπόμενων service δηλαδή.Το μόνο που άλλαξα προοληπτικά αν και είχε ψωμί ακόμα ήταν η καδένα του εκκεντροφόρου.Το μοτέρ αυτό είναι αλεξίσφαιρο πραγματικά και το μηχανάκι είναι πολύ "μηχανή" για αυτά που ζητάει,να το πάρεις και θα με θυμηθείς
    Fortis Fortuna Adiuvat

  15. #30
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Manalishi
    καλημέρα, εγώ το έχω απο τον Νοέμβριο και το μηχανάκι είναι ότι πρέπει για τον αρχάριο. Ευτυχώς που δεν πήρα οτι άλλο μου πρότειναν, ουτε CBF,YBR,Scooter και τέτοια. Μέσα σε ένα μήνα καθημερινής οδήγησης θα το έχεις μάθει, θα το έχεις συνηθίσει και θα θές πιο δυνατό. Το CBF είναι πολύ αδύναμο μπροστά του. Μέσα στην πόλη θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο, λόγω δύναμης, όγκου και φρένων. Μαλακή ανάρτηση, προοδευτική, δεν είναι για πολλές καγκουριές, αλλά ανεβαίνεις πεζοδρόμιο και σκας και σε λακούβα χωρίς δεύτερη κουβεντα.

    Απο τον Νοέμβρη που το έχω, έχει παρουσιάσει τα εξής προβλήματα:

    - ρουλεμάν πίσω τροχού, αλλάχθηκε με κλειστού τύπου,
    - καρβουνάκια μίζας, αλλάχθηκαν,
    - σωλήνας ψυγείου πάνω απο την κεφαλή, λόγω κραδασμών έκανε μια μικρή ρωγμή και έχανε παραφλού, θα αλλαχτεί εντός εγγυήσεως απο το μαγαζί που το πήρα,
    - λόγω λάθους συναρμολόγησης του ατέρμονα στον μπροστινό τροχό, δεν έχω ενδείξεις ταχύμετρου και μετρητη χιλιομέτρων, θα αλλαχτεί μόλις βρεθεί συμβατό μόσχευμα.
    - λόγω ηλικίας, τα συγκεκριμένα βγάζουν πρόβλημα σε καδένα-εντατήρα, το δικό μου το πάω για αλλαγή αυριο Τετάρτη να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Μαζί θα μπουν και νέα λάστιχα.

    Αγοράστηκε όπως ανέφερα Νοέμβρη '08 1400 ευρώ με 25χιλ χλμ, μάλλον γυρισμένα.

    Έχω κάνει 5-6 ταξιδάκια κοντινά, Κάλαμο, Ωροπό, Χαλκίδα με αφετηρία Αθήνα, δεν είχα κανένα πρόβλημα, ούτε εγώ ουτε ο συνεπιβάτης. Σαφώς θα ήθελα πιο πολύ δύναμη...
    Άμα βρείς κανένα που να σε συμφέρει, γνώμη μου είναι να το πάρεις, όλοι το χαρακτηρίζουν σκυλί, και έτσι είναι...

    Καλή τύχη..
    Σε συνέχεια του προηγούμενου μυνήματος μου, αλλάχθηκαν :
    - εντατήρας και καδένα, πλέον απλά κελαηδάει, ακούς μόνο την εξάτμιση
    - αλυσίδα και γρανάζια.

    Άλλαξα πρόσφατα και μπουζί, είχε επάνω NGK CR7 kκαι έβαλα CR8, αισθητή διαφορά όταν το βάζεις μπροστά το πρωί, παίρνει αμέσως και δουλεύει πιό στρωτά. Δεν ξέρω γιατί ο προηγούμενος είχε βάλει τα 7.
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF