Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 39

Θέμα: Εκτελωνισμός μηχανής

  1. #16
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305

    Υπουργείο μεταφορών: ΤΟ ταξιδιωτικό

    Update:

    Η ταλαιπωρία συνεχίζεται....αλλά επιτέλους φως στον ορίζοντα...
    Μετά τη σχετική επίσκεψη του διεκπεραιωτή στο υπουργείο, έστειλα το ίδιο συγγενικό πρόσωπο να πάει μέχρι το υπουργείο καθώς λόγω δουλειάς εξακολουθώ να μη μπορώ να κουνηθώ.
    Λόγω του ότι πήγε στις 12.30 το μεσημέρι της Τετάρτης, τον στείλανε αδιάβαστο λέγοντάς του ότι ήρθε πολύ αργά και να έρθει την Πέμπτη πρωί πρωί για να το ψάξουνε...

    Πέμπτη πρωί, πριν πάω στη δουλειά, είμαι απίκο στις 8 στο υπουργείο, εγώ ο ίδιος.
    Δίνω το φωτοτυπημένο πιστοποιητικό (που είχα πάρει από τον εκτελωνιστή) και μου λένε περίμενε για να πάμε να δούμε το φάκελο. Φεύγει ένας βαριεστημένος τύπος (να τανε μέχρι 35 χρονών είναι ζήτημα, η βαρεμάρα του δημοσίου τον είχε κάνει να περπατάει σα να ήταν 80 χρονών) και πάει στο υπόγειο που έχουν τους φακέλους.
    Αφού γυρίζει μετά από κανένα τέταρτο, λέει αρχικά στον προϊστάμενό του και στη συνέχεια σε μένα ότι δε βρίσκει το φάκελό μου. Με ρωτάει ο προϊστάμενος αν είχε έρθει άλλος πριν από μένα μέσα στη βδομάδα.
    Ακολουθεί η παρακάτω στιχομυθία:
    - Δε βρίσκουμε το φάκελο της μηχανής σου.
    - Τι σημαίνει δεν τον βρίσκετε;
    - Δεν είναι στη θέση του. Ήρθε κανένας άλλος μέσα στη βδομάδα;
    - Ναι, χθες ήρθε ο πατέρας μου και είπατε να έρθει κάποιος αλλά να είναι πρωί για να τον ψάξετε να το βρείτε και δεν ασχοληθήκατε καν λόγω της ώρας που ήρθε.
    - Πιο πριν; Κανένας άλλος;
    - Ναι, είχε έρθει ο διεκπεραιωτής και του είπατε ότι δε μπορείτε να του θεωρήσετε το συγκεκριμένο έγγραφο γιατί πρέπει να είμαι ο ίδιος.
    - Εγώ;
    - Ξέρω γω; Όποιος του έδωσε τη φωτοτυπία, ψάχτε βρείτε ποιος.
    - Κι εσύ τι το θέλεις το πιστοποιητικό; Δε σου κάνει η φωτοτυπία;
    - Άμα μου έκανε θα ήμουν εδώ;
    - Ναι, αλλά τι τη θέλεις;
    - Τη θέλω για το τελωνείο για να πάρω την επιστροφή του 50% του τέλους ταξινόμησης και μου το ζήτησε το χαρτί το τελωνείο, να είναι θεωρημένο αντίγραφο.
    (στιγμιαίο στράβωμα προϊσταμένου)
    - Ναι, αλλά τώρα δεν τη βρίσκουμε.... Ποιος είναι ο διεκπεραιωτής;
    - Δεν ξέρω.
    - Μάλλον αυτός τον έχει χώσει κάπου και δεν τον βρίσκουμε. Δώσε το τηλέφωνο σου στον κύριο (35άρης) και θα σε πάρει τηλέφωνο (σιγά μην έπαιρνε).
    -Μισό λεπτό να πάρω τον έμπορο να μου πει ποιος είναι ο διεκπεραιωτής.
    -Πάρε για να μάθουμε πού τον έχει.

    Επιτόπου παίρνω στον έμπορο, ψάχνω να τον βρω αλλά επειδή ήταν το κρίσιμο 20άλεπτο 8.50-9.10 (ανοίγουν στις 9) έπαιρνα τηλέφωνο επί 20 λεπτά για να τους βρω (έχω ήδη φάει 1 ώρα στο περίμενε και στο σούξου μούξου)
    Όπως είμαι, σηκώνομαι φεύγω και πάω και στήνομαι έξω από το μαγαζί του εμπόρου.
    Μόλις έχει φτάσει η υπάλληλος και επιτόπου της ζητάω τα στοιχεία του διεκπεραιωτή (έχω ήδη αργήσει στη δουλειά)
    Μου τα δίνει και καπάκι ξαναπάω υπουργείο.
    Πάω πάλι στον προϊστάμενο και του λέω έχω το όνομα διεκπεραιωτή.
    -Ποιος είναι;
    -Ο τάδε
    -Καλά, πήγαινε βγάλε μία φωτοτυπία το πιστοποιητικό για να το έχεις κι εσύ και άσε το "πρωτότυπο" στον κύριο εκεί (τον 35άρη) και το τηλέφωνό σου για να μιλήσουμε μαζί του και να το ψάξουμε.
    -Ρε παιδιάα, δε μπορείτε να το δούμε τώρα για να μην πηγαινοέρχομαι;
    -Όχι, πρέπει να το ψάξουμε.....

    Αφού έχω ρίξει τα απίστευτα καντήλια, φεύγω και πάω άρων άρων στη δουλειά γιατί ήδη έχω φάει καμιά ώρα παίζοντας στις καθυστερήσεις....

    Αφού γυρίζω στο γραφείο, παίρνω στο διεκπεραιωτή και στον έμπορο και τους πατάω διαδοχικά ένα χέσιμο για την ταλαιπωρία που έχω υποστεί.
    Ο δε διεκπεραιωτής, με ύφος κουτσαβακίου με ξαναρωτάει τι το θέλω το χαρτί και ότι δε φταίει αυτός αλλά η υπάλληλος του υπουργείου που του έδωσε το πιστοποιητικό και λοιπές αρλούμπες και αφού ακούει τα εξ αμάξης, στη συνέχεια του λέω όπως είναι, να πάει στο υπουργείο, χωρίς να με ενδιαφέρει τι θα κάνει ή με ποια "κυρία" μίλησε, και να βρούνε το φάκελο για να θεωρήσω το χαρτί που με έχουν όλοι τους καταταλαιπωρήσει.

    Άλλη μία μέρα χαμένη.

    Την επομένη (Παρασκευή) ξαναστέλνω τον πατέρα μου στο υπουργείο γιατί ήξερα ότι δε θα με πάρουν ποτέ τηλέφωνο.
    Ακολουθεί 2η στιχομυθία μεταξύ πατέρα μου και προϊσταμένου:
    - Γεια σας, είχα έρθει προχθές για να πάρω ένα πιστοποιητικό θεωρημένο
    - Πάλι εσύ; Δε σου είπα να έρθεις πρωί και όχι στις 12;
    - Είχα έρθει προχθές, ήρθε χθες ο γιος μου και πάλι τον διώξατε επειδή δε βρίσκατε το χαρτί και σήμερα ήρθα για να το πάρω γιατί δεν τον πήρατε ούτε τηλέφωνο(όπως είπα και παραπάνω σιγά μην παίρνανε)
    - Ναι για να δω...(φωνάζει τον 35άρη και τον ρωτάει αν έκανε τίποτα και στη συνέχεια τον παραπέμπει σε αυτόν-ακολουθεί 3η στιχομυθία μεταξύ πατέρα και 35άρη)

    - Είχα έρθει τόσο προχθές όσο και χθες ο γιος μου αλλά δεν τον πήρατε τηλέφωνο.
    - Ναι είχε χώσει κάπου το φάκελο ο διεκπεραιωτής, ήρθε χθες και μας είπε πού τον είχε βάλει.
    - Τον βρήκατε;
    - Ναι τον βρήκαμε
    - Ένα τηλέφωνο όμως δεν κάνατε...
    - Ναι τώρα θα έπαιρνα....
    - Καλά θεωρήστε το μου για να φύγω.

    Του το θεωρήσανε και έφυγε... Είναι που έπρεπε να είμαι ο ίδιος...
    Μ@λ@κες όλοι τους...
    Κι έτσι μετά από μία εβδομάδα ταλαιπωρίας για να βάλουν μία σφραγίδα σε ένα χαρτί, πήρα το πολυπόθητο πιστοποιητικό.
    Ακόμα και σήμερα η μάστιγα των γραμματέων και των φαρισαίων κυριαρχεί στον πλανήτη...

    Έτσι, από αύριο, πάμε ντουγρού για τελωνείο πάλι για να καταθέσουμε τα χαρτιά ολοκληρωμένα πλέον...

    Κάποια στιγμή κουράστηκα...τώρα το έχω πάρει πατριωτικά. Δεν τους τα χαρίζω ούτε με σφαίρες.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2009
    Μηνύματα
    185
    Μπράβο!!!

  3. #18
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Update:
    Σήμερα κατέθεσα τα δικαιολογητικά στο τελωνείο και πήρα και αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης.

    Κατά πάσα πιθανότητα, απ' ότι μου είπαν, θα με ενημερώσουν με επιστολή για το πώς και το πότε θα πάρω τα χρήματα.

    Το ωραίο είναι ότι πίσω από τη δικιά μου, εκκρεμούν και άλλες 30.000 αιτήσεις...

    Οπότε....σε αααααρκετό καιρόοοοοο θα τα πάρω....

    Μου φαίνεται τα λεφτά θα ναι τσόντα στο Χριστουγεννιάτικο δώρο...
    Είδωμεν.

  4. #19
    Τώρα που το θυμήθηκα, αν την μηχανή την έχουμε αγοράσει μέσα απο τις χώρεσ που είναι ενταγμένες στην Ευρωπαική ένωση οπου δεν υπάρχουν χρεώσεις σε τελωνεία κτλ ποιες μπορεί να είναι οι υπόλοιπες χρεώσεις ? Τι θέλω να πω, σταμπάρω εγώ στην Ιταλία μια 600αρα περνω ενα πλοιο και έιμαι Πατρα μετα απο κει και επειτα τι ? πινακιδες μπορώ να αλλάξω εύκολα και ρωτάω το έχει επιχειρήσει κανένας αυτό που περιγράφω ? τα εξοδά στο θεό ?

  5. #20
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αν αγορασεις απο ιδιωτη πρεπει να πας σε προξενειο/πρεσβεια εκειπερα να επικυρωθει η πωληση και μετα κανονικα χαρτουρα με τελωνειο κτλ.

    Αν αγοραζεις απο μαγαζι η δουλεια αυτη γινετε με το τιμολογιο αγορας

  6. #21
    εντάξη η χαρτούρα αλλά απο χρεώσεις αυτές που θα ισχυαν σε περίπτωση απο αντίστοιχη περίπτωση αγοράς απο Αμερική ?

  7. #22
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από horrified
    εντάξη η χαρτούρα αλλά απο χρεώσεις αυτές που θα ισχυαν σε περίπτωση απο αντίστοιχη περίπτωση αγοράς απο Αμερική ?
    Δεν μπορεις να φερεις απο αμερικη γιατι η μοτοσυκλετα ΔΕΝ θα εχει εγκριση τυπου.

    Και γιατι δεν εχω πολυ χρονο τωρα να εξηγησω θα το πω απλα.

    Στην ευρωπη οι μηχανες εχουν (αν θυμαμε καλα) 17 ψηφια/νουμερα για αρ. πλαισιου, απο Αμερικη (αν θυμαμε καλα παλι) εχουν λιγοτερα οποτε δεν παιζει το σεναριο.

    Ασχετα αν οι μοτοσυκλετες ειναι ιδιες με τα ιδια χαρακτηριστικα



    Μακαρι να μπορουσαμε να φερουμε απο εκει αλλα .......

  8. #23
    file pragmatika σε θαυμαζω ....καλα τους κανεις .....να το πας μεχρι τελους τις @@λες

  9. #24
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Σήμερα τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα με ενημερώσουν γραπτώς όταν βγει η απόφαση, για το πότε θα τα πάρω...

    Το ωραίο ήταν που και την προηγούμενη φορά που τους ρώτησα, ακόμα 30.000 αιτήσεις μου είπαν ότι είχαν σε αναμονή...

    Α, ρε κουφάλες, όταν τα πληρώνουμε εμείς, τα θέλετε αμέσως. Όταν είναι να τα δώσετε πίσω τότε μας βγάζετε την ψυχή...

    Το καλό βέβαια που μου είπε αυτός, ήταν τουλάχιστον ότι έχουν προθεσμίες για να εκδόσουν τις συγκεκριμένες αποφάσεις...

    Πάλι καλά...

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2009
    Μηνύματα
    185
    νεώτερα;

  11. #26
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Μίλησα πριν από καμία 10ριά μέρες με το τελωνείο και με ενημέρωσαν ότι έχουν μπει στην τελική ευθεία για να βγει η σχετική απόφαση πληρωμής με....διαδικασίες EXPRESS!!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2009
    Μηνύματα
    185
    άντε να δούμε...

  13. #28
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Μίλησα ξανά προ ολίγου, με μία ευγενέστατη κυρία, καθώς το θέμα όπως σας είπα έχει μπει στην τελική ευθεία, και μου είπε ότι τη Δευτέρα θα πρέπει να τους κάνω ένα τηλέφωνο για να κάνουμε την τελική συνεννόηση για να έρθω, καθώς το μόνο που μένει είναι οι υπογραφές από τους προϊσταμένους...τυπικά πράγματα....
    Μάλιστα μου ανέφερε ότι δίνουν προτεραιότητα (!!!) στους ιδιώτες μιας και αυτοί πρέπει να εξυπηρετηθούν πιο γρήγορα αφού έχουν ταλαιπωρηθεί και περισσότερο συγκριτικά με τους εμπόρους.
    Απλά ο λόγος που καθυστέρησε λίγο παραπάνω, όπως μου ανέφερε η εν λόγω κυρία, ήταν ότι θα έπρεπε να πάρει γνήσια αντίγραφα των διασαφήσεων από τον εκτελωνιστή μιας και ο εκτελωνισμός είχε γίνει ταυτόχρονα για καμιά 15αριά μηχανές και έτσι θα έπρεπε να πάρει μεμονωμένα για τη δική μου περίπτωση το γνήσιο αντίγραφο.
    Μάλιστα σε σχετική συζήτηση που τους έκανα, τους ανέφερα ότι στην ΤΕΟΜΟΤΟ δεν ήταν καθόλου εξυπηρετικοί και ότι έκανα μόνος μου την οποιαδήποτε ενέργεια, από την πληροφόρηση-ενημέρωση μέχρι και το μάζεμα όλων των χαρτιών και την παράδοση στο τελωνείο μιας και δεν είχαν διάθεση να με βοηθήσουν λέγοντάς μου από την ΤΕΟΜΟΤΟ ξεπετώντας με ότι δε δικαιούμαι επιστροφής χαρακτηριστικά απάντησε:
    "Ε, τότε γιατί τον βγάλανε το νόμο;"
    Τέλος πάντων, μάλλον από την επόμενη εβδομάδα λήγει το θέμα....μετά από 7 μήνες...!


  14. #29
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Και η ταλαιπωρία συνεχίζεται: Στα τέλη της προηγούμενης εβδομάδας επικοινώνησαν μαζί μου από το τελωνείο για να μου ζητήσουν να μιλήσω με τον έμπορο προκειμένου να τους στείλει το τιμολόγιο αγοράς της μηχανής από την ΤΕΟΜΟΤΟ.

    Και τι έκανε η :@$#%^&#%^&#$ η γραμματέας:

    Πήρε την πρωτοβουλία και έσβησε όλες τις αξίες εκτός από το τέλος ταξινόμησης και τους το έστειλε μάλιστα την επόμενη μέρα.
    Παρ' όλα αυτά, με πήρε η κυρία που χειρίζεται το θέμα στο τελωνείο και μου ανέφερε το περιστατικό λέγοντάς μου χαρακτηριστικά ότι το συγκεκριμένο χαρτί ουσιαστικά της είναι άχρηστο!
    Στη συνέχεια ξαναματαεπικοινώνησα με τον έμπορο το μεσημέρι της Παρασκευής και μου είπε ότι θα τους το στείλει με φαξ τη Δευτέρα το πρωί και ότι κακώς τους το ζητάνε με αξίες πάνω, και είναι παράνομο και διάφορες τέτοιες αηδίες....

    Προ ολίγου ξαναπήρα στο τελωνείο και ρώτησα πώς πάμε με τα χαρτιά και με σχετική διεκπεραίωση...και εκεί έμεινα κάγκελο:
    "Δεν έχουμε λάβει ακόμα το φαξ από τον έμπορο..."

    Ε λέω ρπτμ κάποιο λάθος θα έχει γίνει...δε μπορεί από την Παρασκευή να μην το στείλαν...κάπου θα χάθηκε...

    Ξαναπαίρνω στον έμπορο...Αναφέρω το περιστατικό μιας και μιλούσα πλέον με τον ίδιο (τις άλλες φορές μιλούσα με τη γραμματέα που κανονίζει και τη χαρτούρα) και ρώτησε τη γραμματέα όπου την άκουγα τη %#$%^@% να λέει ότι ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ!!!!

    Τι δεν πρόλαβες γμτ σπίτι σου; Από την προηγούμενη Παρασκευή;;;
    Εκεί κατάλαβε ακόμα και ο ίδιος ο έμπορος τη μ@λ@κία και μου είπε ότι θα τα στείλουν μέσα στη μέρα και να τους πάρω το μεσημεράκι ένα τηλέφωνο απλά για την τυπική επιβεβαίωση.

    Πραγματικά περιμένω να δω τι θα γίνει.
    Αν είναι να κολλάμε μία εβδομάδα για ένα φαξ, να πάω να το στείλω εγώ βρε ηλίθια!

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2009
    Μηνύματα
    185
    Κουράγιο φίλε...

    (να τα βλέπουν αυτά οι νεαροί κυρίως που είναι εύπιστοι στα καλοπιάσματα των εμπόρων πριν την πώληση...)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εκτελωνισμός μηχανής από Αγγλία
    από mixalakis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2011, 08:38
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 03:13
  3. Της μηχανής οι ρόδες...
    από almalibera στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2004, 07:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF