Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Buell Ullyses XB12XT or VW Tiguan 2.0cc

  1. #1

    Buell Ullyses XB12XT or VW Tiguan 2.0cc

    Και όμως παιδια εχω αυτο το δηλιμα. VW Tiguan 2.0cc 200hp Tiptronic or Buell Ullyses XB12XT?

    Να σας πω την ιστορια μου. Ειμαι μακρυα απο την πατριδα και συγκεκριμενα στην Σ. Αραβια. (Ηλικια 28).Την πρωτη μερα του χρονου παρηγγειλα μια Buell με χρονο παραδωσεις το Μαιο. Τιμη 10.000 ευρω απο 16.200 που εχει στην Ελλαδα. (Ειχα κανει topic στο forum μας, βαλτε στην αναζητηση Buell και θα το βρειτε)

    Την περιμενα, την περιμενα ωσπου ηρθε ο Μαιος και τελικα μου ειπε ο φιλος οτι αργησε η παραγγελεια και εφυγε 26 Μαιου απο "Αμερικα". Εγω του εκανα φασαρια και μου εδωσε μια εκπτωση αλλα 800 ευρω και το 1 service δωρο.

    Ελα ομως που τσιμπισα μεσα στον Ιουνιο ενα VW Tiguan 2.0 cc / 200Hp με full option οπως, ηλιοροφη,navigation system,δερματινα καθισματα, να μην το πολυσυζητω top εκδοση στην εξεφτελιστικη τιμη των 18.000 ΕΥΡΩ . Το αμαξι στην ιδια εκδοση με Ελλαδα εχει μονο 42.000 ευρω!!! Ετυχε να το παρω απο τον manager VW με μονο 5700χιλ, γιατι πηρε πολυ απλα το Touareg!! Εξου και μονο τα 18000.

    Οταν πηρα το αμαξι ζητησα απο την Buell την προκαταβολη μου πισω γυρω στο 1000ρικο οπου δεν μου τα εχει δωσει ακομα αλλα δεν παιζει προβλημα, μου τα δινει ανετα ειναι οκ το ατομο.

    Προκειτε να γυρισω στην πατριδα σε ενα 7 μηνο οπου θα μπορεσω να φερω το αμαξι χωρις φορους οπως και την μηχανη θα μπορουσα με την ΜΕΤΟΙΚΕΣΙΑ.

    Το προβλημα ξεκινησε σημερα οταν μου ειπε οτι η μηχανη ειναι στο λημανι και οτι σε 2 μερες θα την εχει στο μαγαζι!!! και αρχιζει και με τρωει. Να παρω την μηχανη και να πουλισω το VW. ή κρατα το VW η ξεχνας για παντα την μηχανη. Η παρε την μηχανη και πουλα το αμαξι και παρε ενα αλλο αμαξι με λιγοτερα κυβικα.

    Τι κανω ρε παιδια την παιρνω και αυτην?

    Να σας πω θετικα και αρνητικα

    VW: + Απλα τελειο αμαξι, τιποτα αλλο, οχι σηματακια και φορους τα πρωτα 5 χρονια λογου
    Μετοικεσιας. Το ΓΟΥΣΤΑΡΩ
    - Καταναλωση ειδη πιανω ενα 10λ/100 με χαλαρους ρυθμους και φανταζομαι μεσα στην
    κινηση της Αθνας δεν θα γλυτωνω τα 13λ και η βνζινη οπως εχει φτασει!!!Παγια εξοδα με
    τους φορους καθε φορα που βαζει το κρατος μας (Μετα την 5 ετια παντα μιλαω)

    Buell: + Απλα τελεια μηχανη και ισως να ειμαι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ με αυτο το μοντελο
    και ενας απο τους 100νταδες με Buell. ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ
    - Δεν εχω Γκαραζ παρα μονο κηπο στο σπιτι μου στην Ελλαδα ( και δεν ειναι κατω απο
    πυλωτη). Διαβαζω τα στραβα και αναποδα και στεναχωριεμαι καθε φορα, Δεν ειναι και
    ουκ ολιγα που εχω ακουσει απο φιλους ή απο οτι εχω δει με τα ματια μου, τα
    ατυχηματα και εδω ή και στην Ελλαδιτσα μας. Τελος και το πιο μειονεκτικο δεν εχω
    πολυ εμπειρια απο μεγαλες μηχανες παρα μονο scooter. Επισης φοβαμαι μην μου την
    κλεψουν και κλαιω με μαυρο δακρυ!!

    Τι να καρω παιδια βοηθηστε με. PLEASE HELP

    ΥΓ: Υπαρχει και η εναλλακτικη λυση της Vstrom εδω (Τελειως γυμνη χωρις δωρα στα 5400) ή μετο καλο οταν ερθω να παρω ενα μεταχειρισμενο απο Ελλαδα.

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Φερε το αμάξι Ελλάδα και πάρε μια μοτοσυκλέτα από εδώ

    Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου άρεσε το Buell και πήγα στην αντιπροσωπία να το ρίξω μια ματία.

    Υπήρχε και ένα μεταχειρισμένο με 8000 χλμ, και το ζητούσαν μετρητοίς 7800 (φορούσε και καινούρια απάτητα λάστιχα)

    Δεν ήταν βέβαια το XT αλλά το απλό το Χ.

    Φέρε το αμάξι Ελλάδα και πάρε ενα buell είτε από εδώ (αν βρεις κάποιο) είτε από Αγγλία ελαφρώς μεταχειρισμένο που είναι πολύ φθηνά.

    Αν ρίξεις μια ματιά θα δεις οτι ξεκινάνε απο 4600 ευρω το Χ, και έχει και ΧΤ με 6000 ευρω


    Features: * 2,200 miles * Midnight Black * 1203 cc * 08 reg (2008) Full Description: Manual 5 speed, 2,200 miles, Midnight Black. Complete with luggage and with the larger frame that holds more fuel, this is ready for long distane and fun!! A very agile tourer!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Κανονικα δεν θα επρεπε ουτε καν να ρωτας...ουτε καν να εχεις δίλημμα.

    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ !!!




  4. #4
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    και από οικονομικής πλευράς να το δεις, καλύτερα να φέρεις το αμάξι....


    το να πάρεις ένα τρέιλερ και να τα φέρεις και τα δύο δεν παίζει;

  5. #5
    Με την μετοικσεια παιδια μπορω να φερω χωρις φορους

    1 αυτοκινητο, 1 μηχανη, 1 σκαφος, 1 αεροπλανο, 1 τροχοσπιτο, ολα απο ΕΝΑ. Δηλαδη δεν τιθεται θεμα ποιο απο τα δυο να φερω.

    Απλα σκεφτομαι τα αρνητικα και των δυο. Και της μηχανης και του αυτοκινητου.

    Σκεφτομαι και τα χρηματα. 18000 VW + 9000 Buell = 27000 σε μια εποχη που οικονομικα η Ελλαδιτσα μας και δεν ειναι και στα καλυτερα.

    Εχω πεθανει στις σκεψεις και ειδικα ισως επειδη δεν εχω εμεπειρια στις μεγαλες μηχανες και τυχον να μου την κλεψουν. Απο την αλλη σιγουρα οταν γυρισω θα παρω κανενα μηχανακι για να κυκλοφορουμε γιατις κοντινες αποστασεις ή για την δουλεια. Δεν λει να πηγαινω με το 2λιτρο στην δουλεια.

    Πειτε την γνωμη σας.
    Ευχαριστω πολυ

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jeddah81
    Με την μετοικσεια παιδια μπορω να φερω χωρις φορους

    1 αυτοκινητο, 1 μηχανη, 1 σκαφος, 1 αεροπλανο, 1 τροχοσπιτο, ολα απο ΕΝΑ. Δηλαδη δεν τιθεται θεμα ποιο απο τα δυο να φερω.

    Απλα σκεφτομαι τα αρνητικα και των δυο. Και της μηχανης και του αυτοκινητου.

    Σκεφτομαι και τα χρηματα. 18000 VW + 9000 Buell = 27000 σε μια εποχη που οικονομικα η Ελλαδιτσα μας και δεν ειναι και στα καλυτερα.

    Εχω πεθανει στις σκεψεις και ειδικα ισως επειδη δεν εχω εμεπειρια στις μεγαλες μηχανες και τυχον να μου την κλεψουν. Απο την αλλη σιγουρα οταν γυρισω θα παρω κανενα μηχανακι για να κυκλοφορουμε γιατις κοντινες αποστασεις ή για την δουλεια. Δεν λει να πηγαινω με το 2λιτρο στην δουλεια.

    Πειτε την γνωμη σας.
    Ευχαριστω πολυ
    Κοιτα οσον αφορα το θεμα της κλοπης....μην σκας....κανεις δεν θα κλεψει μια BUELL...τι να την κανει άλλωστε ?
    Να πουλησει τα ανταλλακτικα της στους αλλους 30 ιδιοκτητες που προφανως γνωριζονται και με το μικρο τους ονομα ?

    Δωξα το Θεο ειμαστε γεματοι κομπλεξικους και δεν ενδιαφερονται για BUELL.

    Αν μπορεις....φερτα και τα 2 να γουσταρεις.

  7. #7
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    φιλε μου, δε ξερω κατα ποσο θα; ειναι εφικτο να κυκλοφορεις εκει με τη μηχανη, μιας και οι extreme θερμοκρασιες κανουν σχεδον αδυνατη την οδηγηση μηχανης...

    περα απο την τρελα που εχουμε με τις μηχανες, το αμαξι στην ουσια το πηρες ΤΣΑΜΠΑ, και αμα το φερεις ελλαδα μπορεις να το δωσεις 30κ ανετα μεσα σε μια βδομαδα...

    περα απο την χρηστικοτητα και ολα τα σχετικα...

    μηχανη μπορεις να παρεις και απο δω...




    τωρα βεβαια αν μπορεσεις να φερεις και τα 2 θα ειναι το καλυτερο δυνατο σεναριο...

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

    περα απο την τρελα που εχουμε με τις μηχανες, το αμαξι στην ουσια το πηρες ΤΣΑΜΠΑ, και αμα το φερεις ελλαδα μπορεις να το δωσεις 30κ ανετα μεσα σε μια βδομαδα...


    ΑΑΑ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ οτο με την ΜΕΤΟΙΚΕΣΙΑ δεν πληρωνω φορους και σηματακια για 5 χρονια, αλλα απο την αλλη δεν μπορς να πουλησω και ολας. Μετα την 5τια. Βεβαια μπορω να το πουλησω αλλα θα πρεπεθι να πληρωσω αντιστοιχα φορους

    1 χρονο - 100%
    2 χρονο - 80
    3 - 60%
    4-40%
    5-20%
    και μετα ειμαι ελευθερος να τα κανω οτι θελω

    Σας ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας. Οντως ΓΟΥΣΤΑΡΩ να τα εχω και τα δυο. Θελω να ξανω το κεφι αλλα...

  9. #9
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jeddah81
    ΑΑΑ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ οτο με την ΜΕΤΟΙΚΕΣΙΑ δεν πληρωνω φορους και σηματακια για 5 χρονια, αλλα απο την αλλη δεν μπορς να πουλησω και ολας. Μετα την 5τια. Βεβαια μπορω να το πουλησω αλλα θα πρεπεθι να πληρωσω αντιστοιχα φορους

    1 χρονο - 100%
    2 χρονο - 80
    3 - 60%
    4-40%
    5-20%
    και μετα ειμαι ελευθερος να τα κανω οτι θελω

    Σας ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας. Οντως ΓΟΥΣΤΑΡΩ να τα εχω και τα δυο. Θελω να ξανω το κεφι αλλα...
    sorry για το άσχετο της ερώτησης, αλλά αν την κρατήσεις μετά την 5ετία τί γίνεται με τους φόρους αυτούς;
    τους πληρώνεις ή απαλλάσσεσαι;

    Στο θέμα μας, αν μπορείς φέρε και τα δύο, αλλιώς το αυτοκίνητο.

  10. #10
    Απο την στιγμη που εκτελωνιστει για μια 5 ετια δεν πληρωνω σηματακια + φορους, οπως το καινουργιο φοροπου εβαλαν τωρα απο τα 1925κυβικα και επανω. Νομιζω θα εχω κοκκινες πινακιδες "ΑΜΟ"

    Μετα την 5 ετια, θα πληρωνω και εγω οπως ενας εντιμος Ελλην πολιτης. Και το κανω οτι θελω το πουλαω το κραταω.

  11. #11
    Να βαλω καμια φωτο απο τον "ΟΔΥΣΣΕΑ". Το Οδυσσεας ειναι η μεταφραση του Ullyses XB12XT.

    Παιδια του εκαν και αλλη φασαρια οτι και καλα μου την αργησες και μου την δινει με 15% εκπτωση. Δηλαδη 8.500 ευρω απο 10.060 ευρω οταν στην ΕΛΛΑΔΑ εχει 16.200 ευρω.

    Τι κανω παιδια το παιρνω και αυτο το εργαλειο?

    Δηλαδη 18200 ο "τιγρης" + 8500 ο "Οδυσσεας" = 26.700 ευρω οσο εχεις ενας τιγρης στην Ελλαδα 1.4 ΓΥΜΝΟ

    Αχ δεν ξερω τι να κανω.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p7180022.jpg 
Προβολές:	403 
Μέγεθος:	28,5 KB 
ID:	169123

  12. #12
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    :wacko: τι με κανεις τωρα ...

    δε ξερω τι να σε πω ....
    Accipere quam facere praestat injuriam

  13. #13
    alli mia


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p7180023.jpg 
Προβολές:	395 
Μέγεθος:	27,7 KB 
ID:	169124

  14. #14
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    ΠΑΡΤΟ ρε φιλε

    Κι οταν το βαρεθεις σε 8 μηνες κανε μου μια καλη τιμη να το τσιμπησω

    Καλοριζικα και τα 2

Παρόμοια θέματα

  1. Buell XB12XT 2010
    από jeddah81 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2010, 09:19
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 08:40
  3. Buell XB12XT Ulysses με 6200 ευρω?
    από jeddah81 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2009, 12:22
  4. Buell Ulysses XB12X or Suzuki VSTROM
    από jeddah81 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2009, 12:35
  5. pwleitai bold'or 900cc f2.!!!
    από itsabigworld στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2003, 23:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF