Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Xenon σε GSXR K6

  1. #1

    Xenon σε GSXR K6

    Εχει βαλει κανενας ή εστω απο γνωστο του η' αν γνωριζει απο καποιο μηχανικο? Θελω να βαλω και στις 2 σκαλες και μου ειπε ενας suzukakias οτι λιωνει το διαθλαστικο που εχει μεσα απο την θερμοκρασια. Ισχυει κατι τετοιο?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/02/2014
    Μηνύματα
    161
    συγκεκριμενα για το GSXR 600 K8 που έχει γνωστος μου ξέρω ΄τοι έχει xenon στη μεσαια και δεν έχει κανένα θέμα.
    άλλωστε τα xenon δεν δουλεύουν με μεγάλη θερμοκρασία.δεν είναι λαμπτήρας πυρακτώσεως για να κάψει.
    τώρα έχω έχω xenon και στα μεγάλα και δεν εχω θέμα,αλλα δεν είναι gsxr.

  3. #3
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    η λάμπα hid (τύπου xenon) αναπτύσει μικρότερες θερμοκρασίες από την συμβατική πυρακτώσεως.
    αυτό που λέει ο suzukακιας δεν ισχύει. το διαθλαστικό δε λιώνει. αυτό που χαλάει είναι η nickel επίστρωση στους συμβατικούς καθρέφτες φωτιστικών σωμάτων λόγω διαφορετικού τύπου ακτινοβολία που βγάζει ο HID λαμπτήρας από τον συμβατικό.
    και συνήθως συμβαίνει και σε μαιμού φανάρια.
    το k8 βλέπω οτι έχει από το εργοστάσιο γυάλινο προτζέκτορα και δε θα έχεις κανένα θέμα. προχώρα με ένα επώνυμο κιτάκι HID και ποιοτική λάμπα και θα δουλέψει άψογα χωρίς προβλήματα.
    αν βάλεις HID και στις πλαινές θέσεις καθρέφτη που νομίζω είναι η μεγάλη σκάλα, τότε ναι για εκεί δεν είμαι σίγουρος οτι δε θα κάνει ζημιά.

    στη θέση της μεσαίας πάντως με τον προτζέκτορα, άφοβα.

  4. #4
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις δυο επωνυμες λαμπες τυπου xenon και μεχρι εκει (το γιατι εχει αναλυθει σε πολλα ποστ και εδω και σε αρκετα φορουμς).Ολα μα ολα τα κιτ ειναι κινεζικα και πληροφοριακα τα ''επωνυμα'' ειναι απλα βαπτισμενα.Αν τελικα βαλεις ομως τοποθετησε τα οπωσδηποτε με ρελε απευθειας απο την μπαταρια και οχι μεσω της πλεξουδας των φωτων.

  5. #5
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις δυο επωνυμες λαμπες τυπου xenon και μεχρι εκει (το γιατι εχει αναλυθει σε πολλα ποστ και εδω και σε αρκετα φορουμς).Ολα μα ολα τα κιτ ειναι κινεζικα και πληροφοριακα τα ''επωνυμα'' ειναι απλα βαπτισμενα.Αν τελικα βαλεις ομως τοποθετησε τα οπωσδηποτε με ρελε απευθειας απο την μπαταρια και οχι μεσω της πλεξουδας των φωτων.
    Η παραπληροφόρηση καλό είναι να μην διαιωνίζεται. Υπάρχουν επώνυμα kit με σωστές προδιαγραφές που δεν έχουν σχέση με τα κινέζικα. Δε πιάνω το θέμα οτι και το iphone σας το samsung galaxy σας και όλα όσα έχετε στα χέρια σας είναι κινέζικα γιατί είναι για άλλη κουβέντα όχι τόσο σχετικό.
    Επίσης και μέσω της πλεξούδας των φώτων μια χαρά δουλειά γίνεται και χωρίς μακροπρόθεσμα αρνητικά οφέλη. Αυτό ίσχυε παλιότερα γιατί τα πρώτα HID Kits είχαν στιγμιαία πολύ υψηλές τιμές εκκίνησης σε σχέση με την πυρακτώσεως και έμεινε ως μια έξτρα δικλείδα ασφαλείας καθώς επίσης και οτι πολλά κινεζο-xenon μπορούν όντως να κάνουν ζημιά στις εργοστασιακές πλεξούδες λόγω αστάθειας στη λειτουργία τους.

    αν θες να έχεις σωστό αποτέλεσμα και ήσυχο το κεφάλι σου παρήγγειλε από εδώ λόγω ευρώπης
    www.retrofitlab.com
    θα σου πρότεινα και την ddmtuning στην αμερική αλλά το τελωνείο καραδοκεί.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ας πουμε οτι υπαρχουν επωνυμα με προδιαγραφες (που δεν υπαρχουν)
    ας πουμε οτι δεν πειραζει να κοψεις την εργοστασιακη πλεξουδα για να βαλεις μαιμουδιες
    ασ πουμε οτι δεν υπαρχει κινδυνος λαμπαδιασματος και οτι οι λαμπες δεν εχουν ελαχιστη διαρκεια ζωης


    επειδη μιλαμε για φωτα δημοσιου δρομου που κυκλοφορουν κι αλλοι για το ειδος του φωτισμου εχουμε να πουμε κατι;

  7. #7
    Η μεγαλη σκαλα ειναι ετσι κι αλλιως για να αναβει οταν δεν ειναι κανεις μπροστα σου ή στο αντιθετο ρευμα (κυριως οδηγηση σε επαρχιακο δρομο)
    Η αληθεια ειναι πως ναι εχει γυαλινο προτζεκτορα στην μεσαια αλλα η μεγαλη οχι, ομως μου φαινεται πολυ ασχημο οπτικα να ειναι η μια σκαλα ετσι και η αλλη αλλιως.
    Εχω φιλο που πουλαει xenon και η ποιοτητα τους ειναι καλη τα δινει χρονια χωρις προβληματα, ομως αυτο φοβαμαι μην κανω ζημια στο φαναρι και μετα τρεχω και δεν φτανω.
    Στο R6 (θεος 'σχωρεστο το κλεψανε) ειχε και στις 2 σκαλες γυαλινο προτζεκτορα και 7 ετη δεν ειχα θεμα.

  8. #8
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    το ας πούμε δε στέκει.

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ επώνυμα.
    Δε κοβεις πλεξούδα. Κουμπώνεις καλώδιο από H7 H4 σε 2pin ballast
    Δεν υπάρχει κίνδυνος λαμπαδιάσματος γιατί οι συνδέσεις γίνονται σωστά χωρίς μπακαλίστικα κόψε ράψε που απλά τα πιάνεις με λίγο duct tape.
    Και επειδή μιλάμε για τεχνολογία που υπάρχει σε όλα τα σύγχρονα οχήματα εδώ και 15χρόνια σε πληροφορώ οτι ο φωτισμός είναι άριστος, ξεκούραστος, δε τυφλώνει και ως συνέπεια συμβάλει στην ασφάλεια όλων μας.

    Θέλω να ελπίζω και σύντομα βιντεάκι βραδινή λήψη με go pro για τη δέσμη, το cut off και γενικά το πως πέφτει το φως στο δρόμο και απόδειξη οτι δεν τυφλώνει
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20140904_145227.jpg‎   βικε12.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από George_Sp; 16/09/2014 στις 20:42.

  9. #9
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    φιλος ειχε σε στρωμα ξενον χυμα στο μαμα κατοπτρο και βρηκε σε προσφορα και εβαλε προτζεκτορες.μου ειπε οτι δεν εχει καμια σχεση,ουτε στο πως βλεπεις ουτε στο πως σε βλεπουν.
    απλα εχει μανουρα στο βαλε βγαλε φαναρι κλπ.(ο συγκεκριμενος εβαψε και το κατοπτρο σε μαυρο σατινε και φαινεται γαματο.με τον καθρεφτη χαλαει λιγο)
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #10
    τα εχω τρια χρονια στην μεσαια σκαλα χωρις κανενα προβλημα.. τα εβαλα μονος μου χωρις κοψε ραψε

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    επωνυμα κιτ μονο με λαμπες ΔΕΝ υπαρχουν για τον απλο λογο οτι τα κατοπτρα που ειναι φτιαγμενα για λαμπες αλογονου δεν συνεργαζονται με λαμπες ξενον
    εκτος αν μιλαμε για πληρες κιτ μαζι με φαναρι που δεν νομιζω οτι υπαρχει
    οποιος λεει οτι ο φωτισμος δεν τυφλωνει εχει κατσει ποτε μπροστα στο μηχανακι του και να το κοιταξει καταματα;

  12. #12
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    επωνυμα κιτ μονο με λαμπες ΔΕΝ υπαρχουν για τον απλο λογο οτι τα κατοπτρα που ειναι φτιαγμενα για λαμπες αλογονου δεν συνεργαζονται με λαμπες ξενον
    εκτος αν μιλαμε για πληρες κιτ μαζι με φαναρι που δεν νομιζω οτι υπαρχει
    οποιος λεει οτι ο φωτισμος δεν τυφλωνει εχει κατσει ποτε μπροστα στο μηχανακι του και να το κοιταξει καταματα;
    αν κάνεις τον κόπο και ανοίξεις το link που παρέθεσα θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
    ποιος μιλάει για χρήση hid/xenon σε απλό κάτοπτρο; το παλικάρι στο συγκεκριμένο θέμα έχει projector και γω στο versys έβαλα πλήρες κιτ με projectors.
    έχεις κάτσει μπροστά από απλή λάμπα να την κοιτάξεις κατάματα; και αυτή θα σε στραβώσει άσχετα αν θα χρειαστεί 1-2 δευτερόλεπτα περισσότερα από το hid.
    το hid όμως φίλε μου μπαίνει σε projector ακριβώς γι αυτό το λόγο. για να μην τυφλώνει και να απλώνει τη δέσμη ομοιόμορφα και να την κόβει με ρύθμιση που κάνεις κατα ύψος ωστέ να φωτίζει κάτω από το επίπεδο του καθρέφτη του οδηγού.
    το ιντερνετ είναι γεμάτο από video με το κόψιμο δέσμης κατα ύψος. ορίστε ένα δικό μου από το 2008 με το αμερικάνικο κιτ της ddmtuning λίγο πριν πουλήσω το αυτοκίνητο.

    http://www.youtube.com/watch?v=2qqdDEOKWpg

    στο τοίχο που έρχεται το αυτοκίνητο κοντά στο στενό μπορείς να δεις ακριβώς γιατί είναι ασφαλέστερο και λειτουργεί άψογα.

  13. #13
    Ευτυχώς ρε george_sp μου έφυγε ένα βάρος με το link που έβαλες.
    Νόμιζα ότι όλοι αυτοί οι τρομπες γύρω μου που με στραβωνουν ακόμα και ημέρα, είχαν μη συμβατά xenon με τα κάτοπτρα τους, και λάμπες κουκουρουκου.
    Τσάμπα τα έπαιρνα και ήθελα να τους τα βάλω στον μΠάτο, εγώ έχω τελικά πρόβλημα με τα μάτια.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ευτυχώς ρε george_sp μου έφυγε ένα βάρος με το link που έβαλες.
    Νόμιζα ότι όλοι αυτοί οι τρομπες γύρω μου που με στραβωνουν ακόμα και ημέρα, είχαν μη συμβατά xenon με τα κάτοπτρα τους, και λάμπες κουκουρουκου.
    Τσάμπα τα έπαιρνα και ήθελα να τους τα βάλω στον μΠάτο, εγώ έχω τελικά πρόβλημα με τα μάτια.
    Ακριβως αυτο ετοιμαζομουνα να του γραψω.

    Και εγω θεωρουσα οτι εχουνε προβλημα τα φωτα των αλλων μεχρι που φορεσα γυαλια.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Ακριβως αυτο ετοιμαζομουνα να του γραψω.

    Και εγω θεωρουσα οτι εχουνε προβλημα τα φωτα των αλλων μεχρι που φορεσα γυαλια.
    Ηλίου?
    Έχει δοκημάσει να φτιάξεις κάτι τέτοιο?

    -γυαλιά για τα ξένον των άλλων-
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	γυαλιά ηλίου1.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	19,6 KB 
ID:	323034
    ανανήψαντας

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ F1 ΣΕ Gsxr 750 K6
    από GTZ750 στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2008, 17:46
  2. Gsxr K6 ToymΠΑΝΟ!!!!
    από GTZ750 στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2006, 18:04
  3. gsxr k6? k1? aporia
    από 675 στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 02:34
  4. Suzuki GSXR K6 owners manual???
    από KRHTIKOS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2006, 18:27
  5. Xenon ΣΕ R1-06
    από thehulk στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 04:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF