Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 67

Θέμα: Παίρνει ανάποδες;

  1. #1

    Παίρνει ανάποδες;

    Γίνεται ένας κινητήρας να πάρει 'ανάποδες' στροφές; Δηλαδή να λειτουργήσουν όλα με την αντίθετη της νορμάλ φοράς;

    Άκυρο μου ακούγεται, αλλά συνέβη (είπε ο μάστορας) σε δύο BMW GS 1200 ... στη μία μάλιστα πέταξε και το 'ματάκι' που βλέπεις τη στάθμη του λαδιού.

    # unzip ; strip ; touch ; grep ; > finger ; mount ; fsck ; > more ; yes ; umount ; sleep ...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Αν εννοεις να λειτουργησει εστω και για λιγα δευτερολεπτα δε νομιζω να γινεται
    Σκεψου τους 4 χρονους του κινητηρα σε αλλη φαση θα δωσει σπινθυρα(δηλαδη οταν π.χ. γινει η εκρηξη,αν γινει ποτε, θα ανοιξει η βαλβιδα εισαγωγης και οχι η εξαγωγης οπως θα επρεπε)
    ισως παρει αναποδες στροφες(μια δυο το πολυ) οταν πας να το βαλει μπρος και δεν 'σπαει' η συμπιεση του κυλίνδρου,αυτο εχει ως αποτελεσμα να γυρισει ο στροφαλος για λιγο προς την αντιθετη φορα.
    ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον
    οποιος ασχολειται με μηχανολογικα μπορει να με διορθωσει εαν κανω λαθος
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  3. #3
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    λογικα μπορει να επερνε αλλα θα επρεπε να βαλεις εισαγωγη μειγματος απο την εξαγωγη και η εισαγωγη να λειτουργει ως εξαγωγη...τωρα ο σπινθηρας θα θελει το αναποδο advance-retard απο αυτο που εχει...
    οτι θελω λεω...παντως....καντο!!φροντησε να παρεις και βιντεο
    πλακα κανω...

  4. #4
    Και βέβαια γίνεται και μπορεί να συμβεί στην εκκίνηση του κινητήρα συνοδευόμενο από κοπάνημα (έντονοι ήχοι) του μοτέρ, όχι κατά την διαρκεια της κανονικής λειτουργίας του.
    Δεν είναι λοιπόν τυχαία η έκφραση "πήρα ανάποδες"


    Fun Is Not A Straight Line

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Σε μερικα διχρονα γινεται και να δουλευει νομιζω.

  6. #6
    εχω φαει αναποδες στη μανιβελα απο κατι μονοκυλινδρα που μου εχει φυγει το γονατο

  7. #7

    Re: Παίρνει ανάποδες;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
    Γίνεται ένας κινητήρας να πάρει 'ανάποδες' στροφές; Δηλαδή να λειτουργήσουν όλα με την αντίθετη της νορμάλ φοράς;

    Άκυρο μου ακούγεται, αλλά συνέβη (είπε ο μάστορας) σε δύο BMW GS 1200 ... στη μία μάλιστα πέταξε και το 'ματάκι' που βλέπεις τη στάθμη του λαδιού.


    μπορει να φερει "αναποδες" για καποια δευτερα με το που σβησεις το μοτερ...
    δε σημαινει οτι γυρναει ο στροφαλος αναποδα ή οτι γυρναμε το μηχανακι αναποδα
    απλα συνεχιζεται η καυση χωρις το σπινθηρα των μπουζι κ μοιαζει σαν να φερνει"ανποδες".

    το προβλημα συνηθως βρισκεται καπου στο συστημα τροφοδοσιας

    το φαινομενο γνωστο κ σαν dieseling ή engine run-on
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2008
    Μηνύματα
    9
    καλησπερα παλικαρια.gilera 125 διχρονο μετα απο πλυσιμο το βαζω μπρωστα ανοιγω το γκαζι και παει προς τα πισω.κουφαθηκα.το σβηνω το ξανα βαζω μπρως και παει κανονικα.μετα απο λιγο μου σβηνει στα φαναρια το ξανα βαζω και παλι τα ιδια.
    στο τετραχρονο δεν νομιζω να γινετε για τους λογους που αναφερατε

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Τι άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα....

    Με φαίνεται ότι ο oldman θα το τραβήξει το εγκεφαλικό αύριο....
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NENIKO
    καλησπερα παλικαρια.gilera 125 διχρονο μετα απο πλυσιμο το βαζω μπρωστα ανοιγω το γκαζι και παει προς τα πισω.κουφαθηκα.το σβηνω το ξανα βαζω μπρως και παει κανονικα.μετα απο λιγο μου σβηνει στα φαναρια το ξανα βαζω και παλι τα ιδια.
    στο τετραχρονο δεν νομιζω να γινετε για τους λογους που αναφερατε
    μηπως ειχες οπισθεν???
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2008
    Μηνύματα
    9
    εγω φιλε το παθα.λες να μουν πιομενος?

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NENIKO
    εγω φιλε το παθα.λες να μουν πιομενος?
    Kαλα, με τα ιταλικα όλα ειναι πθανά....
    Λοιον, κάποτε μετα απο μια παρόμοια συζήτηση, ειχα κάνει ενα πείραμα. Σε ενα διχρονο Yamaha 125 αν θυμαμαι καλά, ειχα προσαρμοσει μια τροχαλια στο βολαν για να παιρνει μπροστά με σχοινί.
    Το μοτερακι έπαιρνε μπρος σχετικα ευκολα γυρνώντας το ΑΝΑΠΟΔΑ, αλλα με το πρώτο σκάσιμο αλλαζε φορά και γυρνουσε πλεον ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!
    Όμως, στο συγκερκριμένο (DT αερόψυκτο πρέπει να ήταν) το pic-up της αναφλεξης είναι μεσα στο βολαν και προφανώς δινει σήμα στην εναλλαγή των πόλων που είναι 4 και προφανως δινει 2 σπινθήρες (με καποια δίοδο σε σειρά) σε κάθε στροφή (με διαφορά 180 μοιρών) και μαλλον γι αυτό γινόταν αυτό(?). Το ειχα ψαξει λιγο το θεμα, αλλα δυστυχως δεν θυμαμαι περισσότερες λεπτομέρειες...

    Θεωρητικά ενα διχρονο όμως μπορει να δουλεψει αναποδα, αλλάζοντας το χρονισμο της ανάφλεξης απο πχ. 20 μοιρες πριν το ΑΝΣ σε 20 μετά (ειχα σκοπο να το δοκιμασω και αυτό, οπως και το τι γινεται με το αβανς στις 0 μοιρες, αλλα δεν ασχολήθηκα αλλο). Βέβαια δεν θα δουλεύει το ιδιο, γιατι υπάρχουν και αλλοι παράγοντες (θεση του πείρου του πιστονιού, θυρίδες μεταφοράς κλπ.)
    Σε τετράχρονο δεν γινεται, αν και υπάρχουν μεγάλοι ναυτικοί κινητήρες φτιαγμενοι για να δουλέυουν και προς τις δυο κατευθύνσεις, με εκκεντρα που αλλάζουν θεση πανω στον εκκεντροφόρο...

  13. #13
    το διχρονο μοτερ μπορει να δουλεψει αναποδα:

    την πρωτη φορα που καβαλησα ενα rm 125 του 1991 το μοτερ δουλεψε αναποδα...και εγω πηγα προς τα πισω! (οχι δεν πηγα για πολυ...το συμπλεκταρισα αμεσως)
    μετα βεβαια το ξανα εβαλα μπρος με την πατροπαραδοτη μανιβελα και ολα καλα!

    δεν ξερω αν ειναι σπανιο η οχι σε μονοκυλινδρα διχρονα καπιας εποχης,αλλα το συγουρο ειναι οτι συμβαινει!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Το λεω κι εγω αυτο διοτι ειχα ενα φιλο που εβαζε το f1 αναποδα

    Οντως γινεται.
    Στα διχρονα μονο και νομιζω αυτα που δεν εχουν βαλβιδα εξαγωγης.

  15. #15
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    είχα δει σε περιοδικό γουρούνα δίχρονη 300cc στην οποία γύρναγες ενα διακόπτη και "έπαιρνε ανάποδες" για να έχει και όπισθεν...
    Give me fuel, Give me fire

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF