Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Mp3 250 vs Honda SH 300 abs

  1. #1
    Άνθρωπος Το avatar του/της gavos
    Εγγραφή
    13/01/2006
    Μηνύματα
    199

    Mp3 250 vs Honda SH 300 abs

    Παιδιά χαιρετώ,

    το δίλλημα είναι μεταξύ piaggio mp3 250 vs honda sh 300 abs. Επειδή απ' όσο μπορώ να καταλάβω δεν είναι λίγοι οι κολλημένοι με την μή μοτοσυκλετίστικη συμπερίφορα του mp3 -το έχουν οδηγήσει άραγε- αλλά πολλοί είναι επίσης και οι κολλημένοι με την επικινδυνότητα του abs, οπότε θέλω να ξεκαθαρίσω ότι μου αρέσει η σωστά εφαρμοσμένη τεχνολογία, οδήγησα το mp3 και έπαθα πλάκα με τη συμπεριφορά του στα στενά και αυτό που θέλανε να πετύχουν το πετύχανε άσχετα αν βάρυνε αρκετά. Scooter με abs δεν έχω οδηγήσει και θα ήθελα τα φώτα όσων κατέχουν ένα από τα δύο μηχανάκια -ή τουλάχιστον με κάποιο τρόπο απέκτησαν κάποια εμπειρία- για να τους κάνω ερωτήσεις. To μηχανάκι θέλω να είναι όσο το δυνατόν ασφαλέστερο σε αρχάριο οδηγό (γυναίκα 1.70 ύψος). Γενικά ξέρω τί θέλω και γιαυτό συγκεκριμενοποιώ το θέμα με ερωτήσεις, μή μου αρχίσετε τα "το mp3 δε πάει βήμα μπροστά στο 300" γιατί τα ξέρω ήδη.


    Ερωτήσεις για mp3 250:

    1. Πόσο βαρύ είναι σε στατικούς ελιγμούς; Η σέλα σε σχέση με το ύψος του αναβάτη; Το οδήγησα πριν 2 χρόνια αλλά πραγματικά δε θυμάμαι ρε γμτ.

    2. Τί κατανάλωση έχει; Έχω διαβάσει για 4.2 l/km σε reviews αλλά μου φαίνεται εξαιρετικό για το βάρος του.

    3. Πόσο υπομονή πρέπει να έχεις σε μικρά ταξιδάκια φορτωμένος; Για το γκάζι του κοινώς.. Για μέσα στην πόλη δε με ενδιαφέρει.

    4. Πώς θα συμπεριφερθεί σε φρενάρισμα πανικού υπό κλίση στους ελληνικούς-γυαλί δρόμους;

    5. Πώς το βλέπετε για πρώτο μηχανάκι για αρχάριο;

    6. Το 250 έβγαινε stadar με το σύστημα κλειδώματος των αναρτήσεων από πάντα; Πόσο εύκολα συνηθίζεται το εν λόγω σύστημα, είναι καθόλου επικίνδυνο;

    7. Πόσο ευκίνητο είναι μέσα στην κίνηση; Εγώ δε θυμάμαι να αντιμετώπισα πρόβλημα στο test ride.

    8. Πού μπορώ να το (ξανα)κάνω test ride? Στη μιχαλακοπούλου που το είχα κάνει δε το έχουν πια.


    Ερωτήσεις για το sh 300 abs:

    1. Πώς θα συμπεριφερθεί σε φρενάρισμα πανικού υπό κλίση στους ελληνικούς-γυαλί δρόμους;

    2. Από το 2007 που πρωτοκυκλοφόρησε το sh 300 abs υπέστη αλλαγές σημαντικές -πχ. στο σύστημα πέδησης- εκτός από το πρόσφατο facelift.

    3. Πώς το βλέπετε για πρώτο μηχανάκι για αρχάριο;

    4. Τί κατανάλωση έχει; Έχω διαβάσει για 3.5 l/km σε reviews αλλά μου φαίνεται εξαιρετικά εξαιρετικό.

    5. Πού μπορώ να το κάνω test ride?


    Ευχαριστώ πολύ και εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κούρασα.

    Νίκος

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Για το sh 300

    1.Δεν υπάρχει έννοια "φρενα πανικού" για το μηχανάκι.
    Πατάς φρένο και απλά σταματάει χωρίς τίποτα άλλο.
    2.Δεν γνωρίζω αυτά που γράφω αφορούν το facelift.
    3.Δεν είναι μηχανάκι είναι scooter.Ανοίγεις το γκάζι, κάνει ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι φτάνεις φανάρι πατάς φρένο σταματάς και ξανά τα ίδια.
    Δεν θα πάρεις εμπειρία για χρήση μοτοσυκλέτας που ο κινητήρας και το κιβώτιο συμβάλουν στην δυναμική συμπεριφορά του οχήματος.
    4.Στο στρώσιμο και με το σκίσιμο που του κάνω γύρω στα 6.
    5.Δεν χρειάζεται test drive

  3. #3
    Άνθρωπος Το avatar του/της gavos
    Εγγραφή
    13/01/2006
    Μηνύματα
    199
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Για το sh 300

    1.Δεν υπάρχει έννοια "φρενα πανικού" για το μηχανάκι.
    Πατάς φρένο και απλά σταματάει χωρίς τίποτα άλλο.
    2.Δεν γνωρίζω αυτά που γράφω αφορούν το facelift.
    3.Δεν είναι μηχανάκι είναι scooter.Ανοίγεις το γκάζι, κάνει ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι φτάνεις φανάρι πατάς φρένο σταματάς και ξανά τα ίδια.
    Δεν θα πάρεις εμπειρία για χρήση μοτοσυκλέτας που ο κινητήρας και το κιβώτιο συμβάλουν στην δυναμική συμπεριφορά του οχήματος.
    4.Στο στρώσιμο και με το σκίσιμο που του κάνω γύρω στα 6.
    5.Δεν χρειάζεται test drive
    1. Έννοια "φρένα πανικού" υπάρχει πάντα ότι και να οδηγείς σε συνθήκες απρόβλεπτες δηλαδή πραγματικές. Μάλλον εννοείς ότι δε θα σε πανικοβάλουν τα φρένα από μόνα τους σωστά;
    2. Γνωρίζεις από πότε και μετά ακριβώς ήρθε το facelift στην ελλάδα; Δηλάδή από πιο μήνα και μετά να κοιτάω στις αγγελίες;
    3. Συμφωνώ μαζί σου (αν και μηχανάκια και τα scooter) αλλά η πτώση συνήθως δεν έρχεται μέσω της πολυπλοκότητας που εισάγει η normal μετάδοση, αλλά μέσα από συνθήκες που όλα τα μηχανάκια μπορούν να περιπέσουν ανεξαρτήτου μετάδοσης και κυβισμού.
    4. Στρώσιμο και σκίσιμο είχα την αίσθηση ότι δεν πάνε μαζί, όπως και η κατανάλωση που δίνεις για την κατηγορία του. Είσαι σίγουρος για αυτό το νούμερο;
    5. Επίτρεψέ μου να διαφωνώ σε αυτό.

    Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός δε θέλω να σε τσαντίσω.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
    1. Έννοια "φρένα πανικού" υπάρχει πάντα ότι και να οδηγείς σε συνθήκες απρόβλεπτες δηλαδή πραγματικές. Μάλλον εννοείς ότι δε θα σε πανικοβάλουν τα φρένα από μόνα τους σωστά;
    2. Γνωρίζεις από πότε και μετά ακριβώς ήρθε το facelift στην ελλάδα; Δηλάδή από πιο μήνα και μετά να κοιτάω στις αγγελίες;
    3. Συμφωνώ μαζί σου (αν και μηχανάκια και τα scooter) αλλά η πτώση συνήθως δεν έρχεται μέσω της πολυπλοκότητας που εισάγει η normal μετάδοση, αλλά μέσα από συνθήκες που όλα τα μηχανάκια μπορούν να περιπέσουν ανεξαρτήτου μετάδοσης και κυβισμού.
    4. Στρώσιμο και σκίσιμο είχα την αίσθηση ότι δεν πάνε μαζί, όπως και η κατανάλωση που δίνεις για την κατηγορία του. Είσαι σίγουρος για αυτό το νούμερο;
    5. Επίτρεψέ μου να διαφωνώ σε αυτό.

    Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός δε θέλω να σε τσαντίσω.
    1.Να το πώ αλλιώς ,μόνο για τα φρένα του το μηχανάκι δικαιούται να είναι ένα χιλιάρικο ακριβώτερο απο τον συναγωνισμό.Το ABS και το CBS είναι όλα τα λεφτά.
    Μπορεί να πανικοβάλεσαι συνέχεια χωρίς να πέσεις.
    2.Δεν ξέρω ακριβώς αλλά ακόμα και τώρα υπάρχουν όλα στην αγορά, (εγώ βρήκα σε έκθεση και 2007 καινούργιο) οπότε δεν θα βγάλεις άκρη με ημερομηνία.
    4.Εντάξει σκίσιμο εννοώ για περίοδο στρωσίματος, εξάλου είναι σφιχτό ακόμα και πάνω απο 130 δεν θέλει να πάει.
    Η κατανάλωση είναι σωστή αλλά κινούμαι σε ανοιχτούς δρόμους αυτό τον καιρό συνήθως με πάνω απο 80 και μέχρι 120.
    Φαντάζομαι οτι θα μειωθεί σημαντικά όταν ανοίξει το μηχανάκι αλλά για 3.5 μάλλον πρέπει να σέρνεσαι με 60 στην εθνική για να το καταφέρεις (και να έχεις μέγεθος Γιαπωνέζου).
    5.Καλά κάνεις.

    Αμα τσαντιστώ δεν θα σου ξαναμιλήσω

  5. #5
    Καλησπερα.Τυγχαινει να εργαζομαι σε συνεργειο piaggio και να το εχω οδηγησει καποιες φορες(το LT-αυτο με το ποδοφρενο και διπλωμα αυτοκινητου-σε αυτο αναφερεσαι η στο απλο?).Αρχικα στους ελιγμους ειναι ευκολο αλλα ειναι αρκετα βαρυ στη σταση αν εχεις συνηθησει ελαφρυτερα..αν οχι στην προσαρμογη φενεται ευκολο.Το γκαζι για το βαρος του ειναι καλο.Τα φρενα του ειναι πολυ καλα ειδικα του LΤ που εχει 2 λεβιεδες και το ποδοφρενο.Τωρα φρεναρισμα πανικου αν ενοεις αν υπαρχει κινδυνος να γλιστρησει υποθετω πως οχι τοσο ευκολο μιας και θεωρειται απο τα πιο σταθερα μηχανακια αν οχι το πιο σταθερο.Το συστημα που στεκεται ειναι πανευκολο στη χρηση και συνηθηζεται πολυ ευκολα.ενα κουμπι ειναι στην ουσια.Μικρες μετακινησεις αν θες να το συρεις με τα χερια ειναι πολυ ευκολες σε σχεση με ενα απλο μηχανακι ιδιου βαρους που σου φευγει η μεση να το κανεις λιγα μετρα.Στην κινηση ειναι ευκινητο,ισως καποιες φορες δυσκολευτεις λιγο να βγεις μπροστα στο φαναρι σε στενους δρομους λογω του μπροστινου ογκου.Τωρα οσον αφορα για αρχαριο που ειπες η piaggio οργανωνει και αυτο το μηνα κατι σαν σεμιναριο ασφαλους οδηγησης πιο πολυ για το συγκεκριμενο μηχανακι.Αν το εχεις(το LT) νομιζω δεν πληρωνεις τιποτα.Αν παλι οχι πληρωνεις κατι αλλα πιστευω ειναι το καλυτερο τεστ πριν την αγορα μιας και σου λενε αρκετα πραγματα.Αν θες περισσοτερες πληροφοριες μου λες

  6. #6
    Παιδιά χαιρετώ,

    το δίλλημα είναι μεταξύ piaggio mp3 250 vs honda sh 300 abs. Επειδή απ' όσο μπορώ να καταλάβω δεν είναι λίγοι οι κολλημένοι με την μή μοτοσυκλετίστικη συμπερίφορα του mp3 -το έχουν οδηγήσει άραγε- αλλά πολλοί είναι επίσης και οι κολλημένοι με την επικινδυνότητα του abs, οπότε θέλω να ξεκαθαρίσω ότι μου αρέσει η σωστά εφαρμοσμένη τεχνολογία, οδήγησα το mp3 και έπαθα πλάκα με τη συμπεριφορά του στα στενά και αυτό που θέλανε να πετύχουν το πετύχανε άσχετα αν βάρυνε αρκετά. Scooter με abs δεν έχω οδηγήσει και θα ήθελα τα φώτα όσων κατέχουν ένα από τα δύο μηχανάκια -ή τουλάχιστον με κάποιο τρόπο απέκτησαν κάποια εμπειρία- για να τους κάνω ερωτήσεις. To μηχανάκι θέλω να είναι όσο το δυνατόν ασφαλέστερο σε αρχάριο οδηγό (γυναίκα 1.70 ύψος). Γενικά ξέρω τί θέλω και γιαυτό συγκεκριμενοποιώ το θέμα με ερωτήσεις, μή μου αρχίσετε τα "το mp3 δε πάει βήμα μπροστά στο 300" γιατί τα ξέρω ήδη.


    Ερωτήσεις για mp3 250:

    1. Πόσο βαρύ είναι σε στατικούς ελιγμούς; Η σέλα σε σχέση με το ύψος του αναβάτη; Το οδήγησα πριν 2 χρόνια αλλά πραγματικά δε θυμάμαι ρε γμτ.

    2. Τί κατανάλωση έχει; Έχω διαβάσει για 4.2 l/km σε reviews αλλά μου φαίνεται εξαιρετικό για το βάρος του.

    3. Πόσο υπομονή πρέπει να έχεις σε μικρά ταξιδάκια φορτωμένος; Για το γκάζι του κοινώς.. Για μέσα στην πόλη δε με ενδιαφέρει.

    4. Πώς θα συμπεριφερθεί σε φρενάρισμα πανικού υπό κλίση στους ελληνικούς-γυαλί δρόμους;

    5. Πώς το βλέπετε για πρώτο μηχανάκι για αρχάριο;

    6. Το 250 έβγαινε stadar με το σύστημα κλειδώματος των αναρτήσεων από πάντα; Πόσο εύκολα συνηθίζεται το εν λόγω σύστημα, είναι καθόλου επικίνδυνο;

    7. Πόσο ευκίνητο είναι μέσα στην κίνηση; Εγώ δε θυμάμαι να αντιμετώπισα πρόβλημα στο test ride.

    8. Πού μπορώ να το (ξανα)κάνω test ride? Στη μιχαλακοπούλου που το είχα κάνει δε το έχουν πια.




    ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΔΩ
    http://forum.scooterclubhellas.gr/viewforum.php?f=134
    ΚΑΙ ΕΔΩ
    http://forum.scooterclubhellas.gr/viewforum.php?f=135

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/01/2010
    Μηνύματα
    1
    καλησπερα.ειμαι κατοχος ενος SH300 ABS εδω και 10 μηνες.(για μες την Αθηνα) πριν απο αυτο ειχα ενα BEVERLY 250 το οποιο υπεραγαπησα ,αλλα με απειρα προβληματα(οχι ομως σοβαρα ,αλλα ικανα να επισκεπτομαι συνεργειο).Το ιταλικο ειτανε γρηγορο με σωστα κρατηματα ,ασφαλες στην οδηγηση και με περισσοτερους χωρους ,χαμηλοτερη καταναλωση αλλα καθολου αξιοπιστο.τελικη 145 μονοκαβαλο .Το HONDA παιδια ειναι το απολυτο αυτοματο πολης.Τελικη 155+ μονοκαβαλο και παντα με καλο στρωσιμο,φρενα ΙΧ,επιταχυνση ανεμος (για αυτοματο) ,στριβει κανονι ,χωνεται παντου,150χλμ με 9 λιτρο ντεποζιτο (αλλα λιωσιμο), και παν απ ολα χωρις να βγαλει το παραμικρο προβλημα ,τριξιμο κλπ.Στα μειον του,μονο η απιστευτη ελλειψη χωρων ,και το ξεκλειδωτο ντουλαπακι που σου φωναζει για γκαραζ.Συμπερασμα ο ορισμος των scooter σε σπρωχνει να αγορασεις yamaha xmax,και λογω χορων και λογω εμφανισης και λογω τιμης.Προτου το κανεις ομως (κ αφου οδηγησεις το yamaha,kai to beverly,) οδηγησε σε μια εκθεση και το honda,και τοτε ισως θυσιασεις λιγο απο τους χωρους αλλα και αρκετα φραγκα παραπανω και προτιμισεις το πυραυλακι της honda

  8. #8

  9. #9

    Re: Mp3 250 vs Honda SH 300 abs

    Νίκο έπεσα πάνω σε αυτή τη σελίδα ψάχνοντας πληροφορίες για το Sh300 ABS. Μετά από 6μηνη εμπειρία με το mp3 300 LT σου παραθέτω τις εμπειρικές μου απαντήσεις:

    1. Πόσο βαρύ είναι σε στατικούς ελιγμούς; Η σέλα σε σχέση με το ύψος του αναβάτη; Το οδήγησα πριν 2 χρόνια αλλά πραγματικά δε θυμάμαι ρε γμτ.
    Πολύ βαρύ ιδιαίτερα για έναν κάτω από 1.80 όπου το ύψος της σέλας το κάνει πιο δύσκολο. Ειδικά σε κατηφορικό οδόστρωμα δεν κάνεις όπισθεν με τίποτα.

    2. Τί κατανάλωση έχει; Έχω διαβάσει για 4.2 l/km σε reviews αλλά μου φαίνεται εξαιρετικό για το βάρος του.
    Εξαρτάται από το βάρος σου και τις διαδρομές. Το 300 σε μεικτές διαδρομές κυμαίνεται από 3.9-4.5 αναλόγως πως το πας.

    3. Πόσο υπομονή πρέπει να έχεις σε μικρά ταξιδάκια φορτωμένος; Για το γκάζι του κοινώς.. Για μέσα στην πόλη δε με ενδιαφέρει.
    Δε θα σε προβληματίσει, είναι άμεσο και ικανοποιητικό. Ειδικά το 300άρι έχει καλύτερη ροπή και κατανομή αυτής γκάζι λόγω ηλεκτρόγκαζου

    4. Πώς θα συμπεριφερθεί σε φρενάρισμα πανικού υπό κλίση στους ελληνικούς-γυαλί δρόμους;
    Όπως και ένα μεγάλο Scooter. Θα διπλώσει και θα πέσει εκτός και αν καταφέρεις να το κουμαντάρεις με τη μανέτα.

    5. Πώς το βλέπετε για πρώτο μηχανάκι για αρχάριο;
    Ότι καλύτερο.

    6. Το 250 έβγαινε stadar με το σύστημα κλειδώματος των αναρτήσεων από πάντα; Πόσο εύκολα συνηθίζεται το εν λόγω σύστημα, είναι καθόλου επικίνδυνο;
    Εϊναι κλείδωμα του τιμονιού και γίνεται αν θες μόνο. Μπορείς να το ενεργοποιήσεις μόνο όταν έχεις κάτω από 5Km λίγο πριν σταματήσεις στο φανάρι και όταν σταματάς για να παρκάρεις. Μόλις γκαζώσεις θα ξεκλειδώσει αυτόματα. Προσωπικά μόνο στη βροχή το χρησιμοποιώ.

    7. Πόσο ευκίνητο είναι μέσα στην κίνηση; Εγώ δε θυμάμαι να αντιμετώπισα πρόβλημα στο test ride.
    Σαν ένα μεγάλο Scooter και πιο ευκίνητο από ένα Varadero, Vstrom, BMW κλπ.

    8. Πού μπορώ να το (ξανα)κάνω test ride? Στη μιχαλακοπούλου που το είχα κάνει δε το έχουν πια.
    Νομίζω με ένα ψάξιμο στη σελίδα της Piaggio θα βγάλεις άκρη.

    Αν και 2 ετών η συζήτηση ήδη καλό είναι να υπάρχει στο αρχείο και μία εμπειρική άποψη.

    Ελπίζω να βοήθησα τους μελλοντικούς αναγνώστες.

Παρόμοια θέματα

  1. x-max 250 abs 2010 - sh 300 abs
    από kalant στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2011, 18:17
  2. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 12:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF