Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: application: Racechrono

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325

    application: Racechrono

    Ήθελα να μου πείτε αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει το Race chrono στο κινητό του κι αν έμεινε ευχαριστημένος. Επίσης θα ήθελα αν θυμάστε το τρόπο λειτουργίας, δηλαδή τα βήματα για να καταγραφούν οι γύροι για μια συγκεκριμένη πίστα. Από ότι είδα σου βγάζει πολλά σχεδιαγράμματα από πίστες, μικρές ή μεγάλες που είναι κοντά σου.

  2. #2
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Το χρησιμοποιεί φίλος σε διαδρομές και χτες το χρησιμοποίησα εγω στην πίστα στα μεγαρα. εγω δεν μπορω να σου δώσω "ειδικές" πληροφορίες χρήσης αλλά:
    Βασικό θέμα του είναι οι δορυφόροι. Αν δεν εχεις καλό gps ή αν δεν εχει καθαρό καιρό ή αν βρίσκεσαι σε σημείο όπου δεν εχει καλή συνδεση με δορυφόρο χάνει αρκετά συνήθως στα χιλιόμετρα αλλά και στην απεικόνιση της διαδρομης.
    Αν εχεις iphone το race chrono εχει επιπλέον λειτουργίες απότι στο αντροιντ. (Πως και γιατι δε μπορω να ξερω). Υπάρχει και εκδοση που πληρώνεις αλλα δε ξερω τι παίζει.
    Επιπλέον έχει συγκεκριμένες πίστες περασμένες αλλά μπορεις να φτιάξεις με σταρτ και στοπ την δική σου διαδρομη. ΓΙα την χρηση του ειναι απλό, επιλέγεις την διαδρομη (είτε την δική σου είτε απο αυτές που έχει μεσα ) πατας start και όποτε περνάς απο τα προκαθορισμένα σημεία εκκίνησης τέλους γραφεις αυτοματα χρόνο.
    Στην Πεντέλη που το καναμε δοκιμες χάνει ελάχιστα στο χάρτη και πολύ στην ταχύτητα. Παρόλα αυτά ο φίλος πέρασε τα δεδομένα σε κάποιο πρόγραμμα (δεν εχω ιδέα) και το συνδύασε με υλικό απο 2 on board καμερες, χιλιομετρητη (αλλά χάνει οπως προειπα) επιταχυνσιομετρο, μετρηση g και χάρτη της διαδρομης που ακολουθούσαμε με κουκίδα που σου δείχνει που εισαι.Το αποτελεσμα είναι παρα πολύ καλό τουλαχιστον για πρώτη απόπειρα. Για χτες στα Μεγαρα οι ενδείξεις φαίνοντας πιο ακριβείς αλλά θα σου πω οταν τα περασει σε υπολογιστή. (χτες συνδέσαμε το κινητο με εξωτερικό gps μεσω bluetooth και είχε πολύ καλύτερο σήμα απο τους δορυφόρους αλλά δυστυχως δεν ειχα καμερα για να το προσαρμόσουμε)
    Γενικά αν εχεις χρόνο και όρεξη να το ψάξεις δείχνει εφαρμογή με πολλές επιλογές. Αν μπορέσω να φορτώσω το βιντεακι στο γιουτουμπ θα βάλω το λινκ να σου δείξω πως φαίνεται ακρίβως το συνδυασμένο αποτέλεσμα racechrono Και του προγράμματος.
    Αν εχεις καποια απορία ριχτη να ρωτήσω και οταν μαθω σου απαντάω.
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 22/05/2017 στις 04:42.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Nikos_Dk@ φίλε Νίκο σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δεν με ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες όπως πχ η ταχύτητα γιατί ξέρω ότι και το καλύτερο GPS χάνει σε αμεσότητα. Ούτε με ενδιαφέρει η χρονομέτρηση σε δρόμο. Εκείνο που μου άρεσε στην εφαρμογή είναι ότι περιλαμβάνει πολλές πίστες αλλά και καρτόπιστες. Για Κρήτη για παράδειγμα μου έβγαλε " ένα κάρο" που δεν τις ήξερα καν
    Αυτό με τους δορυφόρους είναι ένα θέμα. Εκείνο που με ενδιαφέρει βασικά είναι να χρονομετράει σωστά τους γύρους, τουλάχιστον να μη ξεφεύγει παραπάνω από ένα δεύτερο γιατί δεν αξίζει.
    Όχι δεν έχω iPhone, ένα lg τριετίας έχω.
    Υπάρχει κάποιο app που να θεωρείται καλύτερο από το συγκεκριμένο ή αυτό είναι ότι καλύτερο; επίσης αν γνωρίζει κάποιος το τρόπο που ξεκινά; φαντάζομαι ότι επιλέγεις τη πίστα, περιμένεις να βρει δορυφόρος και πατάς το start;

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    φαντάζομαι ότι επιλέγεις τη πίστα, περιμένεις να βρει δορυφόρος και πατάς το start;
    Στο symbian από το οποίο ξεκίνησε, έτσι ήταν.

  5. #5
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Οπως το ειπε ο Amyrou λειτουργεί. Να ξερεις πάντως πως για όλα τα data είτε χρόνοι είτε ταχύτητα είτε οτιδηποτε είναι "υπεύθυνοι" οι δορυφόροι. Οπότε η λύση είναι ή κινητό με δυνατό gps ή εξωτερικό gps που να το συνδέσεις στο κινητό σου πχ μεσω bluetooth. (οταν λέω gps εννοω το παπαράκι εντοπισμού όπως αυτό που βάζουμε σε οχήματα για να τα βρίσκουμε οχι gps με χάρτες κλπ, οπότε δεν ξερω αν το λεω σωστα). Στις δικές μας μετρήσεις χρόνων με το chrono δεν είχαμε απόκλιση σχεδόν καθόλου.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Για iPhone υπάρχει μόνο η Pro έκδοση που κοστίζει 19,99€
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    Η απλή έκδοση, δεν είναι αξιόπιστη. Στις Σέρρες μου έβγαζε χρόνους, από 1.25 μέχρι 1.45 και max speed στην ευθεία...305 km/h
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Η απλή έκδοση, δεν είναι αξιόπιστη. Στις Σέρρες μου έβγαζε χρόνους, από 1.25 μέχρι 1.45 και max speed στην ευθεία...305 km/h
    1.25 και 305.... με τον ματρακά; Έτοιμος είσαι για το μΠαγκόσμιο
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Μωρη τουοναρα δυναμη

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Καλά αυτές οι εφαρμογές στο κινητό είναι ο ορισμός της ακρίβειας.

    Το diablo superbiker (της pirelli) μου έβγαλε 60 μοίρες κλίση χθες (χωρίς να πέσω έτσι!). Δεν τό'ξερα να πεταχτώ μέχρι το Le Man να τους δείξω πως γίνεται.

  11. #11
    Ως εφαρμογή είναι πολύ καλογραμμένη και λειτουργική. Το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται σχεδόν ολοκληρωτικά από τα δεδομένα του GPS που το racechrono λαμβάνει κατά την διάρκεια του session. Αν το GPS του κινητού στέλνει στο racechrono ό,τι να 'ναι δεδομένα, τότε αυτό με την σειρά του θα βγάλει ό,τι να 'ναι αποτέλεσμα.

    Τα GPS των κινητών λειτουργούν απ' όσο ξέρω στο 1Hz, συχνότητα πολύ μικρή για τέτοια χρήση. Με εξωτερική κεραία 5Hz ή 10Hz τα αποτελέσματα έχουν τρομερή ακρίβεια και συνοχή. Σε σύγκριση με το σύστημα χρονομέτρησης της πίστας των Σερρών, το racechrono με εξωτερική κεραία 5Hz είχε απόκλιση 0,1 sec.
    Ο καιρός παίζει προφανώς ρόλο στην επικοινωνία με τους δορυφόρους, αλλά αυτό δεν έχει σχέση με την εφαρμογή racechrono.

  12. #12
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Neodammerung Προβολή μηνύματος
    Ως εφαρμογή είναι πολύ καλογραμμένη και λειτουργική. Το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται σχεδόν ολοκληρωτικά από τα δεδομένα του GPS που το racechrono λαμβάνει κατά την διάρκεια του session. Αν το GPS του κινητού στέλνει στο racechrono ό,τι να 'ναι δεδομένα, τότε αυτό με την σειρά του θα βγάλει ό,τι να 'ναι αποτέλεσμα.

    Τα GPS των κινητών λειτουργούν απ' όσο ξέρω στο 1Hz, συχνότητα πολύ μικρή για τέτοια χρήση. Με εξωτερική κεραία 5Hz ή 10Hz τα αποτελέσματα έχουν τρομερή ακρίβεια και συνοχή. Σε σύγκριση με το σύστημα χρονομέτρησης της πίστας των Σερρών, το racechrono με εξωτερική κεραία 5Hz είχε απόκλιση 0,1 sec.
    Ο καιρός παίζει προφανώς ρόλο στην επικοινωνία με τους δορυφόρους, αλλά αυτό δεν έχει σχέση με την εφαρμογή racechrono.
    οπως ακριβως τα λέει ο φίλος!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Neodammerung@ αναφέρεσαι στην έκδοση επί πληρωμή ή τη τζαμπέ; Αυτά τα κεραιάκια που ενισχύουν την συχνότητα που τα βρίσκουμε; είναι ακριβά;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Neodammerung@ αναφέρεσαι στην έκδοση επί πληρωμή ή τη τζαμπέ; Αυτά τα κεραιάκια που ενισχύουν την συχνότητα που τα βρίσκουμε; είναι ακριβά;
    Κάτι σαν κι'αυτό?
    http://www.ebay.com/itm/Qstarz-BT-Q8...-/361087859491

  15. #15
    Προσωπικά, ναι, έχω την αποπάνω Qstarz την οποία δουλεύω στα 5Hz με DGPS, επειδή ήταν ήδη δοκιμασμένη και ήξερα τι αγόραζα. Υπάρχουν κι άλλες επιλογές όπως η Garmin GLO. Μια σύγκριση: http://racetrackrefugee.com/2014/04/...z-818xt-part-1

    Χρησιμοποιώ την free έκδοση του racechrono σε android.

Παρόμοια θέματα

  1. Χρήσιμες εφαρμογες (Applications) κινητών.
    από Μανολης67 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2016, 16:21
  2. MCN Ride Logger iPhone application
    από dxeavy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2010, 13:25
  3. 16 bit application
    από dukeandthecity στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 23:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF