Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Μοτο απο ΟΔΔΥ...χωρις αδεια...μπορω να την αγορασω?

  1. #1
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583

    Μοτο απο ΟΔΔΥ...χωρις αδεια...μπορω να την αγορασω?

    Καλημερα

    Βρεθηκε μια περιπτωση μοτο η οποια ειναι αγορασμενη απο ΟΔΔΥ και δεν εχει ακομα αδεια.
    Ο ιδιοκτητης δεν θελει να ασχοληθει...

    Εχει καποια χαρτια αποα ΟΔΔΥ που λενε οτι του ανηκει. Το θεμα ειναι ..μπορω να την αγορασω εγω? Και πως μπορει να περαστει στο ονομα μου χωρις να υπαρχει αδεια? Εστω και αν τη βγαλω εγω μετα...

  2. #2
    Μπορεις να την αγορασεις
    αλλα εαν δεν εχει χαρτι για το υπουργειο συγκοινωνιων...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ.

    αρα δεν βγαζει αδεια....δες τα χαρτια του....το γραφουν επανω ξεκαθαρα....

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Πρόσεξε καλά!
    Ο ΟΔΔΥ βγάζει οχήματα προς κυκλοφορία και οχήματα προς διάλυση (ανταλλακτικά). Αυτό αναφέρεται ξεκάθαρα στα χαρτιά που έχει.
    Αν βγηκε στον πλειστηριασμό 'προς διάλυση' δεν βγάζει πινακίδα με τίποτα, αλλιώς βγαζει μια χαρά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Ας πουμε οτι εχει χαρτια που λενε οτι μπορει να κυκλοφορησει..
    Εγω πως πιστοποιω οτι μου ανηκει οταν θα την εχω στα χερια μου? Αυτα τα χαρτια ειναι στο ονομα του...

  5. #5
    Μια απλη υπευθυνη δηλωση με γνησιο υπογραφης απο αστ.τμημα ειναι αρκετη.

    Μην ξεχασεις να αναφερεις το ποσο που κατεβαλες για την αγορα στον πωλητη!

  6. #6
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    σωστα στα ειπανε οι προηγουμενοι φιλοι φαινεται καθαρα στο χαρτι αν ειναι για κυκλοφορια η ανταλλακτικα.
    προσεχε ομως γιατι η διαδικασια α βγαλεις χαρτια δεν ειναι ευκολη,θελει εκτος απο χρηματα και εγκριση τυπου για την συγκεκριμενη μοτοσυκλετα με θορυβομετρηση δηλωση μηχανολογου και αν ειναι κανενα μοντελλο που δεν εχει κυκλοφορησει πολυ θα μπλεξεις,στα λεω αυτα για τι αγορασα απο ΟΔΔΥ μοτο και αυτοκινητα και ξερω 5 πραγματα,επισης σε περιπτωση που το παρεις να δεις αν εχει εξοφληθει απο τον ιδιοκτητη του γιατι αν ειναι με διακανονισμο δεν θα βγαλεις αδεια,ελενξε στα χαρτια αριθμο πλαισιου και κινητηρα να ειναι αυτα που αναγραφονται στο χαρτι του οδδυ.

  7. #7
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Συμφωνα με αυτα που μου λετε τα πραγματα δειχνουν θετικα, αρκει να ανταποκριθει και ο πωλητης.

    Αντιγραφω απο το site του ΟΔΔΥ

    - Στη συνέχεια ο αγοραστής υποχρεούται επί των πιστοποιητικών να βεβαιώσει τον κυβισμό του οχήματος από αρμόδιο πτυχιούχο Μηχανολόγο.
    Πριν την ταξινόμησή τους στο Υπουργείο Μεταφορών Επικοινωνιών, για την έκδοση άδειας κυκλοφορίας, θα πρέπει αφού επισκευασθούν (εφΆ οσον τούτο κρινεται απαραίτητο) , να καταβάλλουν αντί εισφοράς, το ειδικό τέλος ταξινόμησης, ΕΠΕΤ, που είναι ίσο με τα "κατά περίπτωση τέλη κυκλοφορίας", ενός έτους, στο αρμόδιο ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

    Τέλος κατά την ταξινόμησή τους στην Δ/ΝΣΗ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ επιβαρύνονται με τα έξοδα χορήγησης πινακίδων και τελών κυκλοφορίας τρέχοντος έτους.-

    Εκανα μια τηλεφωνικη ερευνα και βρηκα τα παρακατω:
    Τελους ταξινομησης 9 ευρω (μηχανολογικο)
    Τελη κυκλοφοριας 112 ευρω (ΔΟΥ)
    Τελωνειο 112 ευρω (οσο και τα τελη κυκλ.)+10 ευρω

    Τα κυβικα θα μου τα βεβαιωσει ο μηχανικος μου. κανενα κοστος
    Αμοιβη εκτελωνιστη δεν ξερω ακομα αλλα αν μπορω θα τα κανω μονος μου


    Ακομα δεν ειμαι ιγουρος για το θεμα της "μεταβιβασης". Ακομα και απο το τελωνειο με ρωτησανε πως θα το κανω...
    Ειναι σιγουρο αυτο με την υπεθυνη δηλωση?

    Τιποτα αλλα εξοδα?

  8. #8
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Μήπως να το κάναμε και sticky?

  9. #9
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
    Μήπως να το κάναμε και sticky?
    Δε νομιζω οτι χρειαζεται απλα θα σας πω που τη βρηκα μην παει κι αλλος και φαει τα μουτρα του...

    http://www.hdch.gr/sales_details.asp...64&mem=spawner

    Εκτος αν καποιος θελει ανταλλακτικα....
    Αδεια δεν βγαζει...


  10. #10
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Ξεθάβω για να ρωτήσω κάτι σχετικό, αν κάποιος έχει σχετικά πρόσφατη εμπειρία, δεδομένου και του ότι οι διατάξεις αλλάζουν όποτε τους καπνίσει:


    Για οχήματα που πριν τη δημοπράτηση κυκλοφορούσαν νόμιμα εντός Ελλάδος πρέπει να πληρωθεί τέλος ταξινόμησης και κυκλοφορίας; Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για όχημα που ανήκε σε υπηρεσία του δημοσίου. Οπότε ακόμα και με κατατεθειμένες πινακίδες, πρέπει να είναι τουλάχιστον ταξινομημένο, σωστά; Κατ' επέκταση, πρέπει να βρω μηχανικό για να βεβαιώσει κυβικά/τύπο για τέτοιο όχημα που κυκλοφορούσε; Δε βρίσκω κάποια επεξηγηματική διάταξη για τέτοια περίπτωση.

    Υποερώτηση: εάν η απάντηση στο πρώτο σκέλος είναι "πλέρωνε", γίνεται να αποκτήσω όχημα (για κυκλοφορία, όχι ΟΤΚΖ) και αντί να το ταξινομήσω/πληρώσω τέλη κυκλοφορίας, να το κρατήσω απλά τα ανταλλακτικά χωρίς επιπλέον τραβήγματα;

    Υποερώτηση βήτα (εάν η απάντηση στο πρώτο σκέλος είναι "πλέρωνε") : υπάρχει χρονικό περιθώριο για τις διαδικασίες ή μπορώ να αποκτήσω κάποιο όχημα φέτος, να το επισκευάσω π.χ. του χρόνου και να κάνω τις υπόλοιπες ενέργειες για να βγει στην κυκλοφορία μετά;



    Δευτερευόντως, ποιος είναι ο καλύτερος/φθηνότερος τρόπος να μεταφέρω ακίνητο όχημα από μία πόλη σε άλλη (εντός Κρήτης) ; Οδική βοήθεια; Υπάρχουν μεταφορικές που αναλαμβάνουν τέτοιες δουλειές;

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Ξεθάβω για να ρωτήσω κάτι σχετικό, αν κάποιος έχει σχετικά πρόσφατη εμπειρία, δεδομένου και του ότι οι διατάξεις αλλάζουν όποτε τους καπνίσει:


    Για οχήματα που πριν τη δημοπράτηση κυκλοφορούσαν νόμιμα εντός Ελλάδος πρέπει να πληρωθεί τέλος ταξινόμησης και κυκλοφορίας; Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για όχημα που ανήκε σε υπηρεσία του δημοσίου. Οπότε ακόμα και με κατατεθειμένες πινακίδες, πρέπει να είναι τουλάχιστον ταξινομημένο, σωστά; Κατ' επέκταση, πρέπει να βρω μηχανικό για να βεβαιώσει κυβικά/τύπο για τέτοιο όχημα που κυκλοφορούσε; Δε βρίσκω κάποια επεξηγηματική διάταξη για τέτοια περίπτωση.

    Υποερώτηση: εάν η απάντηση στο πρώτο σκέλος είναι "πλέρωνε", γίνεται να αποκτήσω όχημα (για κυκλοφορία, όχι ΟΤΚΖ) και αντί να το ταξινομήσω/πληρώσω τέλη κυκλοφορίας, να το κρατήσω απλά τα ανταλλακτικά χωρίς επιπλέον τραβήγματα;

    Υποερώτηση βήτα (εάν η απάντηση στο πρώτο σκέλος είναι "πλέρωνε") : υπάρχει χρονικό περιθώριο για τις διαδικασίες ή μπορώ να αποκτήσω κάποιο όχημα φέτος, να το επισκευάσω π.χ. του χρόνου και να κάνω τις υπόλοιπες ενέργειες για να βγει στην κυκλοφορία μετά;



    Δευτερευόντως, ποιος είναι ο καλύτερος/φθηνότερος τρόπος να μεταφέρω ακίνητο όχημα από μία πόλη σε άλλη (εντός Κρήτης) ; Οδική βοήθεια; Υπάρχουν μεταφορικές που αναλαμβάνουν τέτοιες δουλειές;
    ΜΟΤΟ η ΑUTO?
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Προβολή μηνύματος
    ΜΟΤΟ η ΑUTO?
    Περιττή η ερώτηση Στυλιανέ.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    ποτε δεν ξερης Παναγιωτη. ας φυλαω τα ρουχα μου γραψω την γνωμη μου.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Λες οτι ειναι κρατικο δημοσιο οχημα οποτε στην περιπτωση σου μαλλον δεν ισχυει αλλα ποτε δεν ξερεις.
    Το αναφερω απο προσωπικο μπλεξιμο παλιοτερα με ΟΔΔΥ Αθηνας πριν αγορασεις οτιδηποτε ελεγξε απο αριθμους πλαισιου αν ειναι κλεμμενο.

    Το οχημα το αγοραζεις και πληρωνεις τα τελη κυκλοφοριας του τρεχοντος ετους. Δεν χρειαζεται να πας μηχανολογο η κατι αλλο ειναι ολα υπολογισμενα απο το ΟΔΔΥ.
    Απο ΟΔΔΥ χωρις να βγαλεις αδεια αμεσα δεν ξερω σιγουρα αν γινεται.
    Γενικα ομως μπορεις να αγορασεις οχημα με διαδικασια στο υπουργειο οπου παραδιδεις πινακιδες. Και μολις το επισκευασεις πας περνας κτεο πληρωνεις τελη ασφαλεια και παιρνεις πινακιδες. Λογικα θα γινεται και απο το ΟΔΔΥ ρωτα και στο ΟΔΔΥ αλλα και στο υπουργειο βεβαια πρεπει να πεσεις και στον σωστο ανθρωπο μαλλον.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  15. #15
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις. Αν παίζει ρόλο, πρόκειται για αυτοκίνητο (σχετικά μεγάλου κυβισμού μάλιστα), οπότε πιθανά έξοδα ταξινόμησης και επιπλέον τελών κυκλοφορίας θα κάνουν την αγορά ασύμφορη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha fazer 600cc 2002 , να την αγορασω???
    από Hondakias23 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2009, 18:55
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2008, 23:56
  3. Μπορω να την πουλησω ?
    από sunnymtx στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 17:03
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 12:22
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2004, 17:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF