Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Εντυπώσεις, 2 μήνες και 1800χλμ μετά

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Εντυπώσεις, 2 μήνες και 1800χλμ μετά

    Αφού πέρασε το πρώτο διάστημα προσαρμογής λέω να σας μεταφέρω τις εμπειρίες μου από το παπί αλλά και γενικότερα την αίσθηση που έχω οδηγώντας εναλλάξ δύο εντελώς διαφορετικές μοτοσικλέτες.

    Ας ξεκινήσω από τα κακά.
    Τελικά η οδήγηση του παπιού μετά από τόσα χρόνια με διάφορες μοτοσικλέτες είναι τραυματική εμπειρία.
    Μόνιμη έλλειψη γκαζιού και μόνιμη αίσθηση ανασφάλειας με συνοδεύει σε κάθε μετακίνηση. Είσαι συνέχεια φτερό στον άνεμο και με δυσκολία κρατιέσαι μπροστά από την κυκλοφορία των αυτοκινήτων (για τις μοτοσικλέτες ούτε κουβέντα), πράγμα αρκετά επικίνδυνο γιατί βρίσκεσαι συνέχεια ανάμεσα σε λαμαρίνες με απρόβλεπτη κίνηση .
    Κάθε λακκούβα και κάθε ανωμαλία του δρόμου (και δεν είναι και λίγες) επηρεάζει σοβαρά την πορεία σου και θέλει προσοχή και προβλεψιμότητα.
    Όταν φυσάει δυνατός αέρας τα πράγματα είναι δύσκολα και στις ανηφόρες διαρκείας σου έρχεται να βάλεις τα κλάματα…
    Δικάβαλος είναι σκέτη απελπισία…Η επιτάχυνση είναι ανύπαρκτη, το πλαίσιο δεν αντέχει το επιπλέον βάρος και στο δυνατό φρενάρισμα νομίζεις ότι θα κοπεί στα δύο, η ανάρτηση τερματίζει, το μπροστινό αποφορτίζεται και χάνει και την όποια αίσθηση είχε και γενικά το βρίσκω άκρως επικίνδυνο.

    Να πούμε όμως και τα καλά
    Κινείσαι τελικά γρηγορότερα μιας και είναι αδύνατο να μην βρεθείς μπροστά στο φανάρι η μπροστά από τα μποτιλιαρισμένα αυτοκίνητα.
    Οι ελιγμοί με χαμηλή ταχύτητα ανάμεσα στα αυτοκίνητα είναι απίστευτοι, ενώ το ξεπέρασμα πεζοδρομίων και συναφών εμποδίων παιχνίδι.
    Μην μπορώντας να μαζέψεις γρήγορα χιλιόμετρα δεν αιφνιδιάζεις τα Ι.Χ. και τελικά λόγω της χαμηλότερης στιγμιαίας ταχύτητας κινδυνεύεις λιγότερο.
    Βοηθούν και τα φρένα που είναι πολύ δυνατά (δισκόφρενο) χωρίς να απειλούν με μπλοκάρισμα την μπροστινή ρόδα και μεγάλο ρόλο παίζει το πίσω φρένο που στα παπιά πραγματικά επιβραδύνει το μηχανάκι χωρίς να είσαι αναγκασμένος να στηριχτείς μόνο στο μπροστινό.
    Αν το πλαίσιο ήταν πιο στιβαρό τα πράγματα θα ήταν ακόμα καλύτερα γιατί τώρα στο δυνατό φρενάρισμα τερματίζει η μπροστινή ανάρτηση και το πλαίσιο στρεβλώνεται σε βαθμό που νομίζεις ότι θα κοπεί στα δύο !!!
    Η έλλειψη γκαζιού και η σκόρπια αίσθηση σε αποθαρρύνει από το να κάνεις τανζανιές συνεισφέροντας στην ασφάλεια και τελικά μαθαίνεις να οδηγείς έξυπνα και γρήγορα εκμεταλλευόμενος την φόρα και την ευελιξία χωρίς να βασίζεσαι στο γκάζι.
    Φυσικά το κόστος κίνησης είναι αστείο - με 2 ευρώ βενζίνη βγάζεις πάνω από 100χλμ ενώ τα 800γρ λάδι και το ένα μπουζί κάνουν το κόστος του σέρβις γελοία υπόθεση - και δεν διατρέχεις τον κίνδυνο να φας τα λάστιχα, ούτε παθαίνει τίποτα αν κατά λάθος σου πέσει κάτω…

    Η μεγάλη πλάκα είναι όμως όταν οδηγείς διαδοχικά το FAZER και το παπί η αντίστροφα.

    Όταν ανεβαίνω στο Φειζερ μετά από μερικές μέρες με το παπί, πραγματικά τρομάζω στην αρχή.
    Το βάρος μου φαίνεται τεράστιο, το γκάζι υπερβολικά πολύ, τα φρένα επικίνδυνα δυνατά, και η δυνατότητα ελιγμών σε επίπεδο φορτηγού. Φυσικά μετά από μερικά χιλιόμετρα το συνηθίζω πάλι.

    Το ανάποδο συμβαίνει όταν πρωτοανεβαίνω στο παπί μετά από το Φειζερ. Μου φαίνεται απελπιστικά αργό και ασταθές και στα πρώτα χιλιόμετρα όλα μου φταίνε .

    Πάντως είναι αλήθεια ότι κυκλοφορώντας σχεδόν καθημερινά με το παπί στο χάος της Αθήνας γλιτώνω χρήμα και προστατεύω το Φειζερ από μικρογραντζουνιές ,μικροατυχήματα και φθορές, ενώ ταυτόχρονα όταν αραιά και που βρίσκομαι στη σέλλα του Φειζερ νοιώθω τόσο όμορφα σαν να το αγόρασα μόλις χτες και αυτή την αίσθηση δεν την αλλάζω με τίποτα !!!

  2. #2
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Thanasssssss, ti papi agorases? C50????????

    tha ftiaksoume omada me papia kai scooter na kanoume voltes (mexri to mikrolimano) kai na pigenoume oloi mazi me vgalmenes eksatmiseis kai mali karfi apo to zele (oso mali mas exei minei telos panton)

    exei na pesei zarzavatikooooooooooooo


    Y.G. kala xiliometra file me ton papo kai na prosexeis 100 fores perisotero ap'oti me thn friteza.
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011

    re

    Κοίτα, παίζει και το τι παπί πήρες...
    Προσωπικά δεν αισθάνομαι και τόσο μειωμένο το γκάζι αλλά από την άλλη δεν έχω και μεγάλη μηχανή...
    Η ανάρτηση που τερματίζει όντως συχνά ακόμα και σε απότομο φρενάρισμα με μικρή ταχύτητα...
    Πάνω από όλα ή αστάθεια (έχω προβλήματα ανασφάλειας ως αναβάτης γιατί συχνά με παίρνει ο αέρας και με πάει βόλτες αριστρεα δεξιά να φανταστείς ιδιαίτερα στο βρεγμένο) είναι ο λόγος που σκέφτομαι του χρόνου για άλλη μηχανή.
    Αλλά όπως το έβαλες, εγώ είμαι φοιτητής και το κόστος σε σχέση με ταρίφες και λεωφορεία ακόμα είναι γελοίο, πραγματικά γελοίο. Με τα λεφτά για ένα πακέτο τσιγάρα κινούμαι άνετα 3 μέρες στην πόλη...
    ...και συνήθως τα τετράτροχα είναι πίσω στα φανάρια και στις εκκινήσεις.

  4. #4
    Ο Πεφωτισμένος Το avatar του/της illuminatios
    Εγγραφή
    05/06/2003
    Μηνύματα
    247
    Ολα τα παραπανω ισχυουν....λιγο υπερβολικα τα περι τρομου αλλα ισχυουν!
    Παντως,δεδομενου οτι χρησιμοποιω το παπι (c90 αρχαιο) καθημερινα στη δουλεια, εχω να πω οτι ειναι εντυπωσιακα γρηγοροτερο απο οποιαδηποτε μοτοσυκλετα ειχα ποτε!(παντα εντος πολης). (3 μοτο / 1 ρεκτιφιε παπιου)
    Γεια σου ρε Theod
    Always made to mean nothing

  5. #5
    δεν ξέρω τι λέτε αλλά το παπί μέσα στην πόλη δεν το αλλάζω με τίποτα(καλά άμα κάτσει κανά τρελό motardio το συζητάμε )

    υπερβολικά άνετο,οικονομικό και το βασικό ότι δεν έχεις άγχος ρε παιδί μου που θα το παρκάρεις αν θα στο γρατζουνήσουν...
    και το βασικό προστατεύεις την καλή σου από άσκοπες μετακινήσεις μέσα στην πόλη που όπως και να το κάνουμε προκαλούν φθορές.
    Cars are road furniture!!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΟ .......

    ΧΧ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ!!!

    ΕΧΕΙΣ ΓΚΑΖΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ,ΦΡΕΝΑΡΕΣ,ΧΩΡΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΤΑΡΖΑΝΙΕΣ ΣΟΥ ΚΤΛ ΚΤΛ

    ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟ........ΜΜΜΜΜΜ........ΑΝΑΒΕΙ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ!

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ!ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ!
    ............
    ........
    .....
    ....
    ...
    ..
    .
    .ΓΙΑ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ!ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΟΒΑΡΑ ΤΑ ΕΙΠΑ!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199

    Εγώ προσωπικά..

    ...είμαι κατά των παπιών.

    Ποτέ δεν μου άρεσαν.

    Απο τα γραφόμενά σας, και απο αυτα που βλεπω η ιδια στον δρόμο καθημερινά ναι, ειναι καλόβολα και δεν σε νοιαζει τί θα παθει αν..

    Απο την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατι οταν αγωνίζεσαι να παρεις μια μηχανή που γουστάρεις, τελικά μετακινείσαι με το παπί.
    Δηλαδή την "καλή και γρηγορη" μοτό την βγάζουμε μόνο στις βολτες, στους καφέδες και στα ταξίδια...?

    Βρε παιδιά, η ζωή είναι μικρή. Αν ειναι να παρεις μια μοτο και να την εχεις κλεισμενη στο γκαραζ για τις "καλές περιπτώσεις" και καθημερινά να μετακινείσαι με παπί τοτε δεν την χαίρεσαι όσο πρέπει! C'on μεταλλα ειναι όλα και προσωπικα ό,τι μηχανή πέφτει στα χέρια μου θέλω να την ξεζουμίσω, να την χαρω όσο πρέπει προτού παω γι αλλη!

    Ανθρωπος μου καλός και μηχανόβιος: Αγόρασε ΚΤΜ για να πηγαίνει χώμα, και να σου η ανάλογη φορμα, τα αναλογα γαντια, το ανάλογο κράνος, εβαλε και μια acra στο τελος και όταν ήρθε η στιγμή να παμε.....λυπήθηκε μην την λερώσει, μην την γρατζουνίσει μην...μην...


    Ασε που εγώ προσωπικα πιστεύω οτι με το παπί κινδυνεύεις περισσότερο επειδή ειναι μικρο, κανει περισσότερους ελιγμούς...κλπ...

    Τες πα, γνώμη μου..

    Καλό δρόμο σε όλους

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Σωστά τα γράφει η ’ρτεμις...

    Δηλαδή να πάω να χρεωθώ να ζοριστώ να πιεστώ και να το οδηγώ καμιά 10αριά φορές τον μήνα, να σκέφτομαι το καλοκαίρι να πάω για μπάνιο μην χαλάσει το χρώμα του να μην κινούμαι με βροχή μην λασπωθεί κτλ κτλ!

    ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!

    Χώρια που δεν θα άντεχα ούτε ένα χιλιόμετρο έστω και πηγαίνοντας στην δουλειά να οδηγώ κάτι το οποίο έχει κάτω από 50 άλογα στον τροχό!

    Ότι πρόβλημα και να έχω απλά γυρίζω το δεξί γκριπ και όλα ξεχνιούνται!
    ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!

    Το μόνο θετικό που έχει το παπί είναι τα service που είναι μηδαμινά και η κατανάλωση που επίσης είναι μηδαμινή!

    Αλλά εγώ προσωπικά μπροστά σε αυτά που μου προσφέρει το ΧΧ και το SuperFour όταν το είχα ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΣΤΟΣ!
    Χώρια που εκεί που είναι η δουλειά μου πάω πολύ πιο γρήγορα από ένα παπί!

  9. #9
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    EGO..PALI...MOLIS BGALO TO KTM..PALI..

    THA SAS KALESO OLOYS MAZI...NA DIASKEDASOYME BLEPONTAS TO PAPAKI MOY NA KAIGETE!!!!
    AN EXEIS MHXANH...PISTEYO OTI EINAI MARTYRIO NA MHN TH PAIRNEIS KAI NA PHGENEIS ME TO PAPI!!!
    DE TO ANTEXO ALO AYTO TO PAPAKI! KALO ..XRYSO...[PALI KALA POY EXO KAI AYTO]..ALA DE GINETE!!!

    TO MONO KALO POY ANAGNORIZO STO PAPI...EINAI OTI XORAEI PANTOY...OTAN LEO PANTOY...PANTOY!!DEN YPARXEI PERIPTOSH NA KOLHSEIS POYTHENA!
    A..KAI ENA AKOMA.....
    TO PAS SYNEXEIA...TERMA GAZI...KOINOS TO STIBEIS XORIS NA KANEIS SERVICE POTE!!!KARFOTES...KATEBASMATA APO 4 SE 1 PRIN TO STENO MPAS KAI FRENAREI..KAI TETOIA!

    ALA...OTI THA GINEI KAPNISTO ...THA GINEI ..TO KOLOPAPO!!

  10. #10
    Ο Πεφωτισμένος Το avatar του/της illuminatios
    Εγγραφή
    05/06/2003
    Μηνύματα
    247
    Κυριοι και κυριες παλιανθρωποι και παλιανθρωπινες σωστα τα λετε κι εσεις αλλα.... !!!! μην ξεχνατε ομως οτι για μερικους απο μας το διτροχο ειναι εργαλειο .... φανταστου Μιχαλη να εχεις να παραδωσεις 3 κουτες στους πιο κουλους δρομους της πολης. Μεχρι να τις φορτωσεις και να δεσεις τις κουτες με χταποδακια κτλ θα σου τη δωσει.Επειτα θα ακους τα πλαστικα να τριζουν σε καθε λακουβα απο τις κουτες που τα πιεζουν,μετα θα πρεπει οταν φτασεις στον πελατη και αφου βρεις να παρκαρεις ,στην Κυψελης ας πουμε,να ξεφορτωσεις τη μια κουτα ,να δεσεις τις αλλες δυο κτλ κτλ.Αυτη η δουλεια ολο το χρονο.... Μπα,την καλη μου την αγαπαω πολυ,την καβαλαω πολυ(3000 χμ /μηνα) και δεν θα την κανω εργατρια!
    Καλημερα σας Παλιανθρωποι
    Always made to mean nothing

  11. #11
    ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13 Το avatar του/της XTMPAM
    Εγγραφή
    19/07/2002
    Μηνύματα
    426

    Re: EGO..PALI...MOLIS BGALO TO KTM..PALI..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    THA SAS KALESO OLOYS MAZI...NA DIASKEDASOYME BLEPONTAS TO PAPAKI MOY NA KAIGETE!!!!
    AN EXEIS MHXANH...PISTEYO OTI EINAI MARTYRIO NA MHN TH PAIRNEIS KAI NA PHGENEIS ME TO PAPI!!!
    DE TO ANTEXO ALO AYTO TO PAPAKI! KALO ..XRYSO...[PALI KALA POY EXO KAI AYTO]..ALA DE GINETE!!!

    TO MONO KALO POY ANAGNORIZO STO PAPI...EINAI OTI XORAEI PANTOY...OTAN LEO PANTOY...PANTOY!!DEN YPARXEI PERIPTOSH NA KOLHSEIS POYTHENA!
    A..KAI ENA AKOMA.....
    TO PAS SYNEXEIA...TERMA GAZI...KOINOS TO STIBEIS XORIS NA KANEIS SERVICE POTE!!!KARFOTES...KATEBASMATA APO 4 SE 1 PRIN TO STENO MPAS KAI FRENAREI..KAI TETOIA!

    ALA...OTI THA GINEI KAPNISTO ...THA GINEI ..TO KOLOPAPO!!

    ΑΧ ΡΕ ΣΠΥΡΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΣ....ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΠΙΑ!!!ΤΣΤΣΤΣ
    ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΚΕΙΝΟ ΤΟ ΑΣΗΜΙ ΒΕΛΟΣ???ΕΕΕ??
    http://www.new.facebook.com/group.php?gid=29204961236

  12. #12

    Συμφωνώ με ΤΙΜΩΡΟ και almalibera...

    ...τα μηχανάκια τα έχουμε για να μας υπηρετούν και όχι για να τα υπηρετούμε. Του πίνω το αίμα σε καύσωνες και τυφώνες, κάθε μέρα και χαίρομαι που τα τριάμισι πακέτα που έδωσα πιάνουν τόπο. Δεν είναι λογικό να αγοράζεις καλή μηχανή και να παίρνεις και παπί για να ΜΗΝ χρησιμοποιείς την μηχανή. Μήπως τότε να βρείς και κανένα χάρχαλο C50 που κρέμεται και σκορπάει για να μην καταπονείται το "καλό" παπί; Κι όσο για τα περί γρηγορότερης μετακίνησης, ΜΥΘΟΣ! Εμένα προσωπικά τα παπιά και τα Scooter με ενοχλούν όταν είναι μπροστά μου. Η μόνη περίπτωση να μου φύγουν είναι στην διαδρομή Ομόνοια-Σύνταγμα βροχερή μέρα και με πορεία συνταξιούχων. Ας μην ξεχνάμε ότι η πόλη μεγάλωσε. Πόλη είναι και η παραλία και η Συγγρού και η Βουλιαγμένης (από μπραχάμι και μετά, προς Γλυφάδα) και η Αθηνών-Λαμίας και η Κηφισίας (στα βόρεια) και η Κατεχάκη κλπ.κλπ. για να μην μιλήσουμε και για την Αττική Οδό, δρόμοι στους οποίους το παπί που σε σκούντηξε για να βρεθεί μπροστά σου στο φανάρι διαγράφεται από τη μνήμη σου μόλις αυτό γίνει πράσινο. Έπειτα, αν συνυπολογίσουμε και το κόστος αγοράς του παπιού, ασφάλεια, τέλη, αναλώσιμα και μικροζημιές, δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει.

    Μην πέφτετε στη λούμπα της αστικής "μετακίνησης".
    Μετατρέψτε την σε αστική διασκέδαση. Σούζα - endo παντού κι ατέλειωτα παντιλίκια. Ειδικά τα τελευταία η αστική άσφαλτος τα ευνοεί δεόντως!!!
    Τα μηχανάκια μας να 'ναι καλά.
    Εμείς διορθωνόμαστε!!!

  13. #13
    ΠυκννοίΚαπνννοίΜεΠνννίξαν Το avatar του/της dela
    Εγγραφή
    24/05/2002
    Μηνύματα
    47

    3 λαλουν και 2 χορευουν....

    Λοιπον μετα απο 10 χρονια εμπολκη στα μοτοσακα
    ειμαι πανευτυχης που πλεον εχω μια βεσπα!

    Να εξηγηθω!

    Στα 18μου (τωρα ειμαι 28) ειχα ενα ZXR 400 και ενα παπι
    δεν υπηρχε περιπτωση να παρω το παπι το θεωρουσα ντροπη κτλ
    και με καμαρι το οδηγουσα παντου και παντα το 400.

    Στα 21μου οταν αποκτησα ενα CBR 900 παλι η ιδια
    νοοτροπια .Σιγα μην παρω το παπι μονιμα πανω στο 900
    παντου και παντα!Το κρατησα 7 χρονια.Απο το 4αρτο χρονο
    αρχισα να δισανασχετο μιας και τα επερνα που γαμαω τα λαστιχα τσαμπα
    μεσα στην πολη την ακουει το μοτερ κτλ απο τα απειρα
    μποτιλιαρισματα ασε που δεν καταλαβαινα γιατι ρε αλητες
    με ξαπλωνετε κατω μονιμος και μου το εχετε γαμησει το μηχανακι
    που τοσο λατρευω .Το γουστερα πλεον ΜΟΝΟ οταν τραβιομουνα εθνικη
    και ειναι λογικο μιας και ΜΟΝΟ για εκει ειναι !
    Ελα ομως που τωρα δεν εχω παπι γιατι γονατισε μιας και το ειχα
    απο τα 15μου!
    Λεω υπομονη θα παρεις αλλο.
    Παπαρια αντι να παρω παπι τσιμπισα ενα GSXR 1000.
    Εκει να δεις χαλι.Που να πας δεν πας πουθενα!
    Δεν ειναι για μες την πολη αυτα πως θα το κανουμε δηλ με το ζορι
    ειναι για αλλες καταστασεις!Το ξερω πλεον το εχω εμπεδωσει
    και μονο ετσι το απολαμβανω.

    Καταφερα λοιπον να παρω μια βεσπα και εχω γινει μαγκας,
    παω παντου και στα αρχιδια μου.

    Και το ΣΚ το ξαμολαω βολταροντας ΠΑΝΤΑ εκτος Αθηνας
    ξεκαυλωνει και αυτο μαζι με μενα και ολα ειναι κομπλε!!!

    Δεν εξεταζω την καλη που καθεται οποτε καθεται και ειναι
    η πιστα εκει χαλαρωνεις για τα καλα,γυρνας το παρκαρεις
    και εισαι καλημενος για αρκετο καιρο!!!!

    Αυτα!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00724_new.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	542
    ----------------------------------------------
    A true friend is the one who holds your hand and touches your heart.

  14. #14
    Ο Πεφωτισμένος Το avatar του/της illuminatios
    Εγγραφή
    05/06/2003
    Μηνύματα
    247
    Του πίνω το αίμα σε καύσωνες και τυφώνες, κάθε μέρα και χαίρομαι που τα τριάμισι πακέτα που έδωσα πιάνουν τόπο. Δεν είναι λογικό να αγοράζεις καλή μηχανή και να παίρνεις και παπί για να ΜΗΝ χρησιμοποιείς την μηχανή
    Ok Θοδωρη αλλα κι εσυ εισαι περιπτωση ρε αδερφε μου.Εσυ ακομα και στο γαμο σου με τη μηχανη πηγες.(θυμασαι το ζορι μεχρι να βολευτει το νυφικο στο Bandit??)
    Always made to mean nothing

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Μάγκες με παρεξηγήσατε μάλλον.
    Δεν μιλάω για καθημερινή μετακίνηση σπίτι - δουλειά.
    Μιλάω για 30 έως 60 χιλιόμετρα καθημερινά ΑΦΟΥ πάω στην δουλειά και συνήθως στο χάος της Αθήνας με τουλάχιστον 5 - 8 ενδιάμεσες στάσεις (που σημαίνει βάλε - βγάλε λουκέτα και τα σχετικά).
    Σε τέτοια καθημερινή δοκιμασία κανένα τετρακύλινδρο δεν πρέπει να αισθάνεται πολύ καλά και ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ.
    Η δουλειά των στρητάδικων μοτοσυκλετών δεν είναι και δεν πρέπει να είναι αυτή.
    Εξ' άλλου το δοκίμασα σχεδόν ένα χρόνο και δεν μου πήγαινε καλά (ψηλό κόστος βενζίνης-σέρβις-ελαστικών καθώς και διάφορα μικροατυχήματα, γραντζουνίτσες κλπ).
    Αν μιλάγαμε μόνο για μετακίνηση σπίτι-δουλειά δεν θα το συζήταγα καν...
    Όσο όμως και να μας αρέσουν οι μεγάλες μηχανές σε καθημερινές μετακινήσεις τύπου courier τα παπιά και τα σκούτερ είναι αναντικατάστατα ( έχετε δει ποτέ κουριερά με τετρακύλινδρο ) ?

    Ασε που η μοτοσικλέτα είναι και λίγο σαν την γυναίκα
    Όποια και να έχεις η καθημερινή τριβή την ΞΕΘΩΡΙΑΖΕΙ !!!
    Πιστέψτε με, αραιά και που το φχαριστιέσαι καλύτερα...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το πριν και το μετά ...
    από Ασωτος στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2008, 13:15
  2. 10 μερες και 850χλμ μετα...
    από Alki_Viades στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2006, 13:05
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2006, 23:35
  4. ΤΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΣΧΕΣΗΣ
    από dio650gs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 08:30
  5. Πριν και...πολυ μετα
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF