Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Αποζημίωση από ατύχημα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/05/2009
    Μηνύματα
    21

    Αποζημίωση από ατύχημα

    Έχω ένα πρόβλημα. Προχθές είχα ένα ατύχημα. Ήμουν με τη μηχανή μου (TDM 900 2004 μοντέλο) και μία κυρία παραβίασε στοπ και χτυπήσαμε. Ευτυχώς σωματικές βλάβες σοβαρές δεν έχω. Έγιναν όλα τα διαδικαστικά, ήρθε η τροχαία, βγήκαν φωτο από πραγματογνώμονα κτλ. Πήγα στο συνεργείο και μου είπαν ότι η ζημιά (δεν ξέρουν βέβαια ακριβώς, τώρα λύνουν τη μηχανή) θα είναι περίπου στα 4000 Ευρώ!Υπάρχει περίπτωση απ'ότι μου είπε ο μηχανικός να πάρω χρήματα στο χέρι από την ασφάλεια (ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ έχω) για αγορά άλλης μηχανής. Αν γίνει αυτό, πόσα χρήματα θα πάρω; Αν πάλι δεν γίνει και πάει για επισκευή η μηχανή, υπάρχει περίπτωση να πάρω λιγότερα από το κόστος της επισκευής; Μπορώ να κάνω κάτι για να καλυφθώ;

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Αποζημίωση από ατύχημα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από fazertha
    Έχω ένα πρόβλημα. Προχθές είχα ένα ατύχημα. Ήμουν με τη μηχανή μου (TDM 900 2004 μοντέλο) και μία κυρία παραβίασε στοπ και χτυπήσαμε. Ευτυχώς σωματικές βλάβες σοβαρές δεν έχω. Έγιναν όλα τα διαδικαστικά, ήρθε η τροχαία, βγήκαν φωτο από πραγματογνώμονα κτλ. Πήγα στο συνεργείο και μου είπαν ότι η ζημιά (δεν ξέρουν βέβαια ακριβώς, τώρα λύνουν τη μηχανή) θα είναι περίπου στα 4000 Ευρώ!Υπάρχει περίπτωση απ'ότι μου είπε ο μηχανικός να πάρω χρήματα στο χέρι από την ασφάλεια (ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ έχω) για αγορά άλλης μηχανής. Αν γίνει αυτό, πόσα χρήματα θα πάρω; Αν πάλι δεν γίνει και πάει για επισκευή η μηχανή, υπάρχει περίπτωση να πάρω λιγότερα από το κόστος της επισκευής; Μπορώ να κάνω κάτι για να καλυφθώ;


    λεφτα για αγορα αλλης μηχανης...ιδιας αξιας (και μαλλον ιδιο κατασκευαστη/μοντελο) δικαιολογουν οι ασφαλιστικες μονο σε περιπτωση ολικης καταστροφης...οπως π.χ. αν επαιρνε φωτια και ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση επισκευης....
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    αν το τιμολογιο για την επισκευη της μοτο ξεπερναει το 70% της αξιας της μηχανης, οπως αυτη διαμορφωνεται αφου ληφθει υποψην η παλαιοτητα της, τοτε ο μηχανικος σου μπορει να βγαλει τη μοτο ολικη και να παρεις ολο το ποσο, δηλ. 5000-5500 ευρω γιατι τοσο περιπου κοστιζουν σημερα τα τδμ του 2004.
    επισης αν ο μηχανικος σου θελει και μπορει, φουσκωνει και λιγο τα τιμολογια και βγαζετε ξ=και χαρτζιλικι...
    ΚΕΡΝΑΩ ΤΣΑΓΑΚΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΥΜΗΤΤΟΥ .....
    ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΣΤΕΛΝΕΙ ΠΜ!


  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059

    Re: Re: Αποζημίωση από ατύχημα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    λεφτα για αγορα αλλης μηχανης...ιδιας αξιας (και μαλλον ιδιο κατασκευαστη/μοντελο) δικαιολογουν οι ασφαλιστικες μονο σε περιπτωση ολικης καταστροφης...οπως π.χ. αν επαιρνε φωτια και ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση επισκευης....
    Ή αν κρίνουν μη συμφέρουσα την επισκευή της.

    Δε νομίζω ότι σε υποχρεώνουν να πάρεις ίδιο μηχανάκι. Λεφτά στο χέρι παίρνεις και παραδίδεις το μηχανάκι σου (εκτός αν συμφωνήσεις διαφορετικά).
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/05/2009
    Μηνύματα
    21
    Κατ'αρχήν συγνώμη από τις γυναίκες οδηγούς! Ήμουν εμβρασμό ψυχής! Δεν είναι όλες κακές οδηγοί. Προς θεού!
    Πάντως το σκέφτομαι σοβαρά να πάρω αν γίνεται τα χρήματα της εμπορικής αξίας στο χέρι. Έκανα ένα τηλέφωνο και στο αρμόδιο τμήμα του moto τρίτη. Απ'ότι ξέρω αυτό συμβουλεύονται οι ασφαλιστικές. Μου είπαν ότι η εμπορική αξία της μηχανής μου (2004 μοντέλο) είναι γύρω στα 4000 ευρώ. Δεν ξέρω αλλά μου φάνηκαν πολύ λίγα. Μακάρι να μην είναι σωστό το νούμερο.

  6. #6
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    η εμπορική αξία που βγάζουν οι ασφαλιστικές έχει να κάνει με ενα ειδικό κατάλογο μείωσης ανά έτους που έχουν και παίζει ρόλο με τα κυβικά και χιλιόμετρα που πρέπει να έχει ενα μηχανάκι στο κοντέρ.

    Δεν είμαι ακριβώς σίγουρος για αυτό αλλά θεωρώ οτι καλό είναι να ρωτήσεις τον ασφαλιστή σου να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες για αυτό. Πάντως και σε αγγελίες δεν νομίζω οτι παίζουν πάνω απο 4500-5000 τα συγκεκριμένα μηχανάκια εκτός και αν έχουν κάτι ιδιαίτερο πάνω που στην περίπτωση αντικατάστασης δεν παίζει ρόλο.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  7. #7
    Ρίξε μια ματιά εδώ !
    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!!!!!!!!!!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=ytPxF...next=1&index=3

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2021, 23:31
  2. ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΡΟΧΑΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ
    από troxaio.com στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2012, 21:44
  3. Βοήθεια μετά από ατύχημα με Sv
    από spiros_kef στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2008, 12:20
  4. video απο ατυχημα
    από geopitt στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2006, 18:38
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 19:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF