Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Απορία: Απλήρωτα τέλη περασμένων ετών

  1. #1
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228

    Απορία: Απλήρωτα τέλη περασμένων ετών

    Παρακαλώ τα φώτα σας (ειδικά οι δικΕγόροι):

    Αγόρασα τον Αύγουστο μια μοτό του 84, ο παλιός ιδιοκτήτης μου την έδωσε με την απόδειξη για τα τέλη του 2009 πληρωμένα. Πάω σήμερα στη ΔΟΥ και μου λένε ότι τα τέλη τριών παλαιότερων ετών (όχι διαδοχικών) είναι απλήρωτα, οπότε με την προσαύξηση πάνε κοντά 550Ευρώ.

    Ξέρει κανείς ποιος βαρύνεται με την ευθύνη αποπληρωμής; Πώς γίνεται να πληρώσεις τέλη του 2009 και να κυκλοφορείς όταν του 2008 είναι απλήρωτα; Επιτρέπεται να γίνει μεταβίβαση με τέτοιες εκκρεμότητες; Τη μεταβίβαση την άφησα στον πωλητή δίνοντας εξουσιοδότηση, οπότε με έχουν ζώσει λίγο τα φίδια. Δεν τη συνέταξα εγώ και δε θυμάμαι τι έγραφε, αν και τη διάβασα και δε νομίζω ότι έλεγε τίποτα ύποπτο.

    Θα μιλήσω αύριο με ένα φίλο δικηγόρο, αλλά αν ξέρει κανείς κάτι ας κάνει τον κόπο να μου πει πού βρίσκομαι γιατί έχω σπαστεί αρκετά σήμερα.

  2. #2
    Οι οφειλές και τα πρόστιμά τους απο απλήρωτα τέλη, βαρύνουν το αφμ του πωλητή και πληρώνει όσα του αναλογούν, για τα χρόνια που το είχε στη κατοχή του απλήρωτο.
    Ο μόνος τρόπος που σκέφτομαι να μπόρεσε να πάρει το σήμα 2009 χωρίς όλα τα υπόλοιπα είναι να έχει γνωστό στη εφορίρια ή να λάδωσε εξού και είπε να κάνει αυτός την μεταβίβαση. Πρίν 2 βδομάδες με απασχόλησε το θέμα όταν πήγα να πάρω μηχανή του 93 και ήταν απλήρωτα κι εγώ δε ξέρω πόσα τέλη. Ομως εμένα δε με αφορούσε. Το ''κουστούμι'' θα το έραβαν στον πωλητή κι εγώ θα έπαιρνα το σήμα 2010 κανονικά αλλά τελικά αλλού χάλασε η δουλεια.
    SVolution has began.... Perhaps...TOO much for your Guts?!

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Multijohn
    Ο μόνος τρόπος που σκέφτομαι να μπόρεσε να πάρει το σήμα 2009 χωρίς όλα τα υπόλοιπα είναι να έχει γνωστό στη εφορίρια ή να λάδωσε εξού και είπε να κάνει αυτός την μεταβίβαση.
    Δεν χρειάζεται να έχει γνωστό. Το ειδοποιητήριο πληρωμής τελών που έρχεται κάθε χρόνο, δεν έχει πάνω του αναδρομικά και απλήρωτα. Του ερχόταν, πήγαινε σε μια τράπεζα και το έπαιρνε.
    Αυτά που χρωστάει τα βρίσκουν στις μεταβολές που θα γίνουν (όποτε γίνουν)
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    Δηλαδη στη μεταβιβαση (απο οτι ξερω απο προσφατη δικια μου) δε ζητανε τελη κυκλ. πληρωμενα.
    Οπότε γινεται η μεταβιβαση, ερχονται (ή παει στην εφορια να τα παρει) στον νεο ιδιοκτητη τα νεα τελη, και δεν τον ενδιαφερει τι εκανε ο προηγουμενος.
    Σωστα ?

    --Καλο MOTO-διαβασμα: www.ebike.gr--

  5. #5
    για τη μεταβιβαση δεν χρειαζεται να δειξης οτι εχεις πληρωμενα τελη............
    Μπορεις να μην πληρωνες 10 χρονια(να το χες σε ιδιοκτητο γκαραζ) και τον τελευταιο να πληρωνες αν αποφασιζες να το κουνησεις.........
    Μονο στην εφορια μπορεις να δεις καποιο μοτο αν εχει πληρωσει ολα τα χρονια τελη

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325

    Re: Απορία: Απλήρωτα τέλη περασμένων ετών

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
    Παρακαλώ τα φώτα σας (ειδικά οι δικΕγόροι):

    Αγόρασα τον Αύγουστο μια μοτό του 84, ο παλιός ιδιοκτήτης μου την έδωσε με την απόδειξη για τα τέλη του 2009 πληρωμένα. Πάω σήμερα στη ΔΟΥ και μου λένε ότι τα τέλη τριών παλαιότερων ετών (όχι διαδοχικών) είναι απλήρωτα, οπότε με την προσαύξηση πάνε κοντά 550Ευρώ.

    Ξέρει κανείς ποιος βαρύνεται με την ευθύνη αποπληρωμής; Πώς γίνεται να πληρώσεις τέλη του 2009 και να κυκλοφορείς όταν του 2008 είναι απλήρωτα; Επιτρέπεται να γίνει μεταβίβαση με τέτοιες εκκρεμότητες; Τη μεταβίβαση την άφησα στον πωλητή δίνοντας εξουσιοδότηση, οπότε με έχουν ζώσει λίγο τα φίδια. Δεν τη συνέταξα εγώ και δε θυμάμαι τι έγραφε, αν και τη διάβασα και δε νομίζω ότι έλεγε τίποτα ύποπτο.

    Θα μιλήσω αύριο με ένα φίλο δικηγόρο, αλλά αν ξέρει κανείς κάτι ας κάνει τον κόπο να μου πει πού βρίσκομαι γιατί έχω σπαστεί αρκετά σήμερα.

    ποσταρισε την απαντηση του δικηγορου!ενδιαφερει και μενα!
    καλαματιανος

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos31
    για τη μεταβιβαση δεν χρειαζεται να δειξης οτι εχεις πληρωμενα τελη............
    Μπορεις να μην πληρωνες 10 χρονια(να το χες σε ιδιοκτητο γκαραζ) και τον τελευταιο να πληρωνες αν αποφασιζες να το κουνησεις.........
    Μονο στην εφορια μπορεις να δεις καποιο μοτο αν εχει πληρωσει ολα τα χρονια τελη
    Οπότε τον νεο ιδιοκτητη ΔΕΝ τον ενδιαφερει, ειναι "καθαρος".
    Τον παλιο θα κυνηγαει η εφορια, σωστα?

    --Καλο MOTO-διαβασμα: www.ebike.gr--

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    καλο θαταν πανω σε αυτο το θεμα να υπαρξουν οσο το δυνατον αξιοπιστες γνωμες για σωστη το δυνατον ενημερωση!
    καλαματιανος

  9. #9
    Hasta la Victoria Siempre Το avatar του/της blueangel
    Εγγραφή
    19/01/2006
    Μηνύματα
    827
    Να προσθέσω ενα προβληματισμό ρε παιδιά στο συγκεκριμένο θέμα...
    Αν κάποιος χρωστά ας πούμε ενα ή δύο έτη τελών παρελθόντων ετών και κάποια στιγμή στο μέλλον αλλάξει για διάφορους λόγους πινακίδα κυκλοφορίας όπου βέβαια θά'χει και νέο νούμερο υπάρχει περίπτωση όταν πάει να πάρει ενημερωτικό τελών από την εφορία να "ξεγελάσει" με τον τρόπο αυτό το σύστημα -αφού θάναι νέα η πινακίδα- και να μήν φαίνεται ότι οφείλει???
    Το λέω γιατί προσωπικά από αμέλεια είχα απλήρωτα τα τέλη του 2007 και σκέφτομαι με τον τρόπο αυτό μήπως δεν φαίνεται στο μητρώο της μηχανής στην ΔΟΥ ότι υπάρχει χρέος...
    Hay personas que nos hablan y ni las escuchamos...., Hay personas que nos hieren y no dejan ni cicatrizes...., Pero hay personas que simplemente aparecen en nuestra vida y nos marcan para siempre....., No hagas nada por obligacion ni por compromiso .....,Si no por amor !!!
    Cuando una puerta se cierra,otra se abre...
    NO CUENTES LOS ANOS, CUENTA LOS RECUERDOS!!!


  10. #10
    Στην Εφορία μπορεί να συμβούν τα πάντα και τα πιό απίθανα...
    εγώ απέσυρα μιά μηχανή παλιά για να γλυτώσω τα τέλη κυκλοφορίας και όταν πήγα να πάρω το σήμα με 3 ευρώ για την BMW 1200 GSA , ούτε λίγο ούτε πολύ μου είπαν ότι έχει αποσυρθεί (6μηνών μηχανή)...
    σημειωτέον ότι στο μηχανολογικό όλα ήταν κανονικά...


  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
    Να προσθέσω ενα προβληματισμό ρε παιδιά στο συγκεκριμένο θέμα...
    Αν κάποιος χρωστά ας πούμε ενα ή δύο έτη τελών παρελθόντων ετών και κάποια στιγμή στο μέλλον αλλάξει για διάφορους λόγους πινακίδα κυκλοφορίας όπου βέβαια θά'χει και νέο νούμερο υπάρχει περίπτωση όταν πάει να πάρει ενημερωτικό τελών από την εφορία να "ξεγελάσει" με τον τρόπο αυτό το σύστημα -αφού θάναι νέα η πινακίδα- και να μήν φαίνεται ότι οφείλει???
    Το λέω γιατί προσωπικά από αμέλεια είχα απλήρωτα τα τέλη του 2007 και σκέφτομαι με τον τρόπο αυτό μήπως δεν φαίνεται στο μητρώο της μηχανής στην ΔΟΥ ότι υπάρχει χρέος...
    Δεν εχω ζητησει τωρα τελευταια, αλλα νομιζω οτι υπαρχει μονο η "φορολογικη ενημεροτητα" που ζητας απ'την εφορια. Εκει βλεπουν τι χρωστας ΕΣΥ. Τα τελη ερχονται στο ονομα σου, αρα τα χρωστας εσυ, οχι το μηχανακι (με οποιαδηποτε πινακιδα). Προφανως, αν πχ. δηλωσεις απωλεια και βγαλεις αλλη πινακιδα, παλι στο ονομα σου θα φαινονται αν-εξοφλητα τα τελη της προηγουμενης.
    Δεν νομιζω να τη γλυτωσεις ετσι ευκολα !!

    --Καλο MOTO-διαβασμα: www.ebike.gr--

  12. #12
    Hasta la Victoria Siempre Το avatar του/της blueangel
    Εγγραφή
    19/01/2006
    Μηνύματα
    827
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
    Δεν εχω ζητησει τωρα τελευταια, αλλα νομιζω οτι υπαρχει μονο η "φορολογικη ενημεροτητα" που ζητας απ'την εφορια. Εκει βλεπουν τι χρωστας ΕΣΥ. Τα τελη ερχονται στο ονομα σου, αρα τα χρωστας εσυ, οχι το μηχανακι (με οποιαδηποτε πινακιδα). Προφανως, αν πχ. δηλωσεις απωλεια και βγαλεις αλλη πινακιδα, παλι στο ονομα σου θα φαινονται αν-εξοφλητα τα τελη της προηγουμενης.
    Δεν νομιζω να τη γλυτωσεις ετσι ευκολα !!
    Και γώ έτσι νομίζω ρε γαμώτο Εννοείται ότι στο όνομα μου θα φαίνονται αλλά έλεγα μήπως το διέγραφα με τον τρόπο αυτό ώστε να μην έχω πρόβλημα σε κάποια ενδεχόμενη μελλοντική μεταβολή...
    Hay personas que nos hablan y ni las escuchamos...., Hay personas que nos hieren y no dejan ni cicatrizes...., Pero hay personas que simplemente aparecen en nuestra vida y nos marcan para siempre....., No hagas nada por obligacion ni por compromiso .....,Si no por amor !!!
    Cuando una puerta se cierra,otra se abre...
    NO CUENTES LOS ANOS, CUENTA LOS RECUERDOS!!!


  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    79
    Να ρωτησω και εγω κατι αφελες? Αν καποιος αποφασισει να μην κυκλοφορισει το οχημα του για ενα χρονο ειναι υποχρεωμενος να παρει το τελος κυκλοφοριας? Ας πουμε οτι εγω φευγω ταξιδι στην Αμερικη αυτη τη στιγμη με σκοπο να γυρισω τον Δεκεμβρη του 2010. Η μηχανη μου θα μεινει στο γκαραζ για εναν ολοκληρο χρονο σε ακινησια και τον Γεναρη του 2011 θα ξαναβγει σε κυκλοφορια εφοσον γυρισω. Δεν μπορω να παρακαμψω το σημα του 2010 και να παρω κατευθειαν του 2011?

  14. #14
    Hasta la Victoria Siempre Το avatar του/της blueangel
    Εγγραφή
    19/01/2006
    Μηνύματα
    827
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
    Να ρωτησω και εγω κατι αφελες? Αν καποιος αποφασισει να μην κυκλοφορισει το οχημα του για ενα χρονο ειναι υποχρεωμενος να παρει το τελος κυκλοφοριας? Ας πουμε οτι εγω φευγω ταξιδι στην Αμερικη αυτη τη στιγμη με σκοπο να γυρισω τον Δεκεμβρη του 2010. Η μηχανη μου θα μεινει στο γκαραζ για εναν ολοκληρο χρονο σε ακινησια και τον Γεναρη του 2011 θα ξαναβγει σε κυκλοφορια εφοσον γυρισω. Δεν μπορω να παρακαμψω το σημα του 2010 και να παρω κατευθειαν του 2011?
    Δεν τους νοιάζει φίλε μου που εσύ να την έχεις ακίνητη μια δεκαετία!Τα απλήρωτα τέλη δυστυχώς προσαυξημένα εντόκως κάθε χρόνο θα ακολουθούν πάντα τη μηχανή και σε μια ενδεχόμενη κάποτε μεταβολή (μεταβίβαση λόγω πώλησης) τα κερατιάτικα θα πληρωθούν αναγκαστικά διπλά και τρίδιπλα!!!Οπως ανεφερα και πρίν από μαλακία μου άφησα απλήρωτα τα τέλη του 2007 και μάλλον θα πάω να τα πληρώσω τώρα με τις κάποιες προσαυξήσεις παρά να τα βρώ πενταπλάσια μπροστά μου στο μέλλονΑστα είναι να μην μπλέξεις
    Hay personas que nos hablan y ni las escuchamos...., Hay personas que nos hieren y no dejan ni cicatrizes...., Pero hay personas que simplemente aparecen en nuestra vida y nos marcan para siempre....., No hagas nada por obligacion ni por compromiso .....,Si no por amor !!!
    Cuando una puerta se cierra,otra se abre...
    NO CUENTES LOS ANOS, CUENTA LOS RECUERDOS!!!


  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
    Να ρωτησω και εγω κατι αφελες? Αν καποιος αποφασισει να μην κυκλοφορισει το οχημα του για ενα χρονο ειναι υποχρεωμενος να παρει το τελος κυκλοφοριας? Ας πουμε οτι εγω φευγω ταξιδι στην Αμερικη αυτη τη στιγμη με σκοπο να γυρισω τον Δεκεμβρη του 2010. Η μηχανη μου θα μεινει στο γκαραζ για εναν ολοκληρο χρονο σε ακινησια και τον Γεναρη του 2011 θα ξαναβγει σε κυκλοφορια εφοσον γυρισω. Δεν μπορω να παρακαμψω το σημα του 2010 και να παρω κατευθειαν του 2011?
    Σε τέτοια περίπτωση, για να μην πληρώσεις τέλη κυκλοφορίας, πρέπει να καταθέσεις τις πινακίδες...

    http://www.bikenet.gr/forum/index.php?topic=18439.0

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. απληρωτα τελη?
    από fidel_98_99 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 19:18
  2. Απορία...
    από DEMINIO στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2004, 22:39
  3. Μια απορία...
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 07:14
  4. Sos Τεχνικής Φύσεως Απορία !!!!
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 13:25
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF