Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Beverly 250 vs CBF 250

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2005
    Μηνύματα
    1

    Beverly 250 vs CBF 250

    Σκέφτομαι να πάρω ένα από τα παραπάνω μηχανάκια. Είμαι μεταξύ Scooter και Μηχανής. Αν πάω για Scooter μάλλον θα προτιμούσα το Piaggio και από μηχανές μάλλον το CBF 250. Το μηχανάκι θα το χρησιμοποιώ αποκλειστικά σχεδόν μέσα στη πόλη (γι αυτό και σκέφτομαι και το Scooter) και σπανιότατα για καμιά διαφρομή άντε μέχρι Μαραθώνα μεριά. Νομίζω ότι και τα δύο τη βγάζουν. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάαρχει κάποιος που να τα έχει οδηγήσει και τα δύο ή να τα "ξέρει" και τα δύο μηχανάκια. Με ενδιαφέρει

    - η αξιοπιστία (1+ στο CBF)
    - η ευκολία που σου παρέχει (το CBF το κόβω για πιο ευκολοδήγητο αλλά δε το ξέρω από πρώτο χέρι)
    - η οικομία (κατανάλωση + κόστος συντήρησης)

    Μπορείτε να με βοηθήσετε ?

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Koita. to monogkazo ok, einai eukolo kai de xreiazetai sumplektarismata kai ta resta. Einai aplo, exei kai kapoia anesh... einai kai pio "mourato" 8a mporouse kaneis na pei, apo to cbf pou mikrodeixnei kai den einai kai toso monterno sxedio (to kserw, einai to pio monterno 250, alla as poume oti kapoios den to "blepei"). Isws malista to piaggio na kaiei ligotero apo to cbf, ama den eisai suntomos (me thn ennoia, mh perimeneis na ftasei kofth gia na allakseis sxesh...) stis allages taxythtas.

    Alla to piaggio den einai mhxanh._

    mporei na exei 2 rodes kai 2 labes pou kratas ka8e mia me ena xeri, alla mhxanh den einai.

    An den exeis thn eleu8eria na katebaseis mia sxesh prin stripseis...

    An den patas se marspie...

    Twra, kaluterh epilogh isws sou fainetai to piaggio. Kai einai h eukoloterh lush. Gkazi kai vour.

    Omws argotera, kai an h idiosugkrasia sou einai tetoia, 8a sou leipsei o sumplekths. Kai mia boltitsa ligo pio eksw apo thn polh.

    h eleu8eria, alla tautoxrona kai h upoxrewsh, ths epiloghs sxeshs sto kibwtio, sumfwna me thn krish sou, ka8e stigmh, einai poly shmantiko stoixeio.

    Alloi isws sou poune, "mhn eisai koutos, pare automato... to kanei mono tou... kai kseniazeis...". Egw 8a sou pw stegna: "ma kala, anikanos eisai kai afhneis to mhxanhma na apofasizei gia sena ti sxesh 8a exei sto kibwtio?"

    An eisai anikanos 'h bariesai 'h 8ewreis poly kopo na allazeis sxesh sto kivwtio, tote NAI, pare monogkazo. 8a glytwseis polla:

    1. ligotera service (apo to na exeis taxuthtes kai na ksekwliazeis ton sumplekth).
    2. ligoteres kinhseis
    3. perissoterh prosoxh sto dromo
    4. eukolotero ksekinhma sthn anhfora

    An omws ma8eis ton sumplekth KALA:

    1. akoma ligotera service kai f8ores (giati allazeis glyta kai syntoma tis taxhtytes kai den zestaineis ton kinhthra)
    2. ligoterh katanalwsh (giati allazeis suntoma tis taxuthtes)
    3. kalutero krathma stis strofes, giati mporeis na anagkaseis ton kinhthra na meinei se pshlous ru8mous strofwn
    4. exeis to freno tou kinhthra
    5. to automato kibwtio trwei kati apo dynamh kai 8a 8elei fantazomai kapoia epipleon sunthrhsh.

  3. #3
    προσφατα πηρα το μπεβερλυ 250 και μερι 100 χλμ ταξιδι το κανει πολυ ανετα , καθως και στριβει καλυτερα απο οποιδηποτε σκουτερακι που εχω καβαλησει. μηχανη παντως δεν ειναι οπως λεει ο φιλος απανω. Αλλα μεσα στη πολη βαριεμαι απιστευτα να συμπλεκτιαζω

  4. #4
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    λοιπον φιλε μου οταν παρεις το cbf250 ελα στη παρεα (αφου το ξερω οτι θα παρεις το μηχανακι)

    http://www.moto.gr/forums/forumdispl...?s=&forumid=33
    και δες και τις φωτο γραφιες να σου ανοιξει η ορεξη!
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  5. #5
    Φίλε μου το PIAGGIO σίγουρα δεν είναι μηχανή.Είναι όμως εργαλείο ειδικά για μέσα στη πόλη.Και εγώ έχω σκούτερ και τώρα που θα το αλλάξω πάλι σκούτερ θα πάρω.Και μια λεπτομέρια : μένει καθαρό και το αριστερό παπούτσι...

  6. #6
    παιδες μη το ζοριζουμε πολυ , αν θες ¨μηχανη" με αυτοματο κιβωτιο και επισης το καλυτερο στη κατηγορια του τοτε τσιμπα το Beverly.Αλλα αν ηταν να παρω μηχανη σιγουρα το CBF δε θα το επαιρνα, δε μου γεμιζει το ματι καθολου. Γενικως αν το θελεις να κινησε αθηνα και γενικα εντος αττικης παρε Bev.

  7. #7
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ea6gka
    παιδες μη το ζοριζουμε πολυ , αν θες ¨μηχανη" με αυτοματο κιβωτιο και επισης το καλυτερο στη κατηγορια του τοτε τσιμπα το Beverly.Αλλα αν ηταν να παρω μηχανη σιγουρα το CBF δε θα το επαιρνα, δε μου γεμιζει το ματι καθολου. Γενικως αν το θελεις να κινησε αθηνα και γενικα εντος αττικης παρε Bev.
    HONDA SH150 ΜΕ 17’ ΖΑΝΤΕΣ, INJECTION, 15hp ΠΑΣ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ

  8. #8
    η διαφορα τους ειναι 1000 ευρω και εχει 8 ιππους παραπανω, καλυτερα φρενα, μεγαλυτερο βαρος, μεγαλυτερους χωρους περισσοτερη ροπη και πιο ομορφο το μπεβερλυ. Παντως ειναι μια τιμια προταση το SH !!!

  9. #9
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Συμφωνω με τον SCBR1000RR. Κανει σχεδον τα ιδια με το Piaggio με πολυ καλυτερη καταναλωση και αξιοπιστια.


  10. #10
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Κι εγώ ήμουν στο ίδιο ακριβώς δίλημα: beverly250 ή cbf250 !!

    Το beverly μου άρεσε στο μάτι, έχει και πάρα πολύ άνετη σέλα και είναι πιο ευκολοδήγητο αφού είναι αυτόματο. Είναι ό,τι πιο κοντά σε συμπεριφορά μηχανής από τα σκούτερ - στα κυβικά του πάντα.

    Ομως το cbf .... ε, πας και μια επίδαυρο να στρίψεις, αν με πιάνεις... Αν δε σε ενδιαφέρουν αυτά περί αδρεναλίνης, πάρε το beverly ή το sh150 που είναι και φτηνότερο.

    Να μη φανώ γελοίος που μιλάω για αδρεναλίνη με το cbf250, συζητάμε πάντα συγκριτικά με ένα σκούτερ. Αλλιώς στρίβει... κλπ.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  11. #11
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ea6gka
    Αλλα αν ηταν να παρω μηχανη σιγουρα το CBF δε θα το επαιρνα, δε μου γεμιζει το ματι καθολου. Γενικως αν το θελεις να κινησε αθηνα και γενικα εντος αττικης παρε Bev.
    θα τσακωθουμε εμεις οι δυο!
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
    θα τσακωθουμε εμεις οι δυο!
    , εντελως φιλικα , φοβερο το CBF στη τιμη του αλλα ενταξει εγω δε θα το επαιρνα για μηχανη. Δινω αλλα 3000 και παιρνω το SV 650 and kiss me goodbyeeee

  13. #13
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Με την λογικη σου δωσε και αλλα 3000, και παρε διαστημοπλοιο!
    Ο Ανθρωπος ενα μηχανακη μεχρι 4000 euro θελει να κανει αξιοπιστα την δουλεια του. Για απλη μετακινηση στην πολη. Τι τον μπλεκεις με SV. Επειδη εγω ειχα scotter, Gilera Runner, ετρεχα καθε μηνα στα συνεργια για το δικο μου, και εβλεπα παιδια με beverly απογοητευμενα επισης. Πανακριβο το Service. Πχ 200 ευρο για να αλλαξεις ενα πλαινο πλαστικο. Ασε που αμα εισαι σταματα ξεκινα, θα θες καθε λιγο και λιγακι αλλαγη ιμαντα! Μακρια απο Piaggio!
    Εγω αυριο παιρνω το CBF 250, για να γλιτωσω απο ολα αυτα.
    Επισης το CBF 250 εχει 16 lt ρεζερβουαρ και κανει περιπου 300 χιλιομετρα. Ολα τα παιδια του Forum που εχουν CBF, εχουν βρει την υγεια τους. Ρωτα: Rezequet, Jonpan, Thm, Alchimistis, Alexander.

    Τα piaggio ειναι για τα

  14. #14
    Με την λογικη σου δωσε και αλλα 3000, και παρε διαστημοπλοιο!
    :o

    καλα που τα δες ολα αυτα, γιατι για να αλλαξεις ενα πλαστικο σε ενα 250ρι του αδερφου μου του πηρανε 30 ευρω με τα εργατικα κιολας και συγκεκριμενα για το πλαινο πλαστικο. Για το ρανερ εχω ακουσει οτι ειναι παρα πολυ αξιοπιστο επισης και απο φιλο εδω μεσα. Αν εισαι σταματα ξεκινα με το CBF δε τρως το συμπλεκτη δλδ? ισα ισα που θα τον φθειρεις γρηγοροτερα.Το 250ρι με 9 ευρω που γεμιζει και περι στα 10 λιτρα κανει 220ΚΜ. Τεσπα πιστευω για την πολη οτι καταλληλα ειναι τα αυτοματα και ημι-αυτοματα.

  15. #15
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Με 30 euro σε piaggio μηχανακη, ισα ισα που αλλαζεις τον ιμαντα. Δεν ξερω τι 250 αρι ηταν αυτο που λες, σιγουρα οχι piaggio. Τα ανταλακτικα και τα service ειναι πανακριβα!. Εννοειτε βεβαια οτι τα εξουσιοδοτημενα της piaggio σε ξυριζουν, για αυτην την σφραγιδα στο βιβλιαρακι. Και ο συμπλεκτης, συμφωνο εχει φθορα, αλλα ο ιμαντας που χρησιμοποιουν τα beverly κλπ piaggio ειναι για μπαζα! Σε καθε 5000, αλλαγη ιμαντα, αλλιως, το μηχανακη, αρχιζει να κλωτσαει καπως, και αισθανεσαι την κινηση (κυριως στο ξεκινημα να μην ειναι γραμμικη) .Ειδικα αν το ταλαιπωρεισεις λιγο στα φαναρια, με γρηγορη εκκινηση και ολλα αυτα, το συστημα μεταδοσης, θα θελει καθε λιγο και λιγακι service. Στην μηχανη πιστευω, υπαρχουν φθορες, αλλα οχι σε τετοιο βαθμο.
    Επισης απο αξιοπιστια δεν εχει καμια σχεσει, το beverly με το CBF.
    Σε αυτο που υπερτερει το benerly ειναι η ευκολια οδηγισης του στην πολη. Απο την αλλη πλευρα - αλλη αισθηση ο συμπλεκτης!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. dinamik vs cbf 250
    από Mr.μηχανάκης στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2014, 16:00
  2. ybr 250 vs cbf 250
    από craven21gr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2010, 21:29
  3. ninja 250 VS vtr 250 VS cbf 250
    από Pappios στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 03:18
  4. CBF-250 vs CBF-125 2009
    από soul_giannis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2009, 22:07
  5. Να δώσω το beverly για το cbf 250?
    από mobo στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2007, 20:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF